- Преподавателю
- Украинский язык
- Разработка по украинскому языку 6 класс. Способы образования прилагательных
Разработка по украинскому языку 6 класс. Способы образования прилагательных
Раздел | Украинский язык |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Гуркина И.М. |
Дата | 25.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тема: Основні способи творення прикметників
Мета:
-
сформувати в учнів поняття про основні способи творення прикметників;
-
розвивати вміння утворювати прикметники й доречно вживати їх у мовленні; зв'язне мовлення учнів, навики роботи в групі;
-
виховувати почуття прекрасного й поваги до природи.
Очікувані результати:
-
знають способи словотворення;
-
утворюють прикметники від інших частин мови з допомогою відомих способів словотвору;
-
складають речення з прикметниками.
Тип уроку: засвоєння нових знань та формування навичок учнів
Обладнання: відео мультфільм «Листопад», картки з назвами способів творення прикметників, осінні листочки, кошик із овочами та фруктами, аудіозапис твору П.Чайковського «Пори року. Листопад», аудіо запис пісні «Ягодка малинка»
Міжпредметні зв'язки: музичне мистецтво, живопис, природознавство.
Клас: 6
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось вже дзвоник пролунав,
6-А за парти став.
Станьте рівно, як годиться.
Чи все на парті - подивіться.
Дружно назад озирніться,
Мило гостям посміхніться.
Додалося вам охоти?
Тож, приступим до роботи.
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Повторення вивченого матеріалу.
Запрошую вас здійснити цікаву подорож у світ природи, бо її краса чарує нас щоденно. Спостерігаючи за нею, ми можемо дізнатися багато цікавого і корисного. А головне - ми насолоджуємося її красою.
-
Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року?
-
Осінь.
-
Розгляньте уважно картину І. Левітана «Золота осінь і скажіть: яка вона - осінь?
-
Золота, чарівна, красива, щедра, дивовижна, яскрава (учні записують слова у зошити і на дошці)
-
Дуже добре. Розгляньте уважно записані слова і скажіть, до якої частини мови вони належать?
-
Це прикметники.
-
Протягом декількох років ми вивчаємо з вами цю частину мови. Скажіть, будь ласка, що ми називаємо прикметником?
-
Прикметник це самостійна частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке? І вказує на ознаку предмета.
-
Для чого ми використовуємо прикметники в мові?
-
Ми використовуємо прикметники, щоб прикрасити, увиразнити нашу мову.
-
Молодці. Давайте трохи пограємо і з'ясуємо, чи достатньо добре ви знаєте матеріал попередніх уроків (учитель запитує учнів кожного ряду по-черзі)
Гра « Так-ні»
- Прикметник службова частина мови? (ні)
- Прикметник означає дію або стан предмета? ( ні)
- Прикметник відповідає на питання який? Чий? (так)
- Прикметник в реченні найчастіше виступає додатком? (ні)
- Прикметник вживається тільки у повній формі? (ні)
- Прикметник має 3 розряди? (так)
- Прикметники сестрин, братів належать до якісних? (ні)
- Ступені порівняння прикметників мають 3 форми? (ні)
- Прикметник змінюється за родами і числами? (так)
- В реченні прикметники найчастіше всього виступають у ролі означення (так)
- Повні і короткі форми мають присвійні і відносні прикметники? (ні)
- До твердої групи належать прикметники з основою на твердий приголосний (так)
2. Перевірка домашнього завдання.
Алгоритм
-
Молодці. А тепер подивимось, як кожен із вас засвоїв вивчений матеріал. Приготуйте алгоритм. Я прочитаю слова, а ви визначте, до якої орфограми вони належать (на екрані записані правила під буквами). Учні ставлять хрестики в алгоритмі, помічаючи правильну відповідь.
(Темний, тихо, дерев'яний, найшвидший, повен, кмітливий, золотий, собачий, більший, курячий).
(За допомогою матриці учитель перевіряє алгоритми учнів)
- Продовжимо нашу чарівну подорож. Пригадайте і назвіть осінні місяці.
- Вересень, жовтень, листопад.
- Який зараз місяць?
- Листопад.
3. Вибірковий диктант.
- Пропоную вам завітати до тітоньки Сови і подивитися мультфільм про останній осінній місяць. Під час перегляду уважно слухайте лісову вчительку. Випишіть словосполучення, до складу яких входять слова, що позначають предмет та його ознаку (учні виписують прикметники з іменниками, до яких вони відносяться).
(Учні дивляться мультфільм «Листопад» із серії «Пори року» з уроків тітоньки Сови і виконують завдання)
Останній місяць, дні короткі, теплі курточки і шапки, перший лід, снігова метелиця.
