- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок-игра «І на урок приходить казка»
Урок-игра «І на урок приходить казка»
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Пучкова Е.И. |
Дата | 19.02.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Пучкова О.І.
Заступник директора з НВР
ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5
м. Сніжного Донецької області
Урок-гра
Тема: І на урок приходить казка
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про казку і пов'язані з нею звичаї та обряди українців; удосконалювати навички самостійного читання, пошуку інформації, акторські здібності; виховувати культуру поведінки, естетичні смаки, пошану до культурної спадщини свого народу.
Обладнання: виставка книжок, малюнки до казок, картки, казкові герої, мультимедійний проектор.
Хід уроку
Вступне слово вчителя
- Любі діти! Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож особливою країною - країною казки. На попередніх уроках ми вивчили народні казки, легенди, перекази, прислів'я і приказки, загадки. Все це - народна творчість, а ще ми називаємо її фольклором.
Питання: Що означає слово фольклор? (Відповідь)
-Так діти, згодна! Золота скарбниця народної мудрості надзвичайно
багата і різноманітна. Є в ній ще народні думи, пісні, усмішки,анекдоти, байки.
-Але найпоширенішим жанром фольклору,що розкриває безмежний світ людської уяви, полонить серця дітей і дорослих, є - народна казка. Вона прийшла до нас із сивої давнини. Подумати тільки! Скільки оповідачів переказували, здавалося б, один і той же твір протягом багатьох віків і він не набрид, а , навпаки, збільшував і збільшував коло слухачів, захоплював своєю чарівністю, незвичайністю.
Питання: Так який же народний твір називається казкою?(Відповідь)
Питання: На які види поділяються казки за своїм змістом?(Відповідь)
- Все правильно! А тепер прийшов час і погратися.
Вікторина І «Вгадай героя казки».
-
В лісі загубилась і стала будинком для семи мешканців. (Рукавичка)
«Рукавичка»
-
Цей герой ловив рибу незвичним способом за рекомендацією своєї куми. (Вовк). «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»
-
Усі загадки вирішила, ще й до пана в гості прийшла, хоч і спустив на неї собак, але й з ними справилася (Маруся) «Мудра дівчина»
-
До цього маленького героя всі прилипали і ведмідь, і вовк, і лисиця, і заєць (Бичок) «Солом'яний Бичок»
-
Кого зустрічав дід на воротях у червоних чоботях? (Козу)
«Коза - дереза»
-
Хто цей старець, що ходив по світу, а на грудях мав рану, яку можна було вилікувати, спаливши все своє добро? (Правда людська)
«Названий батько»
-
Ці герої казки тільки й робили, що танцювали і співали, робити не хотіли, а як прийшов час пироги їсти, то вони до столу перші прибігли (Мишенята Круть та Верть) «Мишенята і Півник»
Вікторина ІІ «Склади казку»
8 учасників по 4 в команді. Казка розрізана на 4 частини. Треба
якнайшвидше скласти її і прочитати. Виграє та команда, що швидше справилась із завданням і виразно прочитала казку.
-
«Хитрий Півень»
-
«Лисичка - суддя»
Вікторина ІІІ «Чи знаю я казку?»
Вчитель починає читати казку, а учні мають відгадати її назву.
-
«Сірко»
-
«Чабанець»
-
«Царівна жаба»
-
«Кривенька качечка»
Вікторина ІV «Вгадай казку» (на мультимедійній дошці кадр казки)
-
«Язиката Хвеська»
-
«Солом'яний Бичок»
-
«Котигорошко»
-
«Рукавичка»
-
«Івасик - Телесик»
Вікторина V «Створи казку» (діти дописують 5-6 речень)
Був собі бідний чоловік і не мав він нічого, одного разу зібрався він і пішов на ярмарок…(2-3 учні зачитують свої казки)
-Ось ми і згадали казки. А тепер прийшов час і подивитися казку.
Тихо!
Сашко, повчивши уроки, залишив усі зошити й книги на столі. А сам вклався спати. Стихло все! Годинник пробив північ. Раптом ожили сторінки підручника, зашурхотіли і на стіл повибігали частини мови і…
Автор.
- Одного разу частини Мови - діти одної матері - зав'язали суперечку. Вони ніяк не могли з'ясувати, хто з них найважливіший.
Іменник
- Годі вам хвалитися! Скажіть, хто приносить найбільше користі нашій матері Мові? Безумовно, що я. Без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім істотам, предметам, яких одягаю у свої сім відмінків, два числа, три роди і чотири відміни. І в реченні можу виступати будь-яким членом.
Автор.
- Тут його перебив Прикметник.
