- Преподавателю
- Математика
- Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдері (ашық сабақ)
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдері (ашық сабақ)
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ибраймова Т.А. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
«№26 орта мектеп» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Тақырыбы:
«Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолдану» тақырыбына есептер шығару
/7 «Ә» сынып/
Матемaтика пәнінің мұғалімі Ибраймова Т.А.
29.01.2016жыл
Сынып: 7 «Ә» Пәні : алгебра Күні: 29.01.2016ж.
Сабақтың тақырыбы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әр түрлі тәсілдерін қолдану
Мақсаты:
Білімділік: «Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әр түрлі тәсілдерін қолдану» тақырыбына есептер шығару.
Дамытушылық: Көпмүшені түрлендіру кезінде алған теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге; пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, жүйелі ойлауға, нәтижеге қол жеткізе білуге, өзіне сенімділікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың типі: сайыс сабағы
Сабақта қолданған әдіс-тәсілдер:
Практикалық
Проблемалық әдіс
Топпен, жұппен, жеке жұмыс
Өз шешімдерін ұсыну, сұрақ-жауап және талдау, рефлексия
Пәнаралық байланыс: информатика, логика
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, интербелсенді тақта, слайдтар, бағалау парағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал - жабдықтардың барлығын анықтау);
- Сыныпты түстер бойынша 3 топқа бөлу;
- Топ басшысын тағайындау.
Психологиялық дайындық:
- Кәнеки балалар, бүгін барлығымыз бір-бірімізге не тілейміз?(оқушылар орындарынан тұрып, артта отырған қонақтарға бұрылып қолдарын жайып: «сіздерге сәттілік тілейміз», мұғалімге қарап: «сізге шығармашылық табыс» және бір-біріне қарап: «бізге көтеріңкі көңіл күй»,-деп айтады).
1. «Жаңылмайтын тұяқ жоқ» / үй тапсырмасын тексеру/
- Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады. Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұр, ал сендер дәптерлеріңдегі жауаптарымен салыстырасыңдар.
№473
1) x2 -5x+6= x2 -2x -3x +6= x( x-2)-3(x-2)= (x-2)(x-3);
2) x2 +6x+8= x2 +2x +4x +8= x( x+2)+4(x+2)= (x+2)(x+4);
3) m2 -7mn+12 n2 = m2 -3mn-4mn+12 n2= m( m-3n)-4n(m-3n)= ( m-3n)(m-4n);
4) a2 -7ab+10b2 = a2 -2ab-5ab +10b2 = a(a-2b)-5b(a-2b)= (a-2b)(a-5b);
№474
1) x8+x4+1= x8+2x4 +1 -x4=( x4+1)2- x4=( x4+1+x2) ( x4+1-x2)= (( x2+1)2- x2)( x4-x2+1)= ( x2-x+1)( x2+x+1) ( x4-x2+1);
2) x4 +x2y2 +y4= x4 +2x2y2 +y4 -x2y2 = (x2 +y2)2 - x2y2=(x2 +y2- xy) (x2 +y2+xy);
3) a3-3a+2= a3-a-2a +2=a(a2-1)-2(a-1)= (a-1)(a2+ a-2)
4) x3+3x2-4= x3- x2+4x2-4= x2(x-1)+4(x2-1)= (x-1)( x2+4x+4)= (x-1)(x+2)2;
2.«Сәйкестік тест»
Бірінші бағанда қысқаша көбейту формулалары жазылған. Ал оқушылар бағанның сол жағында тұрған формулалардың дұрыс жауабын оң жағынан тауып, бір-бірімен сызба арқылы қосады (дұрыс жауап үшін оқушылар бағалау парақтарына мұғалімнің айтқан бағасын қояды).
Сәйкестік тест
-
a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3
-
(a-b)2= 2. (a-b)(a+b)
-
(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)
-
(a-b)3= 4. a2-2ab+b2
-
(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3
-
a3-b3= 6. a2+2ab+b2
-
a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)
3. «Домино» ойыны
- Балалар, алгебралық өрнектерге амалдар қолданған кезде ең көп қолданатын қандай формулалар?
