- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект урока по украинскому языку на тему Складні речення
Конспект урока по украинскому языку на тему Складні речення
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Старковская А.В. |
Дата | 01.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок № 35
Тема: Складні речення.
Мета:
-
навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про складні речення, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати складні речення в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;
-
розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням складних речень, вміння аналізувати і робити висновки;
-
виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, узагальнююча бесіда.
Обладнання: підручник, таблиці.
Використана література:
-
Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. - К.: Освіта, 2005. - 272 с.
-
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. - К.: Ленвіт, 2004. - 400 с.
-
Теоретична граматика сучасної української мови. Морфологія. Синтаксис. - Донецьк: ТОВ «ВКФ БАО», 2011. - 992 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент ( 2 хв. )
Слово вчителя.
-
Доброго дня, шановний 5 клас!
Визначення емоційної готовності до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )
Слово вчителя.
-
Тема нашого уроку: «Складні речення».
-
За мету поставимо собі домогтися усвідомлення і засвоєння знань з теми: «Складні речення», вдосконалити вміння визначати складні речення, правильно ставити розділові знаки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )
1). Бесіда.
Слово вчителя.
-
Пригадайте, що ви дізналися про складні речення на уроках російської мови. Дайте відповіді на запитання.
-
Як відрізнити просте речення від складного?
-
Як пов'язуються прості речення у складному? Знайдіть у схемах, як показано зв'язок простих речень у складному: а) за змістом і за допомогою інтонації; б) за змістом і за допомогою інтонації та сполучників.
-
Який розділовий знак ставиться між простими реченнями у складному? Чи ставиться розділовий знак за наявності сполучника?
2). Робота з підручником.
Слово вчителя.
- Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Відкрийте
с. 77 свого підручника та прочитайте ( Складне речення має дві або більше граматичні основи, тобто складається з двох або більше простих речень…) Що нового дізнались?
- Розгляньте таблицю на с. 77 . Прокоментуйте схеми речень, подані в ній. Доберіть власні приклади речень із власними словами (усно).
IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
( 20 хв. )
-
Робота біля дошки.
Записати речення, дотримуючись правильної інтонації. Назвіть граматичні основи речень і поясніть розстановку розділових знаків.
-
Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів (Т. Шевченко).
-
Орел ширяв над моєю головою, і я уявив, як він придивляється до мене злими очима (Р. Іваничук).
-
Пахнуть хлібом слова, що мене їх навчила мати (Д. Павличко).
-
Повітря тремтить від спеки, і в срібнім мареві танцюють далекі тополі (М. Коцюбинський).
-
Сонце заходило за обрій, і гори востаннє засвітилися легким ажурним золотом (О. Гончар).
-
Туман закрив веселі зорі, за хмару місць закотивсь (Л. Глібов).
-
Над усім світом стояла така тиша, що було чути як плакала надламана гілка (М. Стельмах).
-
Часто мигтіла блискавка, і раз за разом гуркотів грім (М. Трублаїні).
-
Творча робота.
Відкрийте підручник на с. 78 вправа 174.
Запишіть складні речення, вставляючи на місце крапок сполучники а, щоб або слова який, де, коли.
-
Найбільші аеропорти світу нагадують невеликі міста, де цілодобово працюють десятки тисяч людей.
-
Внутрішні аеропорти обслуговують перевезення пасажирів у межах однієї країни, а для польотів за кордон існують міжнародні аеропорти.
-
Авіадиспетчер контролює всі маневри літака, коли той заходить на посадку чи злітає.
-
Велетенські реактивні лайнери літають навколо світу, а невеликі літаки перевозять людей та вантажі на короткі відстані.
-
Деякі літаки замість шасі мають поплавки, щоб вони могли сідати на воду.
-
Узагальнююча бесіда.
-
Яке речення називається складним?
-
Які розділові знаки ставляться в складному реченні?
-
За допомогою чого поєднуються частини складного речення?
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )
-Що сподобалось на уроці?
-Що нового дізнались?
-Якими вміннями і навичками оволоділи?
VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )
VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )
Підручник § 19, вправа 177.
6