Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер













Ашық сабақ тақырыбы:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық

тепе-теңдіктерді қолдану

Пәні: математика








Тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану


Сабақтың ақпараттық картасы:

Мақсаты:

1) Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.

2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.

3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.

Типі: Жалпылау сабағы

Сабақ түрі: жаттықтыру- практикум

Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс

Бақылау түрі; өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау

Көрнекі құрал: Слайдтар,формулалар

Сабақтың құрылымы:

І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин

ІІ. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру -10 мин

ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі-16 мин

ІV. Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 8 мин

V. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3 мин

VІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5 мин

Резерв тапсырмалары

Сабақтың моделі/барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Уақыт аралығы 3 мин

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік

ІІ. Сәлеметсіздерме! Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, құрылымы айтылады.

  • Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: « Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру »

Біздің сабағымыз « Қазақстанға саяхат» яғни ......

1) блиц- сұрақтардан тұрады.

Мұғалім: Сіздердің назарларыңызды мынадай мәселеге аударғым келеді.

« тригонометрияға» байланыстының бәрін жаттап есте сақтау қажет емес, тек сандық шеңберде қалай іздеу керек екенін түсіну жеткілікті.

1-сұрақ :

Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?

Жауап: Документ на казакском языке на тему Өрнектер-градустық өлшем Документ на казакском языке на тему Өрнектер , а-радиандық өлшем Документ на казакском языке на тему Өрнектер

2 тапсырма :

Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының синусы деп

Внүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды


Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының тангенсі деп

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының котангенсі деп

Жауап:

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының синусы деп

В нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының тангенсі деп

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышының котангенсі деп

3- сұрақ

У= sin Документ на казакском языке на тему Өрнектер функциясының анықталу және мәндер аймағын атаңыздар

Жауап:

У= sin Документ на казакском языке на тему Өрнектер функциясының анықталу облысы Документ на казакском языке на тему Өрнектер аралығы, ал мәндер облысы Документ на казакском языке на тему Өрнектер аралығы

Тапсырма №4

Документ на казакском языке на тему Өрнектербұрышы қай ширекке тиісті екенін бағыт арқылы қосып көрсетіңдер / сәйкес жауаптарды байланыстырыңдар/

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

І ширек

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектере tgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер>0

ІІ ширек

ctgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер>0 ж/е sin Документ на казакском языке на тему Өрнектер<0

ІІІ ширек


Cos Документ на казакском языке на тему Өрнектер<0 ж/е tgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер <0

ІV ширек

Жауап:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектере tgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер>0

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

ctgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер>0 ж/е sin Документ на казакском языке на тему Өрнектер<0

Cos Документ на казакском языке на тему Өрнектер<0 ж/е tgДокумент на казакском языке на тему Өрнектер <0

І ширек

ІІ ширек

ІІІ ширек

ІV ширек5- сұрақ /3 мектеп/

Қандай тригонометриялық функцияларды жұп функциялар қайсысын тақ функциялар деп атаймыз ?

Жауап:

Жұп функция- косинус,ал тақ функциялар :синус, тангенс, котангенс

6 -тапсырма /3 мектеп/

Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Жауап:

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер1+Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер1

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

«Сыңарын тап» ойыны арқылы формуланы толықтыру:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Ш . Жаттығулар кезеңі

1 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар:

1) Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Жауабы:

1) Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер=

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

2 есепті/ 5-мектепке/ жолдаймыз

1) Документ на казакском языке на тему Өрнектер

жДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектерауабы ;

1) Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

Рахмет! Бәрекелді жарайсыңдар!

3 есеп

Документ на казакском языке на тему Өрнектер , мұндағы Документ на казакском языке на тему Өрнектер болса Документ на казакском языке на тему Өрнектерf(x)- табыңыздар

Жауабы:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

4 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Жауабы:

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

5 есеп

Тепе-теңдікті дәлелде:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Өрнекті ықшамда:

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Оқулықпен жұмыс:

320

321

324

325


IV-кезең

ЕДокумент на казакском языке на тему Өрнектернді, бүгінгі сабақтан алған білім ,біліктерімізді тиянақтау үшін қазір тест тапсырмаларын орындайсыңдар. Тапсырмалардың әрқайсысын орындау барысында сәйкес торларда «белгі» қойып отырыңдар. /Кері байланыс/

Документ на казакском языке на тему Өрнектер ( -қайталауды қажет етпейді бәрін түсіндім)

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер ( - келесі сабақта осы тапсырма жайлы есіме түсірсе екен)

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер ( -қиын, сыныпта тағыда ұқсас есеп шығарғым келеді)


Тест

Тапсырмалар

Жауаптар

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

Документ на казакском языке на тему ӨрнектерДокумент на казакском языке на тему Өрнектер

1

800 бұрыш қай ширекке тиісті

А) I B)II C)III D)IV

2

Cos 600 -ң мәнін табыңдар

А) Документ на казакском языке на тему Өрнектер B)Документ на казакском языке на тему Өрнектер C)Документ на казакском языке на тему Өрнектер D)Документ на казакском языке на тему Өрнектер

3

Сандардың қайсысы нөлден кіші

А) sin1500B)cos 1200 C) sin 600 D)cos 500

4

Егер Документ на казакском языке на тему Өрнектер ,Документ на казакском языке на тему Өрнектер болса , онда Документ на казакском языке на тему Өрнектер табыңдар

А) Документ на казакском языке на тему ӨрнектерB)Документ на казакском языке на тему ӨрнектерC)0 D)1

5

Өрнекті ықшамдаңдар

Документ на казакском языке на тему Өрнектер

А) Документ на казакском языке на тему Өрнектер B)0 C) Документ на казакском языке на тему ӨрнектерD) 2


V. Орындалған тапсырмаларды жүйелеу

Мұғалім :Оқушылар, мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда формулаларды да білуді талап етеді . Мұндағы 4 есепті мен көрсеткен әдіспен есептесеңдер уақыт үнемдеуге көмектеседі. Ал 2-ші тапсырманы орындағанда кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.

Документ на казакском языке на тему Өрнектер



Синусты табу ережесін қарастырайық. - Үлкен бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.

№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2 арасы 450 ,№0 мен №3 арасы 600 №0 мен №4 арасы 900

Саусақтарды нөмірлесек,

1) №0 сәйкесінше 00

2) №1 сәйкесінше 300

3) №2 сәйкесінше 450

4) №3 сәйкесінше 600

5) №4 сәйкесінше 900

Мына формуланы есте сақтау керек: Документ на казакском языке на тему Өрнектер, мұндағы n- саусақ нөмірі.

Sin 450 =№2/2 =Документ на казакском языке на тему Өрнектер, ал косинусты табу үшін кері нөмірлейміз.

Тест тапсырмаларының жауаптары

Жауаптар

1

А

2

А

3

В

4

А

5

С

IV . Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасына нұсқау беру

1. Мұғалім - Ал, енді бүгінгі сабақтан алған білімдерің мен біліктеріңді үй тапсырмасын орындағанда дұрыс қолдана білесіңдер деп ойлаймын.

1. Теориялық материалдарды қайталау

2. В.№318

В.№ 322

С.№328

2 . Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар

Жауап : /Оқушылардың сабақтағы, топтағы және өздерінің жұмысы жайлы жауаптары

Сабақ аяқталды! Сау болыңыздар!

© 2010-2022