Конспект урока по украинскому языку на тему Вставні слова і сполучення слів

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок № 33

Тема: Вставні слова і сполучення слів.

Мета:

  1. навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про вставні слова і сполучення слів, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати вставні слова і сполучення слів в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;

  2. розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням вставних слів, вміння аналізувати і робити висновки;

  3. виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда.

Обладнання: підручник, таблиці.

Використана література:

  1. Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. - К.: Освіта, 2005. - 272 с.

  2. Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. - К.: Ленвіт, 2004. - 400 с.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент ( 2 хв. )

Слово вчителя.

- Доброго дня, шановний 5 клас!

Визначення емоційної готовності до уроку.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )

Слово вчителя.

- Тема нашого уроку: «Вставні сова і сполучення слів».

- За мету поставимо собі поглибити знання з теми: «Вставні слова і сполучення слів», вдосконалити вміння визначати вставні слова в реченнях, правильно ставити розділові знаки, навчитися виразно інтонувати речення зі вставними словами.

ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )

1). Бесіда.

Слово вчителя.

- Пригадайте з вивченого на уроках російської мови, які слова, сполучення слів у реченні є вставними (вводными). Для чого вони вживаються?

2). Робота з підручником.

Слово вчителя.

- Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Відкрийте
с. 68-69 свого підручника та прочитайте (Вставними називаються такі слова або словосполучення - …) Що нового дізнались?

- Розгляньте таблицю. Прокоментуйте схеми речень, подані в ній. Доберіть власні приклади речень із власними словами (усно).

ВСТАВНІ СЛОВА можуть виражати або вказувати на:

упевненість

дійсно, звичайно, безумовно, безперечно, певна річ, без сумніву;

невпевненість, сумнів

здається, напевно, очевидно, мабуть, можливо;

те, кому думка належить

кажуть, по-моєму, на їхню думку, як відомо;

оцінку висловленого

на щастя, на жаль, на диво, на сором, як навмисне, дивна річ;

оцінку повідомлюваного

як звичайного

бувало, було, як завжди, як водиться

порядок викладу думок

по-перше, по-друге, отже, насамперед, нарешті, виявляється, таким чином, проте, однак;

ввічливість

прошу вас, дозвольте, будь ласка, вибачте;

привернення уваги

зверніть увагу, зрозумійте, уявіть собі, знаєте, подумайте

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВСТАВНИХ СЛОВАХ:

Конспект урока по украинскому языку на тему Вставні слова і сполучення слів, ________________ .

Здається, вчора це було (В. Сосюра).

_______________,Конспект урока по украинскому языку на тему Вставні слова і сполучення слів.

Не жартуй наді мною, будь ласка

(В. Симоненко).

_________ ,Конспект урока по украинскому языку на тему Вставні слова і сполучення слів, _________ ?

У вас, пробачте, як тепер живеться?

IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
( 20 хв. )

  1. Робота біля дошки.

Записати речення, визначити вставні слова або словосполучення. Пояснити вживання розділових знаків.

  1. Я мислю, отже, існую (Античний вислів).

  2. У калині, кажуть, живе материнська любов і мудрість (З підручника).

  3. Здається, папороті цвіт я в темну нічку відшукала (Л. Забашта).

  4. А листопад, на диво, розіслав зелений килим скверів та бульварів (С.Охріменко).

  5. А в кущах ямки глибокі, видно, лосі йшли гуртом (В. Скомаровський).

  6. Здається, часу і не гаю, а не встигаю, не встигаю (Л. Костенко).

  7. Мабуть, не з тієї ноги встав (Народна творчість).

  8. І, повірте, щось зі мною скоїлося незбагненне (Є. Гуцало).

  9. То, певне, чари (Леся Українка).

  1. Бесіда.

  1. Які слова називаються вставними?

  2. Яка роль вставних слів у мовленні? На що вони можуть вказувати?

  3. Як вони виділяються на письмі і в усному мовленні?

  4. Чи є вставні слова членами речення?

3). Вибірковий диктант.

Визначте вставні слова або сполучення слів. Яка роль у
реченні кожного з них?

1.Своїм трудом виборювати щастя - найвище щастя то, напевно, є
(С.Кононенко). 2. У праці - філософія життя. Здається, зрозуміло це і просто (М. Сингаївський). 3. На щастя, тихий вечір йде (Б.Лепкий).
4. Мабуть, десь лютують океани (М. Нагнибіда). 4. Будь ласка, будь мужнім і сильним (О. Слоньовська). 5. Проста, здається, думка, але цінна
(В. Крищенко).

V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )

-Що сподобалось на уроці?

-Що нового дізнались?

-Якими вміннями і навичками оволоділи?

VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )

VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )

Підручник § 17, вправа 159.

7


© 2010-2022