Ашық сабақ Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: «Сызықтық теңсіздіктер» тақырыбы бойынша бекіту сабағы.

Сабақтың мақсаты:

  • оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін толықтыру, пысықтау және жүйелеу. Теориялық білімдерін есептерді шығару барысында қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;

  • Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, жеке оқушылардың білім дағдыларын дамыту.

  • Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, шындыққа, өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту, білімді тиянақтау.

Сабақтың әдісі. сұрақ-жауап, практикалық.

Көрнекілігі: сан аралықтары жазылған плакат, деңгейлік тапсырмалар, бағалау парақтары.


Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

ІІІ. Сұрақ-жауап («Ия» немесе «Жоқ»)

ІV. Қатені тап.

V. Сергіту сәті. «Аралықтарды оқу»

VI. Есептерді шығару (оқулық бойынша)

VIІ. Деңгейлік тапсырмаларды орындау

VIІІ. Сабақты қортындылау. Оқушыларды бағалау.


Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды деңгей бойынша үш топқа бөлу:

І топ - А деңгейі (8 оқушы), ІІ топ - В деңгейі (10 оқушы),

ІІІ Топ - С деңгейі (2 оқушы)

Оқушыларды түгендеу.


ІІ. Үй жұмысын тексеру: №1023

  • 5у+9 < 3-7у 3) 1 - у > 1 - у 4) 6-5у > 3у-2

4 3 3

у < - 1 у > 1 у < 1

2 8

Жауабы: (-; - 1 Жауабы: 1 ; +) Жауабы: (-; 1

2 8

  • 3х+1 < 4х-5 5) 3-7у > 5у - 3 6) х + 1 > х - 1

х > 6 у < 1 6 2 3

Жауабы: 6; 2 х < 1

Жауабы: (-; 1 ) Жауабы: (-; 1 )

2



№ 1032. Садвакасов М. , Мустафин М.


  • 7 < 2х + 3 < 11. 2) -3 < 1+2х < 7 3) -2 < 8+х < 4 4) -7 < 2х+1 < 2

2 < х < 4 -2 < х < 3 7 2

Жауабы: 2; 4 Жауабы: ( -2; 3 -22 < х < 20 -7,5 < х < 1,5

Жауабы: ( -22; 20) Жауабы: -7,5; 1,5)


ІІІ. Сұрақ-жауап (оқушылардың теориялық білімдерін тексеру; оқушылар «Ия» немесе «Жоқ» деп жауап қайтарады.)

1. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқаннан теңсіздік өзгермейді. (Ия)

2. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек теңсіздік өзгермейді. (Жоқ)

3. Теңсіздік белгілері әр түрлі теңсіздіктерді қосуға болады. (Жоқ)

4. Теңсіздіктерді азайтуда азайғыштың теңсіздік белгісі қойылады. (Ия)

5. Теңсіздіктерді бөлуде санды теңсіздіктердің 3-ші қасиеті қолданылады.(Жоқ)

6. Шешімдері бірдей теңсіздіктер мәндес теңсіздіктер деп аталады. (Ия)


ІV. Қатені тап. Әр топ өз қатесін тауып, теңсіздіктердің дұрыс шешімін жазады

І топ ІІ топ ІІІ топ

7+3х < 2х+2 -9х-11 > 9+х 3(1-х)-(2-х) > 5

3х-2х < 2+7 -9х-х > 9+11 3-3х-2-х > 5

х < 9 (х< -5) -10х > 20 -4х+1 > 5

х > -2 (х < -2) -4х > 4

х < -1 (х < -2)

(қосылғыштың таңбасы) (теңсіздік белгісі) (жақша ашуда)


  • Сергіту сәті. «Аралықтарды оқу» ойыны.

Дайын кесте бойынша оқушылар сан аралықтарды оқып, сәйкес сан аралықтарды табады.

















  • Есептерді шығару (оқулық бойынша)

А. №1046 (1,3) В. №1026 (1,3) С. №1034 (2,3)

А тобы: №1046

1) 4,5х-1,4 < 7,6 3) 7-1,2х > 2+3,8х

х < 2 х < 1

(- ; 2 (-; 1


В тобы: №1026

  • 2(3х+1)-х < 3(х+4) 2) 2(х-1)-3(х+3) < 6(1+х)

х < 5 х > -2

(; 5 ( -2; +)


С тобы: №1034

  • 4х+1 - х > х+1 - х-3 3) 9-5х - 4х < х- 3х-1

3 2 4 2 3 6

х > 11 х > 1

(11; +) (1; +)


VIІ. Деңгейлік тапсырмаларды орындау,

1-ші, 2-ші тапсырмалар міндетті түрде орындалады. 3-ші тапсырма (келесі деңгейдің тапсырмасы) екі тапсырмадан кейін ғана орындалады.


А деңгейі

  • 3-х > 4 (2ұ) 2) 3х-5 < 6+2х (2ұ) 3) 5х-7 > 3(+х+1) (3ұ)

х < -1 х < 11 х > 5

(- ; -1 (-; 11) (5; +)


В деңгейі

  • 3х+1 < 4+ 2 (3ұ) 2) 2(х+3)+3(х-1) < 4х-3 (3ұ) 3) 2х-3 +3 < 2х - 5-2х

5 5 2 3

1х < 3, х < 5 х < -6 -10х < -19, х < 1,9

5

(-; 15) (-; -6 (1,9; +)


С деңгейі


  • -7 < 2х-1 < 3 (4ұ) 2) 3х- 2-3х > 5- 3х-1 3) 5х+2 - х-3 > х - 1

3 4 2 5 4 2 2

-10 < х < 5 х > 8 , х > 1 х > -6,6

7 7

(-10; 5 ( 1 ; +) -6,6; +)


Деңгейлік тапсырмалар орындалғаннан кейін әр топтың басшылары өз тобының бағалар кестесін тапсырады.


VIІІ. Сабақты қортындылау.

Бүгінгі сабағымызды қорытындылай келгенде санды теңсіздіктерге қанша түрлендіру жүргізуге болады? Ол қандай түрлендірулер? (Оқушылардың жауаптары)

Оқушыларды бағалау.


ІХ. Үй тапсырмасы:


І тобы: №1046 (2, 4), №1026 (2, 4);

ІІ тобы: №1026 (2, 4-6), №1034 (1, 4);

ІІІ тобы: , №1034 (1, 4), №1058 .

© 2010-2022