- Преподавателю
- Математика
- Математика пәнінен сабақ жоспарлары (1 сынып)
Математика пәнінен сабақ жоспарлары (1 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | РЫСКУЛОВА А.Р. |
Дата | 28.08.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 8 саны және цифры
Сабақтың міндеті: Математикалық терминдерді күнделікті пайдалана отырып, жаңа сабақты ұғындыруға жағдай жасау
Сабақтың мақсаты: 1. 8 саны және цифрымен таныстыру. Өрнек құруға, оны есептей білуге үйрету. Санның жазылу жолын таныту
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Өткенді пысықтау:
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін еске түсіру керек.
Қосу амалының компоненттерін ата
Азайтудың компоненттерін ата
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
5-3=2 2+5=7 1+6=7
2+4=6 7-3=4 7-2=5
Жаңа сабақ:
8 саны және цифрымен танысу
Өрнек құру арқылы түсіндіру:
7+1=8 6+2=8 5+3=8 4+4=8
Тақтамен жұмыс:
Жазылған өрнекті түрлендіреді
7+1=8 8-1=7
1+7=8 8-7=1
Оқулықпен жұмыс:
5см+2см=7см 7см-3см=4см 4см+4см=8см
7см-4см=3см 4см-4см=0см 7см-1см=6см
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
Қандай санмен таныстық?
Ол қандай санның қосындыларын тұрады?
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 8 санының құрамы
Сабақтың міндеті: 8 санының құрамын анықтауға байланысты жаттығу жұмысын орындауға жағдай туғызу
Сабақтың мақсаты: 1.8 санының құрамымен таныстыру, оған байланысты мысалдарды шығаруға үйрету
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері:
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Математикалық диктант:
6+2=8 3+2=5 4+3=7
7-5=2 6-3=3 5-3=2
Кіріспе әңгіме:
Жаңа сабақ:
8 8 8 8
7 1 6 2 5 3 4 4
Тақтамен жұмыс:
7-1 > 7-5 7-1 < 7+1 7-2 > 6-2
3+1 < 3+2 4+3 > 4+1 1+6 > 1+2
Оқулықпен жұмыс:
№ 5 өрнек құрастырады
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырма орындалады.
Қорытынды:
8 санының құрамын ата
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: пысықтау
Сабақтың міндеті: өткен тақырыпты бекітуге байланысты жаттығу жұмысын орындауға жағдай туғызу
Сабақтың мақсаты: 1.Өрнек құруға, санның құрамын анықтауға, оларды салыстыруға байланысты мысалдар шығарту
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері:
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Ө
ткенді пысықтау:
Т
ақтамен жұмыс
Оқулықпен жұмыс:
7см = 7см 3 = 4-1 3+2 > 4-1
7см < 8см 4 < 4+1 4-1 < 4+1
Қорытынды:
Нені қайталадық?
Қосу амалының компонентін ата
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 9 саны және цифры
Сабақтың міндеті: 9 санымен танысу, цифрын таныту
Сабақтың мақсаты: 1. 9 санымен танысу, цифрын таныту, мысалдарды шығартуға, математикалық тілде сөйлей білуге үйрету
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: талдау, түсіндіру
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Өткенді пысықтау:
«Көршісін ата» ойыны
4 5 6 7 8 9 3 4 5 2 3 4 5 6 7
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
5+3=8 8-5=3 5+2=7
8-4=4 7+1=8 8-2=6
Жаңа сабақ:
9 санымен таныстыру
Тақтамен жұмыс:
8+1=9 7+2=9 6+3=9 5+4=9
Өрнектер төрттігін құрайды
Оқулықпен жұмыс:
№4 фигураларды атап, кесінділерді тауып, дәптерлеріне сызады 8см>7 см
Ауызша жұмыс:
5+2=7 6+2=8 5+3=8 7+2=9
8-2=6 7-6=1 6-4=2 9-1=8
Қорытынды:
9 санының сол жағындағы көршісін ата
9 санының оң жағындағы көршісін ата
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 9 санының құрамы
Сабақтың мақсаты: 9 санының құрамымен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
9 санының құрамын анықтауға мысалдар шығарту;
-
Сурет арқылы өрнектер құрастырту, салыстыруға мысалдар шығарту;
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Өткенді пысықтау:
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін еске түсіру керек.
Қосу амалының компоненттерін ата
Азайтудың компоненттерін ата
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
9-3=6 3+5=8 1+8=9
2+5=7 6-3=3 8-2=6
Жаңа сабақ:
9 9 9 9 9 9 9 9 9
8 1 7 2 6 3 5 4 4 5 3 6 2 7 1 8 9 0
Тақтамен жұмыс:
Оқулықпен жұмыс:
9>7 3+5<9 8-3<9-3
8<9 4+2<9 7+1<8+1
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.Қорытынды
-
9
8
1
7
2
6
3
5
4
9
0
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: пысықтау
Сабақтың міндеті: өткен тақырыпты бекітуге байланысты жаттығу жұмысын орындауға жағдай туғызу
Сабақтың мақсаты: 1.Өрнек құруға, санның құрамын анықтауға, оларды салыстыруға байланысты мысалдар шығарту
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері:
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
9-1=8 3+6=9 7-5=2
9-7=2 6-4=2 9-0=9
Өткенді пысықтау:
"Жоқ санды тап" ойыны
7-3=4 2+5=7 0+8=8
4+5=9 9-3=6 9-2=7
Тақтамен жұмыс
Санның құрамын анықта:
7 8 9
5 2 7 1 8 1
6 1 6 2 7 2
4 3 5 3 6 3
4 4 5 4
Оқулықпен жұмыс:
7+1=8 7-3=4 6+2=8 4-3=1
9-2=7 4+2=6 7+0=7 8+1=9
Қорытынды:
Кесінді деген не?
Сәуле ше?
Бұрыш түрлерін ата
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін ата
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Кесінділердің ұзындықтарының қосындысы мен айырмасы
Сабақтың мақсаты: Кесінділерді өлшей білуге және оның айырмасын анықтауға үйрету.
Сабақтың міндеті:
-
Кесіндіні өлшету, сыздыру
-
Олардың ұзындықтарының айырмасы мен қосындысын шығаруды үйрету
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
6-3=3 3+6=9 1+5=6
2+7=9 4-3=1 8-4=4
Жаңа сабақ:
Кесінді деген не?
Кесіндіні немен өлшейді?
5См 5см -3см=2см
3 см 5см+3см=8см
Тақтамен жұмыс:
4см-2см=2см 4см +2см=6см
5см-2см=3см 5см +2см=7см
5см+1с=6см 7см -2см=5см
Оқулықпен жұмыс:
8+1=9 7+2=9
1+8=9 2+7=9
9-1=8 9-2=7
9-8=1 9-7=2
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 10 саны. Бір таңбалы және екі таңбалы сан.Сандар қатары.
