- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок-суд на тему А. Тесленко Школяр
Урок-суд на тему А. Тесленко Школяр
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Чуб В.В. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
5-й клас Українська література
Тема: Хто винен у тому, що Миколка став жебраком? ( за твором А.Тесленка « Школяр»)
(Урок-суд)
Мета: - ознайомити учнів з елементами судової практики, а саме
захистом, обвинуваченням, судом присяжних;
-
вчити повно, логічно висловлювати думки;
-
виховувати культуру поведінки; вміння слухати
Хід уроку
І. Кожен із нас щодня вмикає телевізор хоча б хвилин на десять. Перемикаючи канали, ви бачите або тільки чуєте, що там виступає адвокат, там звуть свідків, та там виносять вирок. Сьогодні ми з вами станемо діячами незвичайного уроку. Уроку-суду. Ви особисто виступите на захист або звинуватите тих, хто винен у тому, що Миколка (герой твору А.Тесленка «Школяр») став жебраком.
П. Вдома ви готувалися до уроку. Я пропоную вам поділитися на адвокатів, прокурорів, а тих, хто не зовсім визначився, - відвідати лаву присяжних.
Суддею буду я, якщо протягом процесу (так називається час у суді) хтось із вас захоче змінити свої погляди, аргументуйте - і ми вас вислухаємо.
Отже, суд починається! ([В.] - запитання вчителя, [У]-відповіді учнів.)
ІІІ. [В.] Першим ми пропонуємо розглянути образ головного героя Миколки.
Розкажіть про Миколку.
Чому він хотів учитися?
Слово адвокатам (Що то таке Конвенція ООН? Коли прийнята? Які права порушені у творі?)
[В. ] Чому ми повинні захищати Миколку?
Слово прокурорам
У чому ми можемо звинуватити Миколку?
[У.] Хотів учитися і більше нічого не робив.
[У.]- Хотів стати як вчитель, гарно їсти й спати.
[У.]- Не беріг взуття.
Адвокати: [У.]-Взуття було дуже старим.
[У.]]-підбор сам відпав, а Миколка не винен.
[В.] Чому відпав підбор у Миколки? (знайдть у тексті)
[У.] -Бо був дуже старий.
[В.]Чи винен Миколка, що став жебраком?
Чи з власного бажання він покинув навчання?
З чого ми про це довідуємося?
Адвокат: [У] -Хотів допомогати: після хвороби батька погодився навіть на роботу поводиря.
Прокурор:
-Він винен, бо слабкий не тільки фізично, а й духом. Миколка погано поводиться з матір'ю, просить у батька того, що той не може дати.
[В.] Шановні присяжні, проголосуйте будь-ласка, хто за те, що у своєму жебракуванні винен Миколка? (За - 5. Проти - 14.)
[В.] Гаразд, якщо ми знімаємо звинувачення з Миколки, то виходить, що винен Прокіп?
Адвокат:[Т. ] -У Прокіпа дуже тяжка робота.
Прокурор: [У. ]-Чого ж він не хотів інакше працювати?
Адвокат: [У. ] Нездужав і навіть захворів.
Прокурор: - Він байдуже ставиться до дітей.
[У.] -Кожна дитина має право на своє слово, на навчання, а він не дає.
[В.] Звертаю увагу, що конвенція про права дитини ухвалена в ХХст. А дія твору відбувається в який час? (Кінець XIX - початок ХХст.)
[В.] А хто з вас досі не битий, хоч один раз? (4 особи)
Адвокат: -Він не має права бити дитину. Прокіп просто зриває на сині свої негаразди.
[У].-Прокіп не винен, що нічого їсти в хаті, а син не розуміє і вимагає оладки.
[У.]-Прокіп не винен у трагедії, але винен у тому, що бив сина.
Але бив, щоб той (Миколка) став Людиною.
-Він хотів, щоб син грамотний був, до школи віддав.
Прокурор: -А потім змусив жебракувати.
Адвокат: Але ж він не винен, бо батько захворів, а Миколка не витерпів праці.
[В.] Ми уважно вислухали вас, шановні захист і обвинувачення. Думаю, що час поставити питання перед присяжними. Чи винен Прокіп у тому, що Миколка зустрівся зі своїм вчителем не як учень, а як поводир старця? (За - 15. Проти - 6.)
[В.] У трагедії Миколки не винен він, не винен батько. Хто ж чи що причина цього? Відповідь нам дає Архип Тесленко: в усьому винен існуючий лад.
Нагадайте, яка тема твору, ідея? Чи міститься в ідеї відповідь на питання? - «Так».
Отже: Вирок: винні умови життя селян, а саме царський уряд і його політика.
ІV Підсумок:
Дякую за роботу вам, адвокати, ви довели, що можна з легкістю звинуватити людину, а от виправдовувати значно важче, але це вам вдалося. Вдячна і вам, шановні прокурори, ви гідно тримали свій захист, довівши, що є хоч і маленька, але провина Прокопа і Миколки, і в той же час дійшли згоди з адвокатами, що винна третя сторона - існуючі умови життя.
V. Д/3. Вміти подати словесний портрет героя.