Урок Просте ускладнене речення

Раздел Украинский язык
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок української мови 11-А клас

Тема. Просте ускладнене речення

Мета:

навчальна: повторити й закріпити знання з теми; опрацювати прогалини в знаннях учнів з теми, опрацювати індивідуальні проблеми; відпрацьовувати навички виконання завдань тестового характеру; удосконалити навички синтаксичного розбору простого речення;

розвивальна: розвивати мисленнєві процеси (аналіз, узагальнення);

учити аргументовано відстоювати власну точку зору; розвивати навички правильного інтонування, творчі нахили, пам'ять,уважність, спостережливість, здатність до самовираження;

виховна: виховувати культуру мовлення, загальну культуру.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь.

Правопис: розділові знаки в простому ускладненому реченні.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Культура мовлення і стилістика: інтонація простих речень з ускладненими елементами.

Текст (риторичний аспект): використання простих речень з ускладненими конструкціями в усному й писемному мовленні.

Міжпредметні зв'язки: українська література (література рідного краю).

Форми та методи роботи: елементи проектної технології, інтелектуальна

розминка, робота з тлумачними словниками, «Я - коректор»,

лінгвістичне конструювання, мовознавче дослідження, «Редактор», поетична

самопрезентація, журналістський практикум.

Демонстраційний матеріал - власна презентація за темою урока.







Дорога під силу тому, хто йде!

Народна мудрість


Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні останній урок української мови і останній відкритий урок у шкільному житті моїх учнів - 11-А класу. Тому хотілося б побажати вам, дорогі діти , щоб він залишився у вашій пам`яті цікавим , творчим і плідним.

Відомо, що найкращого результату досягає той, хто беззаперечно вірить у свої сили. Тож до роботи!

II. Повідомлення теми і мети уроку. Епіграф.(Слайд 1)

III. Актуалізація.

1.Прослухайте текст. Сугестія «Метелик». ((Слайд 2)

Завдання: визначити граматичні основи та якими синтаксичними конструкціями ускладнені речення в тексті.

Пропоную вибрати метеликів, які вам найбільше імпонують.

А тепер поділіться на групи за кольором метеликів.

1 група. Завдання: визначити складне речення, його вид та чим воно ускладнене.

Для ацтеків метелик був символом бога Тлалока.

Тлалок - бог води.

Вважалося, що тільки сині метелики мали доступ до небесних володінь і могли сповіщати Тлалока про необхідність життєдайних дощів на землі.

  • У тих, хто вибрав метелика синього кольору , провідна риса характеру - життєлюбство.

2 група. Завдання: визначити відміни іменників та чим ускладнене речення. (Слайд 3)

У Японіі метелик - символ щастя. У кожній японській оселі має бути зображення метелика. Залітаючи до помешкання, метелик приносив родині щастя.

Ті, кому сподобався метелик зеленого кольору, уміють відчувати себе щасливими.

3 група. Завдання: чим ускладнене речення, якими частинами мови виражені слова в реченні. (Слайд 4)

Для північноамериканських індіанців черокі (у це вони свято вірили) метелики - це духи вогню, які народжуються в полум' ї і йдуть в полум'я.

Якщо ваш вибір - червоний метелик, ви - експресивна натура.

4 група. Завдання: чим ускладнене речення, визначити сонорні приголосні та лабіалізовані голосні звуки. (Слайд 5)

У Китаї одним з найулюбленіших танців є "Танець метеликів» Китайці вірять, що саме метелики приносять людям гарні сни, сповнені солодких мрій.

Якщо вам сподобався жовтий метелик, мрійливість - провідна риса вашого характеру.

2.Теоретичний блок:

1. Якими синтаксичними конструкціями може бути ускладнене просте речення?

2.Якими розділовими знаками виділяються синтаксичні конструкції, які ускладнюють речення?

3.Дати визначення поняттям, які ускладнюють речення.

iV. .Робота над закріпленням теми.

1.Практична робота.

1.Дослідити текст притчі, визначити синтаксичні конструкції, що ускладнюють речення. Зробити логічний висновок з притчі. Пояснити розділові знаки при:

1 група: відокремлені члени речення;

2 група: однорідні члени речення;

3 група: вставні і вставлені конструкції;

4 група: звертання; зробити синтаксичний розбір речення.

1 група: Притча «Щастя». (Слайд 6)

Одного разу три брати побачили Щастя, що сиділо в ямі.
Один з братів підійшов до ями і попросив у Щастя грошей. Щастя обдарувало його грошима, і він пішов щасливий.
Другий брат попросив жінку-красуню. Відразу ж отримав і втік разом з нею, не тямлячи себе від щастя.
Третій брат нахилився над ямою:
- Чоловіче, що тобі потрібно? - запитало Щастя.
- А тобі що потрібно? - запитав брат.
- Витягни мене звідси, - попросило Щастя.
Брат простягнув руку, витягнув Щастя з ями, повернувся і пішов геть. А Щастя пішло слідом за ним.

