Інтегрований урок з природознавства та літератури на тему Поняття про сузіря

Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

СОНЦЕВСЬКА ЗОШ I-III СТУПЕНІВ









Розробка

інтегрованого уроку

з природознавства та української літератури

у 5 класі





Тема: поняття про сузір'я. Значення зоряного неба в

історії людства. Міфи та легенди про сузір'я.





Підготували: Михайлова В.М. - вчитель української літератури. Шрамко Л.П. - вчитель природознавства.

Мета уроку: природознавство- сформувати у учнів уявлення про сузір'я;

формувати в школярів практичні навички орієнтуватися

в зоряних картах;

українська література: продовжити знайомство з міфами

та легендами про сузір'я ,допомогти учням усвідомити їх

зміст та особливості форм і значень.

Розвиваюча мета: природознавство- розвивати вміння аргументувати

свою відповідь;

українська література - формувати уміння логічно мисли-

ти та застосовувати знання, отримані раніше;

Виховна мета: природознавство- формувати позитивне ставлення до

навчання;

українська література - розвивати допитливе, шанобливе

ставлення до світоглядних уявлень наших предків;

Очікувані результати: учні пояснюють поняття сузір'я,показують на

карті зоряного неба Полярну зірку, сузір'я Великої та Малої

Ведмедиці, оцінюють роль зоряного неба в історії людства;

Знати 1-2 легенди про сузір'я.

Обладнання: карта зоряного неба, глобус, роздавальні картки,пізна-

вальна література, відеоряд.

Тип уроку: засвоєння нових знань,формування вмінь і навичок.



Хід уроку

I. Організаційний момент.

  • Добрий день, вам любі діти,

  • Пролунав уже дзвінок.

  • І тому ми разом з вами

  • Починаємо урок.

- Урок наш незвичайний,

- Цікавий та повчальний.

- Щоб оцінки гарні мати,

- Треба добре працювати!

  • У нас сьогодні присутні на уроці гості. Вони будуть спостерігати за вашою роботою. Привітайте їх!

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

1. Експрес - опитування.

- Що таке небесна сфера?( Небесна сфера - це уявна сфера, що оточує Землю, у центрі якої знаходиться спостерігач)

- Де буде розташовуватись центр небесної сфери, якщо спостерігав в селі Сонцеве на шкільному подвір'ї?

- Що входить до небесної сфери?( Зорі,Місяць,Сонце,планети)

- За який час Сонце проходить по великому колу небесної сфери? (За рік)

2. Перевірка домашнього завдання.

Завдання до всього класу.( розгадування кросворду; робочі зошити ст.39) -Чи склали ви кросворд? Чи записали ви відповідні поняття по горизонталі і вертикалі?

Індивідуальне завдання. Розпочати роботу над міні - проектом «Космос далекий і близький» (робочий зошит с.39) Заслуховування відбудеться на узагальненому уроці цієї теми. Хто вже розпочав збирати матеріал для міні - проекту?

3. Вправа з елементами самоперевірки. Установіть відповідність між словами першого та другого стовпчиків стрілками ( робочий зошит, ст.40)

1 21 березня А день осіннього рівнодення

2 22 грудня Б день зимового сонцестояння

3 22 червня В день весняного рівнодення

4 23 вересня Г день літнього сонцестояння

4 Вступне слово вчителя.

Учитель української літератури. Коли Сонце сідає за горизонт, на безхмарному небі то тут, то там з'являються зорі .Спочатку одна, потім друга, третя… десята, двадцята...

Учитель природознавства. І вже не перерахувати, настільки їх стало багато. Придивившись, ми бачимо, що зорі розташовуються то невеличкими групами, то скупченнями.

Що це за скупчення? Як впливають зорі на життя на Землі? Що таке Полярна зірка? Яка її роль? Про це та інші цікаві факти ви дізнаєтесь у ході нашого уроку.

III. Засвоєння нових знань.

1. Повідомлення теми уроку.

2. Формування мети й завдань уроку( читаємо разом з учнями).

