Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)

Қазақ тілі. 6-сынып. Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Үстеуден өткенді қайталау.  Үстеулердің мағыналық түрлері мен сөйлемдегі атқаратын қызметін оқушыларға меңгерту.Үстеулерді өмірде  пайдалану жолдарын үйрету. Өздігінен оқу дағдылары қалыптасады.Ой қорытуды үйреніп, оны өмірде қолдана алады. Сөйлемдерді салыстыруға және талдауға дағдыланады. Оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және өз-өзін бағалауға мүмкіндік беру. Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл...
Раздел Завучу
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)

Мұғалімнің аты-жөні: Есенбекова Алия Абдуллаевна

Жұмыс өтілі: 23 жыл

Жұмыс орны: Дарынды балаларға арналған үш тілде

оқытатын Қарғала №2 арнаулы гимназиясы

Лауазымы: Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі

Санаты: Бірінші

Деңгей: Екінші

Күні

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сыныбы

6

Пәні

Қазақтілі

Тақырыбы

Үстеуден өткенді қайталау.

Сілтеме

Электрондық оқулық. Интернеттен қосымша мәлімет. Оқулық.Постер қорғау.

Мақсаты

Үстеулердің мағыналық түрлері мен сөйлемдегі атқаратын қызметін оқушыларға меңгерту.Үстеулерді өмірде пайдалану жолдарын үйрету.

Нәтиже

Өздігінен оқу дағдылары қалыптасады.Ой қорытуды үйреніп, оны өмірде қолдана алады. Сөйлемдерді салыстыруға және талдауға дағдыланады.

Түйін

Оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және өз-өзін бағалауға мүмкіндік беру.

Блум такс.

7 модуль

ресурстар

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

2 мин.

Жас ерекшеліктеріне қарай топтастыру.

Психологиялық ахуал орнату. Бір-біріне жақсы тілек айту.

Топтастыру.

Тақырып бойынша топқа бөлу.

Түрлі - түсті қағаздарға мекен, мезгіл, мақсат, қимыл-сын үстеулерге мысалдар жазылады, сол мысалдардың қай үстеуге жататынын табу арқылы топқа бөлінеді.

Қадағалу.

Білу

3 мин

Басқару мен көшбасшылық

Ой қозғау.

Сұрақ - жауап арқылы өткен тақырыпты пысықтау.

Әр топқа алдын ала дайындалған сұрақтар беріледі, көшбасшылар топпен ақылдаса отырып жауап береді.

Көшбасшы тобымен ақылдасып, мысал келтіре отырып жауап береді.

Марапаттау

Түсіну

10 мин

Сыни тұрғыдан ойлау

Жеке жұмыс.

«Кім жылдам?» Мағынаны тани білу.

1 топ 317- жаттығу.Үш сөйлемнен тұратын мәтін құрастыру.Сөйлемдерді қызметіне қарай талдау.

2 топ 318- жаттығу. Өлең жолдарынан үстеуді тауып, оны мағынасына қарай талдау.

3 топ 319- жаттығу. Мәтіндегі үстеулерді теріп жазып, қай емлеге сай екенін түсіндіру.

4 топ 320- жаттығу. Үстеулерді мағыналық тобына қарай топтап жазыңдар.

Әр топ өздеріне берілген жаттығуларды орындайды, сол тапсырмалар бойынша жауап береді. Әр топтан бір немесе екі оқушы ғана жауап береді.

Қошеметтеу

Қолдану

15 мин

АКТ-ны қолдану.

Талантты және дарынды балалармен жұмыс.

Миға шабуыл

Бейнефильмнен үзінді

Постер қорғау

Үзіндіге назар аудара отырып,

1 топ Өлең құрастыру,

2 топ Сурет салу,

3 топ Мәтін құрастыру

4 топ Көрініс қою.

А, Б деңгейдегі оқушылар мысалмен толық жауап береді. Ал С деңгейдегі оқушы осы сұрақтарға жауап беретін сөздерді ғана табады.

Марапаттау.

1мин

Сергіту сәті.

