Конспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на даху

Раздел Украинский язык
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуКонспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингрен Про Карлсона, що живе на дахуТема: Сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»

Навчальна мета:

  • розкрити широкий спектр творчої діяльності шведської письменниці
    А. Ліндгрен;

  • створити сприятливі умови для роботи над змістом, аналізом і засвоєнням прочитаного на основі різноманітності, форм, методів і видів роботи;

  • використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати навички швидкого, свідомого, правильного, виразного читання;

  • вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розкрити характер дій і вчинків дійових осіб; вчити висловлювати думку про прочитане.

Розвивальна мета:

  • розвивати розумові здібності: інтерес до дитячої літератури, казок; допитливість, мовне чуття, уявлення, творчі здібності;

  • розвивати пізнавальні психічні процеси: логічне мислення, уяву, фантазію, пам'ять, мовлення.

Виховна мета:

виховувати любов до дитячої книги, почуття дружби, відданості в дружбі, відчуття сімейних цінностей.

Обладнання: виставка книг А. Ліндгрен, портрет письменниці, плакат з девізом уроку, творчі роботи учнів (малюнки), «чарівна» паличка, ПК, мультимедійний проектор, указка, мікрофон, роздатковий матеріал.

Література:

  1. Програми середньої загалоосвітньої школи. 1-4 класи. -К.: Початкова школа, 2006.

  2. Савченко О.Я. Читанка. Підручник для 3 кл. Ч.2. - К.: Освіта, 2003.

  3. Методика викладання української мови /За ред. Дорошенка С.І. - К.: Вища школа, 1992.

  4. Українська мова з методикою навчання в початкових класах. Інтегрований курс. /За ред. А.П.Каніщенко, Г.О.Ткачук. -К.: Промінь, 2003.

  5. Інтерактивні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. - К.: Шкільний світ, 2007.

  6. Нестандартні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. - К.: Ред загальнопед. газ., 2005.

  7. Фурашов Е. Не шутите с огнём! //Знамя победы, № 27 (9456), 08.04.2009. -С.4.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

1.1 Віршоване привітання

Ранок! Сонце в небі піднімається!

Наш третій клас із гостями вітається!

Діти: Добрий день!

Ми веселі і кмітливі,

Серйозні і не пустотливі,

Допитливі, цікаві, чемні.

В розмові з старшими приємні.

1.2. Посадка за парти

- Сідайте правильно і зручно.

1.3. Знайомство

- Починаємо перший після канікул урок українського читання. Мені дуже приємно бачити вас натхненних і творчих.

2. Мотивація навчальної діяльності

2.1. Створення емоційного настрою

- Кожного дня ми наче відкриваємо нові, чисті сторінки нашого життя. Що ми на них запишемо, залежить від кожного з нас. У наших силах залишити на чистих аркушах цілий список добрих і красивих вчинків та справ.

Сьогодні нам у цьому допоможе казка.

2.2. Девіз уроку

- Прочитайте девіз уроку:

Головне в житті - не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.

3. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

3.1. Оголошення теми

- Без казки не буває дитинства: веселого, доброго, грайливого.

Актуалізація опорних знань

(Слайд 1)

  • Увага на екран. Назвіть героїв відомих вам казок за силуетами.

  • Хто автор цієї казки?

  • Які гарні малюнки ви приготували до казки про Піноккіо! Молодці, дякую вам.

- Сьогодні ми познайомимось з Карлсоном, я впевнена вам сподобається авторська казка «Про Карлсона, що живе на даху».

  • Чи знаєте ви цю казку? Звідки?

  • А для того, щоб назвати автора, попрацюйте у парах з олівцями, виконайте завдання під номером 1. "Будиночком" сигналізуйте про закінчення роботи.

Час - 30 секунд.

(на столах у дітей лежать картки із завданнями для різних варіантів)

Завдання № 1. Закресліть у кожному слові однакові голосні і прочитайте ім'я, прізвище шведської письменниці, автора казки про Карлсона.

