Сабақ жоспар алгебра 11

Раздел Математика
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу

Сабақтың мақсаты:иррационал теңдеулер туралы түсінік беру, иррационал теңдеулерді және олардың жүйелерін шешу әдістерін үйрету.

Сабақтың мақсаты: 1.иррационал теңдеулерді және иррационал теңдеулерді жүйесін шешу әдістерін меңгеруін қамтамасыз ету.

2.оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту

3.оқушылардың белсенді өмірлік ұстанымын, шыншылдығын қылыптастыру, ұжымда жұмыс істей білуін тәрбиелеуді жалғастыру.

Сабақ түрі: жаңа сабақ Окыту әдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, салыстыру.

Сабақ барысы:

Сабақ жоспар алгебра 11.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Өтілген материалды қайталау (5мин)

Сұрақтар:

1. а санының n-ші дәрежелі түбірі дегеніміз не?

2. Көбейтіндіден түбір шығару қалай орындалады?

3. Бөлшектен түбір шығару қалай орындалады?

4. Түбірдің дәрежесі көрсеткішімен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткіші туралы ережені тұжырымда.

5. Түбірді дәрежеге шығару үшін не істеуге болады?

6. Түбірден түбір шығару қалай орындалады?

7.Ауызша есептеңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11.

8.Көбейтіндіден түбір шығарыңдар:

Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11 ; Сабақ жоспар алгебра 11.

III.Жаңа материалды өту (20 мин)

Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз.

Иррационал теңдеулерді шешудің жалпы әдісі:

  1. Егер иррационал теңдеуде бір ғана түбір болса, онда түбір белгісі теңдеудің бір жақ бөлігінде қалатын етіп түрлендіреміз. Одан кейін теңдеудің екі жағын бірдей дәрежеге шығару арқылы рационал теңдеу аламыз;

  2. Егер иррационал теңдеуде екі немесе одан көп түбір белгісі болса, онда алдымен түбірдің біреуін теңдеудің бір жағында қалдырып, теңдеудің екі жағын бірдей дәрежеге шығарамыз. Содан кейін рационал теңдеу алынғанша осы тәсілді қайталаймыз.

1Сабақ жоспар алгебра 11) екі жағын квадраттаймыз

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 116-4х-Сабақ жоспар алгебра 11 =Сабақ жоспар алгебра 11+8х+16

еСабақ жоспар алгебра 11кі жағын (-2) -ге бөлеміз

Сабақ жоспар алгебра 11

бөгде түбір.

Жауабы: -1

2) x-1=Сабақ жоспар алгебра 11

(x-1)³=Сабақ жоспар алгебра 11-x-1

x³-3x²+3x-1=x²-x-1

x³-4x²+4x=0

x(x²-4x+4)=0

x(x-2)²=0

Тексеру: x-1=Сабақ жоспар алгебра 11 , x=0, 0-1=Сабақ жоспар алгебра 11 , -1= -1 ақиқат

х=2 2-1=Сабақ жоспар алгебра 11 1=1 ақиқат

3)

Сабақ жоспар алгебра 11

Жаңа айнымалы енгізу тәсілі арқылы шығарылатын күрделі иррационал теңдеулер

Сабақ жоспар алгебра 11

4)

Сабақ жоспар алгебра 11

5)

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 немесе Сабақ жоспар алгебра 11

a=2 b=3 және a=3 b=2 мәндерін аламыз

Енді Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11және Сабақ жоспар алгебра 11 бұдан Сабақ жоспар алгебра 11=8, Сабақ жоспар алгебра 11=2

Сабақ жоспар алгебра 11және Сабақ жоспар алгебра 11 бұдан Сабақ жоспар алгебра 11=27, Сабақ жоспар алгебра 11=8

Жауабы: (8;27) және (27;8)

IV. Жаңа материалды бекіту ( 12мин) 1) Сабақ жоспар алгебра 11 екі жағын үшінші дәрежеге шығарамыз х+2=27, х=25 Тексеру: х=25

2) 3+Сабақ жоспар алгебра 11= х Сабақ жоспар алгебра 11 екі жағын квадраттаймыз

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Д=Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Тексеру: х=1, 3+ Сабақ жоспар алгебра 11=3+Сабақ жоспар алгебра 11 қанағаттандырмайды

х=6, 3+Сабақ жоспар алгебра 11=3+Сабақ жоспар алгебра 11=3+3=6

Жауабы: 6

3) Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 х+5=0 Сабақ жоспар алгебра 11

Тексеру х=-2 ((Сабақ жоспар алгебра 11-4)Сабақ жоспар алгебра 11=0•Сабақ жоспар алгебра 11=0

Х=2 (Сабақ жоспар алгебра 11-4)Сабақ жоспар алгебра 11=0•Сабақ жоспар алгебра 11=0

х=-5 ((Сабақ жоспар алгебра 11-4)Сабақ жоспар алгебра 11=21•0=0 Жауабы:-5; -2; 2

4) Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Түбірі жоқ х=625

Тексеру:

х=625 Сабақ жоспар алгебра 11-10=25-3Сабақ жоспар алгебра 115-10=0

Жауабы : 625

V. Үй тапсырмасы. № 259, 260, 262.

VI. Қорытынды. Оқушылардың жұмысын бағалау. (4мин)

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу

Сабақтың мақсаты: иррационал теңдеулерді және олардың жүйелерін шешу әдістерін меңгеріп, теңдеулерді шешу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері: 1.иррационал теңдеулерді және иррационал теңдеулерді жүйесін шешу әдістерін меңгеруін қамтамасыз ету.

2.оқушылардың алған білімдерін тереңдету, ойлау қабілеттерін дамыту

3.оқушыларды жауапкершілікк, ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке,ұжымда жұмыс істей білуін тәрбиелеуді жалғастыру.

Сабақтың түрі: білімді бекіту сабағы Окыту әдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, жинақтау.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Өткенді пысықтау (5мин)

Сұрақтар:

1. Қандай теңдеуді иррационал теңдеу дейміз?

2. Иррационал теңдеулерді шешудің қандай әдістері бар?

3. Қандай түбірлерді бөгде түбірлер дейміз?

4. Мына теңдеулердің қайсысы иррационал болады?