Сабақтың мақсаты: 10 санымен, бір таңбалы және екі таңбалы сандарды таныту
Сабақтың міндеті:
-
10саны және цифрымен таныстыру. Бір және ек таңбалы сандармен таныстыру;
-
Сандар қатарымен және қрнектерді шығарту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
7+2=9 9-4=5 6+3-9
5-4=1 8-3=5 2+7=9
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
6-1=5 3+4=7 1+8=9
2+6=8 9-3=6 9-4=5
Жаңа сабақ:
10 екі таңбалы сан.
Бір таңбалы сандар Екі таңбалы сандар
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 45 67 90
Тақтамен жұмыс:
4>3 4=4 4+3=3+4
3<4 3=3 4+4>3+3
Оқулықпен жұмыс:
9+1=10 8+2=10 7+3=10 6+4=10 5+5=10
1+9=10 2+8=10 3+7=10 4+6=10 10-5=5
10-1=9 10-8=2 10-3=7 10-6=4
10-9=1 10-2=8 10-7=3 10-4=6
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
Бір таңбалы сандарды ата
Екі таңбалы сандарды ата
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 10 санының құрамы
Сабақтың мақсаты: 10 санының құрамымен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
10 санының құрамын анықтауға мысалдар шығарту;
-
Сурет арқылы өрнектер құрастырту, салыстыруға мысалдар шығарту;
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа ауждарамын.
Өткенді пысықтау:
Бір таңбалы сандар неше цифрдан тұрады?
Оларды ата
Екә таңбалы сандар неше цифрдан тқрады?
Оларды ата
Кіріспе әңгіме:
"Жоқ санды тап" ойыны
5-3=2 5+5=10 2+8=9
2+8=10 10-3=7 8-6=2
Жаңа сабақ:
10 10 10 10 10 10 10 10 10
9 1 8 2 7 3 5 5 5 5 3 7 2 8 1 9 10 0
Тақтамен жұмыс:
Сурет бойынша есеп шығару
Алды -3 ж 10 ж 10-3=7 (ж)
Қалды -? ж Жауабы:7 ж3п қалды
Оқулықпен жұмыс:
3<4 7-3<7+3
3>2 8-2<8-1
10>8 6+3>5+2
Дәптермен жұмыс
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
-
Қорытынды 10
8
2
7
3
6
4
5
5
9
1
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: пысықтау
Сабақтың міндеті: Өткен тақырыпты бекітуге байланысты жаттығу жұмысын орындауға жағдай туғызу
Сабақтың мақсаты: 1.Өрнек құруға, санның құрамын анықтауға, оларды салыстыруға байланысты мысалдар шығарту
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері:
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
10-1=9 4+6=10 9-5=4
9+1=10 10-4=6 10-8=2
Өткенді пысықтау:
"Жоқ санды тап" ойыны
7-6=1 5+5=10 0+9=9
4+6=10 9-3=6 10-3=7
Тақтамен жұмыс
Өрнек құру
Оқулықпен жұмыс:
3<4 2+1< 2+2
4>3 3+1> 3-2
«Кел, ойнайық» Сұрақтара жауап беру арқылы балалардың логикалық ой өрісін дамыту
Қорытынды:
Сүйір бұрыш деген не?
Төртбұрыш ше?
Шаршы қандай фигура?
Кесінді деген не?
Сәуле ше?
Бағалау:---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмысы
Сабақтың міндеті: Өткен тақырыпты бекітуге байланысты өзіндік жұмысын орындауға жағдай туғызу
Сабақтың мақсаты: 1.Өрнек құруға, санның құрамын анықтауға, оларды салыстыруға байланысты мысалдар шығарту
2. Логикалық ой өрісін дамыту, есепке қызығушылығын арттыру, алған білімдерін пысықтай отырып, бекіту.
3. Айтқанды мұқият тыңдауға, өзгенің ойымен келісе білуге, сыпайы бола білуге, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекті құралдар:
Сабақтың түрі: қайталау
Әдіс -тәсілдері:
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
10-7=3 5+5=10 9-8=1
2+8=10 10-9=1 10-3=7
Санның құрамын анықта:
10 Осы түрде 9 8 7 6 сандарыныі құрамы анықталады
9
1
8
2
3
7
4
6
5
5
Тақтамен жұмыс
Өрнек құру
3+2=5 9+1=10
2+3=5 1+9=10
5-2=3 10-1=9
5-3=2 10-9=1
Оқулықпен жұмыс:
4см+5см=9см
5см -2см=3см
Осы шыққан кесіндіні сызады
Қорытынды:
Сүйір бұрыш деген не?
Төртбұрыш ше?
Шаршы қандай фигура?
Кесінді деген не?
Сәуле ше?
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Сандар қатарының қасиеттері. Алдыңғы және кейінгі сан
Сабақтың мақсаты:Сандар қатарын негізгі қасиеттерімен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
Сан сәулесі негізінде бірліктерді азайту, қосу дағдыларын бекіту
-
Алдыңғы, кейінгі ұғымдарымен таныстыру
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
10-3=7 4+6=10 2+7=9
7+3=10 10-5=5 9-7=2
Кіріспе әңгіме:
«Көршісін ата» 4 5 6 8 9 10 3 4 5 2 3 4 0 1 2
Жаңа сабақ:
«Алдыңғы», «кейінгі» сөздерінің ма,ынасын ашу
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Тақтамен жұмыс:
-
1
4
6
8
9
3
7
5
2
2
5
7
9
10
4
8
6
3
-
10
8
1
4
7
2
5
3
6
9
7
0
3
6
1
4
2
5
Оқулықпен жұмыс:
5>1 5<6 3>1 9+1=10
5>2 5<7 3>2 1+9=10
5>3 5<8 3<4 10-1=9
5>4 5<9 3<5 10-9=1
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
1-ге қосу, 1 - ден азайту қалай орындалады?
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: +1+1 -1-1
Сабақтың мақсаты: Сандар қатарының негізінде бөліктер бойынша өосу, азайту тәсілдерін меңгерту
Сабақтың міндеті:
-
Санға 2- ні қосу және азайту тәсілін ұқтыру;
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Жазылмаған сандарды ата
1+1=2 7-1=6 4+1=5
6-1=5 3+1=4 9-1=8
Кіріспе әңгіме:
«+» немесе «-» таңбасын қой:
9-1=8 8+1=9 2+1=3
9+1=10 8-1=7 3-1=2
Жаңа сабақ:
а +1+1 а -1-1
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Тақтамен жұмыс:
-
0
1
2
3
4
5
6
7
8
2
3
4
5
6
7
8
9
10
-
10
9
8
7
6
5
4
3
2
8
7
6
5
4
3
2
1
0
Оқулықпен жұмыс:
5+2=7 4+3=7
2+5=7 3+4=7
7-2=5 7-4=3
7-5=2 7-3=4
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
5-1-1=3 7-1-1=5
8+1+1=10 4+1+1=6
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 2 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 2 санын қосу және азайту жолдарын таныту
Сабақтың міндеті:
-
Санға 2- ні қосу және азайту тәсілін ұқтыру;
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
7+3=10 10-4=6 5+4=9
10-8=2 3+7=10 6-4=2
Кіріспе әңгіме:
Санға 1-ді қосуда нені есте сақтау керек?