Прикметник
-
Гов, Іменнику! Я маю таке саме право. І здається без моєї прикмети ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети. Візьмемо, наприклад, речення: «Надійшла весна». Воно бідне і просте. А запроси мене до цього речення і побачиш, яке воно стане гарне: «Надійшла весна прекрасна, багатобарвна, тепла, ясна». Візьми в тямки, що я вказую і на приналежність предмета певній особі. У реченні виступаю означенням і присудком.
Автор.
-
У розмову вступив Числівник, що збирався якраз іти до каси.
Числівник
-
От сидіть тихо. Без мене ви не знаєте, у якому році народилися, скільки років живете на світі. Ану, спробуйте без мене купити у крамниці бубликів чи ще щось. Серед вас я не пасу задніх, бо також маю відмінки, числа, а часом і три роди, у сполученні з Іменником буваю в реченні головним або другорядним членом.
Автор.
- Слухав це Займенник, і йому увірвався терпець.
Займенник
-
Не тільки ви, а й я маю відмінки, роди й числа. Але скажіть мені, хто вас замінює, як іноді вас немає в реченні? От тоді я заступаю і тебе, Іменнику, і тебе,Числівнику, вказую на особи та предмети, на їх кількість та ознаки. З моєю допомогою присвоюють собі значення особи багато істоті неістот. А як про всіх Вас запитати в реченні без мене? Хіба я так само в реченні не граю роль підмета, присудка, означення і додатка?
Дієслово
-
То все байки, - обізвалося Дієслово, - ви разом ледарі. Без мене ви тільки байдики б'єте, лежите на місці, як гнилі колоди. Я є тим механізмом, що Вас усіх запускає в дію. От, наприклад, іменник завод. Чи знаєте без мене, що він робить або що з ним діється? Ні. А мої три часи в однині і множині, думаєте не мають великої вартості? Хто знає, чи була б нині написана історія, коли б не мій минулий час. Окрім цього своїм майбутнім часом потішаю старих і малих, малюю перспективу завтрашнього життя. У реченні також виступаю головним і другорядним членом.
Автор.
- Прислівник, що весь час крутився біля Дієслова, і собі взяв слово.
Прислівник
-
Дерете носа, не знати чому. Хіба тому, що кожна людина може змінювати вас, як їй заманеться. А я яким народився, таким буду назавше. Я не з тих! Себе викривляти в різних відмінках, числах, родах не дам! От ще тримаюсь Дієслова, і з Прикметником я трохи родичаюсь. У реченні можу бути лише обставиною.
Прийменник
-
Отак, брате! - вигукнув Прийменник. - я також належу до тих, які ні за що не дадуть себе змінювати. Яким народився, таким буду назавше. То лише слабкодухі такі, як Іменник, Прикметник, Займенник, Числівник і Дієслово змінюють своє обличчя. Правда я роблю їм послугу. Пояснюючи їх або зв'язуючи, я уточнюю думку в реченні. Подумайте самі, чи хто- небудь зрозуміє без мене таке речення: «Учень іде….школи». а покличте мене, і стане зрозуміло: йде він до школи чи зі школи.
Сполучник
-
І нащо піднімати стільки галасу? - стиснув плечима Сполучник, що проходжався поміж усіма. Я не дам себе змінити так само, як Прислівник і Прийменник. Зарубайте собі на носі, що я вас усіх з'єдную і без мене не одне з вас ходило б, як загублене телятко.
Частка
-
А чи обійдетесь ви без мене, коли в реченні треба щось заперечити або обмежити? - відстоювала себе Частка - Я допомагаю Дієслову утворити форми умовного і наказового способів, висловити запитання, оклик, сумнів та інші почуття.
Вигук
-
Гей, гей, які часи тепер настали, - сказав засмучений Вигук. Діти однієї матері не можуть погодитися. Ох, коли б я вмів говорити зрозуміліше, я б навчив вас розуму та довів до згоди. А то я тільки від радощів, горя, страху, здивування можу піднести голос .
Автор
-Почувши суперечку між дітьми , з книги вийшла усміхнена і по-святковому прибрана їх рідна мати Мова.
Мова
-
Не сваріться , мої любі діти. Коли б не ви, мої соколята, не була б я така гарна й мила людям у піснях, у розповідях, у розмові й на письмі. Хай віднині між вами панує дружба і згода.
Автор
-Усі частини Мови взялися за руки й в один голос пообіцяли:
У дружбі й злагоді будемо здорові
І щастя дамо нашій матері Мові!
Вчитель
-
За вікном почало світати і частини мови швидко повернулися на сторінки підручника. Ось і закінчилась казочка, швидко сплинув час і добігла кінця наша гра. Всі учасники уроку активно працювали й заслуговують на високу оцінку.
Коментар оцінок.
Домашнє завдання. Скласти казку.