- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект урока по украинскому языку на тему Діалог
Конспект урока по украинскому языку на тему Діалог
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Старковская А.В. |
Дата | 20.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок № 38
Тема: Діалог.
Мета:
-
навчальна: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про діалог, вироблення практичних умінь і навичок розпізнавати діалог в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки;
-
розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення школярів, зокрема з використанням діалогів, вміння аналізувати і робити висновки;
-
виховна: формувати знання мовленнєвого етикету, забезпечити розуміння учнями, що означає бути вихованими до співрозмовників: членів родини, старших за віком людей, однолітків, прищеплювати любов, повагу і цікавість до влучного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, творча робота в парах «Чарівний мішечок», узагальнююча бесіда.
Обладнання: підручник, таблиці, схеми, квіточки з темами.
Використана література:
-
Бондаренко Н. В. Українська мова. підручник для 5 класу / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. - К.: Освіта, 2005. - 272 с.
-
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах / Колектив авторів за ред. М. І. Пентилюк. - К.: Ленвіт, 2004. - 400 с.
-
Теоретична граматика сучасної української мови. Морфологія. Синтаксис. - Донецьк: ТОВ «ВКФ БАО», 2011. - 992 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент ( 2 хв. )
Слово вчителя.
-
Доброго дня, шановний 5 клас!
Визначення емоційної готовності до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 5 хв. )
Слово вчителя.
-
Тема нашого уроку: «Діалог».
-
За мету поставимо собі домогтися усвідомлення і засвоєння знань з теми: «Діалог», вдосконалити вміння визначати діалог в готовому тексті, правильно ставити розділові знаки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 10 хв. )
1). Бесіда.
Слово вчителя.
-
Спілкуючись між собою, ми використовуємо діалог. Щоб зрозуміти, що ж таке діалог, прослухаємо текст.
-
Добрий день, бабусю!
-
Доброго здоров'я, дитинко!
Отже, діалог - це різновид прямої мови, що передає розмову двох або кількох осіб. Слова кожної особи, яка бере участь у розмові, називаються репліками. Кожна репліка пишеться з нового рядка з великої букви. Перед нею ставиться тире.
-
П. (?!)
Слова автора супроводжують репліку, якщо не зрозуміло, кому належить пряма мова. Зайвий раз у діалозі непотрібно вживати слів автора. Якщо є слова автора, ставляться ті самі розділові знаки, що й при прямій мові (але без лапок).
А:
А як ви думаєте, це діалог чи монолог? Правильно, діалог! Які ж вимоги до усного і писемного мовлення? Воно має бути: змістовним, послідовним, багатим, точним, виразним, доречним, правильним. Це культура мовлення. Її вдосконалюють протягом всього життя. Найчастіше культура мовлення виявляється в щоденному спілкуванні.
2). Робота з підручником.
Слово вчителя.
- Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Відкрийте с. 85 свого підручника та уважно розгляньте схеми вживання розділових знаків при діалозі. Сформулюйте правило вживання розділових знаків при діалозі.
Діалог А. (:)
-
П. (?!)
-
П, (?!) - а.
-
Що нового дізнались?
IV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
( 20 хв. )
-
Робота з підручником.
Відкрийте с. 87 свого підручника та прочитайте основні правила ведення діалогу.
ПРАВИЛА ВЕДЕННЯ ДІАЛОГУ
-
Шанобливо, доброзичливо ставтеся до співрозмовника.
-
Говори ввічливо, до старших звертайся на Ви.
-
У розмові торкайся теми, яка цікавить співрозмовника.
-
Чітко став запитання, зрозуміло висловлюйся, будь небагатослівним.
-
Вчись уважно слухати співрозмовника. Не перебивай його, поки він не закінчить свою розповідь. Дослухай те, що він хотів сказати, до кінця, а вже потім заперечуй, якщо не згоден. Чим уважніше ти слухатимеш, тим приємніше буде людям з тобою розмовляти.
-
Не намагайся говорити голосніше від співрозмовника.
-
Розмовляючи, дивись на співрозмовника.
-
Не починай розмову без потреби.
-
Робота в парах.
Прочитайте. Обмінюючись ролями, розіграйте жартівливий діалог; дотримуйтесь логічних наголосів; виділяйте голосом звертання. Чому діалог не мав продовження? Які з правил ведення діалогу порушив один з його учасників? (у підручнику вправа 196)
Настирливий
- Ти спиш, Семене, при вікні?
- Ні.
- То, може, плачеш в тишині?
- Ні.
- Одержав вісті ти сумні?
- Ні.
- А двійок не було в ці дні?
- Ні.
- То просто думаєш, дивак?
- Так.
- Про що ти думаєш, Семене?
- Щоб відчепився ти від мене!
Г. Бойко.
3) Творча робота в парах «Чарівний мішечок»
Завдання полягає в тому, що учні в парах отримують з «Чарівного мішечка» квіточку з номером певної теми майбутнього діалогу. Діалог складається письмово протягом 10 хвилин, а потім розігрується на уроці усно.
Тема № 1. «У БІБЛІОТЕЦІ» (Уяви, що ти прийшов до бібліотеки повернути книжку і попросити іншу. Як ти це зробиш?)
Тема № 2. «РОЗМОВА ПО ТЕЛЕФОНУ» (Уяви, що ти телефонуєш своєму другові. Трубку знімає його мама, поміркуй, як ти привітаєшся. Про що ти запитаєш у неї? З'ясувавши, що друга немає вдома, як закінчиш розмову?)
Тема № 3. «ЗНАЙОМСТВО» (Уяви, що на прогулянці, у дворі, ти побачив незнайомого хлопчика (незнайому дівчинку) і тобі захотілося з ним (з нею) познайомитися. Як ти це зробиш?)
Тема № 4. «КИМ Я ХОЧУ БУТИ» (Уяви, що ти з другом розмовляєш про те, ким хочеш бути, коли виростеш. Що б ви одне одному розповіли і про що запитали б?)
Тема № 5. «ЛІТНІ КАНІКУЛИ» (Уяви, що ви з другом зустрілися після літніх канікул. Яка розмова між вами відбудеться?)
Тема №6. «РОЗМОВА З МЕДСЕСТРОЮ» (Уяви, що тобі довелося звернутися по допомогу до медсестри. Яка розмова між вами відбудеться?)
-
Узагальнююча бесіда.
-
Що таке діалог?
-
Які розділові знаки ставляться при діалозі?
-
Яких правил спілкування необхідно дотримуватись під час діалогу?
-
Які слова ввічливості слід використовувати у мовленні?
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. )
-
Що нового дізнались?
-
Якими вміннями і навичками оволоділи?
-
Що сподобалось на уроці?
VІ. Оцінювання знань, коментування оцінок ( 3 хв. )
VІІ. Домашнє завдання ( 2 хв. )Скласти самостійно діалог на одну з тем:
«В автобусі», «Наша гімназія», «В аптеці», «Розмова з другом», «День народження».
8