Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері мен формулаларын өрнектерді түрлендіру барысында қолдану әдістерін пысықтау. Ұлттық бірыңғай тестілеуде жиі қолданылатын тригонометриялық тепе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану тәсілдерін қарастыру.

Сабақтың міндеттері:

  • Тригонометриялық өрнектерді түрлендіріп, есептер шығару барысында қолдана білу дағылары мен білімдіктерін қалыптастыру.

  • Тригонометриялық формулалардың мән - мағынасын түсінуге, ғылыми сөйлеуге, оқылған материалды бекітудің әр түрлі әдіс - тәсілдерін қолдана отырып, оқушылардың сабаққа деген құштарлығын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

  • Ойларын жинақылықпен, тиімді жеткізе білуге, ұқыптылықпен орындауға, жеке тұлға қасиеттеріне баулу.

Сабақтың көрнектілігі: Интерактивті тақта, деңгейлік тапсырмалар-карточкалар, тест тапсырмалары.

Сабақтың типі: қайталау, жүйелеу сабағы.

Оқыту әдісі: Деңгейлеп оқыту әдісінің кейбір элементтерін пайдалану.

«Математиканың өз тілі бар - ол формула»

С.В.Ковалевская


Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

2. Өткенді пысықтау. (5 мин)

3. Негізгі формулаларды қайталау. Тапсырмаларды орындау.(20 мин)

4. Сабақты қорытындылау.(15 мин)

Үй тапсырмасын беру. (2 мин)

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу; жаңа оқу жылымен құттықтау; оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; сабақ мақсатымен таныстыру.

2. Өткенді пысықтау: а) Бірінші деңгей: оқушының деңгейдегі формулалардың сауатты оқылуы, талдай білуі. Оқушылар өздерінің білетін формулаларын тақтада жылдам, әрі дұрыс жазу керек.

ә) Интерактивті тақтаны пайдалана отырып, толық формулаларды қайталаймыз.

3. а) Екінші деңгей: алгоритмдік деңгей-ережені қолдану алгоритмін құрастыру, алгоритм бойынша есептер орындау.

І - ші деңгейлік тапсырма.

1) Егер Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. бұрышы IV ширекте жатпайтын болса, онда Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны табыңдар.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. II-ширекте жатпайтыны белгілі. Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. мәндерін табайық.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру..

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. бұрышы ІІ ширекте жатпағандықтан (берілуі бойынша косинус мәні теріс сан болғандықтан, ол ІІІ ширекте жатады), синус функциясы теріс таңбалы болуы керек. Сондықтан сонғы нәтижесі ретінде синус үшін теріс мәнді аламыз, яғни Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.. Демек, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру..

2) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. бұрышының барлық тригонометриялық функциясын аргументі Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.-тан аспайтын функциямен ауыстырыңдар.

Ол үшін: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. деп жазайық.

Сонымен берілген бұрыш бір қосылғышы Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.-тан аспайтын қосындыға ауыстырылды. Енді тригонометриялық функциялардың сүйір бұрышына арналған келтіру формулаларын қолданамыз. Сонда:

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

3)Өрнектің ең үлкен мәнін табыңдар: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ең үлкен мәні 4.

ә) Үшінші деңгей: Эвристикалық деңгей - математикалық ұғымдарды салыстыра білу, ұғымдардың ортақ қасиеттерін жинақтай білу, айырмашылықтарын ажырата білу.

ІІ деңгейлік тапсырма.

1).Кіші оң таңбалы аргументке келтіріңдер:

А)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру., синус функциясының тақтығын ескереміз. Сонда Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. ең кіші оң аргументке келтіреміз. Ол үшін, алдымен Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ты түрлендірейік, яғни Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. Сондықтан Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; болса, онда қалған үш тригонометриялық функцияның мәндерін есептеңдер.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. біле отырып, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. мәндерін есептейік. Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. бұрышы ІІ ширекке тиісті, өйткені ІІ ширекте синус функциясы оң таңбалы болып келеді. Енді Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. тендігін қолдансақ, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. немесе Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. болады. Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. тепе-теңдігінен Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. шығады.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.тепе-теңдігін қолдансақ:

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.болады.

