Конспект уроку У пошуках фразеологізмів

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА: «У ПОШУКАХ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ»

МЕТА: поглибити знання учнів про фразеологізми, познайомити із джерелами українських фразеологізмів, з фразеологічним словником; сформувати вміння пояснювати значення фразеологізмів;поширювати лексичний запас учнів; удосконалювати вміння і навички правильно тлумачити фразеологічні звороти, використовувати їх у мовленні; розвивати критичне мислення, фантазію; виховувати шанобливе ставлення до української мови, мовну культуру школярів.

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу, урок - подорож.

МЕТОДИ Й ПРИЙОМИ: інтелектуальна розминка, виразне читання, проблемно-пошукова робота, презентація індивідуальної роботи, фізкультхвилинка, вправа "Знайди пару", асоціація, незакінчене речення, мікрофон

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійний проектор, презентація, фразеологічні словники.

ХІД УРОКУ

І. ОРГМОМЕНТ

Учитель:

- Добрий день! У добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

- Ви почули всі дзвінок?

Діти:

- Так.

- Він покликав на урок!

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

- Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними і хлоп'ята.

Сьогодні на нашому уроці присутні гості, давайте їх привітаємо:

Ми вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у 5 клас!



«О скільки у природи

немудро-мудрих літер,

о скільки у людини

невміння прочитать!»

П. Тичина

Справді, наша мова співуча, милозвучна, насичена багатьма художніми засобами, які надають їй барвистості й ніжності. Є в ній чимало крилатих висловів, приказок і прислів'їв, якими ви користуєтеся, без яких мова неможлива. Так от всі вони об'єднуються в один із розділів мовознавчої науки. А як називається цей розділ, ви дізнаєтеся, відповівши на запитання.

ІІ. ОБҐРУНТУВАННЯ НАВЧАННЯ

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА

Я звертаюся до вас із запитанням, на яке ви маєте дати стислу відповідь. За записаними відповідями ви прочитаєте назву розділу мовознавства, який ми сьогодні розпочнемо вивчати.

1. 25 літера українського алфавіту?

2. Іменник, який складається з трьох букв і входить до складу прислів'я, перша частина якого: десять разів відміряй, а ...

3.Як вимовляється 7 буква алфавіту?

4.Орфограма, яка зустрічається у слові молоко.

5. Частина слова магія, яку можна записати при переносі у наступному рядку.

Відповідь: фразеологія.

ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Отже, ви зрозуміли, що тема сьогоднішнього уроку - фразеологія. Але урок не простий, а подорож "У пошуках фразеологізмів". Під час цієї подорожі ми з'ясуємо:

  • що таке фразеологізми;

  • джерела їх походження;

  • тлумачення фразеологізмів;

  • роль фразеологічних одиниць у мовленні.

Під час подорожі нас очікують різні майстерні, у яких ми будемо намагатися правильно вживати фразеологізми у власному мовленні, підбирати синоніми, перекладати.

Учень:

Коли ви на екзамен

виходите з двора -

вам зичить голос мамин:

«Ні пуху ні пера!»

Та зичення все ж дивне:

хто так бажав? Кому?

Не ствердне, позитивне,

а навпаки. Чому?

Ловець колись на звіра

а чи на птаха йшов,

близькі ж боялись щиро

зурочити улов.

Тож зичучи ловцеві

удачі і добра,

казали молодцеві:

«Ні пуху ні пера!»

Та цей дотепний вислів

ще й досі не відмер

і не лише мисливців

стосується тепер.

Отож у цьому сенсі,

бажаючи добра,

я всім кажу від серця:

ні пуху ні пера!

Отже вирушаємо в путь. Шлях наш пролягає через хащі лісу, де дуже небезпечно і можна натрапити на різних плазунів, тварин і птахів.

ІІІ. УСВІДОМЛЕННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

І перше завдання пошукове "ВІДНАЙДІТЬ ФРАЗЕОЛОГІЗМИ"

Чорна ворона, біла ворона, криклива ворона;

Як білка з шишкою, як білка в колесі, як білка на дубі.

Ведмежий барліг, ведмежа послуга, ведмежа лапа;

Вовчий апетит, вовчий погляд, вовчий вий;

Заяча шапка, заяча душа, заячі вуха;

Стара лисиця, руда лисиця, пухнаста лисиця;

Що позначають ці сталі вирази?

ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

  • Отже, що таке ФРАЗЕОЛОГІЗМИ - стійкі сполучення слів, які за значенням дорівнюють одному слову (словосполученню).

  • Розділ науки про мову, який вивчає фразеологізми, їхнє значення і вживання, називається фразеологією.

  • Із фразеологізму не можна вилучити слово, або вставити інше. Значення фразеологізмів можна знайти у фразеологічному словнику.

(Учитель звертає увагу на фразеологічні словники, які представлені на книжковій виставці, розповідає, як побудована словникова стаття .)

Учитель: Вирушаємо далі й неочікувано ми опиняємося в античності.

Екскурсію по Стародавній Греції проведуть гіди__________________

"СІЗІФОВА ПРАЦЯ"

Гід: «Перед вами статуя Сізіфа. Багато років тому у Стародавній Греції був чоловік, якого звали Сізіф. І одного разу боги вирішили покарати Сізіфа за його проступок, вчинок. Покарання полягало у тяжкій праці. Сізіф мав тягнути важкий камінь на гору, коли він його доносив майже до самої вершини гори, камінь скочувався назад. Сізіф не міг виконати своєї роботи, він довго і марно працював. Звідси і походить фразеологізм «сізіфова праця». Що означає марну, безрезультатну працю.

"ДАМОКЛІВ МЕЧ"

А! Ось дуже цікавий експонат. Це дамоклів меч. Саме завдяки цьому мечу і виник такий фразеологізм, як «дамоклів меч». Значення фразеологізму таке - нависла небезпека. Цей вислів виник з давньогрецької міфології, який розповідав Цицерон в творах «Тускуланські бесіди». Дамокл - один з наближених сиракузького тирана Діонісія Старшого (432 - 367 рр. до н. е.) став заздрісно говорити про нього, як про найщасливішого із людей. Діонісій, щоб провчити заздрісника посадив його на своє місто. Під час балу Дамокл побачив, що над його головою висить на кінській волосині меч. Діонісій пояснив, що це - емблема тих небезпек, які йому, як володарю, постійно погрожують, не дивлячись на життя, яке всім здається щасливим.

«АВГІЄВІ СТАЙНІ»

Хочу звернути вашу увагу на фігуру Геракла. В античній міфології є така дуже цікава розповідь про Геракла і Авгієві стайні. Колись Геракл домовився з Авгієм, що за один день очистить двір для худоби і за це отримав би десяту частину худоби Авгія. Авгій не повірив, що він за один день зробить усе і погодився. Геракл зламав з двох протилежних боків стіну, яка оточувала двір для худоби і відвів в нього воду двох річок, Алфея і Пенея. Вода з цих річок очистила гній, а Геракл знову склав стіни.Таким чином, зробивши своє діло, Геракл попросив винагороду, але гордий цар Авгій відмовився її віддавати. І довелось йому повернутися ні з чим в Тіринф. Через декілька років, Геракл помстився Авгію, вбивши його смертоносною стрілою. Саме завдяки цій легенді і виник фразеологізм «авгієві стайні», що означає дуже важку роботу (непосильну).

«ТАНТАЛОВІ МУКИ»

А ось на картины - фігура царя Тантала. Гадаю, вам відомий такий фразеологізм, як «танталові муки». А походження цього вислову - давньогрецьке. Тантал в давньогрецькій міфології - лідійський або фрідійський цар, який був приречений на вічні муки. За легендою Тантала за образу богів було суворо покарано: скинутий в Тартар, він повинен був вічно відчувати нестерпну спрагу та голод, хоча він стояв по горло в воді і над ним нависали гілки з соковитими плодами. А значення даного фразеологізму - безперервні муки.

Учитель: На цьому наша екскурсія по Стародавній Греції закінчилася.

Подорожуємо далі... Ієрусалим ...«Всі дороги ведуть до Риму»… Цей крилатий вислів можна легко перефразувати - «Всі дороги ведуть до Єрусалиму». Саме так спадає на думку, мабуть, кожному, хто ступить на благословенну землю.

Єрусалим - священне місце не лише для християн. Це своєрідна колиска трьох монотеїстичних релігій світу - християнства, мусульманства та іудаїзму. Тут святині християнські, мусульманські та іудейські створюють величезну різнобарвну мозаїку: Храм Гробу Господнього поруч із мечеттю Аль-Акса, Стіна Плачу - місце паломництва тисяч іудеїв…Проте найбільше, все-таки, мабуть, сюди приїжджає саме християн. Для сотень тисяч їх Храм Гробу Господнього - Святая Святих. Але ми зазирнемо у Біблійні скрижалі, і знайдемо фразеологізми, які використовуються у нашому мовленні більше ніж 2000 років.

