• Преподавателю
  • Украинский язык
  • М. Коцюбинський. Розповідь про письменника. Алегорична назва оповідання «Дорогою ціною». Трагізм тогочасної долі волелюбного трудового народу

М. Коцюбинський. Розповідь про письменника. Алегорична назва оповідання «Дорогою ціною». Трагізм тогочасної долі волелюбного трудового народу

Раздел Украинский язык
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

8 - А (17.03.2016)

8 - Б ( 14.03.2016)

8 - В (14. 03.2016)

Тема: М. Коцюбинський. Розповідь про письменника. Алегорична назва оповідання «Дорогою ціною» . Трагізм тогочасної долі волелюбного трудового народу.

Мета: поглибити знання учнів про творчий і життєвій шлях письменника, допомогти усвідомити ідейно-художній зміст перших розділів оповідання, зрозуміти красу справжніх щирих почуттів; розвивати навички виразного читання, спостереження над текстом; виховувати чуйність, любов до ближнього.

Тип уроку: комбінований.

Перебіг уроку

  1. Організація класу.

  2. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання у формі інтерактивної гри ,,Футбол" за життям і творчістю Бориса Грінченка.

1. Ознайомлення із правилами гри.

  • Учні діляться на дві команди, кожна з яких обирає капітана і назву своєї команди.

  • Гра складається із двох таймів, тривалість кожного 5 хвилин. Перших тайм за життям, другий тайм за творчістю письменника.

  • Зміст гри у тому, що учні однієї команди передаючи м'яч учням іншої команди, мають поставити питання спочатку лише за життєвим шляхом Б. Грінченка (1 тайм), а потім за його творчістю (2 тайм). Перед тим як передати м'яч треба назвати ім'я грака з команди супротивника. Якщо гравець дає вірну відповідь на поставлене питання, то атака відбита і він має передати м'яч своєму товаришу по команді і той має поставити супротивникам нове питання. Якщо ж атака не відбита, то м'яч повертається до супротивника і зараховується гол.

  • Право першого «удару» отримує капітан тієї команди яка першою дасть відповідь на поставлене питання вчителя (Дата народження Б. Грінченка?).

  1. Оголошення теми і мети уроку.

  2. Основний зміст уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Глибоким зором і пером тонким

Він слугував народові своєму.

Боліючи душею разом з ним.

Життя і кров, а не сюжет і тему

Він залишив на білих сторінках

І слів не обернуть на прах.

(Максим Рильський)

1. Життя і творчість письменника.

Визначний український письменник Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року у Вінниці в родині дрібного урядовця. Виростав серед прекрасної природи Поділля, де формувався як художник слова, вчився сприймати світ через призму прекрасного. А в сім'ї любов до літератури прищепила мати.

Навчався Михайло Михайлович у Шаргородській духовній школі (1876-1880) та Кам'янець-Подільській духовній семінарії (1881 -1882). У 1892 -1893 роках був членом нелегального товариства «Братство тарасівців».

Рано втративши батька, Коцюбинський був змушений утримувати велику родину, працював домашнім учителем. У 1891 році склав іспит на народного вчителя у Вінницькому реальному училищі. Творчо плідним для Коцюбинського став період його вчителювання в 90-ті роки у селі Лопатинці на Вінниччині. Тут він зустрічається з селянами, збирає фольклорні матеріали, починає писати оповідання про дітей, адже працював з дітьми і добре знав дитячу психологію («Ялинка», «Харитя», «Маленький грішник»).

У 1898 році Михайло Коцюбинський зі своєю дружиною Вірою Устимівною Дейшею переїжджає до Чернігова, влаштовується на роботу діловодом при Чернігівській земській управі, потім працює у статистичному бюро губернського земства. У 1906-1908 роках очолює товариство « Просвіта», влаштовує лекції, концерти, видає літературні збірники та альманахи. У Чернігові Коцюбинський написав свої найкращі твори: «Іпtermеzzо» (1908), «Fata morgana» (1910), «Тіні забутих предків» (1911).

