Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тексерілді:-

Мұғалімі:

Тұрарова:Ж.С.

Сыныбы: 11

Пәні:

технология

Өтілетің күні:

Тақырыбы:

Жүннен қалта басу технологиясы.

Мақсаты

Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға баулу. Оқушылардың қолөнеріне деген қызығушылығын арттыру.

Міндеті

Құрақ тігу техналогияларын түсінуі.Топпен және өздігінен жқмыс орындайды.

Күтілетін нәтиже

Құрақ тігу технологиясын үйрену арқылы, түрлі өз идеяларында басқа да заттар даярлауға болатынын біледі.Алған білімдерін өмірде қолдана алады.

Пай-тын әдіс-тәсілдер

«Бағдаршам» «Интервью» «шебер сынып» сараманды жұмыс.

Ресурыстар

Құрақ түрлері. АКТ. Бағалау парақшалары.

С/б

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

У/т

мағана

1.Тақырып мағанасын ашу. «Бағдаршам» әдісі бойынша. Құрақтан жасалған заттар түрі бар суреттерді қоржыннан салу арқылы.

Құрақтан жасалған заттар түрі бар суреттерді киім дизайынын салу арқылы.

4

.Ой қозғау

3.Ой қозғау. «Интервью» әдісі бойынша бұрыннан білетін білімдерін еске түсіру.

Қоржын неше бөліктен тұрады?

Қоржын қандай бұйым?

Қоржын қандай түрлері бар?

Қоржын й кезде қолданылады?

Өткен тақырып бойынша талқылау жүреді. Бұл әдіс бойынша әр топтан бір оқушыны журналис етіп дайындайды топтағылар.Оған сұрақтар түрін жинатап береді. Ал қалған топтағылар келесі топтың журналисі қойған сұрақтарына жауаап береді.

9

ұйымдастыру

4. Сараманды жұмыс. «Шебер сынып» әдісі.

Киіз басу жасалу реттілігі туралы оқушыларға көрсету.

Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

Бүгінгі қалта кәзіргі кезеңдегі сумкаларға ұқсас болуа тиіс. Оқушы «Шебер сынып» арқылы түсінгендері бойынша жұмысты қайталайды. Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

10

4. Практикалы жұмыс.

Жүннен киіз басу әдісіне ұқсас технология бойынша қалта басу.

4. Практикалы жұмыс.

Киіз басу әдісіне ұқсас технология бойынша қалта басу.

Жүн қойған кезде ортасына клюнканы өзімізге керек өлшемде қойып жіберіп, екі шетінен кезектестіре үш қабаттан қойылады.

Оқушыларға деңгейлік тапсырма.

Өздігінен зертей отырып, еркін осы тақырыпты күрделендіре ережеге сай орындауы.

Сумкаға басқа материалдан бау және әшекейлер қоюына боады.

-Шығармашылық жұмыс жобасы.

Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

Берілген тақырып бойынша әр түрлі екі-үшеуін ережеге сай жасауы.

Жұмыстың талапқа сай болуы.

-Зат пішінін сақтау.

Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

Берілген тақырып бойынша орындай алу. Талаптары. - тазалығы.

Дәлме-дәл ұқсатуы.

Жұмыс тазалығы.

Ықшам ,ыңғайлылығы.

Ашық сабақ Жүннен қалта басу технологиясы

қорытынды

Жұмыстың орындалуы , қорғалуы топтар арасында талаптарға сай салыстырмалы бағаланады.

Жасаған киіздері көрме жасау арқылы салыстырмалы бағаланады.

18

Бағалау. Оқушылар жұмысы « көрме» әдісі арқылы салыстырмалы бағаланады

Үйге тапсырма: Киіз даярлап келу.

2

Кері байланыс: Не білдім ? Не білгім келеді?

2

Рефлекция:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




© 2010-2022