- Преподавателю
- Математика
- 6 сыныптағы математика сабағынан жоспары
6 сыныптағы математика сабағынан жоспары
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Усенова А.Б. |
Дата | 19.02.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Күні:__________.Сыныбы: 6 а1Пәні: математика 1
Сабақ № ______142_____ Сабақ тақырыбы: Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі 1
Мақсаты: оқушыларға жаңа айғақтарды, мәлеметтерді, түсініктемелерді, терминдерді кірістіру; 1 1
Міндеттері:
1. білімділік: оқушыларға тақырып бойынша жаңа айғақтарды хабарлау, жаңа терминдерді, түсініктерді кірістіру; оқушылардың ББД-ні қалыптастыру,жаңа айғақтарды, терминдерді қолдануды, есептерді шығаруды үйрету;1
2. тәрбиелік: еңбекшілдіікке, шапшандыққа, ұғымталдыққа,жауапкершілікке, орындаушылыққа, белсенділікке тәрбиелеу; 1
3.дамытушылық: ақыл-ой іс-әрекетін, есте сақтау, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту, ойды жинақтау;1
Сабақтың типі: жаңа сабағы 1
Сабақтың әдістері: сөйлесу, көрсету,түсіндіру, 1
Құрал-жабдықтары: дәптер, тақта, қөрнекіліктер 1
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастырушылық кезеңі
2. Бастапқы білімін тексеру кезеңі
3. Негізгі бөлім
4. Бекіту
5.Қорытындылау, бағалау
6.Ү\ж беру
1. Ұйымдастырушылық кезеңі
Амандасу, сабаққа қатысуды және дайындықты тексеру
Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау.
2. Бастапқы білімін тексеру кезеңі:
1. Дәптерлерді ауыстыру
2. Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
3. Жаңа сабақ:
Мұғалімнің іс-әрекеттері
1.Жаңа айғақтарды, терминдерді, формулаларды хабарлау
2. Осы формулаларды тәжиребеде қолдануды үйрету
3. Бекіту кезінде оқушыларды тақтаға шақыру
4. Оқушылардың жұмысын бақылау, кемшіліктерін анықтап, жою
Оқушылардың іс-әрекеттері
1. Мұғалімді мұқият тындап, тақырыпта ұғып алу
2. Формулаларды, терминдерді түсіну
3. тақтаға шығып есеп шығару арқылы бекіту
4. Түсініксіз жерлерді анықтап мұғаліммен жұмыс істеу
Тақырыпты түсіндіру:
Көлденең салынған координаталық түзуді абсцисса осі деп атап, әдетте оны х әрібімен белгілейді.
Тік салынған координаталық түзуді ордината осі деп атап, әдетте оны у арқылы белгілейді.
Абсцисса осі мен ордината осі координаталық остер деп аталады.
Координаталық осьтердің қиылысу нүктесін координаталар басы деп атайды.
Абсцисса осі мен ордината осі тікбұрышты координаталар жүйесін құрайды.
Координаталар жүйесі бар жазықтық координаталық жазықтық деп аталады.
у
О Тікбұрышты координаталар жүйесі
р
д
и 1
н
а х
т 1 Абсцисса осі
а
о Координаталар басы
с
і
Нүктенің абсциссасы мен ординатасы нүктенің координаталары деп аталады.
Мысалы: М(-2;3)
-2 абсциссасы, яғни бұл х; 3 ординатасы, яғни бұл у.
Нүктесінің координатасын жазу кезінде мына рет сақталады, яғни бірінші орынға абсциссаны, екінше орынға ординатаны жазады.
Нүкте абсцисса осіне тиісті болса, оның ординатасы нөлге тең.
Нүкте ордината осіне тиісті болса, оның абсциссасы нөлге тең.
Координаталық остер жазықтықты координаталық ширек деп аталатын төрт бөллікке бөледі.
у
II
I
ширек
ширек
(-;+)
(+;+)
О
х
III
IV
ширек
ширек
(-;-)
(+;-)
4. Бекіту
Алған білімдерін бекіту үшін есептерді орындайық: 1107,1108,1109(ауызша),1110,1111,1112,1113
Есептерді орындау кезінде оқушылардың жұмыстарын бақылау.
5. Қорытындылау:
Рефлексия өткізу:
-
Нені білдік?
-
Неге үйрендік?
-
Не біз үшін жаңа болды?
-
Не біз үшін қиын болды?
-
не біз үшін қызықты болды?
Бағалау: Сабақ барысында алған бағаларын қою
6. Ү\ж беру: 1114,1115,1116
Мұғалімі: Усенова А.Б. 1
Тегі, аты-жөні, қолы
Оқу ісінің меңгерушісі 1
Тегі,аты-жөні, қолы
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Картчкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________
Карточкалармен жұмыс істеу (қайталау):
1. Батыстан шығысқа дейінгі аралықтың, яғни 3000 км-ге тең аралықтың 60% құрайтын еліміздің оңтүстіктен солтүстіккке дейінгі аралығын табыңдар.
2. Радиусы 5 см, 3,5 см, 12 мм болатын шеңбердің ұзындығын табыңдар.
_____________________________________________________________________________________