Урок з позакласного читання Тетяна Щербаченко. «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала »

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема . Тетяна Щербаченко . « Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала »

Мета:

  • розширити читацькі уподобання учнів , ознайомити учнів з творчістю сучасної дитячої письменниці Т.Щербаченко ;

  • розвивати комунікативні вміння та навички роботи в групах , уміння самостійного вибору літератури та її опрацювання;

  • виховувати кращі людські якості на прикладах із літератури, естетичні смаки ,повагу й інтерес до сучасної дитячої книги.

Тип уроку: бесіда з позакласного читання

Обладнання: книги Т.Щербаченко , мультимедійна презентація

Хід уроку

«Книга - казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах життя»

Г.Лейбніц

I.Оргмомент

II.Актуалізація опорних знань.

Учитель. Ще в 19 столітті Віктор Гюго писав : «Книги - це друзі безпристрасні, але вірні». А як ви , діти ХХІ століття, могли б відповісти на питання : «Навіщо людині книга ?»

Учні дають відповідь на питання

Учитель. Нам важко уявити світ без книги. До неї ми звикли змалечку. Саме книга відкриває нам таємничий світ життя , знайомить з історією , дає корисні поради. Вона допомагає нам накопичити знання , що дають змогу рухатися вперед.

У кожного з нас є своя улюблена книга , свій улюблений письменник.

А які книги ви полюбляєте читати ? Які нові імена ви відкрили для себе останнім часом ?

Учні розповідають про книги , прочитані влітку

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель. Напередодні ви отримали завдання : прочитати книгу Т.Щербаченко «Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала» та попрацювати у творчих групах. А епіграфом уроку будуть слова Г.Лейбніця : «Книга - казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах життя» .

IV.Основний зміст роботи.

Учитель. Книга Т.Щербаченко «Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала» була видана у 2007 році «Гранями - Т»

  1. Робота в групах

«Юні журналісти». «Грані творчості»-українське видавництво дитячої та культурологічної літератури . Засновано в лютому 2006 року. «Грані - Т» активно бере участь у різноманітних виставках та благодійних акціях. У 2009 році визнане переможцем Національного конкурсу «Благодійник року» .Його гасло « Ми творимо те , що зріднює людей».

Учитель. З таким видавництвом і співпрацює авторка книги «Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала» . Наші кореспонденти зустрілися з Т.Щербаченко в Літературній вітальні.

«Юні кореспонденти»

Кореспондент.Читачі знають Тетяну Щербаченко як дитячу письменницю, авторку бестселера для «панночок» і мудрої оповідки про те, як «Даринка світ рятувала». Біографічні довідки засвідчують, що Ви - письменниця й поетка, філолог, літературний критик, психосоціолінгвіст, учителька, редакторка, коректорка й навіть свого часу підробляли прибиральницею. Розкажіть, як на Вашу творчість впливає те, що Ви робите в той чи інший момент

Т.Щербаченко . Моя професійна діяльність і справді доволі строката, мабуть, як і в більшості творчих осіб, які хочуть спробувати все і їм важко на чомусь одному зупинитися.

Кореспондент. У Вас безліч псевдонімів. Так, для «дорослого» читача Ви - Тетяна Каплунова , для дітей - Тетяна Щербаченко. Розкажіть, чи впливає ім'я, під яким Ви пишете ту чи іншу річ, на стиль і манеру оповіді? Можливо, навіть на жанр? І якщо впливає, то як?

Т.Щербаченко .Ці псевдоніми - це теж до минулого .Я чітко визначилася з дитячою літературою, відтак - із іменем. Щоправда, іноді все-таки пишу якісь відгуки на книжки під псевдо, адже відчуваю певний дискомфорт, мовби сидячи на двох стільцях: автора книжок і критика книжок (сміється).

