Урок української мови для 5 класу «Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»

Конспект уроку розрахований на учнів, які вміють творчо мислити, які налаштовані на співпрацю з учителем та один з одним.. Під час уроку школярі працюють в парах, працюють біля дошки, відповідають на питання вчителя ланцюжком. Використовуються різні інтерактивні вправи: «Мозковий штурм», метод «Прес», «Гронування». Для зацікавлення учнів вживаються різноманітні ігри, такі як: «Ремонт слів», «Хто більше», « Знайди зайве», « Мовний двобій». Домашнє завдання перевіряється за допомогою гри « Я - вчи...
Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Урок української мови для 5 класу « Вимова і написання префіксів з-, зі -, с-»Тема: Вимова і написання префіксів з-, зі -, с

Мета: поглибити знання учнів про частини слова; про морфемний розбір; виробити навички правильного написання та вимови слів з префіксом з- (зі -, с-); збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, мовлення, мовну грамотність; виховувати любов до навчання, бережливе ставлення до природи, естетичний смак.

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок

Матеріали: таблиці до теми, презентація, музичний супровід

Епіграф: Лише на добро Земля обізветься добром

М. Сингаївський

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Слово вчителя

  • Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо!

  1. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
    Сьогодні на уроці ми дізнаємось нові правила про вимову та написання префіксів з-,с- (зі-); будемо порівнювати правила їх написання ; вчитимемося правильно писати слова, які утворені з цими префіксами, пояснювати орфограму «Буква з - с у префіксі з- (с-)».

Якщо сядемо красиво,

То напишемо на диво

Чисто, рівно і красиво.

Раз, два, три, чотири, п'ять -

Починаємо писать.

Ручку вправно поверну,

Зошит правильно кладу

І рівненько запишу…

Очікувані результати

- Діти, від сьогоднішнього уроку я очікую, що всі ви відмінно засвоїте тему, зможете гарно і правильно виконати усі завдання, що ваша поведінка буде зразковою. Бажаю всім чудового настрою, легкого засвоєння теми. (До дошки прикріплюється смайлик)

- А чого очікуєте ви від сьогоднішнього уроку? Запишіть свої сподівання одним реченням.

  • Нехай девізом сьогоднішнього уроку стануть такі слова:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Запам'ятовувати, відповідати.

  1. Актуалізація опорних знань

Гра « Я - учитель»

Учні готують питання до вікторини. При перевірці школярі поділяються на 2 групи. З першої обираються ті, які ставитимуть іншим питання. Друга активно бере участь у перевірці домашнього завдання.

1. Назвати особливості вживання префіксів з-, с-.

2. Що слід пам'ятати про вживання префікса зі-?

3. З якою метою використовується чергування префіксів з- (зі-)?

( Додатково задаються питання до теми «Будова слова»)

Перевірка дібраних учнями прикладів до теми

«Мозковий штурм» :

  • Якого правила стосується сполучення слів «кафе птах»?

  • Сформулюйте це правило.

Ланцюжок

Учні добирають префікс з-, зі -, с- до слів, запропонованих учителем

Робити, фотографувати, грітися,стрибнути, штовхнути, терти, чистити, мішати, казати, псувати, рвати, долати, писати, клеїти, творити, формувати.

  1. Основна частина уроку

Гра «Ремонт слів» Робота в парах

Позначити й обґрунтувати орфограми

..полох, ..чавити, ..кидати, ..цілений, ..хвалений, ..фабрикувати, ..лити, ..садити, ..шити, ..палити, ..цідити, ..тиха.

Робота біля дошки Розподільний диктант

Запишіть слова у три колонки, розкриваючи дужки.
з- зі- с-
змити зіскочити спіймати
(3/зі/с)ставити, (з/зі/с)найти, (з/зі/с)м'ятий, (з/зі/с)фотогра-фувати, (з/зі/с)псувати, (з/зі/с)бирати, (з/зі/с)брати, (з/зі/с)ла-мати, (з/зі/с)в'ялий, (з/зі/с)тулити, (з/зі/с)йти, (з/зі/с)малку.

Розібрати фонетично виділені слова. Пояснити вживання префіксів у цих словах.

Вибірковий диктант

Виписати слова з префіксами з- (с-, зі -) Біля дошки визначити корінь та префікс

Навесні все радіє, а берізка плаче. Під гарячим сонячним промінням по стовбуру стікає сік. Люди надрізують кору дерева, зрізують гілки і збирають сік у пляшки. А деревце без соку гине.

Сік у берези - як кров у людини. Бережіть красунь!

Метод «Прес» (Вживається і при роботі над епіграфом)

Висловте думку про тему та ідею твору

  1. Я вважаю,…

  2. Тому що …

  3. Отже, …

Гра «Знайди зайве» ( Робота в парах )

  1. Стовбур, сфотографувати, схильність

  2. Зробити, зірка, змога

  3. Стирати, сік, смак

Фізкультхвилинка

Робота з орфографічним словником
Випишіть із словника по 5 слів з префіксами з-,( зі-, с-), складіть по одному реченню.

Проблемне завдання

Знайти префікс до слів грати, брати. (Зі -) Поясніть свій вибір

Гра « Хто більше?»

Дібрати приклади до схем

З- Зі - С-



Ус ний словниковий диктант ( Колективно)

Перевірка за допомогою рефлекторних карток

Зелені - з-, зі -

Жовті - с

Скувати, зійти, зібрати, зшити, зцементувати, створити, сфотографувати, сховати, зігрітися, зворушити, скласти.

Творча робота

  • Гронування асоціацій

  • Які асоціації у вас викликають слова Україна, природа, квіти, чистота?

Поетична хвилинка

Все на землі, все треба берегти -

І птаха й звіра, і оту рослину,

Не чванься тим, що цар природи ти -

Бо врешті, ти його частинка.

Друже мій, люби життя,

Люби людей, природу,

А кривду кинь у забуття,

Як камінь в тиху воду.

Б.Лепкий

  • Про що йде мова у вірші? Чи хотіли б ви в реальному житті стати людьми, які вміють берегти і захищати природу Це не надто важко, якщо над цим працювати, якщо почати з себе таку роботу.

  • Скласти міні-твір про збереження природи, її красу та значення, використовуючи подані слова.
    Сказати, сфотографувати, схилитись, схопити.
    Пояснити написання префіксів у словах.

    1. Підсумок. Оцінювання

  • Мовний двобій

  • Мікрофон

-Мені запам'яталося…

-Було легко …/ важко…

-Мені сподобалось…

  • Кольорова рефлексія

  • Очікувані результати

6.Домашня робота (диференційоване)

  1. Для учнів початкового та середнього рівня: вправа 376.

  2. Для учнів достатнього рівня: скласти словниковий диктант на вивчену орфограму.

  3. Для учнів високого рівня: скласти лінгвістичну казку «Яким стало б мовлення без з-, с- ».

Слово вчителя

  • Ось і пролунав дзвінок -

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.



© 2010-2022