6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Тақырыбы: «Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу, алмастыру және графиктік тәсілмен шешу»I.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың коммуникативті және проблемаларды шешу құзыреттіліктерін қалыптастыру, берілген материалды түсініп оқу және түсініп тындау дағдыларын қалыптастыруДамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын оятуТәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, бір – біріне сыйластыққа тәрб...
Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспарыСынып: 6

Күні:

Тақырыбы: «Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу, алмастыру және графиктік тәсілмен шешу»

I.Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың коммуникативті және проблемаларды шешу құзыреттіліктерін қалыптастыру, берілген материалды түсініп оқу және түсініп тындау дағдыларын қалыптастыру

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, бір - біріне сыйластыққа тәрбиелеу.

II. Сабақтың көрнекіліктері: Түрлі түсті маркерлер, интербелсенді тақта, карточкалар

III. Сабақтың әдісі: Диалогтік оқыту, АКТ, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, бағалау,

IV. Сабақтың барысы:

1) Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу. Кезекшінің мәліметі.

ә) Топта психологиялық жағдай орнату.(2 мин)

2) Үй тапсырмасын тексеру:

3)ӨЖ карточкалары бойынша теориялық білімдерін тексеру.(2 мин)

4)математикалық диктант (АҚТ- ны қолданып,АctivInspire) (3 мин)

V. Жаңа тақырып:

Тексеру таблосы

Оқушының аты-жөні

ӨЖ

Математикалық диктант

ТӨА

ПТ

Бақылау кезеңі

Рефлексия

1

Бекжан С

ӨЖ-1

Бірін бірі тксеру

ТӨА - 1

Оқытады Калтаева А

ПТ-2

Тест

2

Калтаева А

ӨЖ-2

ТӨА - 2 оқытады Бекжан С

ПТ-1

Тест

3

Мағзұм Қ

ӨЖ-3

ТӨА- 3 оқытады Хуатбек Х

ПТ-4

Тест

4

Хуатбек Х

ӨЖ-4

ТӨА - 1оқытады Мағзұм Қ

ПТ-3

Тест

А) Тақырыптармен өзара алмасу - 5 мин

Ә) Практикалық тапсырмалар - білімдерін жинақтау мақсатында деңгейлік тапсырмаларды орындау. - 20 мин

Б)Бақылау кезеңі - тест жұмысы (10 мин) интербелсенді тақта Power Paint

VI. Қорытындылау кезеңі - 3 мин

-Рефлексия -

Мен білемін

Нені білмеймін

Нені білгім келеді


-Үй жұмысын хабарлау

-Өзін - өзі бағалау - рейтинг парағы



































ӨЖ-1

1.Координаталық жазықтық дегеніміз не?

Координаталар жүйесі бар жазықтық координаталық жазықтық деп аталады

2.Масштаб дегеніміз

Картада берілген арақашықтықтың нақты арақашықтыққа сәйкестігін М=Н:К

3.Рационал сандарды салыстыру

-кез келген оң рационал сан нөлден үлкен

-кез келген теріс рационал сан нөлден кіші

-Кез келген оң сан теріс саннан үлкен

-екі теріс санның модулі ұлкені модулі кішісінен кіші

ӨЖ-2

1.Пропорция дегеніміз

Екі немес бірнеше қатынастардың теңдігі

2.Сызықтық функцияның графигі

Түзу сызық

3.Қарама-қарсы сандар дегеніміз

Бір-бірінен таңбасымен өзгешеленетін сандар

ӨЖ-3

1.Параллель түзулер дегеніміз

Бір жазыөтыөта жататын және қиылыспайтын екі түзуді параллель түзулер деп атайды

2.Дөңгелектің ауданынын формуласы

S=nR2

3.Жұп және тақ сандар

Жұп сандар 0,2,4,6,8 цифрларымен аяқталатын сандар жұп сандар, ал 1,3,5,7,9 цифрларымен аяқталатын сандар тақ сандар деп аталады

ӨЖ-4

1.Нүктеден түзуге дейінгі қашықтық деп..

Берілген нүктеден түзуге дейін жүргізілген перпиндикуляр

2.Оң және теріс сандар

Координаталық түзуде оң жағындағы сандар оң, ал сол жағындағы сандар теріс деп аталады

3.2-ге, 5-ке және 10-ға бөлінгіштік қасиеті

2-ге жұп сандар, 5-ке о және 5 цифрларымен аяқталған сандар, 10-ға 0 цифрымен аяқталған сандар

ТӨА - 1

Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйсін қосу тәсілімен шешу

Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.

1.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Алгоритм:

1.Бұл теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің құрамындағы 2у және -2у қосындысы 0-ді береді. Демек

х+2у-5=0

+ 3х-2у+17=0

4х+12=0

2. Шыққан теңдеудің түбірін табамыз

4х+12=0

4x=-12

x=-3

3. Шыққан х-тің мәнін, теңдеулердегі х-тің орнына апарып мәнін қойып, у-ті табамыз.