А різні імена - вони для того і є, щоби бути різною. Це ж так нудно - весь час бути однією й тією ж! У цьому сенсі моє повне розвертання в напрямку дитячої літератури стало переломним, адже саме тут я можу постійно бути різною, можу не грати в непевні ігри з літературою, зі словами, з фактами, а просто - гратися (що я, власне, найбільше люблю) й при цьому бути чесною з читачем.

Кореспондент. Якось Ви сказали, буцімто Ваша мрія - стати «Дитячим Письменником» (саме так, обидва слова були з великих літер). Нині ж у Вас є не одна дитяча книжка. Чи здійснилася Ваша мрія? Чи відчуваєте себе Дитячою Письменницею?

Т.Щербаченко . Нещодавно я прочитала відгук одного хлопчика, Владика Гаркавенка з Миколаївщини, на «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала». Була неймовірно зворушена! Він пише: «Шановна Тетяна Щербаченко! Ви пишете, що, працюючи головним редактором найкращого українського дитячого журналу «Соняшник», зрозуміли, що хочете стати Дитячою Письменницею. Так Ви і є нею! Ви пишете легкі, веселі, повчальні - одним словом, цікаві розповіді для нас, дітей. Правда, мені здається, що і вчителькою Ви теж були непоганою, бо слова «щоб бути вчителькою, треба обов'язково любити дітей», може сказати тільки справжній вчитель…» І ще він побажав мені «гарних читачів і взаємної любові з ними»… Коли читаєш такі теплі слова, починаєш розуміти, що зроблено немарні кроки до мрії. Листи від діток та їхніх батьків неймовірно надихають, я їм всім дуже вдячна.

Кореспондент .Кого з сучасників або класиків могли б назвати «Дитячим(-ою) Письменником(-цею)»?

Т.Щербаченко .На щастя, таких авторів багато. Класики на те й класики, щоб називатися Дитячими Письменниками, тому про них нехай говорять енциклопедії. А з сучасників-співвітчизників я не можу не назвати Володимира Рутківського (таки класика!), Сергія Оксеника, Івана Андрусяка, Олександра Дерманського, Лесю Воронину, Галину Малик, Марину Павленко, Івана Малковича, Мар'яну Савку, Олександра Гавроша, Зірку Мензатюк, Григорія Фальковича.

Кореспондент. Про що Ви мрієте ?

Т.Щербаченко . Мабуть, мрія кожного письменника - знайти «професійного першого читача».

Кореспондент. А хто був вашим першим читачем ?

Т.Щербаченко .Звісно, старша донька, Дарка.

Кореспондент. Ваше гасло?

Т.Щербаченко . Моє перше «гасло» в літературі для дітей - сказати їм те, про що ми не встигаємо з ними поговорити.

Моє друге «гасло» в письмі для дітей - «стався до читача так, як він хоче, щоб до нього ставилися.

Кореспондент. Ваші творчі плани?

Т.Щербаченко . Задумів - море-океан, вистачить на всеньке життя. Я із задоволенням уявляю, як стану колись енергійною літньою пані й матиму одне основне заняття: писати-писати-писати історії для дітей… Ну, ще обов'язково кататимуся з коханим на велосипедах, як тепер. Ось тоді можна буде з повним правом сказати, що я - Дитяча Письменниця (сміється)

Кореспондент.Спасибі Вам за бесіду. Творчої наснаги. Наші читачі з нетерпінням будуть чекати появи нових творів.

Учитель. А зараз слово надаємо «Літературним критикам»

«Літературні критики». Книга Т.Щербаченко «Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала» про пригоди Даринки , яка здатна на все , бо з роду диваків .А вони уміють усе !

Дивовижні історії про хитрулю й вередулю , а водночас про незвичайно милу й винахідливу дівчинку не залишать байдужими не лише дітей , а й батьків.

Учитель. Читаючи книгу , ви зустрічали незнайомі слова .Допоможуть зрозуміти значення маловідомих висловів «Юні філологи» .

«Юні філологи».