В останні роки життя письменник тяжко хворів, кілька разів виїздив на лікування за кордон: побував у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Італії. Помер 25 квітня 1913 року. Похований у Чернігові на Болдиній горі, улюбленому місці його прогулянок. Над могилою Михайла Михайловича виголосив промову Панас Мирний, який підкреслив, що Коцюбинський оздобив рідне письменство «самоцвітними кришталями» і вивів його у великі світи.

Спогади про батька:

«У нашій родині всі - від малих дітей до бабуні - розуміли літературне покликання батька. Ставились до нього не тільки з любов'ю, як до рідного тата, улюбленого сина, коханого чоловіка, дбайливого брата, а й прагнули створити йому сприятливі умови для творчості. Коли він писав у вітальні, то двері від столової зачиняли, ізолюючи таким чином спочивальню та вітальню, тобто половину тата (як її у нас називали), від усякого шуму, що зчиняло молоде покоління. Коли мама входила до їдальні зі словами: «Тато працює», цього було досить, щоб у хаті створювалась тиша...

Писав Михайло Михайлович вечорами, бо вдень був обтяжений службовою працею. Використовував усі свята. Починаючи з осені 1911 року, коли звільнився від роботи у статистиці,- писав тільки вдень. Куди б не ходив, не їздив тато, завжди в його кишені нерозлучно з ним була його записна книжечка. Мов бджола, збирав він матеріал до неї, занотовуючи свої враження, спостереження. І ця книжечка була не одна. Згодом їх зібралося у батька дев'ять» (Ірина Коцюбинська)

2. Бесіда з учнями.

1. Чому Михайлові Коцюбинському не вдалося вчасно завершити свою освіту? Чим він заробляв на життя?

2. Що ви знаєте про педагогічну діяльність письменника? Чи знайшла вона відображення в його літературній творчості?

3. Які твори Михайла Коцюбинського ви читали? Що в них вам найбільше сподобалось?

4. Що згадує Ірина Коцюбинська про батька?

5. Поясніть зміст поетичних рядків Максима Рильського, які слугують епіграфом до розділу про Михайла Коцюбинського?

3. Ціна волі

У 1901 році Михайло Коцюбинський написав повість «Дорогою ціною», в якій основні події відбуваються у 30-х роках XIX ст., коли в Україні існувала панщина. У повісті Михайло Коцюбинський утверджує ідею волелюбності українського народу, прагнення кріпаків до вільного життя, готовність загинути, але звільнитися з неволі.

Волелюбні прагнення народу, його наполеглива боротьба за соціальне звільнення розкриваються у творі в образах трьох втікачів від пана: Остапа, Соломії, Івана Котигорошка. Великим успіхом письменника у цьому творі є образ Соломії - мужньої жінки, яку ніщо не може зупинити в досягненні життєвої мети. Письменник для свого твору обирає пригодницький, романтичний сюжет, який успішно розроблявся у зарубіжній літературі (у творах Михайла Лєрмонтова, Роберта Стівенсона). Героїчні епізоди допомагають глибше розкрити характери персонажів, весь час тримають у напруженні читача, примушують його глибоко переживати за долі героїв.

4. Знайомство із першим розділом твору (виразне читання).

5. Асоціативний кущ.

Життя - цінність - любов - воля - забезпеченість - родина робота - мир - турбота.

6. Бесіда.

  • Як ви думаєте, чому повість починається прологом? Знайдіть у ньому алегоричні образи, промовисті метафори та поясніть їх роль. Визначте основну думку прологу.

  • Прокоментуйте слова Остапа: «...застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що... Ех, піду, де воля...». Як вони характеризують героя?

  • Як ви вважаєте яку ціну людина може заплатити за свою свободу?

  • Чи актуальним є питання свободи сьогодні?

  • Чому людям так важливо бути вільними?

  • Що таке алегорія?

7. Слово вчителя.

«Дорогою ціною» таку промовисту назву обрав для свого оповідання М.Коцюбинський, бо герої віддають здоров'я і життя заради волі. Вони не побоялись покинути все у пошуках примарної свободи.

  1. Домашнє завдання: прочитати оповідання до кінця. Дівчата створюють таблицю-характеристику образу Соломії, хлопці - Остапа.

  2. Підсумки уроку.

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Соломія мені здалась …. А Остап….


© 2010-2022