Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдануСабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Жай бөлшектерді қосу, азйту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау.

Дамытушылық:

Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:

Сабақ барысында ойын арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.

Сабақтың типі: Ойын сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, флипчарттар, активод-тестік жүйесі, карточкалар.



Сабақтың барысы:



  1. Оқушылардың сабаққа әзірлігін анықтау, сабақтың мақсатымен таныстыру.

  2. Қайталау сұрақтарына жауап алу.

1. Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?

2. Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек деп қандай бөлшек терді атаймыз?

  1. Аралас сандар деп қандай сандарды айтамыз?

  2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз?

  3. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?

  4. Жай бөлшекті жай бөлшекке қалай көбейтеміз?

  5. Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

  6. Өзара кері сандар деп қандай сандарды айтамыз?

  7. Санның бөлігін табу үшін не істейміз?

3. Активод- тестік жүйе әдісімен тест алу.

1-нұсқа

1.Бөлшекті қысқартыңдар: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану А)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; В)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; С)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)1; B)5 ; C)2; D)4;

3. Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану бөлшегін аралас санға айналдырыңдар A)2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)2; C)3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану;

4. 19Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар :Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану= Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану= Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану;

6. Есептеңдер: 5-3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; B) 2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C) 2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)8Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

7. 1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану санына кері сан: А)1; B) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

8. Қабырғасы Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолданудм квадраттың ауданы: A) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолданудмСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану дмСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану дмСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану дмСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

9. Есептеңдер: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдануСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану. A)1; B) ; C) 2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

10. Есептеңдер: 2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану∙1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)4Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)3; D)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

2-нұсқа

1.Бөлшекті қысқартыңдар: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)36; B) 13; C)32; D)5;

3. Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолданубөлшегін аралас санға айналдырыңдар. A)2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)3; D)3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

4. 17Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар :Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану,Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

A) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану =Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану;Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; C) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану=Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D) тең бөлшек жоқ..

6. Есептеңдер: 3-1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану. A)2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)4Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

7. 2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану санына кері сан: A)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

8. Қабырғасы Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолданусм квадраттың ауданы: A)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолданусмСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану смСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; смСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану. смСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

9. Есептеңдер: Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдануСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

10. Есептеңдер: 1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану∙2Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану A)3Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; B)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; C)Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану; D)1Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану



  1. Тақтада есеп шығару, амалдап. Есеп дұрыс орындалған жағдайда «Азиада алауы» деген сөз жазылу керек.

1) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

2) Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдануСабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

5. «Азиада алауы» сөзі жазылып болған соң қыстық ойындарды бастаймыз.

1. Конькимен жүгіру.

2. Мәнерлеп сырғанау.

3. Шайбалы хоккей.

4. Шаңғы жарыстары.

5. Биатлон.

Спорт ойындарының әр түріне қатысушы өзіне тиесілі есептерді шығару арқылы өзінің жетістіктерін көрсетеді. Осы спорт түрлеріне қатысушыларға берілетін есептер:

№1

Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерге амалдар қолдану

№2

Оқулықтан №839

№3

Оқулықтан №914

№4

Оқулықтан №835

№5

Бағбаншы базарға 260 кг алма әкелді. Ол барлық алманың ¾ бөлігін бағасы 100 теңгеден, ал қалғанын 80 теңгеден сатты. Бағбаншы базарға әкелген барлық алманы неше теңгеге сатты.



  1. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға қосымша карточкалар таратылып, қосымша сұрақтар қойылады. Сұрақты оқушылардың өздері әртүрлі газет-журналдан келген тілшілер ретінде немесе телехабар жүргізушілері ретінде қояды.

  2. Сабақ соңында оқушылардың жауаптары қорытындыланып, бағаланады. «Азиада алауы» гимні орындалып, азиада алауының ашылу салтанатына қатысатын сынып оқушысы өз өнерін көрсетіп, би орындайды.



© 2010-2022