Х+2у-5=0

-3+2у-5=0

2у=8

У=4

Жауабы (-3;4)

II. Берілген теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары




ТӨА - 2

Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу

Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.

I.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Алгоритм:

1.Бірінші теңдеугі х айнымалысын у арқылы өрнектейміз, екінші теңдеудені х-тің орнына қоямыз.

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

2.екінші теңдеуді шығарамыз

21-15у+8у+21=0

-7y=-42

y=6

3. 6 санын бірінші теңдеудегі у-тің орнына қоямыз

Х=7-5*6=-23

Жауабы (-23;6)

II. Берілген теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары





ТӨА - 3

Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.

1.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Алгоритм:

1.Әрбір теңдеугі у-ті х арқылы өрнектейміз:

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

2. Берілген жүйедегі теңдеулердің графиктерін бір координаттар жүйесінде сызымаз, қиылысу нүктесін табамыз.

У=2x y=-2x+4

X

0

1

Y

0

2

X

0

1

Y

4

2

2 А

1

3.Берліген графиктердің қиылысуы (1;2)

II. Берілген теңдеулер жүйесін графиктіктік тәсілмен шешу

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары













ТӨА - 4

Тақырып: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу

Мақсаты: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу алгоритмімен таныстыру және екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу дағдыларын қалыптастыру.

I.Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Алгоритм:

1.Бірінші теңдеугі х айнымалысын у арқылы өрнектейміз, екінші теңдеудені х-тің орнына қоямыз.

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

2.екінші теңдеуді шығарамыз

21-15у+8у+21=0

-7y=-42

y=6

3. 6 санын бірінші теңдеудегі у-тің орнына қоямыз

Х=7-5*6=-23

Жауабы (-23;6)

II. Берілген теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары





ПТ - 1

I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

II.Теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

III.Егер 2007 жылға қарағанда 2006 жылы республикамызда 392014 кг кем қант, ал осы екі жылда барлығы 392508 т қант өндірілсе, онда әр жылда қанша тонна қант өндірілген?

ПТ - 2

I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

II.Теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

III.Елімізде а жылы картоп егістігінің ауданы көкөніс егістігінің ауданынан b мың га-ға артық, ал көкөніс пен дәнді дақылдар себілген аудан c мың га болды. Егер дәнді дақылдар ауданы картоп егістігінің ауданына d мың га-ға артық болса, онда көкөніс, картоп және дәнді дақылдар егістігінің ауданын табыңдар?Мұндағы a= 2003, b=56,7 c=13982,8 ;d=13705,7

ПТ - 3

I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

II.Егер А (x;y) нүктесі

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

Теңдеулер жүйесінің шешімі болса, онда 7х+3у өрнегінің мәнін табыңдар

III.2008 жылы Қарағанды облысы мен Қостанай облысы әрбір гектардан 467 ц көкөніс жинаған. Қарағанды облысының әрбір 1га-дан жинаған өнімі Ұостанай облысының 4га-дан жинаған өнімінен 548 ц кем. 2008 жылы әрбір облыс бір гектардан қанша центнерден көкөніс жинаған?


ПТ - 4

I. Берілген теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

II.Теңдеулер жүйесін шеш

6 сыныптың математика пәнінен Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу сабақ жоспары

III.Елімізде а жылы картоп егістігінің ауданы көкөніс егістігінің ауданынан b мың га-ға артық, ал көкөніс пен дәнді дақылдар себілген аудан c мың га болды. Егер дәнді дақылдар ауданы картоп егістігінің ауданына d мың га-ға артық болса, онда көкөніс, картоп және дәнді дақылдар егістігінің ауданын табыңдар?Мұндағы a= 2003, b=56,7 c=13982,8 ;d=13705,7

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні_____________________________________________

Тақырып________________________________________________________

Критерийлер

1ұпай алгоритмін дұрыс қолданбаса

2ұпай-алгоритмін дұрыс қолданды,бірақ қате жіберді

3 ұпай-қатесіз

Жалпы ұпай

1

ӨЖ карточкасы


2

Математикалық диктант

3

ТӨА

4

ПТ

5

Тест жұмысы

«5»- 12-15 ұпай

«4» -11-9 ұпай

«3»- 5-8 ұпай

Стандартты меңгеру мониторингі:

Оқушының аты-жөні

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктік тәсілімен шешу

Бекжан С

Калтаева А

Мағзұм Қ

Хуатбек Х

Күні


Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін графиктіктәсілімен шешу

100%

20%

10%

0%

б/ж өткізу күні






© 2010-2022