Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

Ақмола облысы, Бұланды ауданы

Балуан Шолақ атындағы мектеп-лицейінің

математика пәнінің мұғалімі Хасихан Еңлік







Сабақтың тақырыбы:

Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

Мақсаты:

Оқушылар айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу туралы мәлімет алып, теңдеуді шешіп үйренеді.

Оқушылардың есептеу жылдамдықтары дамып, логикалық ойлау қабілеттері артып, еңбекке тәрбиеленеді.

Оқыту нәтижесі:

- айнымалының модуль таңбасының ішінде болғандағы мағынасын түсінеді;

-айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген сызықтық теңдеуді оң, теріс және нөл саны үшін шешілу айырмашылығын біледі;

-қандай жаңдайда теңдеудің екі, бір немесе шешімі жоқ екенін анықтай алады;

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты оқыту

Тапсырма

Топтық, жұптық жұмыстар

Қажетті ресурстар

А4, А3 форматындағы қағаздар. Стикерлер, кері байланыс қағаздары

Сабақтың барысы

Сабақ бөлімдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының ісәрекеті

Кіріспе бөлімі:

5 минут



Негізгі бөлім:

10 минут











Рефлексия

Сәлемдесу

Топқа бөлу : Каточкалардағы есептерді шығару арқылы оқушылар «Оң», «Теріс», «Нөл» және «Таңба» деп 4 топқа бөлінеді.

Блум түймедағы сұрағы

(сары түстен және сағат тілі бойынша жауап береміз)

1)Модуль деген не ?

2) -5 және 5 санының модулі тең бе ? Неге ?

3) Есепте : Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. ; Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. ; Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

4) Модуль теріс сан болуы мүмкін бе ?

5) Егер Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. ; Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. болса, онда х неше тең ?

6) х-тің неше мәні болады, егер оның модулі оң сан болса ? Теріс сан болса және 0- ге тең болса ?

Айнымалысы модуль таңбасының ішіндегі бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.; Айнымалысы модуль таңбасы ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. ? , яғни оң санның модулі сол санның өзіне, ал теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға немесе 0 санына тең екені белгілі. Сондықтан, белгісізі модуль таңбасының ішінде орналасқан сызықтық теңдеулерді шығару кезінде екі жағыдай қарастырылады.

Егер х ≥ 0 болса, онда | х | = х;

х< 0 болса, онда | х | = -х;

1-Мысал; | х | = 7 теңдеуін шешейік.

  1. Егер х≥0 болса, онда | х | = 7 теңдеуі х =7 теңдеуіне мәндес;

  2. Егер х< 0 болса, онда | х | = -7 теңдеуіне мәндес болады. Демек, | х | = 7 теңдеуінің екі түбірі болады. Теңдеудің шешімін фигуралық жақшаға алып жазу қабылданған.

Жауабы: {-7; 7}.

2-мысалы: -| х | +12| х |-24,3=5,7-4| х | теңдеуін шешейік

Берілген теңдеуді оған мәндес теңдеумен алмастырайық . Ол үшін таңбаларды қарама-қарсы таңбаға алмастыра отырып айнымалылары бар қосылғыштарды теңдеудің сол жақ, ал сандарды оң жақ бөлігіне көшірейік.

-| х | +12| х | + 4| х |=5,7+24,3, 15| х |=30, | х |= 2

Жауабы: {-2; 2}.

Сергіту сәті: «Демалып алайық!»

Жұптық жұмыс.

№865 , № 866, №867 есептер жұптық жұмыс

Топтық жұмыс.

№870

Төрт топқа төрт есеп беріледі.

«Автобус аялдамасы » әдісімен сабақты бекіту

1-аялдама:

Теріс санның модулі неге оң сан болады?

2-аялдама:

Айнымалының қандай мәндерінде | х |= х теңдігі тура болады?

3-аялдама:

Теріс санның модулін табуға бола ма ?

4-аялдама:

a>0, a<0 a = 0 болғанда | х |= а теңдеуінің қанша түбірі бар ?

«Бағдаршам» кері байланысы арқылы оқушылар кері байланыс жасайды.

БАҒАЛАУ

Критерийлер

Ұпай

1

Кейбір математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды біледі.

1

2

Математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды, ережелерді, заңдарды және әдістерді біледі, бірақ қателер жібереді.

2

3

Математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды, ережелерді, заңдарды және әдістерді толық білмейді, түсіндірмейді, анықтамайды, қате жібереді.

3

4

Негізгі математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды, ережелерді, заңдарды және әдістерді біледі, түсіндіреді, анықтайды, бірақ қателер жібереді

4

5

Математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды, ережелерді, заңдарды және әдістерді біледі, анықтайды, түсіндіреді, бірақ кемшіліктер жібереді.

5

6

Математикалық терминдерді, формулаларды, ұғымдарды, ережелерді, заңдарды және әдістерді біледі, анықтайды, түсіндіреді.

6

Үй тапсырмасы:

§32. Ереже жаттау

№863, №864 , №868

тыңдайды

жауап береді

қағаздарды таңдап жауап береді



ДЖИГСО-1 стратегиясы арқылы оқушылар бір-бірлеріне түсіндіру негізінде өз беттерімен білім алады.



Жаттығу жасайды

Жұптық жұмыс орындайды.





































© 2010-2022