О А О С И Т Р О И І Д И Л У І А Н Д А Г У Р У Е Н

_____________________ _______________________

Завдання № 1. Пройдіть чарівною стежинкою і прочитайте ім'я, прізвище видатної шведської письменниці.

Р С Д І Г Е

Л

АД

Т І Н Р

Н

______________________ _____________________

(Індивідуальна допомога, емоційна підтримка для тих, хто потребує)

  • Дуже добре, що ви знайшли правильну відповідь.

  • Хором назвіть автора казки про Карлсона.

(Слайд 2)

- Тож сьогодні ми помандруємо чарівними стежинками-сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху».

3.2. Завдання уроку

- Діти, з'ясуємо, чому навчить нас цей урок.

Слайд 3


Цей урок навчить мене:

  • Доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання казки.

  • Працювати в парах.

  • Визначати своє ставлення до людей з різними життєвими позиціями.

  • Цінувати дружбу, відданість.

  • Розуміти, яким повинен бути гумор.

  • Міркувати про життєві цінності.


4. Опрацювання уривка казки А. Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»

4.1. Відомості про автора (Презентація 4)

- Пропоную переглянути презентацію про автора, яку мені допомогли створити учні-пошуковці. Вони і допоможуть представити її. (перегляд)

- Яка цікава доля у Астрід Ліндгрен… Ви згодні?

- Дійсно, головним для неї все життя було приносити користь і своїй країні, і природі, і дорослим, і дітям.

- А я вдячна Анатолію, Ганні. Вони принесли користь нам всім. Допомогли створити Презентацію. Це пошукова, творча робота, тому я ставлю вам по 11 балів.

4.2. Словникова робота

- Для свідомого читання необхідно пояснити значення слів, які зустрінуться у тексті.

(Слайд 5)

  • Фіранки - маленькі шторки на вікна.

  • Денатурат - технічний спирт.

  • Дзижчання - гудіння з неприємним звуком.

  • Уклякнути - завмерти від несподіванки, здивування.

  • Запобіжний клапан - пристрій, що не допускає аварій.

- Запам'ятайте значення слів, їхню правильну вимову, допоможе вам "Словничок", який є у вас на партах.

4.3. Читання слів

- Підготуйтесь до правильного читання.

- Прочитайте слова пошепки самостійно.

- Читаємо хором разом зі мною.

(Слайд 6)

принишклий

порозліталися

уповільнив

вимальовувалась

Карлсон

Боссе

Сванте Свантес

- Молодці, правильно.

4.4. Вправи на розвиток читацьких навичок. Артикуляційна гімнастика

- Для того, щоб виразно і правильно прочитати слова головних героїв, пропоную наступне завдання. Прочитайте перші речення очима, а потім із здивуванням, як маленький хлопчик.

- А відповідь Карлсона: повільно і самовпевнено.

(Слайд 7)

  • А хто ти такий? Звідки ти взявся?

  • Спокійно, тільки спокійно!

- Добре, я впевнена, що ви виразно, правильно і, головне, емоційно будете читати казку.

4.5 Первинне сприйняття тексту

- Розгорніть підручники на сторінці сто двадцятій.

- Я разом з моїми помічниками прочитаю уривок з казки, але за чарівною паличкою попрошу і вас, діти, читати. І пам'ятайте, з якою інтонацією необхідно читати слова Малюка і Карлсона.

- Приготуйтеся до читання, щоб відповісти на таке питання:

- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон? (Слайд 7)

4.6. Аналіз змісту прочитаного

- Чи сподобався вам уривок з казки?

(на екрані Слайд 7)

- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон?

- Опишіть зовнішність Карлсона.

  • Особисто мені дуже подобається в Карлсоні його весела вдача, здатність щось вигадувати. Пропоную вам пограти разом зі мною.

фізхвилинка

- Повторюйте рухи та слова веселої "Розминки".