- Қысқаша көбейту формулалары
-Ия, олай болса «Қайталау - оқу анасы» дегендей,қысқаша көбейту формулаларының ережелерін құрастырып, айтайық.
4. Семантикалық карта толтыру
І топ
a2 -12ab+36b2 a9 + 27 b3 (2a + 3b)2 (4а -5b)3 8a3 - b6
64a3-240а2b+300ab2+125b3 +
(a-6b)2 +
(a3+3b)(a6-3ab+9b2) +
4a2+12ab+9b2 +
(2a - b2)(4a2+2ab2+b4) +
ІІ топ
125х3+y3 8х3 - y3 (x+4y)3 25х2+40xy+16y2 9х2-16y2
(3x -4y)(3x+ 4y) +
(5x+4y)2 +
(5x+y)(25х2-5xy+y2) +
(2x-y)(4х2+2xy+y2) +
x3+12x2 y+48xy2 +64y3 +
ІІІ топ
25c2-30cd+9d2 27c3+ 8d3 (2c+4d)3 (10c+2d)2 64c4 - 81d4
100c2+ 40cd + 4d2 +
(5c - 3d )2 +
8c3+48c2 d+96cd2+64d3 +
(3c +2d)(9c2-6cd+ 4d2) +
(8c2 -9d2)(8c2 + 9d2) +
5.«Сергіту сәті»
«ОЙЛАН, ТАП!» деп аталатын мынадай ойын ойнаймыз. Тақтадағы тапсырмаларды қарап, амалдар тәртібі дұрыс қойылған өрнекті табу керек.
Т
2
2апсырмалар:
1
1
3
-
4.
1
2
2
1
-
5.
1
2
3
2
3
1
-
6.
6. Шығармашылық жұмыс.
«Олимпиадаға дайындық»
№478 есеп /1,2,3/
1) ( a+b)2 ( a-b)-2ab(b-a)-6ab(a-b)= (a-b)3 ;
( a+b)2 ( a-b)-2ab(b-a)-6ab(a-b)= (a2+2ab+b2) ( a-b)-2ab2+2a2b-6a2b+6ab2=a3+2a2b+ab2-a2b-2ab2-b3+4ab2-4a2b= a3-3a2b-3ab2-b3= (a-b)3 ;
2) (a2-b2 )(a4-a2 b2 +b4) + (a3-b3 ) (a3-b3) =2a6;
a6-b6 + a6-b6 =2a6;
3) (a2+b2 )( c2+d2 ) = (ac+bd) 2+ (ad-bc) 2 ;
(a2+b2 )( c2+d2 ) = a2c2+a2d2+ b2c2 + b2d2 = (a2c2+2abcd + b2d2 )+(a2d2-2abcd + b2c2 ) =(ac+bd)2+ (ad-bc)2 ;
Тиімді тәсілмен есептеңдер:
1. 29612 - 2953∙2969=
Шешуі: 29612- 2953∙2969= 29612- (2961-8)∙(2961+8)= 29612-(29612- 64)= 29612-29612+64=64;
2. 39632-3970∙3956=
Шешуі: 39632-3970∙3956=39632-( 3963+7) ( 3963-7)= 39632-(39632-49) =39632-39632+49=49;
3. 45872-4590∙4584=
Шешуі: 45872-4590∙4584= 45872 -(4587+3) (4587-3)= 45872 -(45872-9)= 45872 -45872 +9;
Дәлелдеңдер:
476-475 саны 46-ға еселік
732-730 саны 48-ке еселік
354+355 саны 36-ға еселік
Топтамамен жұмыс:
1-карточка. Көбейтуді орында.
(50-10)(50+10)= (30-1)(30+1)=
(40-7)(40+7)= (100-9)(100+9)=
2-карточка. Көбейтінді түрінде жаз.
81-у4= х4-16=
36-49p2= 532-272=
3-карточка. Өрнектің мәні 600-ге, 95-ке бөліне ме?
3273+2733=
383+573=
Үйге тапсырма: №475,476,477
Рефлексия:
1.Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым.
2. Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым.
3. Тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек.
Тексерілді: