- Преподавателю
- Математика
- Внеклассная работа для 8-го класса на тему Қызықты математика
Внеклассная работа для 8-го класса на тему Қызықты математика
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сулубекова С.Т. |
Дата | 01.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Қызықты математика
Сабақтың түрі: жарыс түріндегі танымдық сабақ.
Мақсаты: а) әртүрлі мазмұндағы қызықты есептерді шығара отырып, оқушының танымын дамыту, жылдам есептеуге формулалар мен ережелерді үйрету;
ә) ойлау, сөйлеу, есептеу дағдысын дамыту;
б) әдептілікке, ұстамдылыққа, өз ойын дәлелдей білуге өзгенің пікірін сыйлауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: флипчарттар.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру
Қош келдіңдер, балалар!
Математикада «Қызық» деген алаң бар,
Сол алаңның сендерге әзірлеген сыйы бар,
Сый дегенім - сынамақ,
Сынға түсер өнерлі мен білімді,
Екі топқа бөлейін, өнеріңді көрейін,
Сенің атың - Зерделі, сенің атың - Талапты!
Ойын шартың түсіндің, енді қоямын сұрақты,
(Жауабын тапқан топқа жұлдызша беріп отырамын.)
ІІ Негізгі бөлім:
-
Қалжың есептер:
-
Аулада он балапан жүр, әр балапанның соңында бір тауық жүр. Аулада барлығы қанша тауық жүр?
-
Екі адам өзен жағасына келді. Жағалауда қайық тұр. Оған бір-ақ кісі сыйады. Екі адам да келесі бетке өтті. Ол қалай?
-
Зеректің есебі:
-
2а+9 17 4а-5 ? 7
-
7х?1=х+4 5х+3=х+6 көмек: 4 сәуір, 11 ?
-
Өжеттің есебі:
-
Алғырдың есебі:
Жалғастыр:
-
1?9+2=11
12?9+3=111
123?9+4=1111
-
112=121
1112=12321
11112=1234321
-
Ойшылдардың есебі:
1) Салыстыр:
(((22)2)2) * (22)6
2) Есепте:
(-1)+(-1)2+(-1)3+(-1)4
-
Сиқырлы есеп:
Пропорцияның негізгі қасиетін білесіңдер ғой? Иә. Қазақ тілінлдегі септіктерді еске түсіріңдер А, І, Б, Т, Ж, Ш, К.
а) І. Кімнің? Ненің? Б. Кімге? Х?
Х=
ә) І. Кімнің? Ненің? К. Кіммен? Х?
Х=
Енді орыс тілінде осы орындала ма?
В. Кто? Что?
Р. Кого? Чего?
Д. Кому? Х?
Х=
Орынды қолдана білсең математиканың берері мол.
-
Жаңылтпаш есеп:
Жүргізуші бір сөз бастайды, оқушы сол сөзді қайталап, өз сөзін оған қосып айтады. Ойын жалғаса береді.қай топ көп сөз айта алса, сол топ жеңімпаз болады. Мысалы: Шеңбер, шеңбер-хорда, шеңбер-хорда-радуис, шеңбер-хорда-радуис-...
-
Жұмбақ жарыс:
-
Өзі қара, құйрығы бар.
Оны алған оқушының
Сыныпта қалуға бұйрығы бар. (2)
-
Баспен тұрса, үшке артады.
Акробат санды кім айтады? (6)
-
Еңбекқордың есебі:
-
Зереде алты сақина бар еді. Оның бесеуі таза күміс, салмақтары бірдей, біреуі қоспалы күміс, салмағы таза күміс сақинадан жеңіл. Табақты таразыға екі рет тартып, жеңіл сақинаны қалай табуға болады?
Жауабы:3+3 өлшейміз
Жеңіл жағындағы екеуін өлшейміз, екеуі бірдей болса, қалған бір сақина жеңіл болғаны. Егер екеуінің біреуі ауыр болса, жеңіл жағы шығады.
-
Төрт күшікті барлық мүмкін болатын тәсілдермен қосақтап өлшегенде салмақтары 7 кг, 8 кг, 9кг, 10кг, 11кг, 12кг болды. Төрт күшіктің салмақтары қандай?
к1+к2=7 к2+к3=10
к1+к3=8 к2+к4=11
к1+к4=9 к3+к4=12
Мүшелеп қоссақ:
3(к1+к2+к3+к4)=57
к1+к2+к3+к4=19 (кг)
-
Тапқырлардың есебі:
-
1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын тап.
1+2+3+...+97+98+99+100
101*50=5050
-
Әжейдің алты немересі, бес алмасы бар. Әжей алмалардың әр қайсысын тең алты бөлікке бөлмей, қандай тәсілмен тең етіп бөліп бере алады?
-
Көрегендер сайысы:
-
Өрнектің мәнін тап: 2+2-2+2-2+2-2=?
-
Оңнан солға оқығанда кемитін санды тап: 1991, 2332, 2222, 3131?
-
Математикалық фокус:
-
Бір натурал сан ойла, оған келесі санды қос, шыққан қосындыға 9-ды қос, нәтижесін екіге бөл. Бөліндіден ойлаған санды алып таста. Қанша қалғанын мен айтайын.
-
Цифрлары кему ретімен орналасқан үшорынды сан жаз. Оны кері жазып, бастапқы саннан шегер, сонда шыққан айырманың бірлігін айтсаң, мен айырманың қандай сан екенін тауып беремін.
ІІІ Қорытынды:
Білім деген - биік шың,
Бақытқа сені жеткізер,
Білім деген - ақылшың,
Қиындықтан өткізер,-деп білім сайысын қорытындылаймын. Белсене қатысқандарыңа рахмет!