Екскурсію проводять учні

Звернемося до Святого Писання. Саме вивчаючи Біблію, ми поринаємо в море образної мови, збагачуємо себе, своє мовлення, розкриваємо для себе таємниці історії, релігії, біблійних притч і переказів.

"ВНЕСТИ СВОЮ ЛЕПТУ"

Лепта - це дрібна монета у Стародавній Греції. Багаті люди часто жертвували у скарбницю Єрусалимського храму. Щедрі внески багатих, які жертвують, не зменшуючи свого статку, протиставлені скромному внеску бідної вдови. Вона віддала все, що мала, - дві лепти (Мк. 12:41-44).

"ЗАКОПАТИ ТАЛАНТ У ЗЕМЛЮ"

В Євангелії від Матвія, 25:14-30, читаємо про чоловіка, який кудись поїхав і доручив рабам оберігати його майно: одному рабу він дав п'ять талантів, другому - два, а третьому - один (талант - давня єврейська срібна монета). Раби, які отримали п'ять і два таланти, пустили їх у справу, а той, що отримав один талант, закопав його в землю, щоб не загубився. Хазяїн, коли повернувся, похвалив перших двох рабів, які отримали прибуток, і посварив того, хто не скористався можливістю збагатити господаря.

Тепер цей вираз означає не лише невикористання своїх можливостей, грошей, а й здібностей (талантів), втрату їх, а це значить - не догодити Богові.

"За сімома замками (печатями)"

У Біблії згадується про книгу, яку нікому не вдалося відкрити, щоб подивитися, що в ній написано. Книга ця зберігається за сімома печатями (Об. 5).

У сучасній мові цей вислів уживається на позначення чогось далекого, неприступного, неможливого для користування.

"КІНЕЦЬ СВІТУ"

У Біблії (в Об'явленні Івана Богослова) розповідається про друге пришестя Ісуса Христа й появу антихриста, про боротьбу між ними, про тисячолітнє царство Ісуса, страшний суд і кінець світу, а потім про вічне Царство Ісуса Христа і праведників.

Вирази «страшний суд» і «кінець світу» вживаються в перебільшенні чогось, особливо при жартівливо-іронічному зображенні сварки, безладдя, стихійного лиха.

"УМИВАТИ РУКИ"

Цей вираз походить з Євангелії. Пилат, віддаючи Ісуса для розправи, умив руки і сказав: «Я невинний у крові Його! Самі ви побачите» (Мт.?27:24).

Коли йдеться про ухилення від відповідальності за що-небудь, тоді кажуть: «Я умиваю руки».

"ШАНУЙ БАТЬКА СВОГО І МАТІР СВОЮ"

Одна із Заповідей Божих (п'ята) гласить: «Шануй батька свого та матір свою, щоб продовжились дні твої на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі» (Вих. 20:12).

Учитель: Вирушаємо в пошуках нових фразеологізмів, але погода різко зіпсувалася і пішов сильний дощ.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА "АВСТРАЛІЙСЬКИЙ ДОЩ"

Учні стоять. Вчитель показує рух, усі повторюють його поступово приєднуючись один до одного.

- Чи знаєте ви, який австралійський дощ?

Піднімається вітер. (Потираємо руки)

Падають перші краплини дощу. (Клацаємо пальцями)

Почалася злива. (Плескаємо долонями по стегнах)

Злива перетворилася на бурю. (Топаємо)

Ось буря стихає. (Плескаємо долонями по грудині)

Стихає злива. (Плескаємо долонями по стегнах)

Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)

Шумить тільки вітер. (Потираємо долонями)

Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)

Незважаючи на несприятливі погодні умови ми опиняємося в Україні. Але експедиція наша не закінчилася, нас чекають фольклорні джерела.

"ЗНАЙДИ ПАРУ"(на слайді розташовані фразеологізми з тлумаченням у вільному порядку)

  • дати гарбуза - відмова дівчини парубкові

  • облизня піймати-зазнати поразки

  • свиню підкласти - улаштувати велику неприємність.

  • вусом не моргнути - не зреагувати на щось

  • купувати кота в мішку - придбати що-небудь, не бачачи й не знаючи його якостей.

