Урок з теми Прислiвник

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

УКРАЇНСЬКА МОВА 7 КЛАС

ТЕМА: Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

МЕТА: учні повинні знати відомості про прислівник, його граматичні ознаки, синтаксичну роль, правопис.

Учні повинні вміти розпізнавати прислівники, визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль, використовувати прислівники як засіб зв'язку речень у тексті.

Виховувати увагу, спостережливість, шанобливе ставлення до надбань рідного народу

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця

Хід уроку

I. Організаційний момент

Простягнімо долоню.

Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість, творчість.

Простягніть іншу долоню\На неї я подарую вам свою любов, терпіння, повагу.

А тепер обміняймося дарунками (доторкнімося долонькою до долоньки)і побажаємо одне одному натхненної праці.

II. Повідомлення теми і мети. Мотивація.

III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

Учитель. Діти, сьогодні на уроці ми з вами з'ясуємо, що таке прислівник, які морфологічні ознаки йому властиві, яким членом речення може виступати. Але спочатку пригадаємо, які СЧМ вам відомі. Це можемо перевірити за допомогою наступного завдання

Завдання. Розподілити слова за частинами мови

Багатий, забагато, боляче, мить, миттєвий, густіший, троє, давнішній, навздогін, здоганяти, коло, тримають, жагучий, другий, мій, неволячи, ненавидячи, хтось, співати, друг, шостий, три, ніщо.

  • Скажіть, за якими ознаками ви згрупували слова (діти називають частини мови, а потім під керівництвом учителя називають групи слів, які до них входять, обґрунтовуючи свій вибір. Прислівники пояснюють останніми). Якщо нічого не відомо, або діти визначили прислівники як інші ЧМ, то записуємо в окрему колонку, а потім колективно приходимо до висновку, що це прислівник

  • Що вам уже відомо про прислівник?

(діти відповідають)

СЧМ - відповідає на питання ЯК ? ДЕ? КОЛИ? КУДИ?..

Завдання. Визначити значущі частини слова

Багатенький, забагато, мить, коло, тримають.

  • Чому в одних словах є закінчення, а в в слові забагато - немає?

Висновок: Прислівник - незмінна частина мови

  • Тепер детальніше ознайомимося, ЩО ТАКЕ ПРИСЛІВНИК

  • Пропоную наступне завдання

Пошукова робота (усно) Знайти прислівники за вивченими ознаками, з'ясувати, від яких частин мови вони залежать.

  • Що вранці не зробиш, то ввечері не здогониш

  • Добре роби - добре й буде!

  • Молоде орля, та вище старого літає!

Учитель. Якщо прислівники пов'язані з дієсловом, дієприслівником, то вони означають ознаку дії . А ще прислівник означає ознаку предмета, якщо залежить від іменника (кава по - турецьки). Якщо прислівник залежить від прикметника, дієприкметника, прислівника, то він вказує на ознаку іншої ознаки ( дуже голосно, якісно приготований)

Отже, що означає прислівник? (відповіді дітей)

  • Щоб закріпити теоретичний матеріал, пропоную вам виконати таке завдання

Вибіркова робота (троє біля дошки)

Розподілити прислівники відповідно до значення: до першої колонки записати прислівники, що виражають ознаку дії; до другої - ознаку іншої ознаки; до третьої - ознаку предмета.

Жити поблизу, дуже високий, сказати спересердя, розмова наодинці, ледве теплий, удвічі дешевий, повернути ліворуч, м'ясо по - закарпатськи, виглядати молодо, надзвичайно талановитий, кава по - варшавському, трохи гіркий, шлях уперед.

(Пояснили, виправили помилки, якщо є)

Учитель. Наш опорний конспект з теми «Прислівник» майже готовий. Залишилося звернути увагу на розряди за значенням і визначити, яким членом речення може бути прислівник

ПРИСЛІВНИК

Незмінна СЧМ

ознаку дії, іншої ознаки чи предмета

(працювати плідно, дуже уважно, кава по - львівськи)

Де? Куди? Звідки? Як? Коли? Навіщо?

Розряди за значенням

Спосіб дії

як? яким способом?

Красиво, нашвидкуруч

Міра і ступінь

скільки? наскільки? в якій мірі?

Багато, мало, дуже

Місце дії

де? куди? звідки?

Там, тут, всюди

Час дії

коли? як довго? з / до якого часу?

Сьогодні, допізна, вночі

Причина дії

чому? через що? з якої причини?

Зозла, спересердя

Мета дії

для чого? навіщо? з якою метою?

Навмисне, на зло

Фізкультхвилинка

Трава низенька - низенька, (усі присіли)

Дерева високі - високі, (піднімають руки вгору)

Вітер дерева колише - гойдає,

То вліво, то вправо нахиляє, (нахил вправо, вліво)

То вгору, то назад, (потягуються вгору, назад)

То вниз нагинає (нагинаються вперед)

Птахи летять - відлітають, (махають руками)

А учні тихенько за парти сідають.

Вправа «Редактор» (робота в парах). Взаємоперевірка (пара перевіряє пару), потім колективна перевірка.

Відновити уривок із тексту М. Коцюбинського «Ялинка», дібравши потрібні прислівники з довідки, які виконували б роль залежного слова, за таблицею визначити розряд за значенням. Визначити, яким членом речення виступають виділені слова.

У лісі посутеніло. Настав вечір. Василько їхав лісом, коні… поринали в сніг і … переступали з ноги на ногу. Василько … помітив, що він

Їде не дорогою, а … , лісом, … Він став. «Треба … знайти дорогу, - подумав Василько. - Вернусь …. до саней і …. поїду …. дорогою »ю Він повернув коні і поїхав … . … Їхав Василько проти вітру та снігу, а саней не було. «Я десь узяв дуже соб, а треба цабе», - подумав він і повернув … . У лісі … затемніло.

Довідка: зовсім, ледве - ледве, незабаром, так, навмання, назад, конче, звідти, навпростець, довго, назад, ліворуч, глибоко.

У лісі посутеніло. Настав вечір. Василько їхав лісом, коні глибоко поринали в сніг і ледве - ледве переступали з ноги на ногу. Василько незабаром помітив, що він

Їде не дорогою, а так ,лісом, навмання. Він став. «Треба конче знайти дорогу, - подумав Василько. - Вернусь назад до саней і звідти поїду навпростець дорогою ». Він повернув коні і поїхав назад . Довго Їхав Василько проти вітру та снігу, а саней не було. «Я десь узяв дуже соб, а треба цабе», - подумав він і повернув уліворуч . У лісі зовсім затемніло.


  • Отже , прислівник виступає в реченні ….

Синтаксична роль

присудок, обставина, означення

У реченні пов'язується:

  • з дієсловами: Річка широко розливається

  • з формами дієслова: весело сміючись

  • з прикметниками: вічно молодий

  • з іншими прислівниками: зовсім близько

  • з іменниками: шлях назад

Лінгвістична гра. «Хто більше» Робота в групах.

За певний час написати найбільше прислівників, утворених від

  • іменників: день, гора, літо, зима;

  • прикметників: щирий, добрий, сумлінний;

  • числівників: два, три, перший.

IV. Підсумок

V. Домашнє завдання: вивчити опорний конспект, опрацювати п. 15, виконати впр. 167

VI. Оцінювання

© 2010-2022