Көпбұрыштың ауданы

1.Білімділік:Көпбұрыштың анықтамасы,элементтері,қасиеттері,диагональдары туралы түсінік беру. 2.Дамытушылық:Көпбұрыштың (ромб,параллелограмм) қасиеттерін,есептер шығаруға пайдалана білу бейімділігін қалыптастыру.3.Тәрбиелік:Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы,білімдерін көрсете алуына ықпал ету.Көрнекілігі:Интерактивті тақта,плакат,оқулық.Слайдтар:1. Не білемін? 2. Не білгім келеді? 3. Не білдім?Пәнаралық байланыс:Тарих,география.Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың саба...
Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Көпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданы. 9-сынып,геометрия.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Көпбұрыштың анықтамасы,элементтері,қасиеттері,диагональдары туралы түсінік беру.
2.Дамытушылық:Көпбұрыштың (ромб,параллелограмм) қасиеттерін,есептер шығаруға пайдалана білу бейімділігін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік:Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы,білімдерін көрсете алуына ықпал ету.

Көрнекілігі:Интерактивті тақта,плакат,оқулық.
Слайдтар:1. Не білемін?
2. Не білгім келеді?
3. Не білдім?
Пәнаралық байланыс:Тарих,география.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.
II Өткен сабақты пысықтау.
Үй тапсырмасын сұрау.
а)Шеңбер ұзындығы.П саны (грек оқымыстысы б.э.д. III ғ).

ә)Доғаның ұзындығы: Көпбұрыштың ауданы

б) Көпбұрыштың ауданы мәндерін сұрау.

в)Дұрыс көпбұрыш дегеніміз не?

г)Қабырғасы а-ға тең дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын
Көпбұрыштың ауданы
(n - қабырғалар саны)

д)Іштей сызылған шеңбер радиусын табу формуласын жазу:
Көпбұрыштың ауданы

е)n=3,4,6 болғанда R,r қорыту.
№217 есептің (1),(2) тақтада орындау.
«Не білемін»
Көпбұрыштар

Үшбұрыш Төртбұрыш









түрлері



теңбүйірлі,теңқабырғалы шаршы,тіктөртбұрыш

тікбұрышты. параллелограмм,трапеция,ромб.


Элементтері:
қабырғалары,диагоналы,төбелері,
биіктігі,орта сызығы.
III Жаңа сабақты түсіндіру.
Не білгім келеді?
Тарихи деректер:Оқушы шығармашылығы.
а)Геометриялық фигуралардың аудандарын есептеу.

«Не білгім келеді?»
Жаңа сабақ
Көпбұрыштың ауданы:

B C

A D



S=p●rЭлементтері: F E Ауданы:
Көпбұрыштың ауданы


Төбесі,диагональдары,
қабырғалары.



Түрлері:
дұрыс бесбұрыш,дұрыс алтыбұрыш, т.с.с.

Теорема:
Шеңберге сырттай сызылған көпбұрыштың ауданы оның жарты периметрін шеңбер радиусына көбейткенде тең.
Дәлелдеу:

Центрі О,радиусы r шеңбер сыртынан Көпбұрыштың ауданы көпбұрышы сызылған.





Көпбұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы

Көпбұрыштың ауданы


Көпбұрыштың ауданы


Көпбұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы т.с.с. үшбұрыштарға бөлеміз.Әрбір үшбұрыштың ауданы,көпбұрыштың сәйкес қабырғасы мен шеңбер радиусы көбейтіндісінің жартысына тең.Бұдан:
Көпбұрыштың ауданыКөпбұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы




(1) теорема дәлелденді.
Салдар: №1
Шеңберге сырттай сызылған дұрыс n бұрыштың ауданы
Көпбұрыштың ауданы формуласымен есептеледі.
а а - қабырғасы
а n - саны
(а●n) - көпбұрыш периметрі.

а


а

а
Салдар: №2
Шеңберге сырттай сызылған,қабырғалары а,в,с болатын үшбұрыш ауданы:
Көпбұрыштың ауданы (3) (p-жарты периметр)
№238
Берілгені: Шешуі:
R=3дм Көпбұрыштың ауданы
р=20дм
р=2●p=40дм

т/к:Көпбұрыштың ауданы


№239
Берілгені: Шешуі:
n=6 Көпбұрыштың ауданы
a=Көпбұрыштың ауданы

т/к:Көпбұрыштың ауданы

Көпбұрыштың ауданы

Шығармашылық жұмыс:
Деңгейлік тапсырмалар:
А - деңгейі.
Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 10 см және 12 см болса,үшбұрыш ауданын табың.
В - деңгейі.
Үшбұрыштың медианасы оны тең шамалы екі үшбұрышқа бөлетінін дәлелде.
С - деңгейі.
Диагональдары берілген параллелограмдардың ішінде ромбының ауданы ең үлкен болатынын дәлелдеңдер.




V.«Не білдім» Қорытындылау.
Дұрыс көпбұрыш ауданы.



Анықтамасы Элементтері
түрлері
Сәйкестікті тап.

p/c

Көпбұрыштар

Ауданы

1

Үшбұрыш

Көпбұрыштың ауданыh

2

Тіктөртбұрыш

Көпбұрыштың ауданы

3

Квадрат

Көпбұрыштың ауданы

4

Трапеция

Көпбұрыштың ауданы

5

Параллелограмм

Көпбұрыштың ауданы

6

Шеңберге сырттай сызылған көпбұрыш

Көпбұрыштың ауданы

7

Көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы

Көпбұрыштың ауданы

8

Көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусы

Көпбұрыштың ауданы


Үй тапсырмасы: 24 - теореманы дәлелдеу № 240,244 есептер.
Сабақ аяқталды.


Айтмамбетов Жолдыбай
№20 орта мектеп
Жаңаөзен қаласы



© 2010-2022