Алдыңғы және кейінгі сандарды анықтау жолдары қай санды қосуда пайдаланылады?
Жаңа сабақ:
2 ні қосу және азайту жолын түсіндіру
1+1+1=3 4+1+1=6 10-1-1=8
1+2=3 4+2=6 10-2=8
Тақтамен жұмыс:
З+2=5 5-2=3 2+2=4 8+2=10
2+3=5 5-3=2 4-2=2 10-2=8
Оқулықпен жұмыс:
7<9 9>9-9 7+1+1=7+2
6<8 7<7+1 8+1=1+8
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
1+2=3 3-2=1
2+2=4 4-2=2
3+2=5 5-2=3
4+2=6 6-2=4
5+2=7 7-2=5
6+2=8 8-2=6
7+2=9 9-2=7
8+2=10 10-2=8
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: пысықтау
Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптарды бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Өрнектерді құру, оларды салыстыру жаттығу жұмысын жүргізу
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: қайталау
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
5+5=10 7+2=9 4+4=8
10-6=4 8-2=6 5+2=7
Өренк құру:
2+5=7 3+4=7 5+1=6
7-2=5 7-3=4 6-1=5
Тақтамен жұмыс:
Қызықты есептер
Үш қоянда неше құлақ?
Екі қонжықта неше аяғы бар?
Жеті ағайындының әрқайсысында бір қарындасы бар? Барлығы неше қарындасы бар?
Ажар апайдың Жанар атты немересі, мысығы және Ақтөс иті бар. Әжейдің қанша немересі бар?
Көл үстінде құстар ұшып барады: көгершін, шортан,екі шымшық, бес жылан. Қанша құс ұшып барады?
Жеті майша жанып тұр еді. Екеуі сөніп қалды. Нешеі қалды? (екі майшам, қал,аны жанып кетті)
Себетте үш алма бар еді. Үш балаға бір алманы себетте қалдырып қалай теңдей бөлуге болады? (бір алманы себетімен қоса беру керек)
Оқулықпен жұмыс:
8-2>5 7+1<9 6-2>2
4+2<7 6-2=4 5+1=6
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты: Алған білім біліктіліктерін тексеру
Сабақтың міндеті:
-
Өрнектерді құру, оларды салыстыру жаттығу жұмысын жүргізу
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: қайталау
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
І нұсқа
ІІ нұсқа
Есепте:
5+1=6 4+2=6 7-2=5
7+2=9 9-1=8 2+0=2
10-1=9 5+2=7 8+2=10
Есепте:
5+2=7 4+1=5 6-6=0
7+1=8 9-2=7 0+2=2
10-2=8 5+1=6 9+1=10
Қандай сан жазылмаған?
8+2 =10 8-2=6
9-2=7 8+0=8
5+2=7 7+2=9
Қандай сан жазылмаған?
8+1=9 8-1=7
10-2=8 0+8=8
4+2=6 8+2=10
Дөңгелектер қанша болса, сонша болатын фигураларды боя:
6 үшбұрыш және дөңгелек
Дөңгелектер қанша болса, сонша болатын фигураларды боя:
5 үшбұрыш және дөңгелек
Берілген кесінділердің ұзындығының қосындысына тең кесінді сыз:
3см+4см=7см
Берілген кесінділердің ұзындығының қосындысына тең кесінді сыз:
2cм+5cм=7cм
Есептеией салыстыр:
5+2=2+5 10-1>10-5
2+5<2+8 8-8<8-2
Есептеией салыстыр:
6+2=2+6 10-1>10-10
1+5<1+8 7-5<7-2
Қорытынды:
Қосу амалының компоненттерін ата
Азайту амалының компоненттерін ата
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Сынық сызықтың ұзындығы
Сабақтың мақсаты: Сынық сызықтың ұзындығын анықтауды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
Сынық сызық туралы түсініктерін кеңейту, оның қзындығын есептеуді үйрету
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
10-6=4 9+1=10 8-3=5
8+2=10 10-7=3 3+6=9
Кіріспе әңгіме:
Кесінді деген не?
Сәуле ше?
Тұйықталған, тұйықталмаған сызықтар дегеніміз не?
Сынық сызық деген не?
Жаңа сабақ:
Сынық сызық буындары кесіндіні құрайды. Сынық сызықтың ұзындығы оның буындарының ұзындықтарының қосындысына тең
Тақтамен жұмыс:
№2 тапсырмадағы сынық сызықтың ұзындығын табу
3см+1см+2см+3см=9см 2см+1см+2см+3см=7см
1см+1см+1см+4см=7см 4см+5см=9см
Оқулықпен жұмыс:
№3 тапсырма
6-2=4 8-3=5
6-4=2 8-5=3
2+4=6 5+3=8
4+2=6 3+5=8
Дәптермен жұмыс:
10-0=10 7-2=5 6-6=0 5-3=2
8+2=10 6+1=7 3+1=4 7+1=8
3-1=2 8-3=5 8+0=8 8-8=0
Қорытынды
6<6-1 8-2<8-1
7<7+2 4+1<4+2
5<5+2 5-2<5-1
8<8-1 7+2>7+1
Бекітемін :
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны, қалдықты табуға берілген есепті шығаруға дайындық
Сабақтың мақсаты: «Есеп» ұғымын ендіру үшін оқушылардың тірек білімдерін жетілдіру
Сабақтың міндеті:
-
Сурет бойынша қосу мен азайтуға арналған сандық өрнектерді құрастыра білу дағдыларын бекіту
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
10-4=6 9-3=6 7-4=3
5+5=10 3+6=9 4+2=6
Кіріспе әңгіме:
Пісіп тұрған төрт алмұрт,
Қызығатын көрген жұрт.
Екі алмұртты бұтақтан,
Алып жеді Мұратхан
Қанша қалды алмұрттан
4-2=2 алмұрт
Жаңа сабақ:
Есептің шарты, сұрағы, жауабы және шешуі болады.
Есептің мазмұны талданыпғ шарты жазылады.
Алаңқайда 8 қоян ойнап жүр. Олардың 4 -уі ініне кіріп кетті. Алаңқайда неше қоян қалды?
Інінде - 4қ 8-4=4қ
Қ- ? қ 8қ Жауабы: 4 қоян алаңқайда қалды
Тақтамен жұмыс:
Сынық сызықтың ұзындығын табу:
1см+2см+3см+4см=10см
1см+3см+3см+1см=8см
1см+1см+2см+3см+3см=10см
Оқулықпен жұмыс:
4+5=9 4+3=7
5+4=9 3+4=7
9-5=4 7-4=3
9-4=5 7-3=4
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырманы орындайды.
Қорытынды
5<5+2 5+1<5+2 7=5+2
9<9-2 7-2<4+2 5+2<9+1
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есеп туралы түсінік. Есептердің элементтері
Сабақтың мақсаты: «Есеп» туралы ұғымын қалыптастыру
Сабақтың міндеті:
-
Есепке байланысты терминдерді меңгерту, есептің қысқаша жазылу тәртібін таныту
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті амалды қой:
10-3=7 6-4=2 6+0=6 7+2=9
9+1=10 5+4-9 8-8=0 8-4=4
Кіріспе әңгіме:
Пошта жәшігінде 7хат бар. Оған тағы 2 хат салынды. Пошта жәшігінде неше хат болды?