3) Есептеңдер: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

б) Төртінші деңгей: шығармашылық деңгей- алған білімді жүйелеу; яғни ұғымдардың бұрыннан белгілі және жаңа ақпараттарды айыра білу.

III-ші деңгейлік тапсырма:

1) Өрнектің мәнін табыңдар:

А)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Ә)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

А) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Ә)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Егер Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. болса, онда Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны табыңдар.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. екенін біле отырып, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны табайық.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. бұрышы ІV ширекке тиісті болады. Өйткені ІV ширекте тангенс функциясы теріс таңбалы, ал косинус функциясы оң таңбалы. Енді Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. табамыз. Ол үшін:

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.тепе-теңдігін аламыз. Одан Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. немесе Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. Ал Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. болады.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. тепе -теңдігінен Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. немесе Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. аламыз.

3) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. арқылы сәйкесінше Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны өрнектеңдер.

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. арқылы өрнектеу үшін синустың қос бұрышының формуласын екі рет қолданамыз:

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Енді Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ны Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. және Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. арқылы өрнектейік. Ол үшін синус пен косинустың қос бұрышының формуласын қолданамыз. Сонда

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

4. Қорытынды. Әрқайсысы 5 тапсырмадан құрылған үш деңгейлік тапсырма интерактивті тақтада беріледі.

Белгіленген уақыттан соң, оқушылар бірін - бірі тексеру үшін жұмыстарын алмастырады

Тесттің жауаптары көрсетіледі.

Тексерушілер дұрыс жауапқа «+», қате жауапқа «-» таңбасын қояды.

Бағалау: Балдық шкала тақтада көрсетіледі. Әр оқушы өзіне баға қояды. Оның процентін есептеп бағасы қойылады. Бағалау балдық жүйемен жүргізіледі.

Деңгейлік тапсырма:

І деңгейлік тапсырма:

1) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. болса, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ті тап.

3) Есепте: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру..

ІI деңгейлік тапсырма:

1) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру., Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. деп алып, Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ні анықта.

3) Теңбе-теңдікті дәлелде: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

ІІI деңгейлік тапсырма:

1) Теңбе-теңдікті дәлелде: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Өрнектің ең кіші мәнін тап:

Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

3) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

Деңгейлік тестік тапсырма:

І деңгей:

1) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.өрнектің мәнін табыңыз.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б)1; в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.;

2) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. ; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. ; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в)- Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.;

3) Өрнектің мәнін тап: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) 1; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

4) Бөлшекті қысқартыңдар: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в)1

5) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.Есепте: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) -0,5; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в) 2

ІІ деңгей:

1) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. деп алып Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. өрнегінің мәнін тап.

а) -8; ә) 2; б) 4; в) 5

2) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә)0; б)1; в) 3

3) Бөлшекті қысқарт: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

4) Есепте: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) -Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в) 8

5) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. өрнегін Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.түріне келтір.

а)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. ә)- Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

ІІІ деңгей:

1) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.б) -Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. в) -Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

2) Өрнектің мәнін тап: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

3) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. деп алып Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ні анықтаңдар.

а)Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) 26; в) 1

4) Өрнекті ықшамда: Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; в) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.

5) Кестені қолданбай Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.тің мәнін есепте.

а) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; ә) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру.; б) Қайталау. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру. в) 1

Деңгейлік тестік тапсырманың жауаптары:

1

2

3

4

5

І деңгей

ә

а

в

А

б

ІІ деңгей

б

б

а

Б

а

ІІІ деңгей

б

ә

ә

В

ә

Бағалау: Бағалау балдық жүйемен жүреді.

А деңгейінің әрбір есебі 1 балл

Б деңгейінің әрбір есебі 2 балл

С деңгейінің әрбір есебі 2,5 балл

Әр оқушы дәптерлеріне қанша балл жинағанын жазып отырады. Ең жоғарғы балл 22 балл. Осы балдың 50-60 % - «3»

66-86 % - «4»

87-100% - «5»

Үйге тапсырма: тест жинақтарынан әр деңгейден 3 есептен.

Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сол арқылы тілектерін білдіреді.



© 2010-2022