Пальці вперед - 2 р., Весело - весело! (2 р.)

Лікті зігнули,

Спини прогнули,

Груди розправили,

Ноги розставили,

Кнопки натиснули!

- Сподобалось? Які ви стали бадьорі! Сідайте правильно.

4.7. Повторне самостійне читання

- Попрацюйте в парах. Кольору вашого стільця відповідає Завдання під № 2.

- Уважно прочитайте його. (діти читають)

- Кому щось незрозуміло?

- Працюйте дружно, старанно, читайте пошепки, не заважаючи іншим.

Час на виконання - 3 хвилини.


Червоні:

  • Прочитайте уривок з початку до слів: «Так і передай своєму татові!» с.121. Дайте відповідь на питання:

Де познайомилися Малюк і Карлсон? Як Карлсон себе вихваляв?

Сині:

  • Прочитайте уривок від слів на с. 121 «Він миттю схопив пляшку…» до слів на с.123 «Однак Малюк не міг…». Дайте відповідь на питання:

Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?

Чорні:

  • Прочитайте уривок від слів на с.123 «Однак Малюк не міг…» до кінця. Дайте відповідь на питання:

Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?

4.8. Перевірка самостійної роботи учнів у парах

(дзвоник вчителя)

  • Увага! Перевіряємо, як ви виконали завдання.

  • Де познайомилися Малюк і Карлсон?

  • На яке запитання ви ще відповідали? Як Карлсон себе вихваляв? Зачитайте з тексту.

  • Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?

  • За перші три місяці цього року в місті Шахтарську та районі відбулося 20 пожеж, в яких загинуло десятеро людей. А четверо людей загинуло саме через необережне поводження з вогнем.

  • Крім правил пожежної безпеки, які ще правила безпеки життя порушив Карлсон?

  • Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?

  • Ви старанно працювали в парах.

4.9. Міркування над прочитаним

  • Давайте поміркуємо!

  • Як ви думаєте, чи хотів Карлсон образити Малюка?

  • А що для нього було головним у житті? (показ на девіз уроку)

5. Узагальнення і систематизація знань

5.1. Зустріч з казковим героєм

(з'являється Карлсон)

Карлсон: Привіт-привіт! Почекайте, хто тут про мене про Карлсона згадує? Можна присісти скраєчку? (хоче сісти на стіл вчителя).

Вчитель заперечує: Карлсоне, не бешкетуй! Сідай, будь ласка, на почесне місце. (ставить стілець по середині класу)

Карлсон: Спокійно, тільки спокійно! Я найвихованіший у світі чоловік!

Вчитель: Знову ти вихваляєшся! Зараз ми розкажемо, який ти насправді. Допоможе гра «Чарівний стілець».

Назвіть, діти, позитивні риси характеру та поведінки Карлсона.

- Витривалий! - вигукує Карлсон. - Бо я вмію довго літати, високо і швидко!

Вчитель: Не хвали сам себе, нехай люди похвалять тебе!

- Тому, дорогенький наш Карлсоне, послухай порад учнів про ті риси, яких тобі треба позбутися, щоб бути справді найвихованішим та найкращим в усьому.

- Будь ласка, діти, називайте ці риси.

Вчитель: Певні поради можна висловити прислів'ями. Виразно прочитаймо народну мудрість, а ти, Карлсоне, запам'ятовуй!

(Слайд 9)

Коли не тямиш, не берись.

Хто хвалиться, той кається.

Добрий сміх не б'є, не мучить, він на світі жити учить.

Карлсон: Дякую, дякую, я запам'ятаю! Спокійно, тільки спокійно! А чому це все про мене та про мене? Поговорімо про мого найкращого друга Малюка!

(сідає осторонь)

Вчитель: Діти, а як звали хлопчика насправді?

Карлсон: Як ви думаєте, чому його всі називали Малюком?