Есеп мазмұны талданады. Оның шешуін тауып, оны дәлелдейді.
Жаңа сабақ:
Есеп шарты: Пошта жәшігінде 7хат бар. Оған тағы 2 хат салынды.
Есеп сұрағы: Пошта жәшігінде неше хат болды?
Шешуі: 7+2=9 (х)
Жауабы: 9 хат болды
Тақтамен жұмыс:
Диаста -5 қ ? қ 5+2=7 (қ)
Алды -2 қ Жауабы: Диаста 7 қарындаш болды
Асқарда -4м ? м 4+2=6 (м)
Алды -2 м Жауабы: Асқарда 6 машина болды
Оқулықпен жұмыс:
6+1<7-2 3<4+2 5=3+2
2+3>1+2 7<6+2 9=10-1
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырманы орындайды.
Қорытынды
3+2=5 7+2=9 1+1=2
9+1=10 2+1=3 2+2=4
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есеп және оны шығару
Сабақтың мақсаты: Есептің қысқаша жазылуы мен шешуін дәптерге жазуды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
Оқушылардың есеп шығару және қосынды мен қалдықты таба алу дағдыларын қалыптастыру
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті амалды қой:
9-2=7 5+5=10 8+2=10
4+5=9 10-7=3 10-6=4
Кіріспе әңгіме:
С
урет бойынша есеп құрастырамыз
Тақтамен жұмыс:
1+5 1+6 2+3
6 = 2+4 7= 2+5 5= 3+2
3+3 3+4 1+4
Оқулықпен жұмыс:
Далада-3 б 9-3=6 (б)
Қалды-?б 9б Жауабы: 6 бала
Блды-6 б ? б 6+3=9
Кірді-3б Жауабы: 9 бала
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырманы орындайды.
Қорытынды
10-1=9 6+2=8 8-1=7
7+2=9 5-1=4 9+1=10
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты:
-
Өткен тақырыбқа байланысты білімдерін тексеруге жаттығуларын орындату
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті амалды қой:
10-4=6 9-3=6 7-4=3
5+5=10 3+6=9 4+2=6
Тақтамен жұмыс:
Сандарды өсу және кему ретімен жазу:
1; 2; 4; 6; 8; 9; 10;
10; 9; 7; 6; 4; 3; 0
Өрнек құрастыр:
4+3=7 6-2=4
3+4=7 6-4=2
7-4=3 4+2=6
7-3=4 2+4=6
Дәптермен жұмыс:
Болды-7а 7+2=9 (а)
Салды-2а ?а Жауабы: 9 алма болды
Жеді - 2а 9-2=7(а)
Қалды - ? а 9а Жауабы: 7 алма
Өздік жұмысы:
4+1=5 7-2=5 7-7=0 8+2=10
6-2=4 5+1=6 2+0=2 10-4=6
7-1=6 2+3=5 6-0=6 7-7=0
2+4=6 10-3=7 0+4=4 4+2=6
Қорытынды:
Бір көжекке бір көжек,
Келе қалды қонаққа.
Бес сәбізден бірден жеп,
Тойып алды тамаққа.
Айта қойшы алғырың
Қанша сәбіз барлығы?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты:
-
Өткен тақырыбқа байланысты білімдерін тексеруге жаттығуларын орындату
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті амалды қой:
10-4=6 9-3=6 7-4=3
5+5=10 3+6=9 4+2=6
Тақтамен жұмыс:
7см+2см=9см
7см-2см=5см
9см, 5см кесінді сызады
Шырша безендіру:
8=1+7 9=1+8 10=4+6
8=3+5 9=3+6 10=2+8
8=4+4 9=4+5 10= 3+7
8=2+6 9=2+7 10= 5+5
Дәптермен жұмыс:
Болды-5 о 5+3=8(о)
Салды- 3о ?о Жауабы: 8 ойыншык болды
Калды- ?о 7-2=5 (о)
Сынды- 2 о 7 о Жауабы: 5 ойыншык калды
Өздік жұмысы:
6+4>5+4 7+3=5+5
9-7=10-8 4-3<10-6
8+1=3+6 8-4>2+0
Қорытынды:
Құралай тақтаға екә үшбұрыш, үш шаршы, тікбұрыш, шеңбер және сопақша салды. Құралай тақтаға қанша төртбұрыш салды?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды бекіту
Сабақтың мақсаты: Сандар қатарының негізгі қасиеттері туралы білімдерін бекіту
Сабақтың міндеті:
-
+1; -1 кестелік жағдайын орындау;
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Психолгиялық көңіл күй:
Бірінші қосылғыш 7, екінші қосылғыш 1. Қосындыны жаз.
5 шығу үшін 1-ді қандай санға арттыру керек?
4 шығу үшін қандай саннан 1-ді азайту керек?
6 санының 5-тен нешеуі артық?
Тақтамен жұмыс:
6+1=7 9-1=8 3+5=8
6+2=8 9-2=7 8-2=6
Дәптермен жұмыс:
Алмас -3 а ? а 3+4=7 (а)
Олжас-4 а Жауабы: 7 алмұрт
Өздік жұмысы:
5>3 6=8-2 7-2<6
6<10 9>7-1 5+2<9
7<8 2<6-2 3+2=5
Қорытынды:
7-2=5 4+2=6 0+8=8 2+5=7
6+2=8 7+1=8 7-7=0 2+7=9
8-2=6 9-2=7 1+9=10 8-2=6
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды бекіту
Сабақтың мақсаты: Сандар құрамы туралы білімдерін , өрнек, теңдік, теңсіздікқұрастыра білу дағдыларын дамыту
Сабақтың міндеті:
-
Жаттығу жұмыстары арқылы білімдерін жетілдіру;
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
«Мақсатыңа жет»
6
+ +
3
10
5
+ + +
2 4
Тақтамен жұмыс:
4+5=9 4-1=3
9-5=4 4+3=7
Дәптермен жұмыс:
5+3=8 5=1+4 3+4=2+5
5+4>8 5>0+4 3+4>1+5
5+2<8 5<4+4 3+4<5+5
Өздік жұмысы:
2<3 3>2 3>1 1<3
1+1<2+1 2+3> 3+1
Қорытынды:
Көк - 3 ж 3+5=8(ж)
Жасыл -5ж ? ж Жауабы? 8 жалау
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 3 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 3 санын қосу және азайту жолдарын таныту
Сабақтың міндеті:
-
Санға 3 - ті қосу және азайту тәсілін ұқтыру;
-
Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Математикалық диктант:
5+2=7 6+2=8 8+2-10
9-2=7 7-2=5 10-2=8
4+2=6 2-2=0 4-2=2
Кіріспе әңгіме:
2+1+1+1=5 10-1-1-1=7
2+2+1=5 10-2-1=7
2+3=5 10-3=7
Жаңа сабақ:
0+3=3 2+3=5 5+3=8 8-3=5
7+3=10 6+3=9 10-3=7 7-3=4
3+3=6 4+3=7 9-3=6 6-3=3
Тақтамен жұмыс:
7-2<7+2 4+3=3+4
9+1>9-1 10-1>10-2
Оқулықпен жұмыс:
Шығарды -3е 5-3=2 (е)
Қалды - ? е 5е Жауабы: 2 есеп
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
Қорытынды
4+3=7 6+3=9 1+3=4
9-3=7 5-3=2 3-3=0
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: 1, 2, 3 сандарын қосу мен азайтуды дағдыларын бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Қосу мен азайтудың компоненттерін білдіру;
-
Қалдақты табуға арналған есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
7+3=10 5+3=8 3+3=6
10-3=7 9-3=6 5-3=2
Тақтамен жұмыс:
4 5 7 2 8 5
5 6 7
4 1 6
Дәптермен жұмыс:
Бояды-5 с 8с 8-5=3 (с)
Калды-? Жауабы: 3 сурет калды
Өздік жұмысы:
6+0=6 8-8=0 4+3=7 9-0=9
10-3=7 7+3=10 8+2=10 7-6=1
4+3=7 5-3=2 9-1=8 3+2=5
Қорытынды:
4+2> 3+1 4+3>2+1
6-2>4-1 4-3< 6-4
5+2-1-2+3=7
9-3+1-2-3=2
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 4 САНЫН ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ
Сабақтың мақсаты: 4 САНЫН ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУДЫ ҮЙРЕТУ
Сабақтың міндеті:
-
Қосу мен азайтудың компоненттерін білдіру;
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Құмырада 9 райхан гүлі болды. Оның 3- і солып қалды. Неше гүл қалды?
