Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»

Раздел Завучу
Класс 5 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақ жоспары Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»Сабақтың тақырыбы: Ахмеғт Байтұрсынов «Екі шыбын»

Мақсаты:білімділік-Ахметтің өмірінен мәлімет беру,қазақ әдебиетіндегі орнын айту,аудармаларына шолу «Екі шыбын» мысалының идеясын ашу,әдеби-теориялық талдау жасау.

Дамытушылық-сұрақ-тапсырма,ізденсітерге негізделген жұмыс түрлерін өз бетімен орындауға,өз пікірін сенімді әрі дәлелді жеткізе білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік-адамгершілікке,қарапайымдылыққа,өз бойларына асыл қасиеттерді сіңіре білуге баулу.

Сабықтың түрі:интеграциялық сабақ.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру.

Пәнаралық байланыс:сурет,өзін-өзі тану

Көрнекілігі:сурет,өлеңдерден үзінді,тірек-сызба

Сабақ барысы:Ұйымдастыру кееңі

Үй тапсырмасы: Бар ма үйден дайындық?

Тапсырмаңыз дұрыс па?

Оқымасаң,уайым қып,

Тығылмаңыз қуысқа.

1.Қайталау-оқу анасы (үй тапсырмасы)

1.Абай кім?

2.Абайдың өмірі

3.Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер?

4.Қандай өлеңдерін жатқа білесіңдер?

5.Қара сөздері туралы не білесіңдер?

6 «Қансонар» дегенміз не?

7.Комнозиция дегеніміз не?

8.Шығармашылық жұмыстар (реферат,сурет,буклет,қарасөздерін талдау т.б)

2. Жаңа сабақ:Ой қозғау.(Оқушы бұған дейінгі білетінін айтады)

Ахмет туралы не білеміз?







3.Топтастыру.

Өмірі мен шығармашылығы тірек-сызба

ұстаз

әдебиетші

тілші

аудармашы Ахмет оқулық авторы



ғалым

Ахметтің ақындық жолға түсуіне себеп-халқына адал қызмет ету,елді еңбекке мәдениетке шақыру,сауаттарын ашып,дүниені таныту.

Ахметтің өлеңдері 1912 жылдан 1922 жылдар арасында жарияланып «Маса», «Қырық мысал» деген атпен шықты.(Қазақ,Орынбор)

«Қырық мысал»-Крыловтан аударылған,сол ізбен,сол идеямен жазылған өлеңдер.

«Маса»-жинағында өзінің азаматтық борышының,арман-мақсатының толғауы.Ахметтің әдебиетте,оқу-ағарту ісінде,ғылым мен мәдениет майданында алатын орны ерекше.

Ахметтің Крыловтан аударған аудармаларының бірі «Екі шыбын» шығармасы.Бұл шығарма мысал түрінде жазылған. Мысал-эпостық шығармалардың ішіндегі ең қысқасы.Әрқашан сатиралық сипатта болады.Көбіне хайуанаттар туралы,кейде заттар туралы жазылады да,сол арқылы адам бойындағы мін,әлеуметтік ортадағы кемшілік мазаққа айналдырып,сықақпен сыналады.

Идеясы-ашық ,тура,тілі өткір,шымшыма, шымыр келеді.

4.Кітап досың,ақылшың (кітаппен жұмыс,оқу, идеясын ашу)

«Екі шыбынды» оқу. Автордың айтпақ ойын ашу (мақтанға салынбау,мақтаншақ болмау,біреудің еңбегін жемеу)

Абай өлеңін еске түсіру.(Ғылым таппай мақтанба)

Бес нәрседен қашық бол

Бес нәрседен асық бол

5.Біліміңді байқап көр.Кестемен жұмыс

Шығарманың аты

кейіпкері

Адамгершілік

қасиеті

Кейіпкерге

мінездеме

Ой-тұжырым мақал-мәтел

Екі шыбын

шыбын

Төмен

мақтаншақ

Ғылым таппай мақтанба Білімдінің күні жарық

т.б

Автордың ойы-мақтанбау,біреуді пайдаланбау

Көрініс қою.Ойын айту

Үйге тапсырма:зерттеу жұмысы.Тақырыбы:

Ахмет-мысалшы

Ахмет-аудармашы

Оқу.Мақал-мәтел жазу

Бағалау.



© 2010-2022