1) х+Сабақ жоспар алгебра 11=2 2) хСабақ жоспар алгебра 11=11+х 3)у+Сабақ жоспар алгебра 11=2 4)Сабақ жоспар алгебра 11=3 5) Сабақ жоспар алгебра 11-3уСабақ жоспар алгебра 114

III. Оқушымен жеке жұмыс (деңгейлік тапсырмалар)

IV.Білімді бекіту.(оқулықтан)

№266


  1. Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11=в белгілеулерін енгіземіз Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

(5-в)²+Сабақ жоспар алгебра 11=13 в²-5в+6=0

Сабақ жоспар алгебра 11=2 Сабақ жоспар алгебра 11=3

Сабақ жоспар алгебра 11=3 Сабақ жоспар алгебра 11=2

Сабақ жоспар алгебра 11=3 Сабақ жоспар алгебра 11=2

х=9 х=4

Сабақ жоспар алгебра 11=2 Сабақ жоспар алгебра 11=3

у=4 у=9 Жауабы: (9; 4), (4; 9)

№265

1) Сабақ жоспар алгебра 11+1=2х

Сабақ жоспар алгебра 11=2х-1 екі жағын квадраттаймыз

Сабақ жоспар алгебра 11+5х+1=4Сабақ жоспар алгебра 11-4х+1

3Сабақ жоспар алгебра 11-9х=0

3х(х-3)=0

3х=0 х-3=0

х=0 х=3

Тексеру : х=0 Сабақ жоспар алгебра 11+1=2•0 , қанағаттандырмайды

х=3 Сабақ жоспар алгебра 11+1=2•3 , 6=6

Жауабы: 3

2)Сабақ жоспар алгебра 11 u=Сабақ жоспар алгебра 11 және v=Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 114-u)+(4-u)Сабақ жоспар алгебра 11=7, u²-4u+3=0

Сабақ жоспар алгебра 11 және Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11=3және Сабақ жоспар алгебра 11=1 Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11=1 Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11=27

Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11=27 Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11=1 Жауабы: (1;27), (27;1)

3) Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11=-1 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

х=-1 у=-27 х=27 у=1

Жауабы: (-1;27), (27;1)

V Бақылау-бағалау кезеңі. Тест тапсырмалары

I деңгей

Теңдеулерді шешіңдер:

1.Сабақ жоспар алгебра 11=Сабақ жоспар алгебра 11

А)-2;-1

В) 1; 2.

С) түбірі жоқ.

Д) 0

Е)(Сабақ жоспар алгебра 11)

2. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 2 В) 3 С) -2 D) 0 Е) 4

3. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 25 В) 35 С) 5 D) Жауабы жоқ. Е) 30

4. Теңдеуді шешіңіз:Сабақ жоспар алгебра 11

А) Жауабы жоқ. В) 8 С) 28 D) 38 Е) 18

II деңгей

1. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 1;-4 В) 4;-1 С) 8;-2 D) 1;4 Е) 3;5

2. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) х = 5 В) х1 =7, х2 = -2, С) х1 =5, х2 = -2, х3 = 7 D) х = 7 Е) х = 3

3. Теңдеуді шеш: Сабақ жоспар алгебра 11

А) -2 В) 1 С) 0 Д) түбірі жоқ. Е) 2

III деңгей.

1.Теңдеулер жүйесін шеш: Сабақ жоспар алгебра 11

А) (16;2), (2;16). В) (1;9), (9; 1). С) (-1;-9), (-9;- 1).

D) (0;1), (1;0) Е) (2; 8),(8;4).

2. Теңдеулер жүйесін шеш: Сабақ жоспар алгебра 11

А) (6;34). В) (7;14). С) (9;4). D) (4;2). Е) (1; 0).

3. Теңдеулер жүйесін шеш:Сабақ жоспар алгебра 11

А) (16; 1) В) (81; 16) С) (625; 1) Д) (256; 81 Е) (64 ; 25)

VI. Үй тапсырмасы: №267, №268-270.

VII.Қорытынды. Оқушылардың жұмыстарын бағалау.(5мин)

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу

Сабақтың мақсаты: иррационал теңдеулерді және олардың жүйелерін шешу әдістерін меңгеріп, білім, білік, дағдыларын бекіту.

  • иррационал теңдеулерді және иррационал теңдеулерді жүйесін шешу әдістерін меңгеруін қамтамасыз ету.

  • оқушылардың алған білімдерін тереңдету, ойлау қабілеттерін дамыту

  • оқушыларды жауапкершілікке, ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке,ұжымда жұмыс істей білуін тәрбиелеуді жалғастыру.

Сабақ типі: білімді бекіту сабағы

Окыту әдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, жинақтау, салыстыру.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Өтілген материалды қайталау (5мин)

Сұрақтар:

1.Қандай теңдеуді иррационал теңдеу дейміз?

2.Иррационал теңдеулерді шешудің қандай әдістері бар?

3.Мүмкін болатын мәндер жиыны дегеніміз не?

4.Қандай түбірлерді бөгде түбірлер дейміз?

3.Өткен материал бойынша есептер шығару

1) Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11=а , Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

31а =62 а=2, в=3.

Сабақ жоспар алгебра 11=2 Сабақ жоспар алгебра 11

х+4=4 у-2=9

х=0 у=11

Жауабы: (0; 11).

Карточка №1 тақтада

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11=-1 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

х=-1 у=-27 х=27 у=1 Жауабы: (-1; -27) , (27; 1)

Карточка №2

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

Түбірі жоқ х=625

Тексеру: х=625 Сабақ жоспар алгебра 11-10=25-3Сабақ жоспар алгебра 115-10=0

Жауабы : 625

Тест тапсырмаларын орындау.(18мин)

І нұсқа.

1. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 1;-4 В) 4;-1 С) 8;-2 D) 1;4 Е) 3;5

2. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 2 В) 3 С) -2 D) 0 Е) 4

3. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 25 В) 35 С) 5 D) Жауабы жоқ. Е) 30

4. Теңдеуді шешіңіз:Сабақ жоспар алгебра 11

А) Жауабы жоқ. В) 8 С) 28 D) 38 Е) 18

5.Теңдеулер жүйесін шеш: Сабақ жоспар алгебра 11

А) (16;2), (2;16). В) (1;9), (9; 1). С) (-1;-9), (-9;- 1). D) (0;1), (1;0) Е) (2; 8),(8;4).

6. n-шi дәрежелі арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін жаз.

ІІ нұсқа

1. Егер х1, х2 келесі Сабақ жоспар алгебра 11 теңдеуінің әртүрлі шешімдері болса, онда Сабақ жоспар алгебра 11 өрнегінің мәнін есептеңіз.

А) 14+Сабақ жоспар алгебра 11 В) 10+2Сабақ жоспар алгебра 11 С) 14+Сабақ жоспар алгебра 11 D) Сабақ жоспар алгебра 11 Е) 14+Сабақ жоспар алгебра 11

2. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 1 В) -7 С) Шешімі жоқ D) -1. Е) 5.

3. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) -2; -1. В) 1; 2. С) түбірі жоқ D) 0 Е) 4.