Ойсергіту

Келтірілген сөздердің барлығында да сан есімдер келтірілген, ойланайық, табайық!

Оқушылар берілген сөздерден сан есімдерді табу керек.

Бірлік,бекінген, төрткөл, қалтырау, жетілген, сегізаяқ, тоғызқұмалақ, қонақ,қырықтық, келу,желтоқсан т.б.

Талдау

8 мин

Диалогтық оқыту

Жұптық жұмыс

«Ойлайық та, талдайық»

1 оқушы көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып көшіріп жазады, екінші оқушы оны сөйлем мүшесіне талдайды.

Әр топтан бір оқушы тақтаға шығады, көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазады, екінші оқушы сөйлемді қызметіне қарай талдайды.

Өзін-өзі және өзара бағалау.

Жинақтау

5 мин

Сыни тұрғыдан ойлау

«Кім тапқыр»

Сұрақ - жауап

Пәнаралық байланыс

Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл

Ұлы Отан соғысының аяқталуына 70 жыл

Жан-жануарлар мен өсімдіктердің қолданылуы

Еліміздің географиялық орны

Осы тақырыптарға байланысты қойылған сұрақтарға оқушылар бір- бірден жауап беру арқылы сабақты бекітеміз.

Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.

Бағалау

2 мин

Оқытуды және оқу нәтижесін бағалау.

Үйге тапсырма

Үстеуден өткенді қайталау. 321- жаттығу.

Түсті қағаздар арқылы бағалау.

Екі жұлдыз, бір тілек. Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен тілек, ұсыныстарын жазады.







2014-2015 оқу жылының сәуір айында қазақ тілінен 6 сыныпта «Үстеулерден өткенді қайталау» деген тақырыпта

өткізілген сабаққа жазылған

рефлекция.

Сабағымды сәтті аяқтадым, алдыма қойған мақсатыма жеттім.

Жетістіктерім: Модульдардың барлық түрін тиімді қолданғаным, топқа бөлу кезеңдері, ойын түрлерін қолдана отырып, оқушыларды ойлауға, өз пікірлері айта алуға баули алдым.Өзара пікірін тыңдауға,оны қорытындылай алуға дағдыландырғаным деп ойлаймын.Сонымен бірге сергіту сәтін жасату, бұл бөлімде оқушылардың логикалық қабілеттерін дамыту мақсатында оларды өз мінездерін жақыннан білуге үйреттім т.б. Әрбір оқушының жас ерекшелігіне назар аударып, көшбасшылық қабілетін, дарынды және қабілетті бала екенін айқындау мақсатында диалогтық оқытуды қолдандым.Қазіргі заман талабына сай «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді қойып, оқушылардың , осы фильмнен алған әсері мен пікірін өмірмен байланыстырып, тез және кең көлемде ойлай отырып, өлең шығарып, әңгіме құрастырып, сурет салу арқылы постер қорғату бұл менің жетістігім деп ойлаймын.

Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)

Сәтті жақтарым: топқа бөліну кезеңінде оқушылар өздері топқа бөлу жолдарын қарастырып келуі, оқушылардың пікір айта алуы, жас ерекшеліктеріне қарамай ұжымдық жұмыс кезеңінде бір-бірінің пікірін тыңдауы, бағалау кезіндегі белсенділігі, кері байланыс жасай алуы т.б

Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)Үстеуден өткенді қайталау (6-сынып)

Сәтсіз жақтарым: уақытты тиімді пайдаланбадым,тым көп тапсырмалар жоспарланғанмын, әділ бағаланбады, оқушылар өздерін жоғары бағалады,көшбасшылар рөлі аз болды, диалогтық жұмыс жүрмеді.

Сәтті өткен жақтарымды басшылыққа ала отырып, сәтсіз жақтарына көңіл аударамын. Уақытқа сай сабақ жоспарлауға тырысамын, оқушылардың бір-бірін бағалауда нені басшылыққа алу керек екенін ескертемін, сол қателіктерді қайта қарап, қайта жоспарлап келесі сабақты сәтті өткізуге тырысамын.



© 2010-2022