Урок з теми ВИДИ ДІЄСЛІВ

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. ВИДИ ДІЄСЛІВ

Мета: досягти засвоєння учнями поняття категорії виду як однієї з найхарактерніших особливостей дієслова; розвивати в учнів уміння визначати вид дієслів, утворювати дієслова протилежного виду; розвивати пам'ять, логічне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати старанність у навчанні.

Методи і прийоми: розповідь вчителя, вправа, гра.

Очікувані результати: учні визначають належність дієслова до певного виду; учні вміють утворювати видові пари; учні знають поділ дієслів на дієслова доконаного та недоконаного виду.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГМОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1.Перевірка домашнього завдання.

2.Гра «ДОБЕРИ АНТОНІМ»

Учитель називає дієслова, завдання учнів -швидко дібрати антонім.

Дружити (ворогувати), сваритися (миритися), любити (ненавидіти), поважати (зневажати), веселитися (сумувати), будувати (руйнувати), доводити (спростовувати), вітатися (прощатися), визволяти (поневолювати), схвалювати (осуджувати)

III.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Слово вчителя.

Вид -специфічна ознака всіх форм дієслова-указує на характер перебігу дії в часі, виражає відношення дії до її внутрішньої межі.

Дієслова бувають доконаного і недоконаного виду.

Дієслова доконаного виду означають завершену дію і відповідають на питання що зробити? (прочитати, сказати, відбігти).

Дієслова недоконаного виду означають незавершену дію і відповідають на питання що робити? (читати, думати, співати).

VI.ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ

КОМЕНТОВАНИЙ ДИКТАНТ

Завдання: записати речення, визначити вид дієслів.

Високо в небі пливло сонце, досушувало хліба. Ніжне голубе марево тремтить, переливається хмарами, і здається, що десь далеко-далеко грає велика ріка. На південь мчали легенькі попелясті хмарки, інколи закриваючи сонце. На жита впали тіні, злетів вітрець і приніс прохолоду. (О. Десняк)

РОЗПОДІЛЬНИЙ ДИКТАНТ

Дієслова доконаного і недоконаного виду записати в дві колонки.

Вважати, передати, розбирати, підрости, чергувати, почастувати, теревенити, хвастнути, охолоджувати, прикрутити, зворушити, красуватися, вислати, клеїти, виконувати.

Слово вчителя

Види дієслів творяться префіксальним (думати - придумати) і суфіксальним (стрибати - стрибнути) способами, за допомогою чергування голосних і приголосних звуків у коренях (застерегти - застерігати, пискнути - пищати) або зміни наголосу (скликати - скликати). Деякі дієслова утворюють видові пари від інших основ (ловити - піймати).

VII.ЗАКРІПЛЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

А.Утворити префіксальним способом від дієслів недоконаного виду дієслова доконаного виду.

Казати, лити, дивитися, їхати, літати, креслити, бігти, сіяти, малювати, пливти, важити, просити, класти, стояти.

Б. До кожного з поданих дієслів дібрати спільнокореневе протилежного виду.

Запирати, перешкодити, зачепити, спиратися, загородити, пригостити, насолодитися.

В.Переписати, замінюючи прикметники дієсловами. Чи змінився при цьому текст? Визначити вид дієслів.

Угорі синє небо. На ньому де -не -де хмаринки. Внизу зелений луг. Поряд сріблистий струмок. А далі за ним темний ліс.

ПЕРЕКЛАД

Перекласти словосполучення українською мовою, визначити вид дієслів:

Быстро говорить, собрать книги, ехать на автомобиле, писать пером, грести веслами, разослать приглашение, чистить щеткой.

VIII.КОНТРОЛЬНО-КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП

Бесіда

- На яке питання відповідають дієслова доконаного виду, що вони означають?

- На яке питання відповідають дієслова недоконаного виду, що вони означають?

- Як творяться види дієслів?

Вправи на закріплення.

А) Згрупувати дієслова доконаного і недоконаного виду парами . Дієслова недоконаного виду розібрати за будовою.

Стати, організувати, організовувати, прибувати , ступити, прибути, ставати, ступати.

Б) Пояснити значення фразеологізмів,з двома скласти речення.

Надувся, як сич на дощ; попав , як пальцем у небо; товчеться, як Марко по пеклу; написав ,мов курка лапою

IX.ПІДСУМКИ.РЕФЛЕКСІЯ.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжити речення:" Сьогодні на уроці я навчився ..."

X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати з твору Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало» 10 дієслів Поставити їх у неозначеній формі. Визначити вид.


© 2010-2022