- Преподавателю
- Математика
- Математика әлемінде сайыс сабағы
Математика әлемінде сайыс сабағы
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Турсинова Б.А. |
Дата | 21.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Математика әлемінде.
Сабақтың мақсаты: математика пәнінің өмір мен қоғамдағы орны жөніндегі түсініктерін, пәнге қызығушылығы мен белсенділігін арттыру, пәннің қажеттілігін сезіндіру, сапалы білім алу дағдысын қалыптастыру және жан-жақты тәрбие беру.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ.
Көрнекіліктер: плакаттар, тапсырмалар, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі. Топтардың сабаққа дайындығы мен қатысуын тексеру.
-
Топтардың амандасуы. Сынып оқушыларынан құрылған «Шеңбер» және «Шаршы» топтарын ортаға шақырайық.
-
«Шеңбер» тобының сәлемдесуі:
Өнер қуған математик жастармыз,
Есебіңді лезде шешіп тастармыз.
Командамыз өңшең тапқыр қырандар
Ерен туған вундеркинд бастармыз
Келешекте өміріміз талапты
Атақ-даңққа бөленеміз қарап тұр
Сегіз қырлы өнері асып туғандар
Оза шауып бәйге атындай жарап тұр
Ұраны: «Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар»
-
«Шаршы» тобының сәлемдесуі:
Қиын пәнді бәріміз меңгереміз,
Қосу менен басқаны теңгереміз
Көбейтуді жаттамай жүрген жалқау
Оқушыны бәріміз жек көреміз
Сандардың біз сырына үңілеміз
Білгеніңді бұл пәннен жасырсаңдар
Бүгін достар, әрине, жеңілеміз
Ұраны: «Қандай сынақ болсадағы беріспе, әрқашанда үміткерміз жеңіске»
-
Логикалық сұрақтар
-
Жылдың неше айында 28 күн бар? (барлық айда)
-
Дайындауға болады, жеуге болмайды, ол не? (сабақ)
-
Елеуішпен суды қалай әкелуге болады? (мұз күйінде)
-
10 метрлік сатыдан секіріп қалайша жараланбауға болады? (ең төменгі сатысынан секіру керек)
-
4 ұлда неше саусақ бар? (80)
-
Электр пойызы шығыстан батысқа қарай жүйткіп келеді. Қарсы бағыттан соққан жел пойызы түтінін қай бағытқа әкетеді? (түтін болмайды)
-
Барлық сандарға қалдықсыз бөлінетін сан (0)
-
Отбасында 7 қыз және әр қыздың бір-бірден інісі бар. Отбасында барлығы неше бала бар? (8)
-
Ағаш үстіне 30 торғай отыр еді, оның екеуін атып түсірді. Торғайлардың қаншасы қалды? (2)
-
Бөлмеде 7 майшам жанып тұр. Сен жанындағы біреуін өшірдің, қаншасы қалды? (бір)
-
«Қас-қағым сәт» сұрақ-жауап
1-топқа:
-
Дәлелдеуді қажет ететін сөйлем. (теорема)
-
Қиылыспайтын түзулер (параллель)
-
Екі нүктенің арасындағы түзу (кесінді)
-
15-тің квадраты (225)
-
Геометриялық жазықтықтағы фигураларды зерттейтін бөлімі (планиметрия)
-
Үшбұрыштың негізгі элементтерін ата, олар нешеу? (үшқабырға, үшбұрыш, барлығы 6)
-
Катет қандай үшбұрышта болады? (тікбұрышты үшбұрышта)
-
Әрі қиылыспайтын, әрі параллель емес түзулер. (айқас)
2-топқа:
-
Дәлелдеуді қажет етпейтін сөйлем (аксиома)
-
Тік бұрыш жасап қиылысатын түзулер (перпендикуляр)
-
25-тің квадраты (625)
-
Геометрияның кеңістіктегі фигураларды зерттейтін бөлімі (стереометрия)
-
Вектор дегеніміз не? (бағытталған кесінді)
-
Төрт қабырғасы тең тіктөртбұрыш (квадрат)
-
Ең алғаш әйел математик (С.Кобалевская)
-
Шеңбер ұзындығының диаметрге қатынасы неге тең? (3,14)
-
Математикалық жұмбақ
-
Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы бір бойында (сызғыш)
-
Күшіне сенген бір мықты
Жығып салып сегізді
Қайда барайын дегізді (шексіздік)
-
Қыздары қазақтың
Сәукеле деп киген
Күлдіргілер де киеді
Көрермендер сүйген
Бекіту үшін тетікті
Толтыру үшін кетікті
Алғашқы түрі өзгеріп
Қиық та болып кетіпті (конус)
-
Санға қосып алсаң,
Сол санның өзі шығады
Санды оған бөлуге болмайтынын
Математиктер ұғады
Көп адамдар ол санға
Шекесінен қараған
Сан осін қақ бөлуге
Сол саныңыз жараған («0» саны)
-
«Мені түсін»
Екі топ өздері таңдап алған бетте жазылған сөздерді іс-қимыл арқылы бейнелеуі қажет. (сызғыш, циркуль, транспортир, шеңбер, төртбұрыш, үшбұрыш, принтер, клавиатура, модем)
-
Пікір-талас. Математика маған өмірде қаншалықты қажет?
тақырыбына байланысты оқушылар «иә», «жоқ» таңдаулары бойынша пікірлерін айтады.
-
Қорытынды. Әділқазы алқасының шешімін тыңдау, жеңімпаз
топты марапаттап, сайысты қорытындылау. Оқушыларды бағалау.