(Розбір одного зі словосполучень)
Останній місяць - це словосполучення, головне слово місяць, ставимо питання: місяць який? - осінній. Словосполучення просте, іменникове.
Останній місяць
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
(Звучить музика П. І. Чайковського «Пори року», під музику діти з учителем ходять по опалому листю)
- Дуже приємно ходити осіннім лісом або парком, наступати на опале листя і слухати його шерхіт, вдихати тепле повітря і насолоджуватися останніми теплими днями. Не можна утриматися, щоб не підняти осінній листок і не помилуватися його яскравими кольорами. Давайте ми зберемо осінній букет із опалого листя і подивимось, яку дивну красу він дарує нам (учні збирають листя, на якому записані завдання для груп)
-
Робота в групі.
-
Проведіть дослідження і з'ясуйте тему сьогоднішнього уроку.
Залиште один рядок для запису теми уроку.
І група.
Проведіть дослідження і з'ясуйте, як утворилися подані слова
Осінній, холодний, сонячний, ясний , туманний
ІІ група
Проведіть дослідження і з'ясуйте, як утворилися подані слова
Беззубий, пресильний, безмежний, невисокий, безвусий.
ІІІ група
Проведіть дослідження і з'ясуйте, як утворилися подані слова
Підсліпуватий, придворний, приміський,підводний, надхмарний.
ІV група
Проведіть дослідження і з'ясуйте, як утворилися подані слова
Червонобокий, світло-зелений, чорноморський, малодосвідчений, синьоокий
(Після закінчення роботи командири груп роблять висновки, на дошці вивішуються назви способів творення прикметників і кріпляться осінні листочки, зібрані в осінній букет)
1. суфіксальний
2. префіксальний
3. префіксально - суфіксальний
4. складання основ і слів
- Так над якою ж темою ми працюватимемо сьогодні на уроці?
- Способи творення прикметників.
- Запишіть тему на пропущеному рядочку.
2. Фізхвилинка.
(Під пісню «Ягідка малинка» діти виконують танцювальні рухи)
ІV. Осмислення і закріплення вивченого матеріалу.
-
Творча робота (Осінній кошик).
-
На початку уроку ви сказали, що осінь щедра. Скажіть: на що щедра осінь?
-
Осінь щедра на овочі і фрукти.
-
Давайте зазирнемо в осінній кошик і побачимо чим багата осінь. Від назв предметів, які ви побачите, утворіть прикметники (учитель демонструє овочі і фрукти)
-
Картопля, морква, буряк, огірок, помідор, яблуко, груша, персик.
-
-
Запишіть ці прикметники в зошити і скажіть, яким способом вони утворені?
-
Картопляний, морквяний, бурячний, огірковий, помідорний, яблучний, грушевий, персиковий.
-
-
Складіть два речення, використовуючи записані прикметники.
-
У шкільній їдальні продають різні соки: яблучний, грушевий, персиковий.
-
-
Поясніть розділові знаки в цьому реченні.
-
Морквяний сік дуже корисний для здоров'я.
-
-
Поясніть орфограми у словах: морквяний і здоров'я.
-
-
Прийом «Накласти латку»
-
-
У кожного на парті лежить картка з текстом, в якому не вистачає слів. Відновіть текст, використовуючи слова д для довідок. Підкресліть прикметники і визначте їх спосіб творення.
-
Відновіть текст.
Визначте спосіб творення прикметників.
Серед культурних рослин родини. ....... найбільше господарське значення має соняшник. Привезена з Мексики рослина з ............ суцвіттям поширилася в Європі на початку 16 століття. Соняшник - найважливіша.......культура, яку вирощують переважно в степовій смузі на ...... грунтах. Це ..... рослина з ....листками.
Довідка: складноцвітих, яскраво-жовтим , олійна, чорноземних,
однорічна, великими.
V. Завдання додому.
Вивчити § 30, виконати впр. 293
Напишіть твір-мініатюру «Осінній ліс»
VІ. Підсумок уроку.
-
Конструювання
Як ми називаємо квіти, які ростуть у полі - польові.
Троянда, яка має 30 пелюсток - тридцятипелюсткова.
Як ми називаємо ромашку, що лікує від застуди -лікувальна.
Квітка яка має поєднання білого і блакитного кольорів - біло-блакитна.
Квіти, які вирощують для прикрашання, декорування - декоративні.
Як говорять про дуже красиву квітку - прекрасна.
(Визначте спосіб, яким утворено ці прикметники).
-
Відповіді на запитання.
Над якою темою ми працювали сьогодні на уроці?
Які способи творення прикметників ви знаєте?
За допомогою яких частин слова утворюються прикметники?
Чи виправдалися ваші очікування від уроку?