Конспект по украинскому языку «Вставні слова (словосполучення, речення) розділові знаки при них)»

"Описание материала: Наша мова без вставних конструкцій виглядає одноманітною та сірою. Саме завдяки ним ми можемо" виражати свої почуття давати оцінку подіям. Потрібно навчити дітей виражати ставлення до своїх думок за допомогою вставних слів,правильно ставити розділові знаки. Урок включає повторення не тільки вивченого матеріалу, а й навички самостійного пошуку учнями рішення деяких питань з правил використання свтавних слів. За допомогою інтерактивних методів на уроці удосконалюються вміння...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема уроку : вставні слова (словосполучення, речення), розділові знаки при них.
Мета: поглибити знання учнів про вставні слова (словосполучення, речення); розвивати вміння знаходити їх у тексті й доцільно вживати в усному та писемному мовленні; вчити правильно розставляти розділові знаки при вставних конструкціях; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати мовну культуру школярів.
Обладнання: підручник, картки, дидактичний матеріал.


ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.

«Незакінчені речення»

а) Звертання це…

б) Звертання за структурою можуть бути…..

в) Звертання вимовляються…..

г) При звертанні ми ставимо такі розділові знаки…..

д) Найчастіше звертання виражаються….
2. Учні працюють з картками (2)

3 До речень добрати звертання.

Любіть землю, политу кров ю й потом дідів ваших. Шануй і люби батьків своїх. Смійтеся на здоров я. Люби свій край. Не забувай мене, пиши частіше.

4 Синтаксичний розбір на дошці.

Гуркочи у долю мою ,світе, хвилями прадавнього Дніпра.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Завдання учням.
- Прочитайте гумореску П. Глазового. Запропонуйте свою назву. Які гуморески цього автора ви знаєте?

Яким чином автор гуморески досягає комічного ефекту?
Вже ніч надворі. Не спить дитина. Схилився батько над ліжком сина і виявляє любов і ласку.
- Послухай,- каже,- синочку, казку. Так, значить, дід жив і, значить, баба. Була в них, значить, ще й курка ряба.
І сіла, значить, вона в гніздечко
і, так сказати, знесла яєчко.
Дід бив яєчко і баба била.
Ну, баба, значить, теж не розбила.
А, так сказати, пробігла мишка... -
І тут синочок схопився з ліжка:
- Все значить, значить та так сказати...
Не треба казки! Я хочу спати!


III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ДОЛЯ МОВИ НЕВІДДІЛЬНА ВІД ДОЛІ НАРОДУ.

БЕЗУМОВНО, ДОЛЯ МОВИ НЕВІДДІЛЬНА ВІД ДОЛІ НАРОДУ.

КАЖУТЬ, ДОЛЯ МОВИ НЕВІДДІЛЬНА ВІД ДОЛІ НАРОДУ.

Порівняйте речення, яке уточнення в основне повідомлення вносить підкреслене слово?

1 Пояснення вчителя ( таблиця підручника стор 136)

2 Працюємо з віршем «Рідний край» (усно знаходимо вставні слова)

«Рідний край»

У всіх людей одна, мабуть, святиня.

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніше, безумовно, їм своя пустиня,

Аніж земний в пустині рай.

Їм красить, безперечно, все їх рідний край.

Нема (ви знаєте) без кореня ростини,

А нас, людей, нема без Батьківщини.

  • Тепер попрацюємо з цими словами і словосполученнями.

Запишіть речення, вставивши в нього вставні слова з попереднього речення. Як змінюються смислові відтінки в реченні?

Вихована людина, … , ніколи не дозволить собі сказати брутальні слова іншій людині, бо розуміє, що цим вона, … , образить людину, і, … , принизить себе.

Зверніть увагу на розділові знаки.

3 Пояснення вчителя.

Записуємо речення.

Ця пропозиція нам здається непоганою.

Ми, здається, не все передбачили.

4 Робота з підручником (порівняйте стор 137)

5 Робота з текстом ( замість пропусків вставити слова з довідки)

... обід в українській традиції - священний ритуал з давніх часів. До столу ... сідали в один і той же час усією родиною. Розпорядником ... був батько-господар. Він першим сідав за стіл на покуті, під образами. Обід ... проходив поважно, спокійно, без галасу, сміху й крику. Ритуал ... розпочинав господар, беручи першу ложку страви.
Довідка: безумовно, вважалося, як відомо, за традицією, уявіть собі, як правило, за повір'ям, звичайно.

Синтаксичний розбір речення.

Очевидно, Соломія збилася з дороги, заблукала.

5) Графічний диктант

Слухаючи речення, накресліть схеми.

  1. Повідомляють, до першого грому земля не розмерзається. 2. Весняний день, до речі, рік годує.
    3. Весна, кажуть, ледачого не любить. 4. Пам'ятайте, у березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете.

6) Метод «Диво в решеті»

Випишіть спочатку ті словосполучення, у яких треба виділити комами вставні слова, потім ті, де немає вставних слів і, отже, не потрібні жодні розділові знаки.

Усе - таки зроблю; стовбичив майже годину; ощадливості на жаль немає; щось мабуть станеться; навіть не подумав про це; дно здавалось поглибшало; деколи буває задумуюся; кмітливість отже потрібна; стало нібито тихо; може прийду; огріхів до речі було чимало; дивним здавалось те мовчання; славо кажуть не впіймаєш; всіляко кажуть люди; щоправда були не всі; збиралися очевидно давно; тяжко буває часом.

Ключ. У кожному словосполученні підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте закінчення вислову американського письменника Марка Твена: «Очевидячки, на світі немає нічого…(що не могло б статися)».

V. Підсумок уроку.

Метод «Продовж речення» «Мікрофон» вправа 238

Встанови відповідність (тести)

*На сьогоднішньому уроці ми вивчали …

*На уроці найбільше мені сподобалось …

ОЦІНЮВАННЯ

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити & 27 виконати вправу 242 (скласти твір-мініатюру)

Скласти лист другу використовуючи вставні слова та звертання



© 2010-2022