Азайғыш тоғыз, азайтқыш бес. Айырманың мәнін тап
Азайғыш бес, айырма ң. Азайтқыш неге тең?
Жаңа тақырып:
0+4=4 1+4=5 2+4=6
4+4=8 5+4=9 3+4=7
Дәптермен жұмыс:
Т-3д 3+5=8(д)
Ж-5д ?д Жауабы: 8 дәптер
Өздік жұмысы:
3+4=7 8-4=4
7-4=3 5+4=9
Қорытынды:
9-4 < 5+3 7+3 > 8-4 2+5 < 6+3
7-4 < 5+2 1+5 > 10-7 4+3 > 8-4
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: Геомтриялық фигураларды танып білу, 1-4 сандарын қосу және азайту дағдыларын бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Өткен материлды бекітуге арналған есептер шығару
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
9-3=6 4+3=7
9-6=3 3+4=7
3+6=9 7-4=3
6+3=9 7-3=4
Оқулықпен жұмыс:
Кетті - 4б 9б 9-4=5 (б)
Қалды - ?б Жауабы: 5 бала
Дәптермен жұмыс:
9 < 9-1 3<3+4 8-2 < 4+3 7+2=10-1
6>6-2 7<7+3 6-3 < 8-3 9-2 > 8-2
Өздік жұмысы:
Себет- 5 а ?а 5+3=8(а)
Салды-3а Жауабы: 8 алма
Қорытынды:
4+2 =6 9-3=6 10-4=6
5+3=8 8-4=4 7-4=3
9-2=7 7+3=10 9-4=5
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты: Қосынды мен айырманы, қалдықты таба алу дағдыларын бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Өткен материлды бекітуге арналған есептер шығару
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Ауызша есептер шығару:
Тұр - 6т ?т 6+4=10 (т)
Қойды - 4т Ж: 10 тарелка блды
Оқулықпен жұмыс:
Дүйсенбі - 4 ж 4+3=7 (ж)
Сейсенбі -3 ж Жауабы: 7 жемсауыт
Дәптермен жұмыс:
Кетті - 3т 7т 7-3=4(т)
Қалды -?т Жауабы: 4 торгай
7+3=10 6+4=10 8+2=10
10-3=7 10-4=6 10 -2=8
4+4=8 3+3=6 5+4=9
Өздік жұмысы:
6+4=10 3+4=7 3+7=10
4+6=10 4+3=7 7+3=10
Қандай формула қолданылып отыр
(а+в)=(в+а)
Қорытынды:
Ұл бала қыркүйек айында 2 кітап оқыды. Қазан айында 3 кітап оқыды. Ал қараша айында қыркүйек пен қазан айларында қанша кітап оқыса, сонша оқыды. Ұл бала қараша айында неше кітап оқыды?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: 1,2,3,4 сандарынң қосу кестесі туралы білімдерін, есеп шығару дағдыларын бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Өрнектерді құруға, оны салыстыруға арналған жаттығуларды бекіту
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
«Жоқ санды тап»
..... + 1 = 3 .... - 2 = 4 3 + 4 = 7
1+ .... =5 ..... + 4 = 6 4 + 3 = 7
Оқулықпен жұмыс:
Спартак - 3д ?д 3+4=7д
Кайрат - 4д Жауабы: 7 доп
Дәптермен жұмыс:
6см - 4см < 5см - 2см 3см < 10см - 4см
3см +1см > 4см - 2см 10см = 8см + 2см
Өздік жұмысы:
Өлшеді - 4б 6 - 4 =2 (б)
Қалды - ?б 6б Жауабы: 2 буын калды
Қорытынды:
7+3=10 6+4=10 8+2=10
10-3=7 10-4=6 10 -2=8
4+4=8 3+3=6 5+4=9
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 5 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 5 санын қосу және азайтуды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
5 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
10 9 8 7 6 5 4 3 2
9 1 8 1 7 1 6 1 5 1 4 1 3 1 2 1 1 1
8 2 7 2 6 2 5 2 4 2 3 2 2 2 1 2
7 3 6 3 5 4 4 3 3 3
6 4 5 4 4 4
5 5
Жаңа тақырып:
0+5=5 1+5=6 2+5=7 3+5=8 4+5=9 5+5=10
10-5=5 9-5=4 8-5=3 7-5=2 6-5=1 5-5=0
Дәптермен жұмыс:
Кетті - 5б 9б 9-5=4 (б)
Қалды -?б Жауабы: 9 балапан калды
Өздік жұмысы:
10-10=0 7+2=9 6-4=2 7-2=5
6+2=8 8-0=8 7+0=7 5+3=8
4-2=2 4+2=6 6+3=9 9-4=5
Қорытынды:
7+3=10 6+2=8 5+2=7
10-6=4 5-4=1 3+4=7
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 6 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 6 санын қосу және азайтуды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
6 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Математикалық диктант:
10 мен 0 - дің, 4 пен 5- тің, 1мен 5-тің, 5 пен 4-тің қосындысын табу;
10 мен 5-тің, 9 бен 5 -тің, 7 мен 4-тің, 8 бен 5- тің айырмасын тап;
5+4=9 3+2=5
9-2=7 8+2=10
Жаңа тақырып:
0+6=6 1+6=7 2+6=8 3+6=9 4+6=10
10-6=4 9-6=3 8-6=2 7-6=1 6-6=0
Дәптермен жұмыс:
Кетті - 2қ 7қ 7-2=5 (қ)
Қалды -?қ Жауабы: 5 құс калды
Өздік жұмысы:
3+5=8 10-5=5 5-5=0 8-4=4
8-5=3 7+2=9 0+4=4 7-5=2
4+5=9 6-5=1 9-5=4 5+3=8
Қорытынды:
4+2=6 3+1=4 4+3=7 2+1=3
8+2=10 1+6=7 8+1=9 2+6=8
8-6=2 5-3=2 8-5=3 6-3=3
