- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект уроку з української мови для 8 класу Розділові знаки при звертанні
Конспект уроку з української мови для 8 класу Розділові знаки при звертанні
Раздел | Украинский язык |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сташевская И.Е. |
Дата | 29.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема. Розділові знаки при звертанні.
Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати
вміння правильно використовувати в мовленні і
виразно читати речення із звертаннями; розвивати
логічне мислення, усне та письмове мовлення;
закріпити навички виділення звертань на письмі;
виховувати навички співпраці, культуру мовлення та
спілкування.
Обладнання: таблиця, пам'ятки виконання завдань.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель: Добрий день, друзі!
Ще один урок прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок, щоб знов пірнути в мовную безодню.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Інтерактивне навчання: метод «Лінгвістичний двобій»
-
Що таке звертання? Що ви знаєте про звертання?
-
Чим відрізняється звертання від інших членів речення?
-
У якому відмінку можуть бути звертання?
Інтерактивне навчання: прийом «Пошук»
-
Поставити іменники у Кл.в. й записати у три колонки:
-
із закінченням -є
-
із закінченням -у, -ю;
-
із закінченням -о.
Сестриця, чайка, вовк, Уляна, вчитель, охоронець, жінка, Андрій, їжак, дядько, хлопець, Інна.
ІІI. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.
-
Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми:
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок .
Сприймаю все нове і мислю логічно.
Вчителя слово здійсню я практично.
-
Девіз уроку:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно, щоб вивчити тему на відмінно.
-
Епіграф до уроку:
Не кожи чому учився,
А кажи чого пізнав. (Укр. прислів'я)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: Тема ця і не нова, та для всіх цікава. Будуть в нас нові слова, буде і забава. І в скарбничку вашу власну до цієї теми Мовних скарбів пребагато Ми з вами зберемо ! Тож будьте всі уважні, діти ! У зошит тему й дату запишіть !
1. Розширення відомостей про звертання
Інтерактивне навчання: метод «Думай»
(поділитися думками з однокласником)
- Складіть таблицю теми.
Характеристика звертання
Кого (що) називає звертання?
Предмет або особу, до якої звертаємось
Чим виражається?
Іменником або іншою частиною мови у значенні іменника, іменного словосполучення
Які види звертань за будовою?
Непоширені та поширені
Які емоції передає?
Різні настрої та почуття
Як виділяється в усному мовленні?
Зміною настрою і почуття
Як виділяється на письмі?
Комою, знаком оклику
Яке місце звертання у реченні?
На початку, всередині, в кінці речення
У якому відмінку вживається?
У Кл.в. однини й Н.в. однини та множини
У яких стилях мовлення вживається?
В усіх стилях мовлення
Яким членом речення виступає звертання?
Ніяким
Чи може займенник ти бути звертанням?
Зрідка особові займенники ти і ви можуть бути звертанням
Інтерактивне навчання: метод «Дослідження»
-
Дайте відповідь на запитання: які закінчення мають звертання у Кл.в.? Утворіть від імен учнів класу звертання.
-
Володя, Катя, Василь, Андрій ( -ю).
-
Микола, Ніна, Галина, Саша (-о).
-
Вікторія, Лідія, Надія, Соломія, Софія (-є).
-
Сергійко, Марко, Василько, Вадик (-у).
-
Петро, Максим, Едуард, Богдан (-е).
-
Запишіть подані сполуки у формі звертання. Із двома складіть
речення.
Пан Президент, друг Іван, колега Ткачук, добродійка Івасюк, пані господиня, Марія Іванівна,панна Олександра.
-
Запишіть речення на дошці; поясніть розділові знаки; зробіть синтаксичний розбір речень; накресліть схему речення.
-
О земле, велетнів роди!
(Речення окличне, просте, поширене, односкладне, повне, ускладнене звертанням земле, непоширене, а підсилюване часткою о, виражене іменником у Кл.в. однини.)
-
Спи, маленька, до зорі.
-
Дякую тобі, любий друже, за книгу.
-
Шуміть, берези і осики, під зоряним небом нічним.
-
Шановний Петре Івановичу, повідомляємо Вам приємну новину.
2. Хвилинка - цікавинка
-
Відгадайте загадки, знайдіть звертання.
Любі хлопчики, дівчатка, вам загадочка така:
Чи не знаєте ви слово, яке б мало 40 «а»?
(Сорока)
О, тренуйтесь, діти, в мові, щоб розумними росли.
А скажіть мені, що за слово має 100 сполучень «ли»?
(Столи)
3. Гра - змагання «Хто більше?»
-
Пригадайте поезії із звертаннями і запишіть у зошит.
Наприклад: Дозвольте і мені, панове, річ держать (Л.Глібов).
Мамо, іде вже зима (Л.Українка).
Грицю, Грицю, до роботи (Нар.тв.)
Рідна мати моя, ти ночей не доспала
І водила мене у поля край села…( А.Малишко)
Як побачу рідну хату - завеснію, наче цвіт:
Здрастуй, мамо! Здрастуй, тату! (А.Демиденко)
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину (В.Симоненко)
Інтерактивне навчання: метод « Розумовий штурм»
-
Переробіть речення, щоб підмет став звертанням.
Хай мама відпочине трохи, ми посапаємо грядки. Ось і брат допоможе. А сестричка позбирає травичку і нагодує козенятко. Я думаю, ми татові не заважатимемо рвати вишні.
Інтерактивне навчання: метод « Точка зору»
-
Чи всі звертання мають форму Кл.в.?
-
Як пояснити, чому в реченні «Повій, вітре, на Вкраїну, де покинув я дівчину» слово вітер має форму Кл.в.? Це ж неістота. (У художньому мовленні Кл.в. може використовуватися як стилістичний засіб риторичного звертання до предметів - явищ природи, узагальнених понять з метою персоніфікації (одухотворення) їх.)
-
Чим відрізняються форми іменників у Н.в. і Кл.в. від інших іменників?
(Іменники у цих відмінках вживаються без прийменника.)
-
Чим відрізняється звертання від підмета?
( Звертання не є членом речення.)
-
На яке ставлення до адресата мовлення вказує вживання займенника ти в ролі звертання?
(Зневажливе, панібратське.)
-
Чи можна звертатися до старшої людини на ти?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Творча гра «Матеріал у номер»
Хто краще? Хто швидше? Хто переконливіше? Хто цікавіше?
-
Використовуючи звертання, напишіть від імені юних охоронців природи лист-звернення до тих, хто забруднює довкілля. Потрібно дібрати ті аргументи, які не лише присоромлять, а й переконають людей, що таке ставлення до природи принижує їхню гідність.
VI. Підсумок уроку.
Учитель: Ось урок наш закінчився
Добре всі ми потрудились
Дещо повторили, а чогось навчилися.
Метод «Мікрофон»
-
Що взяли для себе з уроку ?
-
Що найцікавіше було на уроці ?
-
Які труднощі виникали в процесі роботи ?
-
Що сподобалось на уроці ?
-
Чи зрозуміли ви тему ?
-
Які завдання особливо сподобались ?
Учитель: Вам вдячна, діти, за увагу,
За вашу щирість, доброту,
Я зичу всім умінь, наснаги.
Знання хапайте на льоту.
VІІ. Домашнє завдання
Завдання маєте додому,
Всі у щоденник запишіть:
§ 22 вивчить
І вправу 195 зробить.
VІІІ. Аргументація оцінок.