Висновок:

2 група: Притча «Гроші». (Слайд 7)

За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров'я; будинок,але не домашній затишок; житло, розваги, але не радість; освіту, але не розум; прикраси, але не красу; розкіш, але не культуру; релігію, але не порятунок. (Поль Брегг)

Висновок:

3 група: Притча «Навіщо?» (Слайд 8)

Цар запросив гостей на свято, але не визначив час (ніхто не знав, коли воно відбудеться). Розсудливі, безперечно, готувалися до зустрічі завчасно, вважаючи, що в царських палатах до свята все готове. Обмежені тлумачили інакше: " Часу повно, встигнемо, бо царю й самому потрібні великі приготування ".

І ось раптово пролунало царське слово. Розумні з' явились у святковому вбранні, дурні ж і причепуритися не встигли. Зрадів цар першим, розігнався на других. Мовив: "Поруч сидітимуть і візьмуть участь у церемонії ті,хто приготувався, неготові ж нехай стоять і дивляться".

Висновок:

4 група: Синтаксичний розбір речення.

Навчи мене сумнівів, мамо, вдихни в мої ночі тривоги : у

світі не просто, не прямо розбіглися долі-дороги.

2. Цифровий диктант. Завдання: визначити, чим ускладнені реченні і записати цифрами. (Слайд 9)


1. Хай, милі друзі, вам щастить у праці мирній.

2. За вікном спить ніч, в темне небо загорнена, зорями прихорошена.

3. Жовте листя тихо раз по раз сідало на землю, вкриваючи її пишним золотим покриттям.

4.Степ, оповитий тишею, дихав пахощами росяних трав.

5. А я не знаю нічого ніжного, окрім берези.

6. Слався, дух творчості людської!

7. Величезна хвиля з громовим гуркотом ударила об причал, здiйнялася високо вгору i розсипалася густими бризками.

8. Бере все живе в сонця огонь золотий i живиться ним.

9. Налита сонцем і вітрами, хлюпоче веслами весна.

10. Звісно, то скрипіли охоплені полум 'ям осені дерева.

Перевіряємо: 1, 4, 5, 4, 6, 1, 2, 2, 4, 3 (Слайд 10)

Обмінялись зошитами,виставили оцінки.

3. «Я - коректор» (вибірково 2-м учням).

3.1. Творчий диктант на доповнення синтаксичних одиниць

Відновити текст: уставити на місці крапок однорідні члени речення з довідки. Пояснити пунктограми.

І гори, й долини, і поля, і сади, і ставок, і хати були залиті …, …, …, як срібло, світлом. Куди не кинеш оком, скрізь весело та любо! Зеленіла молода бутвина на городах, зеленіли …, …., зеленіли розкішні … ….

Над ставком, над садками …, …, … хвилями золоте марево, неначе на повітрі ворушились якісь пасма … … ниточок. А над зеленою землею синє-синє та глибоке літнє небо; а між небом та землею золоте сонце та хвиля світова! І весело, й любо, й радісно! І не до одного веселого, навіть до нещасного, безталанного сміялося небо, сміялася земля, сміялося сонечко ясне, а ставочок між зеленими горами, між зеленими … … неначе реготавсь!..

Холодне серце старої Хомини; весь світ - …, …, … - усе … … (І. Нечуй-Левицький).

Довідка: миготіло, грало, лилося; поля, садки; вербами та садами; чистим, прозорим, білим; тонких золотих; і фабрика, і ліс, і небо; бур'яни та бузина; захиталось і закрутилось.

Визначити види однорідних членів речення.

3.2. Пояснювальний диктант. Переписати, розставляючи розділові знаки.

1. Не сіявши не оравши не буде жито родити (Нар. творчість).

2. Чудовий піаніст Лисенко надзвичайно тонко й художньо передав твори Шумана Шопена Ліста (В. Дяченко).

3. Діла мої буденні й великі відкриті перед людством (Б. Олійник).

4. Якби хліб та одежа то їв би козак лежа (Нар. творчість).

5. Природний співак він любив пісні і в душі пишався своїм артистичним хистом (В. Дяченко).

6. І на оновленій землі врага не буде супостата (Т. Шевченко).

7. З путі далекої вернувся машиніст укритий порохом увесь пропахлий димом (М. Рильський).

8. Жінка дивиться на Десну заклопотано наче велике щастя її чекає на тому березі посеред лугів де трави такі високі що можна заблукати (О. Довженко)

4. Творча робота "Дерево побажань". (Поетична самопрезентація).

У формі простого ускладненого речення

залиште своє побажання школі, вчителям,

друзям.

І я хочу залишити вам побажання. (Слайд 11)

Хай райдугою викладає вам життя місток від шкільного порога до небесних висот!

Хай доля стелиться вам щасливими рушниками, уквітчаними здоров`ям і щастям!

Хай Бог посилає вам перешкоди, долаючи які, ви ставатимете сильнішими та мудрішими.

Щасливої вам дороги! На пам`ять про наш останній урок дарую вам частинку свого серця.

Оцінювання.

V. Підсумок уроку.

1.Повертаємось до епіграфу. Які висновки зробите для себе? (Слайд 12)

2.Оцінювання.

VI. Рефлексія. Рефлексійна анкета.

На уроці я:

- зробив успіхи в…

- труднощі відчув…

- мене захопило..

- виявляється, творити - це…

Урок Просте ускладнене речення.

  • Щасливої вам дороги! На пам`ять про наш останній урок дарую вам частинку свого серця.




Урок Просте ускладнене речення.

© 2010-2022