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: 1,2,3,4,5,6 сандарынң қосу кестесі туралы білімдерін, есеп шығару дағдыларын бекіту
Сабақтың міндеті:
-
Өрнектерді құруға, оны салыстыруға арналған жаттығуларды бекіту
-
Есептер шығара алу дағдыларын, қосындыны табу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
«Жоқ санды тап»
6 + 4 + ..... = 10 8 + ..... + 1 =1 0 7 +. ...... + 2 = 10
10 - 2 -. ... = 5 10 - ..... - 3 = 1 10 - .... - 2 = 8
+5 -3 +2
-4 -2 +5
Оқулықпен жұмыс:
Ақ - 6 қ ?қ 6+4=10 (қ)
Қара - 4қ Жауабы: 10 қой
Дәптермен жұмыс:
10-3=4+3 4+1>10-6 5+3=6+2
8+2> 7+1 7+1=5+3 9-3>10-3
Өздік жұмысы:
6 + .... = 8 8 - .... = 2 ..... + 3 = 7
5 + ... =10 .... - 6 =4 .... + 5 = 7
Қорытынды:
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін орында:
4+3 9+1 6+2 6+3 7+2 4+2
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығру
Сабақтың мақсаты: Бірнеше бірлікке арттыру мен кемітуге арналған есептер
Сабақтың міндеті:
-
Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Математикалық диктант:
8 бен 2-нің, 9 бен 1 дің, 1 мен 7- нің, 7 мен 2-нің қосындысы тап
10 мен 10- ның, 10 мен 6- ның, 6 мен 3- тің, 10 мен 4-тің айырмасын тап
1-ді 7-ге, 5-ті 2-ге , 7-ні 3-ке арттыр
4-ті 3-ке, 6-ны 6-ға, 9-ды 7-ге, 9-ды 6-ға кеміт
Математикалық жаңбыр:
+2 +1 +2 +1
-5 -5
-4 -6 -6 -4 +3 -6
Дәптермен жұмыс:
Қызыл- 5д 5+3=8 (д)
Көк-?, 3д > Жауабы: 8 доп кок
Өздік жұмысы:
3<3+6 6+3=3+6 6+4> 10-6
7>7-2 7-2<7+2 7-4<7+3
4<4+3 4-3<4+1 2+6>8-5
Қорытынды:
Қалды -?б 9 б 9-3=6 (б)
Сырғанады - 3б Жауабы: 6 бала калды
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығру
Сабақтың мақсаты: Бірнеше бірлікке арттыру мен кемітуге арналған есептер
Сабақтың міндеті:
-
Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Математикалық диктант:
9 бен 1-дің, 8 бен 2- нің, 6 мен 2- нің, 7 мен 3-тің қосындысы тап
10 мен 6- ның, 10 мен 9- дың, 5 пен 3- тің, 10 мен 5-тің айырмасын тап
2-ді 7-ге, 4-ті 2-ге , 8-ді 2-ге арттыр
4-ті 5-ке, 7-ні 6-ға, 10-ды 7-ге, 9-ды 6-ға кеміт
Математикалық жаңбыр:
+5 -3 -3 -6
-4
-8
-6 +6 -4 +3
+5 +1
Дәптермен жұмыс:
Акерке - 5 ш 5-2=3 (ш)
Алия - ?, 2ш < Жауабы? 3 шар
Қызыл-5 ш 5+3=8 (ш)
Көк-?, 3ш > Жауабы: 8 шар
Қорытынды:
Акерке - 3 ш ?ш 3+2=5 (ш)
Алия - 2ш Жауабы: 5 шар
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Есептерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: «Кері есеп» ұғымымен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Тірек сызба пайдаланып ауызша тапсырма орындалады:
І -
ІІ - ?, артық
І -
ІІ - ?, кем
Самат 5 алабұға, мөңке балықтың 4- еуін артық аулады. Неше мөңке балық ауланды?
Шаянда 8 аяқ бар, ал араның аяғы одан 4-еуі кем. Араның аяғы нешеу?
Жаңа тақырып:
Қызғалдақ - 7 г 7-2=5(г)
Көк - ?, 2 г кем Жауабы: 5 гул
Көк - 9 г 9-2=7(г)
Қызғалдақ - ?, 2 г кем Жауабы: 7 гул
Бұлар кері есептер
Дәптермен жұмыс:
5+3=8 6+2=7
3+5=8 2+6=8
8-3=5 8-2=6
8-5=3 8-6=2
Қорытынды:
Теңсіздік пен теңдіктер құр:
5-4 7-2 4+2 3+4 8 7 6
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу
Сабақтың міндеті:
-
Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Жасыл - 5к 5+2= 7 (қ)
Көк - ?, 2 қ артық Ж: көк стақанда 7 қарындаш
Көк - 7қ 7-2=5 (к)
Жасыл - ?, 2к кем Ж: жасыл стақанда 5 қарындаш
Дәптермен жұмыс:
2+3+1=6 1+2+3=6
3+1+2=6 3+2+1=6
Қорытынды:
Іж - 4д 4+3=7(д)
Іж- ?, 3д артык Жауабы: 7 дана
Іж - 10д 10 - 6 = 4(д)
Іж- ?, 6 д кем Жауабы: 4 дана
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты: Балалардың алған білімдерін тексеру
Сабақтың міндеті:
-
Өткен тақырыптарға байланысты берілген тапсырмаларды өздігінен орындауға дағдыландыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Сабақтың түрі: өздік жұмысы
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын
І нұсқа
ІІ нұсқа
Мысалды шығар:
5+5=10 7-4=3
10-2=8 3+6=9
4+6=10 9-5=4
Мысалды шығар:
6+4=10 6-5=1
10-3=7 2+7=9
3+7=10 8-5=3
Салыстыр:
5-4 < 9-2 3+2 > 10-7
3+5 = 4+4 7-2 = 10-5
Салыстыр:
8 - 4 < 7-2 8 + 1 > 5-1
5 + 5 = 3+7 9 - 5 = 10 - 6
Есепті шығар:
Айжанда 5 қалам, ал Жанарда одан 3-еуі кем. Жанарда қанша қалам?