4. Теңдеуді шешіңіз: Сабақ жоспар алгебра 11

А) х = 5 В) х1 =7, х2 = -2, С) х1 =5, х2 = -2, х3 = 7 D) х = 7 Е) х = 3

5. Теңдеулер жүйесін шеш: Сабақ жоспар алгебра 11

А) (6;34). В) (7;14). С) (9;4). D) (4;2). Е) (1; 0).

6. Алғашқы функциялардың жалпы түрін жаз.

4. Үй тапсырмасы: №283-285.

Қорытынды. Оқушылардың жұмыстарын бағалау.(5мин)









Бақылау жұмысы №4

Ι нұсқа

ΙΙ нұсқа

Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 1.Сабақ жоспар алгебра 11

а. (36;4), ә. (4;36), б. (32;6), в. (40;8), е. (30;2),

2.Сабақ жоспар алгебра 11

а. (10;2), (2;10), ә. (11;5), (5;11), б. (9;4), (4;9), в. (12;3), (3;12), е. (9;3), (3;9)

3.Сабақ жоспар алгебра 11

а. (9;25), ә. (25;9), б. (24;8), в. (22;10), е. (25;12),

4.Сабақ жоспар алгебра 11

а. (80;15), ә. (82;17), б. (84;12), в. (81;12), е. (81;16)

5.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (1;8) , ә. (7;2), б. (8;5), в. (8;1), е. (9;3)

Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 1.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (5;4), ә. (4;4)б. (3;5), в. (4;5), е. (3;6)

2.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (25;9), ә. (22;10), б. (25;8), в. (23;11), е. (9;25)

3.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (4;7), (7;4), ә. (3;8), (8;3), б. (1;10), (10;1), в. (2;9), (9;2), е. (1;9), (9;1)

4.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (15;3), ә. (18;2), б. (16;4), в. (17;5), е. (16;6)

5.Сабақ жоспар алгебра 11

А. (83;18), ә. (82;17),б. (80;15), в. (81;16), е. (16;81)



І - нұсқа

ІІ - нұсқа

1) Өрнектің мәнән табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11;

3)Теңдеуді шешіңдер:

1) 8Сабақ жоспар алгебра 11хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2) Сабақ жоспар алгебра 11

3) Сабақ жоспар алгебра 11

4)Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

ху=216;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11.

1) Өрнектің мәнән табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11

3)Теңдеуді шешіңдер:

1) 8хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2)Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

3) Сабақ жоспар алгебра 11

4Сабақ жоспар алгебра 11)Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

ху=27;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11



1) Өрнектің мәнән табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11;

3)Теңдеуді шешіңдер: 1) 8хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2) Сабақ жоспар алгебра 11

3Сабақ жоспар алгебра 11) Сабақ жоспар алгебра 11

4)Теңдеулер жүйесін шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11

ху=216;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

1) Өрнектің мәнән табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11

3)Теңдеуді шешіңдер: 1) 8хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2)Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

3Сабақ жоспар алгебра 11) Сабақ жоспар алгебра 11

4)Теңдеулер жүйесін шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

ху=27;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11













Күні:

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графиктері.

Сабақтың мақсаты: Дәрежелік функция ұғымымен, дәрежелік функцияның қасиеттерімен таныстыру, дәрежелік функцияның графигін салуды үйрету.

Білімділік: Функция графигінін жалпы түрін және дербес жағдайларындағы графиктерін салуды үйрету, менгерту.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін зеректілігі мен тапқырлық қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Өзіндік ізденіс, оқушыларды ұйымшылдыққа, белсенділікке, жинақтылыққа, математикалық тілде сөйлей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Оқыту әдісі: түсіндіру, есептер шығарту.

Сабақтың барысы:Ұйымдастыру

  1. Жаңа сабақ түсіндіру

y=xn -дәрежелік функция, х-тәуелсіз айнымалы, n -кез келген рационал сан. Көрсеткішіне байланысты дәрежелік функцияның түрлерін қарастырайық.

  1. r -натурал сан болса, Сабақ жоспар алгебра 11n натурал көрсеткішті дәрежелік функция.

n=1, у =х графигі түзу сызық.

n=2, у=х2 графигі парабола.

nСабақ жоспар алгебра 11=3, у=х3 графигі кубтық парабола.



n=2k және n=2k+1 болғанда y=xn функциясының қасиеттері 1-кесте

Функцияның қасиеттері

y=xn n Сабақ жоспар алгебра 11 N

n= 2k

n=2k+1

Анықталу облысы

Мәндерінің жиыны

[ 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Жұптығы, тақтығы

жұп

тақ

Функцияның нольдері

x=0

x=0

Өсу аралықтары

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Кему аралықтары

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0)

-

Ең үлкен мәні

-

-

Ең кіші мәні

f(0)=0

-

Таңба тұрақтылық аралықтары

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) аралығында f(x)<0

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11



2. n - бүтін теріс сан (n =-n)

y=x-n = Сабақ жоспар алгебра 11 - бүтін теріс көрсеткішті дәрежелік функция.

  1. n - жұп сан ә) n - тақ сан

nСабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11 = 2, y=Сабақ жоспар алгебра 11 n = 1, y = Сабақ жоспар алгебра 11



n=2k және n=2k+1 болғанда y=Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының қасиеттері. 2-кесте

Функцияның қасиеттері

y=x-n n Сабақ жоспар алгебра 11 N

n= 2k

n=2k+1

Анықталу облысы

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) Сабақ жоспар алгебра 11( 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) Сабақ жоспар алгебра 11( 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Мәндерінің жиыны

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) Сабақ жоспар алгебра 11( 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Жұптығы, тақтығы

жұп

тақ

Функцияның нольдері

-

-

Өсу аралықтары

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0)

-

Кему аралықтары

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) Сабақ жоспар алгебра 11( 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Ең үлкен мәні

-

-

Ең кіші мәні

-

-

Таңба тұрақтылық аралықтары

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) Сабақ жоспар алгебра 11( 0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) аралығында f(x)<0

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11



3. r = Сабақ жоспар алгебра 11 , n>1 y= xСабақ жоспар алгебра 11 = Сабақ жоспар алгебра 11 дәрежелік функция

МСабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11ысалы. n=2, y=xСабақ жоспар алгебра 11 n=3, y=xСабақ жоспар алгебра 11



n=2k және n=2k+1 болғанда y=Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының қасиеттері

3-кесте

Функцияның қасиеттері

y=Сабақ жоспар алгебра 11n >1

n= 2k

n=2k+1

Анықталу облысы

[ 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Мәндерінің жиыны

[ 0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Жұптығы, тақтығы

жұп емес, тақ емес

жұп емес

Функцияның нольдері

x=0

x=0

Өсу аралықтары

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11)

Кему аралықтары

-

-

Ең үлкен мәні

-

-

Ең кіші мәні

f(0)=0

-

Таңба тұрақтылық аралықтары

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

(-Сабақ жоспар алгебра 11; 0) аралығында f(x)<0

(0; + Сабақ жоспар алгебра 11) аралығында f(x)>0

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11



Дамыту кезеңі: оқулықпен жұмыс: №292(а,ә), №293(а,ә), №294(а,ә), №294.