  • вскочити в халепу - опинитися в небезпечному становищі.

  • пасти задніх - відставати або поступатися у чому-небудь

  • тримати язика за зубами - мовчати

  • бити байдики - нічого не робити , нічим не займатися;

ІV. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК

Ми з вами зібрали матеріал, тепер нам треба його проаналізувати, систематизувати, навчитися розбиратися.

ГРУПОВА РОБОТА

І група виписує слова біблійного походження, ІІ група - античного, ІІІ група - власне українські фразеологізми.

На живу нитку,іти на Голгофу, ахіллесова пята, змотувати вудку, блудний син, нести свій хрест, троянський кінь, дбати про свою шкуру, манна небесна, зуби гострити, канути в Лету, нитки Аріадни, гріти руки, давати відкоша, десятою вулицею обходити, гордіїв вузол.

АСОЦІАЦІЯ

Зараз нам пропонується розгадати фразеологічні криптограми і з розшифрованими фразеологізмами скласти речення.

Конспект уроку У пошуках фразеологізмів- замовляти зуби

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівкрокодилячі сльози

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівяк корова язиком злизала

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівяк кіт наплпкав

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівяк риба в воді

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівна сьомому небі

Конспект уроку У пошуках фразеологізмівводити за ніс

Підкресліть члени речення. Який висновок можна зробити щодо фразеологізмів?

ПОШУКОВА РОБОТА «ЗНАЙДИ ПОТРІБНІ ВИСЛОВИ»
Серед поданих сполучень слів виписати фразеологізми. Підкресліть у першому слові другу від початку букву, який склався початок прислів'я «...будь людиною»?

Змінити гнів на милість; батьківський гнів, премудрість вчення; безодня премудрості; оженили мене не спитавши; оженили за згодою; вибивати пил; вибиватися в люди; класти зуби на полицю; класти хліб на полицю; людина великої душі; людина великого розміру; одна ластівка - то ще не весна; ластівка під стріхою; тьма-тьмуща; дуже багато; сміх крізь сльози; сльози від сміху; сильний духом; фізично сильний.

  • Яка приказка в нас вийшла "Межи людей - будь людиною" Ця мудрість допоможе не тільки в мандрівках, але і в житті. Час нашої подорожі спливає, але збагачення власного мовлення фразеологічними перлинами, звичайно ж, не завершується. Перед вами тільки привідкрилася завіса образності, яскравості нашої мови. - Збіг урок наш, як коротка мить.

(Дуже швидко час біжить)

Але попереду у нас багато кроків,

І цікавих, і важких уроків.

V. РЕФЛЕКСІЯ

«НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»

Фразеологія вивчає…

Фразеологізм - це…

За походженням фразеологізми бувають…

Фразеологізми роблять наше мовлення…

Фразеологізми найчастіше вживаються у …

«МІКРОФОН»

Опишіть свій стан на уроці фразеологізмом

  • Ні пари з уст. (мовчати);

  • ніби язик прикусив ;

  • байдики бити, (ледарювати);

  • лити сльози, (плакати);

  • грати першу скрипку;

  • як білка в колесі;

  • як риба в воді;

  • спустивши рукава;

  • не покладаючи рук ;

  • не мав спочинку;

  • пас задніх;

  • ніс свій хрест;

  • працював до сьомого поту, як хлющ мокрий;

  • тихіший від води, нижчий від трави;

  • ловив ґав;

  • як у вулику;

  • ні пари з вуст;

  • аж гай гуде (шумить) - безперешкодно, інтенсивно;

  • пороти гарячку - діяти поспіхом;

  • ламав голову - напружено думати;

  • морочив голову;

  • взяти гору;

  • розкусити міцний горішок - з великими труднощами впоратись із чимось;

  • лущив як насіння;

  • кусати губи - виявляти почуття досади, образи, заздрощів;

  • працював від дзвінка до дзвінка;

  • відкрилося друге дихання;

  • припало до душі;

  • зірок з небі не хапав;

  • знай наших;

  • підбирали ключі.

VІ. КОМЕНТОВАНЕ ОЦІНЮВАННЯ

VІІ. Д/З напишіть твір-мініатюру про випадок з життя, використовуючи фразеологізми

Використані джерела:


Методичний посібник «Навчаємо залюбки. Кожний етап уроку з поетичних рядків» Автор-упорядник Н.М.Борівська

ua.convdocs.org/docs/index-7958.html



© 2010-2022