Есепті шығар:
Қанатта 9 дәптер, ал Санатта одан 4-еуі кем. Cанатта қанша дәптер?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 7 санын қосу және азайтуды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
7 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Математикалық диктант:
10 мен 0 - дің, 4 пен 5- тің, 1мен 5-тің, 5 пен 4-тің қосындысын табу;
10 мен 5-тің, 9 бен 5 -тің, 7 мен 4-тің, 8 бен 5- тің айырмасын тап;
5+4=9 3+2=5
9-2=7 8+2=10
Жаңа тақырып:
0+7=7 1+7=8 2+7=9 3+7=10
10-7=3 9-7=2 8-7=1 7-7=0
Дәптермен жұмыс:
Тарелкада - 2к 6к 6-2=4 (к)
Сауытта -?к Жауабы: сауытта 4 кәмпит
Өздік жұмысы:
3+7=10 10-5=5 9-7=2 9-8=1
10-0=10 9-9=0 8+0=8 2+7=9
3+6=9 2+7=9 5-0=5 1+6=7
Қорытынды:
4+2=6 3+1=4 4+3=7 2+1=3
8+2=10 1+6=7 8+1=9 2+6=8
8-6=2 5-3=2 8-5=3 6-3=3
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 8 санын қосу және азайту. Кері есептер шығару
Сабақтың мақсаты: 8 санын қосу және азайтуды, кері есептерді шығара білуді үйрету
Сабақтың міндеті:
-
8 санын қосу және азайту және кері есептерді шығару тәсілдерімен таныстыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Математикалық диктант:
10 мен 5-тің айырмасы
2 мен 6 -ның қосындысы
10 мен 7-нің айырмасы
6 мен 2- нің қосындысы
Әлия 5 гүлдің, Асыл 4 гүлдіңсуретін салды. Қыздар барлығы неше гүл салды?
Гүл алаңында 8 гүл өсіп тұр. Омар 5 гүлді үзіп алды. Гүл алаңында неше гүл қалды?
Жаңа тақырып:
2+8=10 1+8=9 9-8=1 10-8=2
Ж. - 5 м ?м 5+3=8 (м) Ж. - 5м 8-5=3 (м) Ж.-? м 8м 8-3=5(м)
А. - 3м Ж: 8 машина А. - ?м 8м Ж: 3 машина А. - 3м Ж: 5 маш
Бұлар кері есептер
Дәптермен жұмыс:
6+2=8 10 - 7 = 3 3+7 = 10
5+4=9 9 - 8 = 1 6 + 3 =9
Өздік жұмысы:
10-4=6 7-2=5 3+4=7 5+3=8 9-4=5
5+5=10 8-3=5 9-2=7 6=5=1 2+8=10
Қорытынды:
Кері есептер қалай бірімен бірі тексеріледі?
№5 логикалық есеп шығарылады
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу
Сабақтың міндеті:
-
Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
2+ 7= ..... 3+ ...... =10 10- ..... =8
9- ..... =3 1+ .... =9 2+ .... = 8
Дәптермен жұмыс:
Алма - 5 9ж 9-5=4 (а)
Алмурт - ? Жауабы: 4 алмурт
Алма - ? 9ж 9-4=5 (а)
Алмурт - 4 Жауабы: 5 алма
Алма - 5 ?ж 4+5=9 (ж)
Алмурт - 4 Жауабы: 9 жеміс
Өздік жұмысы:
10-7=3 8-5=3 5+2=7 9-4=5
5+5=10 6-4=2 3+4=7 7-6=1
Қорытынды:
№3 фигураларды қандай топтарға бөлуге болады?
№4 Кесінділерді өлше және олардың қосындысына және айырмасына тең кесінділерді сыз
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы:9 санын қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: 9 санын қосу және азайтуды үйрету
Сабақтың міндеті:
-
9 санын қосу және азайту және кері есептерді шығару тәсілдерімен таныстыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
9-3=6 2+7=9 5-3=2
4+5=9 8-7=1 6+4=10
7-2=5 8+2=10 10-9=1
6+3=9 8-3=5 9-5=4
Жанарда 5 банан бар еді. Ол досына 2 бананын берді. Жанарда неше банан қалды?
Кері есеп құрастырады
Жаңа тақырып:
1+9=10 10-9=1 9+1=10
Дәптермен жұмыс:
6+4=10 10-6=4 10-7=3 4+5=9
7-4=3 7+3=10 8-5=3 7+2=9
2+6=8 8-5=3 3+4=7 7-5=2
Өздік жұмысы:
А- 7 7-3=4 (к)
К-:?, 3-еуі кем Жауабы: 7 қарақу
Қорытынды:
+5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
+4
1
2
3
4
5
5
6
7
8
9
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: 10 санынан азайту
Сабақтың мақсаты: 10 санынан азайту тәсілдерімен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
10 санынан азайту тәсілдеріне арналған тапсырмаларды орындауға жаттықтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Жауабы 10, 9, 8, 7 болатын мысалдарды кім тез құрастырады
Жаңа тақырып:
Азайғыш
10
10
10
10
10
10
10
10
10
Азайтқыш
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Айырма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Дәптермен жұмыс:
Қызыл - 3г 10г 10-3=7(г)
Ақ - ?г Жауабы: 7 гүл
Өздік жұмысы:
0+5=5+0 10-5<10-3 7-5<5+0
10-0>10-1 9-8>9-9 8-8<5-1
Қорытынды:
10 мысал азайтуға және қосуға жаз
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу
Сабақтың міндеті:
-
Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
Дәптермен жұмыс:
5+4=9 6-3=3 8+2=10
9-5=4 4+3=7 2+4=7
Оқулықпен жұмыс:
Болғаны - 6б ?б 6+3=9(б) Кетті - 2б 8б 8-2=6(б)
Келді - 3б Жауабы: 9 бала Қалды- ? Б Жауабы: : 6 бала
Өздік жұмысы:
7+0=7-0 5-5<5-2
6+0<6+2 4+4>4+0
3+2> 3+0 8+0>8-8
Қорытынды:
Анар 9 кәмпит алды. Оның 5-еуін Зереге берді. Анарда қанша кәмпит қалды?
Есептің қысқаша шартын жазып, оған кері есеп құрастыр
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмысы
Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу
Сабақтың міндеті:
-
Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
І нұсқа
ІІ нұсқа
Мысалды шығар
8+2=10 7-7=0 9-6=3
9-3=6 6-4=2 10-4=6
4+6=10 1+9=10 3+6=9
5-0=5 4+4=8 0+8=8
10-7=3 8+0=8 2+6=8
Мысалды шығар
7+3=10 9-9=0 8-6=2
8-2=6 9-7=2 9-4=5
10-6=4 2+8=10 2+7=9
3+6=9 7+0=7 3+5=8
6-0=6 3+3=6 0+9=9
Есеп
Д-8б 8-3-5 (б)
Ә- ? , 3б кем Ж: 5 бала
Есеп
Ә- 7б 7+2=9 (б)
Б-?, 2б артык Ж: 9 бала
Салыстыр
7<4+5 9-9<9-1
9>6+2 4+6=6+4
6=4+2 7+0=7-0
Салыстыр
6<4+5 7-7<7-1
8>5+2 3+6=6+3
10=8+2 6+0>5+0
Санның құрамын толықтыр
8=2+6 9=7+2
10=-2+8 7=3+4
Санның құрамын толықтыр
10= 2+8 8=5+3
9-2+7 7=4+3
Боя
Cәуле, кесінді, бұрыштарды түсіне қарай боя
Боя
Cәуле, кесінді, бұрыштарды түсіне қарай боя
Қорытынды:
Кері есеп қалай құрастырылады?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнек
Сабақтың мақсаты: Әріпті өрнекті жазу, оқу және шығаруға үйрету
Сабақтың міндеті:
-
Әріпті өрнекті жазу, оқу және шығаруға машықтандыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
8 саны шығу үшін 4-ке қандай санды қостық?