4.Сабақты бекіту

Жалпы түрі

Графигі

Анықталу облысы

Дербес түрі

Анықталу облысы

Графигі

1

y=x, xСабақ жоспар алгебра 11R

Сабақ жоспар алгебра 11


xСабақ жоспар алгебра 11R

y= 2x+3

xСабақ жоспар алгебра 11 (-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11)

Сабақ жоспар алгебра 11

2

y= x2, xСабақ жоспар алгебра 11R

xСабақ жоспар алгебра 11(Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11)

y= (2x+3)2

xСабақ жоспар алгебра 11R

xСабақ жоспар алгебра 11 (-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11)

Сабақ жоспар алгебра 11

3

y= Сабақ жоспар алгебра 11, xСабақ жоспар алгебра 110

Сабақ жоспар алгебра 11


y= Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11-Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11(-Сабақ жоспар алгебра 11;-Сабақ жоспар алгебра 11) Сабақ жоспар алгебра 11(-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11 )

Сабақ жоспар алгебра 11

4

Сабақ жоспар алгебра 11


xСабақ жоспар алгебра 11 (-Сабақ жоспар алгебра 11;0) Сабақ жоспар алгебра 11(0; +Сабақ жоспар алгебра 11 )

y= Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11-Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11(-Сабақ жоспар алгебра 11;-Сабақ жоспар алгебра 11) Сабақ жоспар алгебра 11(-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11 )

Сабақ жоспар алгебра 11

5

y=Сабақ жоспар алгебра 11, xСабақ жоспар алгебра 11R, x=0

xСабақ жоспар алгебра 11R, x=0

xСабақ жоспар алгебра 11[0; +Сабақ жоспар алгебра 11)

y= Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11-Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11 [-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11 )

Сабақ жоспар алгебра 11

6

y= Сабақ жоспар алгебра 11, x>0, y>0

Сабақ жоспар алгебра 11


y=Сабақ жоспар алгебра 11

x>-Сабақ жоспар алгебра 11 y>0

xСабақ жоспар алгебра 11(-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11 )

Сабақ жоспар алгебра 11

7

y= Сабақ жоспар алгебра 11 , xСабақ жоспар алгебра 11R

xСабақ жоспар алгебра 11 (Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11)

y= Сабақ жоспар алгебра 11

xСабақ жоспар алгебра 11R

xСабақ жоспар алгебра 11 (-Сабақ жоспар алгебра 11;+Сабақ жоспар алгебра 11)

Сабақ жоспар алгебра 11

5.Үйге тапсырма: №292(б,в), №293(б,в), №294(б,в), №295.

6.Сабақты қорытындылау, оқушылар білімін бағалау.

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функция және оның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты : Оқушылардың дәрежелік функция тақырыбы бойынша алған білімдерін бекіту ; Білімділік: Дәрежелік функцияның графигі мен қасиеттерін түрлі есептер шығаруда қолдану; Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, логикалық ойлау қабілеттерін, білік дағдыларын дамытаотырып,интеллектуалдылығы мен ой ұшқырлығын қалыптастыру; Тәрбиелілік: Есеп шешімін іздеу арқылы қиыншылықты жеңуге, ұйымшылдыққа, дәлдікке тәрбиелеу; Сабақ түрі: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, жетілдіру және тереңдету сабағы . Әдіс-тәсілдер: өзара тексеру, тестілеу, графиктермен жұмыс. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру ІІ. Өтілген тақырыпты қайталау, білімдерін жүйелеу. Үйге берілген есептерді тексеріп шығу. Дәрежелік функция қасиеттері мен графигі тақырыбы бойынша оқушыларға берілетін сұрақтар. Кестемен жұмыс.

р/с

Функция

Графигі

Анықталу облысы

Мәндер облысы

Өсу және кему аралықтары

1

Сабақ жоспар алгебра 11


2

Сабақ жоспар алгебра 11


3

Сабақ жоспар алгебра 11


4

Сабақ жоспар алгебра 11


5

Сабақ жоспар алгебра 11


3. Сабақты бекіту есептері:

1. Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының тақ-жұптығын анықтаңдар.

  1. Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11- тақ функция

  2. Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11-жұп функция

  3. Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11- тақ функция

2. Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының графигін салыңдар. (Функция графиктерін қарапайым түрлендіру арқылы салуға болады ) 1) Сабақ жоспар алгебра 11 2) Сабақ жоспар алгебра 11 3)Сабақ жоспар алгебра 11 4)Сабақ жоспар алгебра 11

Тест тапсырмалары (10мин) . I нұсқа

  1. Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады:

А) Сабақ жоспар алгебра 11 В) Сабақ жоспар алгебра 11 С) Сабақ жоспар алгебра 11 Д) Сабақ жоспар алгебра 11) Е) Сабақ жоспар алгебра 11

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының анықталу облысын көрсетіңіз:

А) Натурал сандар В) Бүтін сандар С) Рационал сандар Д) Нақты сандар Е) Теріс емес сандар

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады:

А) I және II В) II және IV С) II және III Д) I және III Е) I және IV

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңіз.

А) Теріс емес сандар В) Бүтін сандар С) Натурал сандар Д) Нақты сандар Е) Рационал сандар

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі қандай нүкте арқылы өтеді.

А) (2;16) ; В) (-2;32) ; С) (3; 243) ; Д) (-1;0) ; Е) (-4; -64)

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (12; 144); В) (121; 11); С) (121; Сабақ жоспар алгебра 1111); Д) (1;0); Е) (121; 11).

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан.

А) I және III ; В) II және IV; С) II және III; Д) I және II ; Е) I және IV

  1. Сабақ жоспар алгебра 11теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ; В) екі; С) бір; Д) үш ; Е) жеті

  1. Сабақ жоспар алгебра 11теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ ; В) екі; С) бір; Д) үш; Е) төрт

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі А(-243; -3) нүктесі арқылы өтетін болса, Сабақ жоспар алгебра 11-ді табыңдар.

А) Сабақ жоспар алгебра 11 ; В) 5 ; С) -5; Д) 3; Е) 0

II нұсқа

  1. Мына функциялардың қайсысы дәрежелік функцияға жатады:

А) Сабақ жоспар алгебра 11 В) Сабақ жоспар алгебра 11 С) Сабақ жоспар алгебра 11 Д) Сабақ жоспар алгебра 11) Е) Сабақ жоспар алгебра 11

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының анықталу облысын көрсетіңдер:

А) Натурал сандар В) Бүтін сандар С) Рационал сандар Д) Нақты сандар Е) Теріс емес сандар

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясның графигі қай координаталық ширектерде орналасады:

А) I және II; В) II және IV; С) II және III; Д) I және III ; Е) I және IV

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функцияларының мәндерінің облысын көрсетіңдер.