Пуп Землі (ірон., жарт.) - про людину, яка вважає себе центром усього, найважливішою серед усіх

Викидати коники-вередувати

Камізелька-безрукавка , жилетка

Як Пилип із конопель- з'явитися несподівано.

Сієста -В Іспанії, Італії, країнах Латинської Америки - післяобідній відпочинок.

2.Бесіда за книгою

  • Хто така Даринка ?

  • Назвіть інших героїв книги .

  • Які вчинки та дії Даринки свідчать про доброту ,товариськість сміливість дівчинки , прагнення допомогти іншим ?

  • Який настрій створила книга ?

  • Що в книзі є смішного ?

3.Характеристика головного героя - Даринки

Назвіть риси характеру Даринки , доведіть свої думки прикладами з тексту .

4.Літературна вікторина

Учитель . Я бачу ви всі прочитали книгу Т.Щербаченко . А наскільки уважно ви вмієте читати ми зараз і з'ясуємо.

Конкурс «Найуважніший читач»

  1. Як звали сусіда-дивака , з яким потоваришувала Даринка ?

Антін

  1. Що єднає Небо й Землю , встановлює лад ?

Дощ

  1. Закінчить пісеньку Даринки :

Іди , іди , дощику ,

Зварю тобі борщику

У новому горщику .

Тобі каша , мені борщ ,

Щоб рясніше падав …

Дощ

  1. Як звали котика ?

Пан Коцький

  1. Чому пан Коцький нервово рявкнув : «Панночко Даринко !З вас ніколи не буде «дрИсЕрувальнЕці» ?

Бо правильно сказати «дрЕсИрувальнИця»

  1. Який подарунок сам знайшов дівчинку ?

Курка , привезена дідусем

  1. Як називається відросла після скошування трава ?

Отава

  1. Про кого сказано :»Маленька . Рожева . З прозорими вушками …Лагідна» ?

Паця Жека

  1. Продовжіть речення : « Нарешті дивна парочка добігла до жаданої мети. Цією метою , як виявилося , була …»

Калюжа

  1. Місто й аеропорт у Франції , названі на честь українського гетьмана .

Орлі ( на честь гетьмана Пилипа Орлика)

  1. Чий це портрет : « Весь у чорному - і сорочка , і джинси , і кросівки , і торба чорна на плечі . Ще й окуляри чорні .»

Іван Чорний

  1. Що Даринка дізналася про Івана Чорного ?

Сусід , винаймає квартиру поруч .Такий же дивак як і Антін

V.Застосування здобутих знань

Учитель. Вам пропонується розгадати кросворд, застосувавши знання , здобуті на уроці

Відгадай слово

Урок з позакласного читання Тетяна Щербаченко . « Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала »

  1. Відгадай загадку :

Дуже я потрібна всім -

І дорослим , і малим .

Всіх я розуму учу ,

А сама завжди мовчу .

Книга

  1. Прізвище автора книга «Пуп Землі , або Як Даринка світ рятувала»

Щербаченко

  1. Як звали головну героїню твору ?

Даринка

  1. Ким врешті - решт хотіла стати дівчинка ?

Винахідницею

  1. Як звали журналіста , сусіда - дивака ?

Антін

  1. Хто був справжнім конкурентом Дарці,коли діти грали в незнайомі слова ?

Микита


  • Незакінчене речення

Продовжіть речення :

Книга Т.Щербаченко збагатила мене …

Я побачив Даринку , яка ….

VI.Підсумки

Учитель.Читайте книги , бо тоді ви пізнаєте багато нового і корисного для себе . Книга розвиває кругозір , мислення і фантазію . Але пам'ятайте : книги треба читати призначені для свого віку . Хай вони стануть постійними супутниками у вашому житті .

VII.Домашнє завдання

  • Познайомитися з іншими книгами Т.Щербаченко

  • Завдання для творчих груп :

Юні художники .Намалювати ілюстрації до книга

Читачі. Написати листа автору



© 2010-2022