- Преподавателю
- Математика
- Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып өрнектерді түрлендіру
Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып өрнектерді түрлендіру
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Мамбекова Г.Т. |
Дата | 03.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, өрнектерді түрлендіру.
Сабақтың мақсаттары:
-
Білімділігі: қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіргенде тиімді пайдалануға үйрету, алгебралық бөлшектерді қысқарта алу.
-
Дамытушылығы: оқушыларды ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикалық ұштастыруға, тез шешім қабылдай біолуге,өз білімін көрсете алу және шығармашылық қабілеттерін ашуға үйрету.
-
Тәрбиелегі; оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа үйрету.
Сабақтың әдісі: деңгейлеп - саралап оқыту.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтада слайдтар, үлестірмелі материал, формулалар жазылған карточкалар, бағалау парағы.
Сабақтың түрі: біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру үшін «Білім шыңына» саяхат.
Сабақтың құрылымы: сабақ 4-деңгейлі бөлімнен тұрады:
-
Оқушылық деңгей (ауызшпа есептер мен формулаларды тұжырымдау)
-
Алгоритмдік деңгей (слайдтар бойынша есеп шығару)
-
Эвристикалық деңгей (оқулықпен жұмыс)
-
Шығармашылық деңгей( олимпиаданың стандартты емес есептерін шығару)
Сабақтың барысы:
1 . ұйымдастыру
Сабақтың бірінші сатысы: оқушылар бүгін біз білім шыңына сапарға шықпақпыз. Экспедицияға аттанбас бұрын, алдымен жолға керек - жарағымызды қамдап алайық. Осы мақсатпен келесі ауызша сұрақтар мен есептерге жауап берулерін керек. Формулаларды білесіңбе (қысқаша көбейту формулларын жазылған математикалық доминоны магниттік тақтада құрастыру)
Оқушылардың теориялық білімдерін тексеру.
Сұрақтар қойылады:
Көпмүшелерді көбейтудың дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды.
Қолданылуы:
Өрнекті ықшамдау
Теңдеуді шешу
Тепе - теңдікті дәлелдеу
Өрнектің мәнін табу
Есептеу
-
Екі өрнектің қосындысының квадраты
-
Екі өрнектің айырмасының квадраты
-
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы
-
Екі өрнектік қосындысының кубы
-
Екі өрнектің айырмасының кубы
-
Екі өрнектің кубтарының айырмасы
-
Екі өрнектік кубтарының қосындысы
Ауызша есептеңдер:
2
472-372
-
(y-5b)(y+5b)
(b+5)2
(c+1)3
Қалпына келтір:
(x-?)(x+?) =? -y2
(2a+?)2= ?+12a +9
(3x3+?x) (3x3-?x)=9x6-4x2
(?-2b)(?+?)=9a2-?
ac2 +4a3c3-a2c=ac (?+?-?)
Сабақтың 2-ші сатысы: балалар, біз кедергіге тап болдық. Табиғат - сыншы деген сөз бар ғой. Дауыл соғып, жел тұра бастады. Осы кедергіден өту үшін келесі слайдтағы тапсырма беріледі. Дәптерге жазып, дұрыс жауабын айтыңдар.
Теңбе - теңдік орындалатындай А және М бірмүшелерін табыңдар:
I . 1) (A+3y) (4 x2 -6xy +9y2) = 8x3 +M
2) (x+3y)2 = A +6xy +M
II. 1) 49 a2-A=(M-2b) (M+2b)
2) (4c-5b) (16c2+A+25b2)=M-125b3
III. 1) (10x-7y)2=A-140xy+M
2) (x2+2y2) (x2+A+4y4)=x6+M
Жауаптарыңды тексеріңдер.
-
1)A=2x, M=27y3 2)A=x2, M=9y2
-
1)A=4b2, M=7a 2)A=20cb, M=64c3
-
1)A=100x2, M=49y2 2)2x2y2, M=8y2
Сабақтың 3-ші сатысы. Балалар,біз тағы бір кедергіге тап болдық.Тұман түсіп кетті.Күн бұлттанды.Бұл кедергіден өту үшін келесі тапсырма оқулықтан беріледі.
В тобынан №444(1), №496(2), С тобынан №504(2), №506(2), №509(1)
Карточкадан келесі есепті шығару.
Сергіту сәті.Күн кешкіріп кетті.Шатыр тігіп,деамалып алайық.Келесі слайдтағы «Тез есепте!» есебіне көңіл аударайық.Берілген үлгі бойынша 5 пен аяқталатын кез келген санның квадратын табуға болады.
Тез есепте!
(10а+5)2=100a2+100a+25=100a(a+1)+25
352=100*3*4+25=1225
452=? 652=? 1052=?
Сабақтың 4-ші сатысы. Білім шыңының басында қарлы жартасқа кез болдық.Одан өтудің жолы-стандарт емес есептерді шығару.
№=1
Табу керек: ,
№=2 a+b=7, a*b=2 болса, мына өрнектердің мәні неге тең,
a2+b2, a3+b3.
№3 (a+b)(a2+b2)(a4+b4)….(a32+b32)=
Тепе-теңдігін дәлелдеңдер.
№4. Есептеңдер.
(1+2+22)(1+23+26)(1+29+218)(1+227+254)
№5. Квадраттарының айырмасы 55 болатын натурал сандардың барлық жұптарын табыңдар.Біз сөйтіп,Білім шыңына да жеттік.
Сабақты бекіту.Слайдтан келесі тапсырма ұсынылады.Төмендегі есепті шығарып, 2030 жылдың 1-қаңтары қай күн болатынын біл.
Есептің шешуі барысында «Қазақстан-2030» бағдарламасы туралы айту.
Қорытынды: Оқушы білімін бағалау.Бағалау парағына бағаларын қойып,оқушылардың сабаққа қатысу мониторингін шығару.