- Преподавателю
- Математика
- «Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару»
«Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару»
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Амангалиева Э.С. |
Дата | 28.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Алгебра 9-сынып. 23.02.2016ж
Сабақтың тақырыбы:. «Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдануды үйрету;
Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушылардың алгебра пәніне қызығушылығын арттыру, оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: компьютер, интерактивті тақта, оқулық, кеспе қағаздар, бағалау парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекіліктерді қолдану, топқа бөлу.
Сабақтың типі: есептер шығару
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
2. Логикалық есептер. (Әрбір есепке 1 ұпайдан)
№1. Бір жәшік алманың салмағы 25 кг. Жарты жәшік алма сатылған соң, жәшікті өлшесе 15 кг көрсетіп тұр. Ал бос жәшіктің салмағы неше кг болғаны?
Жауабы: 25 кг - 15 кг = 10 кг (алма сатылған)
10 кг х 2 = 20 кг (алма болғаны)
25 кг - 20 кг = 5 кг ( бос жәшік салмағы )
№2 3,9,1,6 ( 8,13,6,10) (13,6,11,3) (10, 2, 8, 13)сандарын пайдаланып, 24-ке тең болатындай арасына амалдар қою керек.
№3 Егіз балалар Асан мен Үсен бәстесті. Асан айтты:біз екеуміз әкемізден төрт есе кішіміз,ал Есен айтты: біз екеуміз әкемізден 24 жасқа кішіміз. Екеуің де дұрыс айттыңдар деді әкесі. Асан мен Есен нешеде?
Шешуі: Әкелері-х жаста десек,сонда теңдеу құрсақ:
х
- =х-24, бұдан х=32.
4
Әкелері 32 жаста,ал егіз балалар 32-24=8 жаста. Жауабы: 8 жаста.
№3.
3. Үй тапсырмасын тексеру. №409(4), №410, №412(2). (Әрбір есепке 1 ұпайдан)
4. Ой қозғау мақсатында математикалық диктант. (компьютерде көрсеткен ұпайы қосылады)
-
(жоқ)
-
мен -ның қосындысы 1-ге тең? (жоқ)
-
Келтіру формулаларында 90гр пен 270гр-та аты өзгереді? (ия)
-
(жоқ)
-
(ия)
-
Тригонометриялық функциялардың қайсысы жұп функция?(косинус)
-
неге тең? ( )
-
Синустың ІІІ ширектегі таңбасы? (минус)
-
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы. (тангенс)
-
5. Топқа бөлу. Оқушыларды топқа бөлу мақсатында карточкалар таңдалады, таңдалған карточкалар бойынша «синус» тобы, «косинус» тобы, «тангенс» тобы, «котангенс» тобы болып бөлініп отырады.
1-тапсырма. Әрбір топ өздерінің функцияларына қатысты қасиеттерін қорғайды, яғни мынадай сұрақтарға жауап береді: (1-4 сұрақтарға 1 ұпайдан, ал 5-сұраққа 2 ұпай)
-
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының .................дегеніміз не?
-
Тақ, жұптығы?
-
Периодтылығы?
-
Ширектердегі таңбалары?
-
-тағы мәндері?
2- тапсырма. Бос торкөздерді толтыр. Келтіру формулалары арқылы (Әрбір есепке 1 ұпайдан)
-
x
Sin x
Cos x
Tg x
Ctg x
3-тапсырма. Топпен жұмыс. (Карточкамен таратылады, Әрбір есепке 1 ұпайдан, дұрыс болған жағдайда бүкіл топ мүшелері алады) Ықшамдаңдар:
6. Деңгейлік тапсырмалар: В-деңгейінен (Әрбір есепке 2 ұпайдан)
№416 (1, 2)
1)
2)
С-деңгейінен №419 (1,2) (Әрбір есепке 3 ұпайдан)
1)
2)
7. Үйге тапсырма: №415, №416 (3,4), №419(3,4)
8. Бағалау
Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару
сабағына арналған бағалау парағы.
9-сынып оқушысы ......................................................................
(фамилиясы, аты)
Сабақтың тапсырмалары:
-
Үй тапсырмасы: . №409
№410
№412
-
Өткенді қайталау. Математикалық диктант. (тестілеу құрылғысымен жұмыс)
-
Топтардың өздерін қорғауы:
-
Бос торкөздерді толтыр:
-
Топпен жұмыс:
-
Деңгейлік тапсырма:
Неше ұпай алдың? .......