- Преподавателю
- Математика
- Математика Есептер шығару (3 сынып)
Математика Есептер шығару (3 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Алашбаева С.Е. |
Дата | 21.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
№ 3. Тақырыбы: Есептер шығару.
Мақсаты: Есеп шығару ретін қайталау, қосындыны және қалдықты табуға, санды азайту (арттыру), қосылғышты (азайғышты, азайтқышты) табуға арналған есептер шығаруды үйрету; есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту; математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру .
Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.
Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару . ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 6. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)
ІІІ. Ауызша есептеу. 1. «Тізбекті жалға»
-12
?
+ 17 ?
+ +
+ +
-
- -
2.№ 1
Ұл - 478 ? Ш: + 478 Кері есеп: Барлығы -848 оқушы Ш: - 848
Қыз - 370 370 Ұлы - 478 478
848 Қызы - ? 370
Жауабы: мектепте барлығы 848 оқушы бар. Ж: қызы 370 оқушы
ІҮ. Мақсат қою кезеңі. есеп құрастыру, кері есеп құрастыру , қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.
Ү. Қайталау: Есеп шығару.
№2. Пластик- 37 құмыра ? Шешуі: 37+(37-29) = 37+8 = 45
Қыш - ?, 29 кем Жауабы: биология кабинетінде 45 қыш құмыра бар.
(кері есеп құрастыр)
№3.
Барлығы - 160 кг алма, 75 кг алмұрт Шешуі: (160 + 75) - 80 = 235 - 80 = 155
Балалар үйіне - 80 кг Жауабы: мектепте 155 кг жеміс қалды.
Қалды неше кг - ? (кері есеп құрастыр)
Жұптық жұмыс: № 4 (кітаппен жұмыс)
ҮІ. Білімін тексеру. ( 3 топқа бөлініп)
№ 5. Кестемен жұмыс:
9-ға арттыр
9
28
167
360
798
18
37
176
369
807
7-ге кеміт
17
42
360
200
601
10
35
353
193
598
№ 6.
Қосылғыш
25
90
100
320
507
Қосылғыш
5
46
24
80
400
Қосындының мәні
30
136
124
400
907
Әр деңгейдегі қосымша жаттығулар.
-
Теңдеулерді шешу: а + 27 = 180 220 - х = 130
а = 180-27 х = 220 - 130
а = 153 х = 70
152 + 27 = 180 220 - 70 = 130
180 = 180 130 = 130
2. Неліктен х + 8 = 5 теңдеуінің шешімі натурал сан бола алмайды? ( Белгісіз қосылғышты табу үшін, қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту керек. Қосылғыштың мәні 5 саны белгілі қосылғыш 8-ден кіші.)
Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтан не білдік? Шығармашылық жұмыс: № 8, 10
ҮІ. Үйге тапсыру: № 9, 7 бет. Бағалау