1 саны шығу үшін 6-дан қандай санды кеміттік
а+1 мен 2+1 орнектер3н34 айырмашылыгы кандай?
Жаңа тақырып:
+5 - 5 9 - 2+
Латын әріптері
Әріптің жазылуы
Әріптің оқылуы
a
а
b
бэ
c
цэ
d
дэ
Дәптермен жұмыс:
К - 6 с 6+3=9 (с)
Е - 3 с ? к Жауабы: 9 сөре
Өздік жұмысы:
3=1=4 5+2=7 3-3=0 4+2=6
10-7=3 9-6=3 9-7=2 8-6=2
Қорытынды:
Әріпті өрнек деген не?
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнек
Сабақтың мақсаты: Әріпті өрнекті мәнін қою арқылы шығаруға үйрету
Сабақтың міндеті:
-
Әріпті өрнекті мәнін қойып шығаруға машықтандыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
8+2=10 7-7=0 9-6=3
9-3=6 6-4=2 10-4=6
4+6=10 1+9=10 3+6=9
5-0=5 4+4=8 0+8=8
10-7=3 8+0=8 2+6=8
Жаңа тақырып:
в=5,4,3 в+3
5+3=8 4+3=7 3+3=6
Дәптермен жұмыс:
Б-7 б 7-3=4 (б)
Б-?, 3б< Ж: 4 балык
Өздік жұмысы:
с
7
5
4
8
1
4
1
d
3
2
6
2
4
5
3
c+d
10
7
10
10
5
9
4
Қорытынды:
А-4а 4+а
С-? а Ж: 4+а
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың қиылысуы
Сабақтың мақсаты: Қиылысатын және қилыспайтын фигуралармен таныстыру
Сабақтың міндеті:
-
Қиылысатын және қилыспайтын фигураларды анықтауға машықтандыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
в=5,4,3 в+5
5+5=10 4+5=9 3+5=8
Жаңа тақырып:
Фигуралардың қиылысу нүктесімен таныстыру
Дәптермен жұмыс:
С-7 (к) 9-7=2(К)
К-? к 9к Ж: 2 көйлек қалды
Өздік жұмысы:
5см+2см = 7см 4+6 = 6+4
4см+3см < 9см 7-2 < 9-3
8см-5см > 2см 5+3 < 5+4
Қорытынды:
№6 мысалдағы фигуралар қиылысуы мүмкін бе? Сұрағына жауап беріп, дәлелдеәді
Күні:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнектерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: Есептемей өрнектерді салыстыруға үйрету
Сабақтың міндеті:
-
Қосу және азайту амалдары компоненттеріне таладу негізінде салыстыруға дағдыландыру
-
Есептер шығара алу дағдыларын дамыту
-
Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;
Көрнекті құралдар: суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Өткенді пысықтау:
6+4=10 7+2=9 9+1=10
5+4=9 4+3=7 9-2=7
Жаңа тақырып:
Қосылғыш
3
3
3
3
3
3
3
Қосылғыш
1
2
3
4
5
6
7
Қосындының мәні
4
5
6
7
8
9
10
Азайғыш
9
9
9
9
9
9
9
Азайтқыш
1
2
3
4
5
6
7
Айырманың мәні
8
7
6
5
4
3
2
Азайғыш
4
5
6
7
8
9
10
Азайтқыш
2
2
2
2
2
2
2
Айырманың мәні
2
3
4
5
6
7
8
Дәптермен жұмыс:
а
b>b-3 5-c<10-c a-1>a-2 Өздік жұмысы: 4+3<5+4 7+3>7-3 8-4<8-1 a+3<5+a d+3.d-1 7-c.3-c Қорытынды: 2+8=10 5+1=6 8+1=9 6+1=7 10-4=6 7-2=5 10-6=4 8-3=5 9+1=10 9-8=1 2+8=10 8-7=1 Күні: Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: Пысықтау Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу Сабақтың міндеті: Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру Есептер шығара алу дағдыларын дамыту Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру; Көрнекті құралдар: суреттер Сабақтың түрі: жаңа сабақ Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау Сабақ барысы: Ұйымдастыру Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Өткенді пысықтау: Дәптермен жұмыс: а+5 мұндағы а=4,5,0 в-3 в=9,7,10 4+5=9 5+5=10 0+5=5 9-3=6 7-3=4 10-3=7 2+ ..... =3 10 - ..... = 2 1+..... =6 3+ ..... =10 9 - ..... =3 2 +..... = 8 Оқулықпен жұмыс: Алма - 5а 5+4=9 (а) К-2 о 2+8=10 (о) Алмурт - 4а ? а Ж: 9 ағаш Ж- 8о ?о Ж: 10 орындык Өздік жұмысы: 4+b<5+b 7+c>7-c 8-x<8+x y-2b-5 Қорытынды: Кетті - 4м 7м 7-4=3 (м) Қалды -?м Ж: 3 машина Күні: Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару Сабақтың мақсаты: Айырмалық салыстыруға берілген есептермен таныстыру Сабақтың міндеті: Неше артық, кем, арзан, қымбат, үлкен кіші салыстыруын пайдаланып есептер шығара білуге машықтандыру Есептер шығара алу дағдыларын дамыту Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру; Көрнекті құралдар: суреттер Сабақтың түрі: жаңа сабақ Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау Сабақ барысы: Ұйымдастыру Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Өткенді пысықтау: Әріпті өрнек деген не? Азайту амалының компоненттерін ата Қосу амалыныкі ше? Есептің несі болады? Жаңа тақырып: Не артық? Не кем? Нешеуі артық? Нешеуі кем? Сұрағына жауап алу үшін суретпен жұмыс жүргіземін. Дәптермен жұмыс: Мысық -6 ? > 6-5=1 Ит -5 Ж: 1 мысык артык Мысық -6 6-5=1 Ит -5 ? < Ж: 1 ит кем Оқулықпен жұмыс: Айжан - 5 ж ? ж кем 8-5=3 ж Жанар - 8 ж Ж: 3 жас кем Өздік жұмысы: Аян - 7ж 7+2=9 (ж) Саян - ? 2 жас улкен Ж: 9 жаста Қорытынды: Салстыруға байланысты есептерді қалай шығарады? Күні: Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару Сабақтың мақсаты: Айырмалық салыстыруға берілген есептермен таныстыру Сабақтың міндеті: Неше артық, кем, арзан, қымбат, үлкен кіші салыстыруын пайдаланып есептер шығара білуге машықтандыру Есептер шығара алу дағдыларын дамыту