- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект урока по украинскому языку на тему Пряма мова
Конспект урока по украинскому языку на тему Пряма мова
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Старковская А.В. |
Дата | 07.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок № 36
Тема: Пряма мова.
Мета:
-
навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про пряму мову, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати пряму мову і слова автора в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;
-
розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням прямої мови, вміння аналізувати і робити висновки;
-
виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, узагальнююча бесіда.
Обладнання: підручник, таблиці, схеми, сніжинки.
Використана література:
-
Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. - К.: Освіта, 2005. - 272 с.
-
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. - К.: Ленвіт, 2004. - 400 с.
-
Теоретична граматика сучасної української мови. Морфологія. Синтаксис. - Донецьк: ТОВ «ВКФ БАО», 2011. - 992 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент ( 2 хв. )
Слово вчителя.
-
Доброго дня, шановний 5 клас!
Визначення емоційної готовності до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )
Слово вчителя.
-
Тема нашого уроку: «Пряма мова».
-
За мету поставимо собі домогтися усвідомлення і засвоєння знань з теми: «Пряма мова», вдосконалити вміння визначати пряму мову, правильно ставити розділові знаки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )
1). Бесіда.
Слово вчителя.
-
На дошці записано два речення. Знайдіть висловлювання, яке належить певній особі. Наскільки точно воно відтворене? Як виділяється в усному мовленні?
-
«Я бачив на озері лебедів», - сказав лісник.
-
Лісник сказав, що він бачив на озері лебедів.
2). Робота з підручником.
Слово вчителя.
- Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Відкрийте с. 80 свого підручника та прочитайте (Дослівно відтворене висловлювання якоїсь особи називається прямою мовою (рос. прямой речью). Пряма мова виділяється інтонацією. Наприклад: «Ті школярі, які нічого, крім підручника не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями», - писав Василь Сухомлинський.
Речення з прямою мовою складається з двох частин: висловлювання певної особи і слів автора. Слова автора вказують, кому належить пряма мова. Вони вимовляються прискорено і з пониженням голосу. Наприклад із твору Лесі Українки: «Чого зажурився мій любий козак?» - питає дівчина вродлива.
-
Що нового дізнались?
Розгляньте схему на с. 81 і сформулюйте правила вживання розділових знаків при прямій мові.
А: «П(?!)».
Після слів автора перед прямою мовою ставиться двокрапка. Пряма мова, що стоїть після слів автора, може бути розповідним, питальним або окличним реченням, отже, в кінці її може стояти крапка, знак питання або знак оклику.
«П», - а.
«П(?!)» - а.
Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, після неї ставиться кома, знак питання або знак оклику, а потім - тире. Слова автора починають з малої букви.
IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
( 20 хв. )
-
Робота біля дошки.
Записати речення, дотримуючись правильної інтонації. Поясніть розстановку розділових знаків.
-
«Ой, яка чудова українська мова!» - захоплено писав український поет Олександр Підсуха.
-
Дмитро Білоус вигукує: «Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!».
-
«Той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою»,- підкреслював Володимир Сосюра.
-
А за вербами причаїлася дрімота і шепоче: «Засни собі, засни...» .
-
«Якби не було мрії, праця втратила б свою привабливість», - сказав В.Сухомлинський.
-
«З вашого Тараса, мабуть, щось добре вийде»,- промовив сусід.
-
Декарт писав: «Читання книги - це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків».
-
Прощаючись він сказав: «Я хочу, щоб ви добре вчились, друзі».
-
«Завдання буде виконано»,- рішуче вимовив Павлик.
-
«Чи не час нам в дорогу?» - спитала Соломія.
-
Творча робота.
Доберіть власні приклади речень з прямою мовою (усно). За кожну правильну відповідь учні отримають сніжинку.
-
Узагальнююча бесіда.
1. У чому особливість речень з прямою мовою?
2. Які розділові знаки властиві реченням з прямою мовою?
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )
-
Що нового дізнались?
-
Якими вміннями і навичками оволоділи?
-
Що сподобалось на уроці?
VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )
VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )
Підручник § 20, вправа 183.
7