- Преподавателю
- ИЗО, МХК
- Сызу пәніне байланысты танымдық ойындар өткізу арқылы оқушылардың білімділігі мен белсінділігін арттыру
Сызу пәніне байланысты танымдық ойындар өткізу арқылы оқушылардың білімділігі мен белсінділігін арттыру
Раздел | Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК) |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Абдрахманова Д.М. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Өнерлі өрендер
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Сызу пәніне байланысты танымдық ойындар өткізу арқылы оқушылардың білімділігі мен белсінділігін арттыру алған білімдерін шыңдау.
Тәрбиелік: Оқушылардың пәнге, жалпы нерге деген сүйіспеншілігін арттыру.
Дамытушылық: Шығармашылық ой-өрісін, көру, сызу, бейнелеу қабілеттерін дамыту.
Көрнекілік: қанатты сөздер,үлестірмелер қажетті құрал-жабдықтар.
Сабақтың типі: Жарыс сабақ
Сабақтың түрі: Шығармашылықта дамыта, ойын түрінде, топпен оқыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды топқа бліп, даярлықтарын тексеру.
ІІ. Ойын барысымен таныстыру.
Құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі 9 сыныптар арасында өткелі отырған «Өнерлі өрендер» сайысын бастауға рұқсат етіңіздер.Сайысымызды бастамас бұрын сайыстың шартымен таныстырып өтейін.
1. Таныстыру. Топтың аты: «Төсбелгі»
І. 9 «А» сынып
ІІ. 9 «Б» сынып
2. Бұл нені білдіреді?
Берілген жарты шеңбер арқылы кез-келген 5 нәрсенің суретін шығарулары керек, қосымша бөлшектер пайдалануларына болады;
3. Шеңберлі сайыс.
Шеңберді тең бөліктерге бөлу. Шеңбердің диаметрін әр топ өзі алады. Осы берілген шеңберді І топ 3,5,8 бөлікке бөледі;
ІІ топ 4,5,6 бөлікке бөледі;
4. Кім жылдам?
Геометриялық денелер қиындыларынан сурет құрау;
5. Шеберлікте шек бар ма?
Бір нүктеден бастап сызықты үзбей, тоқтамай бір жануардың суретін салып шығу.
6. Білімді мыңды жығар.
Берілген сұрақтарға жауап беру.
І топқа берілетін сұрақтар:
-
Сызықтың неше түрі бар? Қандай?
-
Масштаб не үшін қажет?
-
Проекциялау деген не?
-
Аксонометриялық проекцияның неше түрі бар? Қандай?
-
Нәрсенің неше көрінісі бар?
-
Сызбаны орындағанда неге сүйенеміз?
ІІ топқа берілетін сұрақтар:
-
Масштаб дегеніміз не? Масштабтың қанша түрі бар?
-
Ең жуан сызық? Ол не үшін қолданылады?
-
Нәрсе қанша жазықтықта проекцияланады?
-
Шеңбердің проекциясы қалай аталады?
-
Басты көрініс қай көрініс?
-
Өлшемдер сызбадан қандай қашықтықта орналасады?
7. Кім тапқыр?
Үлестірме бойынша нүктенің проекциясын табу.
8. Сыршыл сурет.
Пейзаж салу. Тек геометриялық денелерді қолдану арқылы орындау.
9. Сызу - техника тілі.
Детальдың (нәрсенің) үш көрінісін тап.
10. Үй тапсырмасы
Екі топтың бір-біріне тапсырма беруі.
11. Көрермендер қолдауы. Музыкалық тарту;