«Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару»

22.11.2012                           Сабақтың тақырыбы:  Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға таңбалары әр түрлі екі санды қосу алгоритмі бойынша есеп шығару дағдыларын қалыптастыру; 2. Логикалық ойларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Оқушылардың сөйлеу мәдениетін дамыту және тапқырлыққа баулу. Сабақтың түрі:  саяхат сабақ Сабақтың типі: білімі мен біліктілігін жетілдіру Пәнаралық байланыс:  география Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау жетондары Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі                                       а) сәлемдесу;                                       ә) оқушыларды сабаққа жұмылдыру.                                       ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (№472) Бүгінгі сабағымыз – саяхат  сабақ. Мұнда біз Балқаш көлі арқылы Тянь-Шань тауларын аралап, саяхаттаймыз. Саяхатқа шықпас бұрын біз тексеруден өтуіміз керек. Тексеру мақсатында берілген тапсырма мынадай: 1.Көп нүктенің орнына тиісті санды  қойыңдар:     |-14| = ...            | -  QUOTE    | = ...            |21,3|  QUOTE   ...            | - QUOTE    | = ...             |  QUOTE    | = ... 2.Қарама-қарсы сандар жұбын жазыңыз. 3.Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашыңыз:     а) –(а + в - х) =     ә) –(-а + в + х + у) = Саяхатымызды  әрі қарай жалғастырамыз. Біз Балқаш көліне жеттік. Балқаш көлінің ең терең жері -26м. Осы көлді жүзіп шығу үшін келесі тапсырманы орындауымыз қажет: 4.Есептеңдер:   15 + (-9)                - 4,5 + (-3,8)                            -8,3 + (-1,7)           - + (- ) «Шұғыл бұрылыс»  тапсырмасы: Таңбалар ережесі + (+) = +;  + ( - ) = - ; - (+) = - ; - (-)= - Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі? Теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға тең. Екі теріс санның қосындысы теріс сан ба, әлде оң сан ба? Мысал келтір Екі теріс санның қосындысы  -  теріс сан Таңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін тұжырымдаңдар Үлкеен модульден кіші модульді азайту керек; шыққын санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек. ...   Біз Тянь-Шань тауына жеттік. Тянь –Шань тауының ең биік нүктесі – Хантәңірі шыңы. Биіктігі 6995 м.   Оқулықпен жұмыс № 457. Деңгейлік тапсырма орындау. №475 (1,2) Сабақты қорытындылау. Оқушылардың білімдерін  бекіту үшін «Фишка» ойынын ойнаймыз. Ойынның мақсаты: оқушылардың  таңбалары әр түрлі сандарды қосып үйренудегі дағдыларын жетілдіру. Ойын тәртібі. Кестеде тұрған фишканы жылжыта отырып, сандарды бірінен соң бірін қосамыз. Фишка кері жүріс жасап, болған торға қайта бармайды. Кім көп қосылғыштарды қосып, қосындыны дұрыс табады, сол оқушы «жеңді» деп есептеледі.               7             -3 +5 -6 -9 -4 -5 12 -14 -8 9 16 3 -6 -11 18 4 19 25 1    Үйге тапсырма: №478,480   Бағалау.
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№18 ЖББОМ КММ











Ашық сабақ

Тақырыбы: «Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару»

6 «а» сыныбы

Өткізген: математика пәнінің мұғалімі

Ешімханова А. Қ.





Қарағанды 2012

22.11.2012

Сабақтың тақырыбы: Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға таңбалары әр түрлі екі санды қосу алгоритмі бойынша есеп шығару дағдыларын қалыптастыру;

2. Логикалық ойларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

3. Оқушылардың сөйлеу мәдениетін дамыту және тапқырлыққа баулу.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ

Сабақтың типі: білімі мен біліктілігін жетілдіру

Пәнаралық байланыс: география

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау жетондары

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

а) сәлемдесу;

ә) оқушыларды сабаққа жұмылдыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (№472)

Бүгінгі сабағымыз - саяхат сабақ. Мұнда біз Балқаш көлі арқылы Тянь-Шань тауларын аралап, саяхаттаймыз. Саяхатқа шықпас бұрын біз тексеруден өтуіміз керек. Тексеру мақсатында берілген тапсырма мынадай:

1.Көп нүктенің орнына тиісті санды қойыңдар:

|-14| = ... | - «Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару» | = ... |21,3| «Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару»... | -«Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару» | = ... | «Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару» | = ... 2.Қарама-қарсы сандар жұбын жазыңыз.

3.Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашыңыз:

а) -(а + в - х) =

ә) -(-а + в + х + у) =

Саяхатымызды әрі қарай жалғастырамыз. Біз Балқаш көліне жеттік. Балқаш көлінің ең терең жері -26м. Осы көлді жүзіп шығу үшін келесі тапсырманы орындауымыз қажет:

4.Есептеңдер: 15 + (-9) - 4,5 + (-3,8)

-8,3 + (-1,7) - «Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару»+ (-«Таңбалары әр түрлі екі санды қосуға есептер шығару»)

«Шұғыл бұрылыс» тапсырмасы:

Таңбалар ережесі

+ (+) = +; + ( - ) = - ; - (+) = - ; - (-)= -

Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі?

Теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға тең.

Екі теріс санның қосындысы теріс сан ба, әлде оң сан ба? Мысал келтір

Екі теріс санның қосындысы - теріс сан

Таңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін тұжырымдаңдар

Үлкеен модульден кіші модульді азайту керек; шыққын санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.

Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?

Қарама-қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең

Біз Тянь-Шань тауына жеттік. Тянь -Шань тауының ең биік нүктесі - Хантәңірі шыңы. Биіктігі 6995 м.

Оқулықпен жұмыс № 457.

Деңгейлік тапсырма орындау. №475 (1,2)

Сабақты қорытындылау.

Оқушылардың білімдерін бекіту үшін «Фишка» ойынын ойнаймыз. Ойынның мақсаты: оқушылардың таңбалары әр түрлі сандарды қосып үйренудегі дағдыларын жетілдіру.

Ойын тәртібі.

Кестеде тұрған фишканы жылжыта отырып, сандарды бірінен соң бірін қосамыз. Фишка кері жүріс жасап, болған торға қайта бармайды. Кім көп қосылғыштарды қосып, қосындыны дұрыс табады, сол оқушы «жеңді» деп есептеледі.

7

-3

+5

-6

-9

-4

-5

12

-14

-8

9

16

3

-6

-11

18

4

19

25

1

Үйге тапсырма: №478,480

Бағалау.

© 2010-2022