3. Пояснення нового матеріалу. Значення зоряного неба в історії людства

Учитель природознавства. У зоряне небо людина вдивлялась ще із сивої давнини. Про те, які уявлення мали люди про зоряне небо, ми дізнаємося з історії писемного періоду. Головними світилами для людини тоді були Сонце та Місяць. Спостерігаючи за їхнім рухом, люди відкрили деякі важливі явища. Так, вони помітили, що Місяць і яскраві рухливі зірки, які пізніше греки назвали планетами, рухаються приблизно тим же шляхом, що і Сонце. Іще вони помітили, що в різні сезони року певні зорі сходять незадовго до настання ранку, а інші заходять відразу після заходу Сонця. Ці всі знання дали можливість орієнтуватися в просторі. Давні люди не знали ні точних механічних годинників, ні компаса. Їх замінювало зоряне небо. Від зміни фаз Місяця почали відлічувати час. Зорі від рідних берегів указували мореплавцям сторони світу. Вони служили маяками і в пустелях. Їх так і називали - дороговказні зорі.

Учитель української літератури. Про зорі складали міфи та легенди. - Що означає слово міф? ( Міф - це вигадана розповідь, яка передає первісні уявлення наших пращурів про всесвіт, про явища природи) - А легенда?( Усне народне оповідання про чудесну подію, що сприймається як достовірна) Давайте пригадаємо легенду «Про зоряний віз». Яке нещастя трапилось з людьми в невідомому селі?(Трапилась велика посуха) Кого зустріла дівчина на шляху?(Чоловіка,який помирав без води,потім на другого, …сьомого та собаку, який перекинув глечик.) Як наші предки пояснювали появу зірок на небі, що утворили сузір'я?(Коли перекинувся глечик, то з нього вилетіло сім зірок великих і восьма маленька та й поставали вони на небі) Спостерігаючи за зорями на небі, люди помічали, що зорі розташовані по - різному. Більш яскраві стали групуватися в сузір'я. Часто сузір'я отримували назви живності дійсної чи міфічної. Розповідь учнів. Колись давно у царя Лікасона, що правив країною Аркадією, була дочка на ім'я Калісто. Краса її була настільки надзвичайною, що сам Зевс закохався в неї. У них народився син Аркад. Ревнива богиня Гера, дружина всемогутнього бога Зевса, врешті - решт помстилася Калісто. Скориставшись своєю надприродною могутністю, Гера перетворила її на потворну ведмедицю. Якось юний Аркад, син Калісто, повернувшись із полювання, побачив біля дверей дикого звіра. Нічого не відаючи, він мало не вбив свою матір-ведмедицю. Так Зевс не допустив такого страшного злочину: він утримав руку Аркада, а саму Калісто назавжди забрав до себе на небо, перетворивши на прекрасне сузір'я. Говорили, що піднімав він її за хвіст, тому й такий довгий «хвіст» у Великої Ведмедиці. На Малу Ведмедицю заодно було перетворено улюблену собаку( за іншими версіями - служницю) Калісто. Не залишився на Землі й Аркад: Зевс перетворив його на сузір'я Волопас, приречене навіки стерегти на небесах свою матір. Головна зірка цього сузір'я називається Арктур, що означає «сторож ведмедиці»

Зевс часто милувався цими прекрасними сузір'ями, що страшенно не подобалося дружині Гері. Вона звернулася до морського бога Посейдона з проханням, щоб Велика Ведмедиця ніколи не торкнулася моря. Нехай помре від спраги! Однак Посейдон не послухався Гери. Хіба ж він міг дозволити, щоб кохана його брата, громовержця Зевса, померла від спраги. Велика Ведмедиця кружляє біля полюса й один раз на добу низько схиляється над північною стороною обрію, торкається морської поверхні, втамовує спрагу й після цього знову піднімається нагору, привертаючи своєю красою погляди людей. І справді, Велика й Мала Ведмедиці - сузір'я, що не заходять за обрій і найбільш помітні на північному небі.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Всемогутній бог Зевс вирішив узяти собі в дружини прекрасну німфу Калісто, одну із служниць богині Афродіти всупереч бажанню останньої. Щоб позбавити Калісто переслідувань богині, Зевс перетворив Калісто на Велику Ведмедицю, а її улюблену собаку - на Малу Ведмедицю і узяв їх на небо.

