• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Конспект уроку з української літератури Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські» (9 клас)

Конспект уроку з української літератури Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські» (9 клас)

Раздел Украинский язык
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк».

Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські»

Мета: ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г.Сковороди, його філософськими поглядами; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір; виховувати любов до краси рідного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, дидактичний матеріал, аудіозаписи.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Конкурс «Подорож шляхом життя і творчості Г. Сковороди»

Клас розподіляється на 2 команди, обираються капітани. Упродовж 5-10 хв необхідно підтвердити або спростувати запропоновану думку. Результати правильних відповідей учитель фіксує на дошці. Перемагають ті, хто у визначений час надасть їх найбільше.

Команда І

- Г. Сковорода народився на Черкащині. (Ні)

- Митець був звільнений з посади викладача Переяславської колегії через звинувачення у вільнодумстві, за новаторство у педагогічній діяльності. (Так)

- Соціальний стан поета - син коваля. (Ні)

- М. Ковалинський для Г. Сковороди - улюблений учень і найперший друг. (Так)

- Після здобуття початкової освіти майбутній філософ багато подорожує. (Ні)

- Згідно із власним заповітом видатного митця на його надмогильному камені висічено: «Світ ловив мене, та не спіймав». (Так)

- Просвітництво Г. Сковороди виявилося в тому, що він написав для селянських дітей «Буквар». (Ні)

- У своїх байках письменник продовжив традиції Л. Глібова. (Ні)

- Григорій Савич визначав байку як «мудрую играшку». (Так)

- Шершень у творі «Бджола та Шершень» - уособлення зрадництва. (Ні)

- Мова Бджоли («Бджола та Шершень») - афористична. (Так)

- На думку Вовка («Собака і Вовк»), він відрізняється від собак голосом і волосом. (Ні)

Команда ІІ

- Митець досконало володів латинською, старогрецькою, німецькою, польською мовами. (Так)

- У Переяславській колегії Григорій Савич викладав філософію. (Ні)

- М. Ковалинський написав роман про життя і творчість Г. Сковороди. (Ні)

- Поет і водночас музикант Григорій Савич близько трьох років був співаком у придворній хоровій капелі цариці Єлизавети. (Так)

- У Харківській колегії митець викладав спочатку поетику, а потім релігієзнавство. (Ні)

- Останні роки життя Г. Сковорода присвятив служінню Богу. (Ні)

- У своїй філософії Григорій Савич розмежовував Бога і природу. (Ні)

- Суть філософії «сродної праці» полягала в тому, щоб людина успадкувала рід діяльності своїх батьків. (Ні)

- Характерною рисою байки Г. Сковороди є відтворення істини. (Так)

- Приказку, прислів'я, влучне висловлювання містить фабульна частина байки письменника. (Ні)

- «Подяка блаженній натурі за те, що потрібне зробила неважким, а важке непотрібним»,- так висловилася героїня твору «Бджола та Шершень». (Ні)

- Вовк став набиватися до собак у друзі - ця подія становить зав'язку байки «Собака і Вовк». (Так)

Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Робота з епіграфом.

Пiзнаєш iстину - ввiйде тодi в кров твою сонце.
Г.Сковорода


ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Збірка «Байки харківські» (1774р.) - перша в українській літературі збірка байок, яка включає 30 творів.
Єдина в байки є мета й призначення -
Погані смертних виправляти звичаї
І закликати люд до справедливості... (Федр, давньоримський байкар).

Особливість байок Г.Сковороди:

1) прозова форма (як у Езопа);
2) складається з 2-х частини: І - стислий виклад якоїсь події, факту; ІІ- об'ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г.Сковорода, - «сила»;
3) перевага надається ІІ частині - моралі;
4) діалогічна форма викладу;
5) виразний, по-філософськи переданий зміст.

