- Преподавателю
- Директору, завучу
- Поурочный план на тему: Сөйлем
Поурочный план на тему: Сөйлем
Раздел | Завучу |
Класс | 4 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Асылбаева У.Б. |
Дата | 10.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тақырыбы: «Сөйлем»
Мақсаты:1. «Сөйлем» тақырыбы бойынша алған мәліметтерді тереңдету, ойда қалғандарын нақтылау,есте берік қалдыру. Сөйлем туралы білімдерін пысықтау. Сөйлемдерді талдай, жинақтай білуге дағдыландыру.
2.Бір-бірінің ойын тыңдауға, өз беттеріншежұмыс істеуге үйрене отырып,логикалық ойлауларын, сөздік қорларын танымдық қабілеттерін дамыту.
3.Сауаттылыққа, әріп элементтерін дұрыс жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: ойын, талдау, жинақтау, сұрақ- жауап, тест.
Сабақтың көрнекілігі: Кесте, сөзжұмбақ, деңгейлік тапсырмалар, тест, топтамалар.
Сабақтың пәнаралық байланысы: Ана тілі, математика, дүниетану.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі.
-Сәлемдесу;
-оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;
-психологиялық дайындық: Бір-біріне тілек айту.
II Мақсат қою кезеңі:
1.Оқушылар міндетімен таныстыру.
2.Оқушылардың алдына оқу проблемасын қою.
3.Сөзжұмбақ шешу.
1.Сөйлем неден құралады? (Cөз).
2.Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазылады? (бөлек).
3 Түнді жарық ететін не? (Ай.)
4. Адамдар бір-бірімен не арқылы түсініседі? (Тіл).
5. Сөйлемнің соңына не қойылады? (Нүкте).
6. Әліппенің атасы кім? (Ахмет).
Сөзжұмбақтың шешуі: «Сөйлем».
-Мақсатымыз- еңбек ету,
Міндетіміз- сабақ оқу
«5»-ке қолды жеткізу-демекші бүгінгі сабақта «Сөйлем» тақырыбы бойынша оқып-үйренгенімізді қонақтарға көрсетеміз.
III. Өткен сабақтардан алған білімдерін «тест тапсырмалары» арқылы тексеру
IY. Білімді тексеру кезеңі:
-күн ретін жазу;
-көркем жазу;
-Сергіту сәті: Қарлығашқа ұқсайық,
Кәне, қанат қағайық.
Ұшып,ұшып алайық,
Ұямызға қонайық.
Деңгейлік тапсырмалар:
1-деңгей: Мәтінді тиісті белгісін қойып көшіріп жаз.
Бұлбұл кішкентай құс ол таңертең ағашқа қонып алып сайрайды бұлбұлдың үні құлаққа жағымды.
Талда: (ауызша) 1. Мәтінде неше сөйлем бар? (Үш)
2.Үшінші сөйлемде неше сөз бар? (4сөз).
3. Бұл қандай сөйлем? (Хабарлы).
4. Мәтінге ат қой. (Бұлбұл).
2-деңгей: Сөйлемдерді тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз.
Мына тау қандай биік Сен қысқы демалыста қайда барасың Бөлменің ауасын тазартып отырған жөн
Талда: (ауызша) 1.Бірінші сөйлем қандай сөйлем?
2.Бұл сөйлемде қанша сөз бар?
3. Лепті сөйлемде лептік ойды білдіретін сөйлем қалай
айтылады?
3-деңгей: Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.
Ақан, сырғанады, шанамен.
Сырғанақ, бірнеше, бала теуіп, жүр.
4-деңгей: Берілген сызбалар бойынша сөйлем құра.
_____________ ______________ ______________.
______________ _______________ _______________?
______________ ________________ ________________!
V.Бекіту кезеңі: Топтамалармен жұмыс:
-Сөйлем деген не?
-Сөйлем неден құралады?
-Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріппен жазылады?
-Сөйлемдердің соңына қандай тыныс белгісі қойылады?
-Лепті сөйлем дегеніміз не?
-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
-Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазылады?
YI Қорытынды:
1.Білімдерін бағалау;
2.Үйге тапсырма беру;
3.Үлестірмелі топтамалармен (сан құрамын) жұмыс
жүргізе отырып, «Рахмет!» сөзін шығарып алу.
Р
А
Х
М
Е
Т
!
12
13
14
15
16
11
17
9
8
7
6
9
3
8
Оқушылар атынан қонақтарға, мұғалім атынан оқушыларға «Рахмет!» айта отырып,сабақты аяқтау