«Киіз үй»

Бейнелеу өнері  5- сынып 15.02.2014 жыл. Сабақ тақырыбы: Киіз үй. Сабақтың мақсаты: Блімділігі: Қазақ халқының ежелгі тұрағы киіз үй туралы мәлімет беру,киіз үй құрылысымен танысу.  Дамытушылық: Киіз үйдің құрылысы жайлы жұмбақтар шешіп,өлеңдер оқып жаңа сабақты меңгеру.  Тәрбиелік: Ата дәстүрін ұмытпауға, әрқашанда қадірлеуге баулу.  Сабақтың көрнекілігі: киіз үй жасаулары – суреттер, жұмбақ, киіз үй жасаулары өлеңі.  Сабақтың түрі: Аралас сабақ  Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі.  ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Киіз үй туралы әр оқушы қздері дайындаған презентацияларын қорғайды.  ІІІ. Жаңа сабақ.  1. Жаңа сабақты түсіндіру.  Жұмбақ айтудан бастау.  Қаз қанатын жайды,  Үйрек мойнын созды,  Төбесіне аққу қонды /кереге, уық, шаңырақ/.  1. Бүгінгі танысатын тақырып «Киіз үй жабдықтары».  2. Сұрақтар қойылады.  1. Қандай киіз үй түрлері бар? /6 қанатты, 8 қанатты т.б./  2. Қазіргі кездерде тігіліп жүрген киіз үйді көрсіңдер ме?/тойларда, наурыз мерекесінде тігіледі/  3. Киіз үй құрылысын кім айтып береді? /кереге,уық,шаңырақ, желбау, түндік, туырлық, есік, арқан, ши/  Киіз үй сүйегі, яғни керегесі мен уықтары көбіне өзе...
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бейнелеу өнері 5- сынып 15.02.2014 жыл.
Сабақ тақырыбы: Киіз үй.
Сабақтың мақсаты:

Блімділігі: Қазақ халқының ежелгі тұрағы киіз үй туралы мәлімет беру,киіз үй құрылысымен танысу.
Дамытушылық: Киіз үйдің құрылысы жайлы жұмбақтар шешіп,өлеңдер оқып жаңа сабақты меңгеру.
Тәрбиелік: Ата дәстүрін ұмытпауға, әрқашанда қадірлеуге баулу.
Сабақтың көрнекілігі: киіз үй жасаулары - суреттер, жұмбақ, киіз үй жасаулары өлеңі.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Киіз үй туралы әр оқушы қздері дайындаған презентацияларын қорғайды.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Жұмбақ айтудан бастау.
Қаз қанатын жайды,
Үйрек мойнын созды,
Төбесіне аққу қонды /кереге, уық, шаңырақ/.
1. Бүгінгі танысатын тақырып «Киіз үй жабдықтары».
2. Сұрақтар қойылады.
1. Қандай киіз үй түрлері бар? /6 қанатты, 8 қанатты т.б./
2. Қазіргі кездерде тігіліп жүрген киіз үйді көрсіңдер ме?/тойларда, наурыз мерекесінде тігіледі/
3. Киіз үй құрылысын кім айтып береді? /кереге,уық,шаңырақ, желбау, түндік, туырлық, есік, арқан, ши/
Киіз үй сүйегі, яғни керегесі мен уықтары көбіне өзен бойындағы талдардан жасалады. Шаңырақ үшін түзу және бұтақсыз ағаш алынады. Кереге - киіз үйдің қабырғасы. Кереге көз өлшемдеріне қарай «жел көз», «тор көз» болып екіге бөлінеді.
Киіз үй жабдықтары.
Мәтінмен жұмыс.Үш топқа бөлінеді. Әр топ өз мәтіндерін қорғайды.Деңгейлік тапсырманы орындайды.
Суретпен жұмыс.
Екінші сабақ.Практикалық сабақ.
Сынып үш топқа бөлінеді.\
Әр топ өздері дайындаған макеттерін қорғайды.
1-топ. Киіз үйді тігеді.
2-топ.Киіз үйдің ішкі жасауын жасайды
3-топКиіз үйді шетелден келген қонақтарды таныстырады.
Деігейлік тапсырманы орындау.
ІҮ. Жаңа сабақты пысықтау.
«Киіз үй жасаулары» атты өлең оқылады.
Сағақты кереге
Шаңырақ біреу,
Шаңыраққа сексен уық болар тіреу
Алты қанат боз үй дейсің мұны,
Сынамаққа сұрай қалса біреу-мінеу.
Ең алғаш күлдіреуіштен сығалар таң,
Крегенің басында адалбақан
Төрдегі текеметке малдас құрып
Көнен хикаясын шертер атаң.
Іргеден маңдай төсеп еспе желге
Қымыз іш
Сырқат қалмас еш денеңде.
Кесе қап, аяқ қап пен әбдіре, сандық
Артық мүлік болмайды көшпелі елде.
Тап-таза,
Ететұғын ауасы жас,
Киіз үйге жұрттың ынтық болғаны рас.
Жылы, жеңіл
Тігуі, жығуы оңай
Үй басуды үйренер зерделі жас.
Ү. Сабақты бекіту.

Сұрақтар қойылады.
1. Киіз үй қандай бөліктерден тұрады?
2. Шаңырақ қандай бөлімдерден тұрады?
3. Кереге қандай ағштардан жасалады?


ҮІ. Сабақты қорыту.
Міне, балалар, сабақтың байырғы бастамасы, киіз үй құрылғысымен тереңірек таныстық. Қоршаған табиғат пен ғажайып гармониялық үйлесім тапқан, негізінен төрт түлік мал өнімдері мен жергілікті табиғат байлығының бірі - талдан тұратын, жинақы да жеңіл, қарапайым да қолайлы халық баспанасы - киіз үйдің жалпы құрылысы міне, осындай.
ҮІІ. Оқушылар еңбегін бағалау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма

© 2010-2022