Вчитель: Ім'я відображає й характер. Яким був Малюк, оберіть потрібні слова з даного списку:

Слайд 10 -11. (портрет Малюка)

Хвалькуватий

Спокійний

Дотепний

Слухняний

Енергійний

Сумний

Чутливий

Нерішучий

Злий

Добрий

Карлсон: Молодці, ви зрозуміли прочитане. Ось який у мене гарний друг. Все, привіт! Я полетів, але обіцяю повернутися на сторінках книги. Читайте про мене! Привіт!

Вчитель: Дякуємо, Карлсоне! Прощавай!

- Скільки ще цікавих пригод, історій про Малюка і Карлсона! Хоча деякі пригоди ви знаєте з мультфільму.

5.2. Перегляд епізоду з м/ф «Про Малюка і Карлсона»

- Наші українські режисери створили мультфільм про Малюка та Карлсона. Подивимося уривок про те, що було після відльоту Карлсона.

- Чому Малюку ніхто не повірив?

(перегляд уривку)

5.3 Узагальнення отриманих знань

- Чому Малюку ніхто не повірив?

- Чи зробив би справжній друг так, як Карлсон, коли залишив Малюка одного відповідати перед батьками за поламану машину?

- Чи хотіли б ви дружити з Карлсоном? Давайте проголосуємо, але незвичайно: не руками, а ногами. Займіть місце під обраною вами відповіддю.

(Діти обирають позицію біля запропонованих табличок: «Я хочу дружити з Карлсоном», «Я не хочу дружити з Карлсоном»)

  • Поясніть свій вибір.

  • Дякую за ваш вибір, я поважаю думку кожного з вас.

  • Діти, а якби ви були шведами, то більшість з вас обрали б іншу позицію. Тому що, як не дивно, шведи не люблять свого Карлсона. Вважають його лінивим, безвідповідальним та пустотливим.

  • Визначити, яким дійсно був Карлсон, ви зможете тільки після того, як прочитаєте всю казку. Сідайте на свої місця.

6. Домашнє завдання

- Домашнє завдання буде таке:

- Виразно читати уривок казки, с.120-124.

(Слайд 12)

- Ви такі творчі, тому пропоную вам

Завдання на вибір: (плакат на дошці)

Червоні сигнали - поділити текст на зачин, основну частину і кінцівку. Переказати їх від імені Малюка.

Сині сигнали - усно відобразити прочитаний уривок в семи кадрах діафільму, визначити зміст кадрів та їх послідовність.

Зелені сигнали - підготувати переказ іншого уривка з казки про Карлсона.

- Подобаються завдання? Цікаві?

- Хто вже обрав завдання, покажіть, будь ласка сигнал!

- Чому ти обрала це завдання? Покладіть сигнали.

- Я впевнена, ви впораєтесь.

- Я залишаю на дошці завдання, щоб ви потім записали їх в щоденник.

7. Підсумок уроку. Рефлексія

- Наш урок добігає кінця. Чому він вас навчив? Свою відповідь починайте зі слів «Цей урок навчив мене…» (гра "Мікрофон").

(Слайд 13)

Цей урок навчив мене:

  • Виразно читати казку.

  • Працювати в парах.

  • Оцінювати поведінку різних людей.

  • Цінувати дружбу, відданість.

  • Розуміти, яким повинен бути гумор.

  • Міркувати про те, що в житті головне.

  • Чому вас ще навчив наш урок?

- Дякую вам, діти, за співпрацю, за ваші власні думки. Дякую вашій учительці за те, що вчить вас читати думаючи, міркувати.

На згадку про цей урок я дарую вам книгу про пригоди Малюка та Карлсона, сподіваюсь ви її обов'язково прочитаєте.

Бажаю вам черпати мудрість з книжок, бо «Хто книги читає, той багато знає».

Бажаю вам вчитися дружити, мати добрих відданих друзів; бути щасливими, здоровими, впевненими в собі.

Та пам'ятайте:

Головне в житті - не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.

Щасти вам! Урок закінчено. До побачення.

9


© 2010-2022