А) Теріс емес сандар жиыны; В) Бүтін сандар жиыны ;

С) Натурал сандар жиыны; Д) Нақты сандар жиыны ;

Е) Рационал сандар жиыны.

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (0;1) В) (-2;-128) С) (2; -128) Д) (-128;2) Е) (-128; -2).

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі қай нүкте арқылы өтеді.

А) (3; 27) ; В) (-3; -27) ; С) (27; Сабақ жоспар алгебра 113) ; Д) (27;3) ; Е) (-27; 3)

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функция графигі қандай координаталық ширектерде орналасқан.

А) I және III; В) II және IV; С) II және III; Д) I және II; Е) I және IV

  1. Сабақ жоспар алгебра 11теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ; В) екі; С) бір; Д) үш ; Е) жеті.

  1. Сабақ жоспар алгебра 11теңдеуінің неше шешімі болатынын анықтаңдар.

А) жоқ; В) екі; С) бір; Д) үш; Е) төрт.

  1. Сабақ жоспар алгебра 11функциясының графигі А(-216; -6) нүктесі арқылы өтетін болса, Сабақ жоспар алгебра 11-ді табыңдар.

А) Сабақ жоспар алгебра 11; В) 6; С) -5; Д) 3; Е) 0.

4. Үйге тапсырма: №296, №297, №298, №299, №300.

5. Сабақты қорытындылау.









Оқушылардың аты-жөні

Үй тапсырмасы

Сабақтағы оқушы жауабы

Тест

Қорытынды

1


2


3


4







Күні:

Сабақтың тақырыбы: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның дифференциалы мен интегралы

Сабақтың мақсаты: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияны туындысы мен интегралын таба білу. Формулаларды есеп шығаруда қолдану дағдыларын дамыту.

Міндеттері: 1) Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралын табуды меңгеру;

2) Есте сақтау қабілеттерін дамыту;

3) Пәнге қызығушылығын арттыру.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың түрі: түсіндіру, баяндау.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру және мақсатты айқындау. (1 мин)

  2. Жаңа сабақты белсенді меңгеруге оқушыны дайындау.(5 мин)

  3. Жаңа білімді меңгеру. (15 мин)

  4. Жаңа білімді бекіту. (14 мин)

  5. Үй тапсырмасын орындауға нұсқау. (1 мин)

  6. Сабақты қорытындылау. (3 мин)

Сабақтың өту барысы:

  1. Ұйымдастыру және мақсатты айқындау кезеңі.

  2. Жаңа сабақты белсенді меңгеруге оқушыны дайындау.

Формулаларды еске түсіре отырып , ауызша мысалдарды шешу:

  1. а21/4 =6. (х)/=

  2. 4-2= 7. (хn)/=

  3. (-2,2)0= 8. (Сабақ жоспар алгебра 11/=

  4. (Сабақ жоспар алгебра 11)-3= 9. (3 Сабақ жоспар алгебра 11/=

  5. 363/2= 10. (0,09)1/2=

III. Жаңа білімді меңгеру.

Біз алдымен нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын есептеу формуласымен танысайық. 10-сыныптың алгебра курсынан (хn)/=n*xn-1 (n-бүтін сан ) формуласын білеміз. Бұл формуланың кез келген n бүтін сан үшін орындалатынын математикалық индукция әдісімен дәлелдейік.

Дәлелдеуі:

  1. n=1болғанда х/=1 болады. f(х)=х функциясының туындысын табатын болсақ, онда f(х)=х, f(х+Сабақ жоспар алгебра 11)=х +Сабақ жоспар алгебра 11,

Сабақ жоспар алгебра 11f(х+Сабақ жоспар алгебра 11)- f(х)=(х +Сабақ жоспар алгебра 11. Ендеше

Сабақ жоспар алгебра 11 =1 Сабақ жоспар алгебра 11 у/=Сабақ жоспар алгебра 11 болады. Сондықтан ,

n=1болғанда х/=1 болады.

  1. n=k үшін де бұл формула дұрыс деп алайық , яғни (хk)/=k*xk-1

  2. n=k+1 үшін (хk+1)/=(k+1)*xk формуласы дұрыс , себебі

хk+1= xk *х түрінде жазып , туындысын табатын болсақ ,

k+1)/= (xk *х)/= (xk)/ *х+ xk/ = k*xk-1 *х+ xk*1= (k+1) xk.

Сонымен , бұл формула кез келген n бүтін сан үшін дұрыс болады.Сабақ жоспар алгебра 11 онда у=Сабақ жоспар алгебра 11 дәрежелік функциясының туындысы

Сабақ жоспар алгебра 11 формуласымен есептелінеді.

Енді нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табайық.

f(х)= xk функциясының алғашқы функциясы

F(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 +С , мұндағы k Сабақ жоспар алгебра 11 және kСабақ жоспар алгебра 11. Осы формула нақты көрсеткішті дәрежелік функция үшін де дұрыс екенін туындының формуласын дәлелдегендей көрсетуге болады, кез келген нақты сан үшін дәрежелік функцияның интегралы мына формуламен анықталады:

Сабақ жоспар алгебра 11

IV. Жаңа білімді ұғыну кезеңі.Енді бірнеше мысалдар келтірейік:

1-мысал. у=Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының туындысын табайық.

Шешуі:

Сабақ жоспар алгебра 11

Жауабы: Сабақ жоспар алгебра 11

2-мысал. 2 2

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11-2 dx=3* Сабақ жоспар алгебра 11 =-3* х-1 =-3*(2-1-(-3)-1)=-3*(Сабақ жоспар алгебра 11+Сабақ жоспар алгебра 11)=-3*Сабақ жоспар алгебра 11 =-2,5 Жауабы: -2,5

-3 -3

V. Жаңа білімді бекіту кезеңі.

Сынып: оқулықтан №417, 418, 420. Жеке оқушыларға карточка


Есепте:

Сабақ жоспар алгебра 11

у=f(х) функциясының Сабақ жоспар алгебра 11 кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәнін тап: f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 , Сабақ жоспар алгебра 11


Есепте:

Сабақ жоспар алгебра 11

у=f(х) функциясының алғашқы функциясын анықта: f(х) =Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11

Логикалық есеп: Әкесі , әжесі , анасы және баласы бар жанұя түн ортасында өзен жағасындағы көпірге келеді. Көпірден тек екі адам ғана өтуге болады және қолшам біреу ғана. Көпірден қолшамсыз өтуге болмайды. Әкесі 1 мин, анасы 2 мин , әжесі 10 мин , баласы 5 минутта өтеді. Екі адам өтсе , қайсысының уақыты көп , сол уақыт есептеледі. 17 минут ішінде жанұя түгел арғы жағаға өтеді. Олар қалай үлгереді?