Тематика збірки «Байки харківські»:

1) необхідність праці для оновлення людей і їхнього життя («Змія і Буфон»)
2)оспівування наполегливості, сили волі, працелюбності, засудження лінощів («Верблюд і Олень»).
3) необхідність праці за природними нахилами («Бджола та Шершень»).
4) висміювання розумової обмеженості ("Жайворонки").
5) засудження чванства й самодурства панства ("Голова і тулуб").
6) відтворення істини й висловлення критичного ставлення до суспільних явищ («Олениця і кабан").
7) протиставлення простоти і розуму пихатості й глухості ("Чиж і Щиглик").
8) уславлення дружби, засудження лицемірства та хитрощів («Собака і Вовк»).

Робота над змістом байки «Бджола та Шершень».

1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).
2. Ідейно-художній аналіз твору.

Тема: розкриття важливої ролі праці за покликанням.
Ідея: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування.
Головні герої: Бджола (образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (образ людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).
Жанр твору - літературна байка.
Ідейний зміст байки у афоризмі: «Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин, i досить iз тебе».

Творче завдання. Скласти сенкан з ключовим словом «праця».
Праця.
Корисна, цікава.
Виконую, стараюся, захоплююся
Улюблена справа - еліксир для душі.
Результативність.

Робота над змістом байки «Собака і Вовк»

1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).
2. Ідейно-художній аналіз твору.
Тема: зображення єдності уподобань, які є важливою передумовою дружби.
Ідея: уславлення найкращих рис характеру: великодушності, милосердя, дружелюбності, справедливості, розсудливості; засудження заздрощів та лукавства.
Головні герої: собаки Левкон та Фирiдам (образи людей, які знають ціну дружбі); Вовк (образ людини лицемірної та хитрої).
Жанр твору - літературна байка.
Коментар «сили» байки.

Опорна схема

Конспект уроку з української літератури Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські» (9 клас)


V. Узагальнення і систематизація знань.

Дискусія «Чи можна досягти духовної насолоди, наслідуючи філософські настанови та афористичні повчання Г.Сковороди?»

VІ. Підсумки уроку. Оцінювання та самооцінювання знань.

Ідеалом держави для Григорія Сковороди була "Горняя республика" - суспільство, в якому всі будуть рівними, люди житимуть у взаємній любові і дружбі, їх надихатиме чесна "сродна" праця на благо всіх.

VІІ. Домашнє завдання.

Аналіз збірки «Вступні двері до християнської добронравності». Дібрати 10 афоризмів Г.Сковороди.

Вивчити напам'ять: «Всякому місту - звичай і права»

У притчах Сковорода висловлював свої філософські, естетичні і педагогічні погляди. Наприклад, у притчі "Вдячний Еродій" йдеться про велику роль природних нахилів людини у справі виховання і навчання. Притча "Вбогий Жайворонок" навчає судити про людину не за обличчям, а за розумом і серцем. Вістря твору спрямоване проти зажерливості панів, їхнього паразитичного існування. Жити треба чесно, стережися : "споживати чуже добро", - радить Сковорода. - Що не поклав - то не руш. Письменник закликає до гуманності: "Хай болить тебе горе ближнього". Прозираючи думкою в майбутнє, Сковорода замислювався, якою буде людина прийдешнього суспільства. Йому мріялось, що людина буде в майбутньому досконалою - розумною, доброю, порядною, справедливою, тоді виникало запитання: як же досягти такої досконалості? Поширенням знань насамперед. У філософських листах і працях Сковорода утверджував культ розуму. Також його твори допомагають нам збагнути шляхи їх досягнення, без якого наше життя не має жодного сенсу. Одним з свідчень глибини творів Сковороди є їх афористичність. Не одна крилата фраза пішла мандрувати по світу з його писань: - ні про що не турбуватись - значить не жити, а бути мертвим; - любов виникає з любові, коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю; - не все те отрута, що неприємне на смак; - з усіх втрат - втрата часу - найгірша; - один - у багатстві бідний, а інший у бідності багатий.

© 2010-2022