4. Фізкультхвилинка.

Сонце спить, небо спить,

Навіть вітер не шумить.

Рано - вранці сонце встало,

Всіх промінням привітало.

5. Учитель природознавства. До винаходу компаса зорі були основними орієнтирами: саме за ними давні мандрівники та мореплавці знаходили напрямок. Астронавігація (орієнтування за зорями) зберегла своє значення і в наш час - еру супутників і атомної енергії. Вона потрібна для штурманів і космонавтів, капітанів і пілотів. Навігаційними називають 25 яскравих зірок, за допомогою яких визначають місцезнаходження суден. Отже, можна сказати, що зоряне небо є невід'ємною частиною життя людини на планеті.

Поняття про сузір'я. Спостерігаючи за зорями на небі, люди помічали, що деякі зорі розташовані одна біля одної. Та щоб не заплутатись у цьому розмаїтті зірок на небі, більш яскраві стали групувати в сузір'я. Сузір'я -це групи зірок, взаємне розташування яких складає якусь фігуру чи контур. У наш час описано 88 сузір'їв. Кожне сузір'я має головні зорі. Таким зорям у давні часи давали власні імена, багато з яких збереглися до сьогодні. Роздивіться малюнок. Що на ньому зображено? (зодіакальні сузір'я. Чому вони носять таку назву - зодіакальні сузір'я? ( Бо вони тисячі років тому носили назви тварин («зодіак» із грец.- «коло тварин») Зодіакальні сузір'я - ті, по яких у своєму річному переміщенні серед зірок рухається Сонце. Рухаючись по екліптиці, Сонце проходить через кожне з них приблизно за місяць, після чого прямує у наступне. Таких сузір'їв налічується 12.

IY. Закріплення нового матеріалу.

1 .Робота з картою зоряного неба. Практична робота в групах. Позначте сузір'я на карті Великої та Малої Ведмедиць,Полярну зірку, Персей, Кассіопею. (Відповідь на 5-те завдання: якщо стати обличчям до Полярнї зорі, то спереду буде північ, позаду - південь,праворуч - схід, ліворуч - захід ) 2. Тестовий контроль. Робота в парах.

3. Інтерактивна гра «Вірю - не вірю» Читає вчитель речення, якщо твердження правильне, то учні плескають у долоні.

- Полярна зірка вказує чітко на північ?

- Дажбог - бог Сонця?

- Сузіря Північної півкулі нанесені на зоряну карту?

- Міфи- це пісня?

- Сузіря Малої Ведмедиці ще називають Малим Ковшом?

- Головна характерна ознака міфу - це віра в диво?

- У небі Північної півкулі древні греки виділяли 12 зодіальних сузір'їв?

4. Гра «Четвертий зайвий» На дошці - картинки .Учні повинні назвати яка з них зайва і чому

Y. Домашнє завдання. Природознавство. Параграф 17., ст..75-78,продовжити роботу над міні - проектом, робочий зошит с.39. українська література. Скласти легенду про своє сузір'я за яким ви народилися(7-9 речень)

Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть речення

- Найбільше мене вразило…..

- Мені запам'яталося …..

- Мене зацікавило більше….

- Для мене було новим…..

- Мене дивує….

-Я відкрив для себе….

YI. Рефлексія.

Дайте відповіді «Так - «+», чи Ні -«-«» на кожне питання стосовно сьогоднішнього уроку.

- Чи було складно на уроці?

- Чи було цікаво на уроці?

- Чи все зрозуміло з вивченої теми?

- Чи з задоволенням ви працювали на уроці?

Учитель української літератури. Діти, дякуємо вам за урок!

Учитель природознавства. Урок закінчено!





© 2010-2022