VI . Үй тапсырмасын орындауға нұсқау. №419, 421, 422.

VII. Сабақты қорытындылау. Оқушыларды бағалау «Талапкер-2015» математикадан ҰБТ-ке дайындалуға арналған оқу құралынан ауызша есептер:

  1. Функцияның туындысын табыңдар: у=х-3+4х-5

  2. Функцияның туындысын табыңдар: у=х-4 +4х1/2 -5

  3. Функция берілген f(х)= х-3Сабақ жоспар алгебра 11 , туындысын табыңдар.

  4. Интегралды есептеңдер: Сабақ жоспар алгебра 11=

  5. Алғашқы функциясын анықтаңдар: а) f(х)=-2Сабақ жоспар алгебра 11; ә) f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11.

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның дифференциалы мен интегралы. Сабақтың мақсаты: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияны интегралдау мен дифференциалдау әдісін білу, алған теориялық білімдерін практикада қолдана алу . ҰБТ-ке дайындық жұмысын жалғастыру. Міндеттері: - Әр түрлі жағдайларда білімін қолдану арқылы оқушылардың өзіндік ойлау қабілетін дамыту. -Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке, өз достарына көмектесе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Білімді жүйелеу және тереңдету.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың кезеңдері:

Сабақтың өту барысы :

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй жұмысын тексеру үшін дәптерлерін ауыстыру)

  3. Оқулықтан есептер шығарту: №428, 430, 431, 433, 434.

1- Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топ өз тапсырмаларын алып, дайындалады.

А:

  1. Дәрежелік функцияны дифференциалдау формуласы.

  2. Функцияның туындысын табыңдар: у=5Сабақ жоспар алгебра 112

  3. Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=х3, у=0, х=2

  4. Функцияның туындысын табыңдар: у=Сабақ жоспар алгебра 11

  5. Интегралды есептеңдер: Сабақ жоспар алгебра 11dx

Ә:

  1. Дәрежелік функцияны интегралдау формуласы.

  2. Функцияның туындысын табыңдар: у=х2-4Сабақ жоспар алгебра 11

  3. Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=х2, у=0, х=1

  4. Функцияның туындысын табыңдар: у=Сабақ жоспар алгебра 11

  5. Интегралды есептеңдер: Сабақ жоспар алгебра 11

Б:

  1. Бөлшек көрсеткішті дәреже туралы тарихи мағлұмат.

  2. Функцияның туындысын табыңдар: у=Сабақ жоспар алгебра 11

  3. Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар: у=6х-х2, у=0.

  4. Функцияның туындысын табыңдар: у=Сабақ жоспар алгебра 117

  5. Интегралды есептеңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11 dx

  1. Тест жұмысы.

Тест-2010 (тестер жинағынан)

  1. Функцияның анықталу облысын табыңыз: у=Сабақ жоспар алгебра 11

а) Сабақ жоспар алгебра 11;1)Сабақ жоспар алгебра 11(1;3); в) (-Сабақ жоспар алгебра 11;1)Сабақ жоспар алгебра 11(3;Сабақ жоспар алгебра 11); с) Сабақ жоспар алгебра 11;1)Сабақ жоспар алгебра 11(1;Сабақ жоспар алгебра 11; д) Сабақ жоспар алгебра 11;1); е) Сабақ жоспар алгебра 11.


2. Функцияның туындысын табыңыз: f(х)=(Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 ) (Сабақ жоспар алгебра 11 - Сабақ жоспар алгебра 11 )

а) Сабақ жоспар алгебра 11 - Сабақ жоспар алгебра 11; в) Сабақ жоспар алгебра 11 - Сабақ жоспар алгебра 11; с) Сабақ жоспар алгебра 11 + Сабақ жоспар алгебра 11 ; д) Сабақ жоспар алгебра 11 + Сабақ жоспар алгебра 11; е) Сабақ жоспар алгебра 11 - Сабақ жоспар алгебра 11.

3. f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 -0,5х2 -3х+2 функциясы туындысының х=-1 нүктесіндегі

мәнін табыңыз:

а) 2,5; в) -1,5; с) -2,5; д) 3; е) 1,5.

4. f(х)=4Сабақ жоспар алгебра 11 2х функциясы берілген. . f/(Сабақ жоспар алгебра 11) нүктесіндегі туындыны

табыңыз:

а) 5Сабақ жоспар алгебра 11 ; в) 0; с) 1; д) 4; е) Сабақ жоспар алгебра 11.

5. f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11(Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 +1) функциясы үшін алғашқы функцияның

жалпы түрін табыңыз:

а) Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11+Сабақ жоспар алгебра 11 +С; в)2х2+Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 +С; с)х2 +Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 +С; д) Сабақ жоспар алгебра 11 -6Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 +С;

е) Сабақ жоспар алгебра 11 + Сабақ жоспар алгебра 11+Сабақ жоспар алгебра 11 +С.

Тест жауаптары көрсетіліп, өзара тексеріледі.

Номері

1

2

3

4

5

жауабы

а

с

в

а

а

VΙ.Үй жұмысы. №423-427. №429, 432, тест тапсырмасы.






Күні:

Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс

Сабақтың мақсаты: Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияны интегралдау мен дифференциалдау есептерін шығару жөнінде білім-білік дағдыларын тексеру .

  • ҰБТ-ке дайындық деңгейін анықтау.

  • Шапшаң ойлау қабілеттерін дамыту.

  • Өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Білімді тексеру және бақылау сабағы.

Сабақтың түрі: Өзіндік жұмыс сабағы.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Өзіндік жұмыс тапсырмалары «Талапкер-2011» математикадан ҰБТ-ке дайындау оқу құралынан алынды.

1-нұсқа

  1. f(х)=3х5-5х3+1 функциясының Сабақ жоспар алгебра 11 кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәнін тап.

  2. Функцияның берілген нүктедегі туындысын тап: f(х)=-Сабақ жоспар алгебра 11, х=Сабақ жоспар алгебра 11

  3. Функцияның өсу аралығын тап: f(х)=х2+2х+3

  4. х=27 нүктесінде f(х)= 9Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының туындысын тап.

  5. f(х)=(1-2х)2 функциясы графигіне х=1 нүктесінде жүргізілген жанама ОХ осімен қандай бұрыш жасайды?

  6. у=Сабақ жоспар алгебра 11 -Сабақ жоспар алгебра 11 функциясы үшін табыңдар:

а) нөлдерін

ә) өсу аралығын

б) кему аралығын

7. Егер f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 болса, х=Сабақ жоспар алгебра 11 нүктесіндегі туындының мәнін тап.

