Атаның сөзі тақырыбындағы шеберлік сабақ

Раздел Воспитательная работа
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мұғалімі:

Мурзабаева Б.С.

Сыныбы:

9 «Б»


Күні:


21.10.2015ж.


Тақырыбы:

Атаның сөзі - ақылдың көзі. Кезектес салалас құрмалас сөйлем


Мақсаты:

Ата сөзінің маңыздылығы туралы түсінік беру, үлкенді сыйлауға, құрметтеуге , үлкеннің ақылын тыңдауға үйрету.

Кезектес салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын түсіндіру.

Күтілетін нәтиже:

Үлкен кісілердің ақылын тыңдауды, оларға қамқорлық жасап, құрметтеуді біледі.
Кезектес салалас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын біледі.

7 модульдің қолданылуы:

АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау", "Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету", "Оқытуды басқару және көшбасшылық".


Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Миға шабуыл, Кім жылдам, Жигсо, Семантикалық карта, Эссе жазу,

Инсерт әдісі

Қолданылатын ресурстар:

Тақта, стикерлер, ноутбук, интербелсенді тақта

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Ұйымдастыру кезеңі:





Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісі

Оқушылар сапқа тұрып, бірінші оң жақтағы жұбына, одан кейін сол жақтағы жұбына жақсы тілектерін айтады.Жемістердің түстеріне байланысты топтарға бірігу.

Атаның сөзі тақырыбындағы шеберлік сабақ

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту

Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы пысықтау. Әр топтан

2 оқушы шығып, келесі топтың сұрақтарына жауап беру ұсынылады.


Бір-біріне жақсы лебіздерін айтады. Алма жемісінің ішінен өзіне ұнаған түсін таңдап, топтарға бірігеді және топбасшыларын сайлайды.



Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Әр топ өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылмен бейнелеу

Топбасшылар өз топтарынан

2 оқушыны шығарып, олар сұрақтарға жауап береді.

Білу

Миға шабуыл

Нақыл сөздің мағынасын ашу


Бейнебаян Атаның сөзі- ақылдың көзі

1.«Атаңның ботасын алма, батасын ал.

Бота өліп қалады,

бата алсаң, бағың жанады».

2.Ақылдың кені қария,

Таусылмайтын дария.

3.Жөн сөз көңіліңді өсірер,

Жөнсіз сөз өміріңді өшірер.

Оқушыларға бейнебаянды тамашалап, жұпта, топта талқылап өз ой - пікірлерімен бөлісу ұсынылады.

Нақыл сөздердің мағынасын ашып, өз пікірлерімен, ойларымен бөліседі.


Оқушылар бейнебаянды тамашалайды. Оқушылар ойланады, жұптасып, топтасып пікірлеседі, бірлесіп жұмыс жасайды, талдайды әр топ өз пікірлерін айтып шығады.


Түсіну

Кітаппен жұмыс


Өтілген жаңа тақырыпты жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату. 1-тапсырмадағы өлең жолдарын оқып, талқылайды.

«Қария» сөзінің мағынасын ашу.


Оқушылардың мақсаты өлеңді оқып, жұпта және топта талқылап өз түсінгендерімен бөлісу.

Қолдану

Мәтінмен жұмыс

Оқушылар мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып, топпен талқылайды, әр топқа мәтін мазмұны бойынша 1 сұрақ беріледі.

Деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазады.

Граматикалық тақырыпқа байланысты кезектес салалас құрмалас сөйлемге сөйлемдер құрау. Әр топ сөйлемдерінің ішінен 2 сөйлемді тақтаға жазып, кезектес құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын түсіндіру


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері оқып,талқылап , сұрақтарға жауап береді.

Өлең жолдарындағы көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып көшіріп жазады.

Топтар өз ортасынан 2 сөйлемді тақтаға жазып, түсіндіріп береді.

Талдау

"Семантикалық карта"

Әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар таратылады.



Топ мүшелері тапсырманы орындап, бір - бірін тексереді.

Жинақтау

"Атамның сөзі - отбасымның негізгі тәрбиесі" эссе жазу

Атаның тәрбиесі туралы топ бойынша эссе жазу, жинақтайды, бір-бірін бағалайды.


Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу

Бағалау

Бағалау парақтарын тарату

Әр топтың топбасшысы бағалау парақтарындағы бағаларына есеп береді.Кім? Не үшін? Қалай?

Сұрақтарына нақты, дәлелді жауап беруі керек.

Әр топтың топбасшысы бағалау парақтарындағы бағаларына есеп береді.Кім? Не үшін? Қалай?

Сұрақтарына нақты, дәлелді жауап береді.

Рефлексия

«Инсерт» әдісі

Не білдім?

Не білгім келеді?

Парақшаларды толтыру.

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген пікірлерін жазып, тақтаға іледі (2 мин)


Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

5-тапсырманы оқып, 4 жоғары деңгейлі сұрақтар дайындау


Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.





© 2010-2022