  1. Егер f(х)=х3-7,5х2+18х+Сабақ жоспар алгебра 11+Сабақ жоспар алгебра 11 болса, Сабақ жоспар алгебра 11 аралығында функцияның ең үлкен мәнін тап.

  2. f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11+Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының алғашқы функциясын тап.

  3. Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын тап:

а) у=х-3, х=-4 ,х=-1, у=0

11. у=f(х) функциясының графигіне А(а;в) нүктесінде

жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз: f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 +2х, А(1;3)

2-нұсқа

  1. f(х)=2х4-8х функциясының Сабақ жоспар алгебра 11 кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәнін тап.

  2. Функцияның берілген нүктедегі туындысын тап: f(х)=3Сабақ жоспар алгебра 11, х=Сабақ жоспар алгебра 11

  3. Функцияның өсу аралығын тап: f(х)=-4х2-4х-1

  4. х=4 нүктесінде f(х)= 7хСабақ жоспар алгебра 11 функциясының туындысын тап.

  5. f(х)=(1-х)3 функциясы графигіне х=3 нүктесінде жүргізілген жанама ОХ осімен қандай бұрыш жасайды?

  6. у=Сабақ жоспар алгебра 11 -Сабақ жоспар алгебра 11 функциясы үшін табыңдар:

а) нөлдерін

ә) өсу аралығын

б) кему аралығын


  1. . Егер f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11 болса, х=Сабақ жоспар алгебра 11 нүктесіндегі туындының мәнін тап.

  2. Егер f(х)=х3-7,5х2+18х+Сабақ жоспар алгебра 11-Сабақ жоспар алгебра 11 болса, Сабақ жоспар алгебра 11 аралығында функцияның ең үлкен мәнін тап.

  3. f(х)=Сабақ жоспар алгебра 11-1-Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының алғашқы функциясын тап.

  4. Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын тап:

а) у=х-2, х=2 ,х=3, у=0


  1. у=f(х) функциясының графигіне А(а;в) нүктесінде

жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз: f(х)=х3-3Сабақ жоспар алгебра 11, А(-1;-4)


  1. «Жеңімпазды анықта» жұппен тексеру.(5 мин) Өзіндік жұмыстың жауаптары


Номері

Жауаптары

1-нұсқа

2-нұсқа

1

Үлкені 57, кішісі -55

Үлкені 48, кішісі -6

2

-4

-3Сабақ жоспар алгебра 11

3

(-1;Сабақ жоспар алгебра 11)

(-Сабақ жоспар алгебра 11;-Сабақ жоспар алгебра 11)

4

2

21

5

сүйір

доғал

6

а) -4;4 ә) (-Сабақ жоспар алгебра 110),(0; Сабақ жоспар алгебра 11) б) жоқ

а) -2;2 ә) жоқ б) (-Сабақ жоспар алгебра 110),(0; Сабақ жоспар алгебра 11)

7

143

144-Сабақ жоспар алгебра 11

8

16,5

13,5

9

Сабақ жоспар алгебра 11 +Сабақ жоспар алгебра 11 + С

-Сабақ жоспар алгебра 11 - Сабақ жоспар алгебра 11

10

-15/32

1/6

11

у=Сабақ жоспар алгебра 11х+Сабақ жоспар алгебра 11

у=5х+1


  1. Сабақты қорытындылау , бағалау

  2. Үйге тапсырма. Оқулықтан:



Күні:

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы №5

Сабақтың мақсаты: Дәреже және түбір тарауы бойынша оқушылардың білім, біліктілік және дағдысын анықтап, бақылау.

Сабақтың түрі: бақылау жұмысы

І - нұсқа

1) Өрнектің мәнін табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11;

3)Теңдеуді шешіңдер: 1) 8Сабақ жоспар алгебра 11хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2) Сабақ жоспар алгебра 11 3) Сабақ жоспар алгебра 11

4)Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

ху=216;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11.

ІІ - нұсқа

1) Өрнектің мәнін табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

2) Бөлшектерді қысқартыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11;

3)Теңдеуді шешіңдер: 1) 8Сабақ жоспар алгебра 11хСабақ жоспар алгебра 11-1=0; 2)Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11 3) Сабақ жоспар алгебра 11

4Сабақ жоспар алгебра 11)Теңдеулер жүйесін шешіңдер:

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

ху=27;

5)Теңсіздікті шешіңдер: Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11



Күні:______

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция. Логарифмдік функцияның графигі және қасиеттері

Мақсаты:

1. Логарифмдік функция және логарифмдік функцияның графигі және қасиеттерімен таныстыру

2.Оқушылардың есеп шығару дағдысын қалыптастыру

3. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Типі: Жаңа сабақты игерту

Түрі: Аралас сабақ

Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

1.Өткен тақырыпты қайталау: Ауызша:

а) Мағынасы бар өрнектерді атаңдар:

1) Сабақ жоспар алгебра 11 2) Сабақ жоспар алгебра 11 3) Сабақ жоспар алгебра 11 4) Сабақ жоспар алгебра 11 5) Сабақ жоспар алгебра 11 6) Сабақ жоспар алгебра 11 7) Сабақ жоспар алгебра 11

б) Мағынасы бар өрнектерді қандай белгілеріне байланысты таңдадыңдар?

в) Есептеңдер: 1) 10Сабақ жоспар алгебра 112) Сабақ жоспар алгебра 11 3) Сабақ жоспар алгебра 11 4) 3Сабақ жоспар алгебра 115) Сабақ жоспар алгебра 11 6) Сабақ жоспар алгебра 11

2.Жаңа сабақты меңгерту:

У= logа х-логарифмдік функция

Қасиеттері: 1. Д(logа х) =(о; Сабақ жоспар алгебра 11 )

2.R(logа х) =(-Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11 )

3. а>1 => у= logа х

4. о<а<1 => у= logа х

ГСабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11рафиг у а>1 у о<а<1

Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11

1 х х



  • Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

(Сабақ жоспар алгебра 11 болғандықтан, онда Сабақ жоспар алгебра 11 және сондықтан ақырғы теңдеудің (ММЖ) ескеріледі.)

  • Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11немесе Сабақ жоспар алгебра 11

  • Сабақ жоспар алгебра 11, мұнда Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11 онда Сабақ жоспар алгебра 11 Теңсіздің таңбасы өзгермейді және (ММЖ) есептеледі

Сабақ жоспар алгебра 11 онда Сабақ жоспар алгебра 11 Теңсіздің таңбасы өзгереді және (ММЖ) есептеледі

Логарифмдік функция - Сабақ жоспар алгебра 11 көрсеткіштік функциясына кері y=lnx функциясы. х аргументінің белгілі бір мәніне сәйкес келетін у Логарифмдік функцияның мәні х санының натурал логарифмі деп аталады. Логарифмдік функцияның негізгі қасиеттері көрсеткіштік функция мен логарифмдердің қасиеттерінен шығады. Математика анализ курсында Сабақ жоспар алгебра 11 (мұндағы x>0, а>0, Сабақ жоспар алгебра 11) Логарифмдік функциясы қарастырылады. Бұл функция y=lnx Логарифмдік функциямен қатынасы арқылы байланысады. Сабақ жоспар алгебра 11 Логарифмдік функциясы x>0 болғанда анықталған, бірсарынды (монотонды) (а>1 болғанда өседі, 0<а<1 болғанда кемиді), үзіліссіз және шексіз дифференциалданады. Логарифмдік функция өзінің анықталу облысындағы әрбір нүктенің маңайында дәрежелік қатарға жіктелуі мүмкін.

Тақырыпты бекіту: Оқулықтан №437, №438 анықталу облысын табыңдар

Д(у)=?

  1. Сабақ жоспар алгебра 11 (-3;3)


  1. Сабақ жоспар алгебра 11 (3;+∞)


  1. Сабақ жоспар алгебра 11 Сабақ жоспар алгебра 11

3.Есептер шығару

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Логарифмдік функция функцияның графигі және қасиеттері

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Үйге: §









Күні:______

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция. Логарифмдік функцияның графигі және қасиеттері

Мақсаты:

1. Логарифмдік функция және логарифмдік функцияның графигі және қасиеттерімен таныстыру

2.Оқушылардың есеп шығару дағдысын қалыптастыру

3. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Типі: Бекіту сабақ

Түрі: Аралас сабақ

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын тексеру: Үй есебінің орындалуын тексеру

3.Өтілген тақырыпты қайталау:

1.Өзіндік жұмыс

№1. Өрнекті негізі 10 бойынша логарифмдеңдер: 100аСабақ жоспар алгебра 11b (2 ұ)

№2. Х-ті табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11 (1 ұ)

№3. Х-ті табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11 (1 ұ)

№4. Өрнектің анықталу облысын табыңдар:Сабақ жоспар алгебра 11(3 ұ)

№5. Сандарды салыстырыңдар: (2ұ)

а) Сабақ жоспар алгебра 11 и Сабақ жоспар алгебра 11 в) Сабақ жоспар алгебра 11 и Сабақ жоспар алгебра 11

2.Схема бойынша зерттеу және графигін салу

Iқатар.

Сабақ жоспар алгебра 11

IIқатар

Сабақ жоспар алгебра 111. Д(f)

2Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11. Е(f)

3. fжәне

3. Логарифмдік функцияның қасиеттерін қолдануға тапсырма . (Қай қатар жылдам орындайды)

(Тақтада) Функцияның анықталу облысын табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11

4.Тест

1 нұсқа

2 нұсқа

1. х-ті табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 81 В) Сабақ жоспар алгебра 11 С) 3 Д) -3

2. 25 санының негізі 5 болғандағы логарифмі нешеге тең?

А) ½ В) 2 С) 5 Д) басқа жауап

3. Есепте: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 6 В) 4 С) 36 Д) басқа жауап

4. Функцияның анықталу облысын табыңдарСабақ жоспар алгебра 11

А) (10; +∞) В) (-∞; 10] С) [10; +∞) Д) (-∞; 10)

5. Өрнекті ықшамда: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 28 В) 14 С) 42 Д) 7

1. Есепте:: Сабақ жоспар алгебра 11

А) Сабақ жоспар алгебра 11 В) 20 С) 8 Д) 5

2. Есепте: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 1 В) 0 С) 5 Д) 11

3. Өрнекті ықшамда: Сабақ жоспар алгебра 11

А) 2 В) 3 С) 4 Д) 5

4. Функцияның анықталу облысын табыңдар: Сабақ жоспар алгебра 11

А) (7; 8] В) [7; 8) С) [7; 8] Д) (7; 8)

5. Сабақ жоспар алгебра 11Сабақ жоспар алгебра 11есепте Сабақ жоспар алгебра 11

А) в+3а В) 3а+в С) в+2а Д) 2а+в

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Логарифмдік функция функцияның графигі және қасиеттері

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Үйге: §13, №200, №202

Күні:

Тақырыбы: Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциалдау.

Мақсаты:

Білімділік: Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындыларының формуласымен таныстырып мағлұмат, білім беру.

Дамытушылық: Математикалық танымдылық қабілеттерін, ойлау қабілеттерін дамыту, жетілдіру.

Тәрбиелік: Оқушыларды жауапкершілікке, ұқыптылыққа, еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімді енгізу сабағы

Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, ауызша есептер.

Барысы:

  • Ұйымдастыру кезеңі.

  • Мақсат қою кезеңі.

  • Өткен тақырыптарға қысқаша шолу.

  • Логарифмдік теңсіздіктерді шешуде қолданылатын негізгі тұжырымдар.

  • Логарифмнің негізгі қасиеттерін.

  • Үй тапсырмасын тексеру.

Үй жұмысына берілген есептерге тоқталып, талдау жасау.

  • Жаңа білімді түсіндіру.

Логарифмдік және көрсеткіштік функциялардың туындылары:

Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11

Логарифмдік дифференциалдау тәсілі: Сабақ жоспар алгебра 11 көрсеткішті-дәрежелік функцияның туындысын анықтайық. Ол үшін берілген функцияны логарифмдеп, содан кейін логарифмдеу нәтижесінде шыққан функцияға дифференциалдау ережелерін қолданамыз.

Сонымен Сабақ жоспар алгебра 11 функциясын логарифмдесек Сабақ жоспар алгебра 11 болады. Осы өрнектен күрделі функцияның туындысының формуласы бойынша:

Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11; Сабақ жоспар алгебра 11;

Мысалдар: 1) Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының туындысын табу керек.

Сабақ жоспар алгебра 11, Сабақ жоспар алгебра 11

Сабақ жоспар алгебра 11, Сабақ жоспар алгебра 11, Сабақ жоспар алгебра 11.

2) Сабақ жоспар алгебра 11 функциясының туындысын табу керек.

Шешуі. Туынды алу ережесіне сүйене отырып,

Сабақ жоспар алгебра 11болатынын көреміз.

3) Сабақ жоспар алгебра 11

  • Есептер шығару: №417, 418, 419, 420, 421, 425(тақтары).

  • Үйге тапсырма. №417, 418, 419, 420, 421, 425(жұптар), 426, 427.

  • Тест жұмысы.

  • Бағалау.

Сабақ жоспар алгебра 11

© 2010-2022