- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок по украинскому языку на теме Цікаві фразеологізми (6 класс)
Урок по украинскому языку на теме Цікаві фразеологізми (6 класс)
Раздел | Украинский язык |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Климашевская И.К. |
Дата | 17.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тема: Цікаві фразеологізми
Мета:
-
поглибити знання учнів з даної теми; навчитися пояснювати значення фразеологізмів і доречно їх уживати;
-
розвивати спостережливість, логічне мислення, уміння аналізувати, узагальнювати;
-
виховувати повагу до слова, підтримувати інтерес до вивчення рідної мови.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, робота в парах, тести, гра «Відгадай фразеологізм», Метод «Незакінчене речення»
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання з учнями.
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
3. Створення сприятливої атмосфери на уроці.
- Погляньте один на одного, посміхніться, побажайте один одному успіхів і налаштуйтеся працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
-
Який розділ про мову вивчає фразеологізми? (Фразеологія)
-
Що таке фразеологізми? (стійкі словосполучення, які за значенням дорівнюють одному слову)
-
Які джерела фразеологізмів? (усна народна творчість, крилаті вислови, давньогрецька міфологія, прислів'я та приказки, Біблія)
-
Як фразеологізм виступає в реченні?(Як один член речення)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання школярів.
Слово вчителя
-
Я ви здогадались сьогодні тема нашого уроку «Фразеологізми», на цьому уроці ми пригадаємо що таке фразеологізми, будемо пояснювати значення фразеологізмів для того, щоб доречно вживати їх у мовленні.
Кожна людина, яка досконало володіє рідною мовою, користується її багатствами повною мірою. Саме тому, щоб долучитися до числа знавців української мови, ми повинні вміти користуватися фразеологізмами.
ІV. Формування і вдосконалення знань,умінь,навичок.
Слово вчителя.
-
Робота з текстом. (роздатковий матеріал)
Прочитайте текст, знайдіть фразеологізми, поясніть їхнє значення.
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Братик спать ніяк не хоче:
Хоч і сонні в нього очі,
Вередує: - Я не ляжу!
А дідусь ласкаво каже:
- От якби ти зараз ліг -
Ти б заснув без задніх ніг!
Братик ліг, питає в нього:
- Де ж у мене задні ноги?
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Я, сестричка й менший брат
Втрьох збирали виноград,
Сперечалися ми все:
Хто з нас кошик понесе?
Дідуся ми розгнівили:
- Що ви кашу заварили?
- Де ж та каша? - мовив брат. -
Ми ж збирали виноград!
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
(Відповідь: без задніх ніг - втомився; кашу заварили - неприємна ситуація)
-
Вправа 1.
Завдання. Вибрати та записати, який фразеологізм відповідає слову:
-
Ніколи: тоді як рак свисне; дійти до краю; бити байдики.
-
Дошкуляти: грати на нервах; намолоти дурниць; намотати собі на вус.
-
Сумний: горить у руках; мов у воду опущений; нести хрест.
-
Осоромитися: грати першу скрипку; сісти маком; вскочити в сливки.
-
Перемогти: терпіти скруту; дійти до краю; узяти гору.
-
Щасливий: сім п'ятниць на тиждень; бути на сьомому небі; злий геній.
-
Викрити: хоч око виколи; кури не клюють; зірвати маску.
-
Приборкати: як корова язиком злизала; обламати роги; язиком чесати.
-
Робота біля дошки
Записати речення, визначити яким членом речення виступає фразеологізм.
Ви послухайте його і на вус намотайте. (присудок)
Пішов козак світ за очі. (обставина)
-
Робота в парах.
Завдання. Доповніть фразеологічні звороти, розгадавши малюнок. Запишіть їх у зошит. Пояснити їх значення.
Відповідь: Мов води в рот набравши - (мовчати), вийти сухим з води (уникнути покарання), тягти за язик (змушувати говорити), стояти над душею (надокучати), їхати зайцем - (безкоштовно).
-
Робота біля дошки
Завдання. Користуючись довідкою дібрати до поданих фразеологічних зворотів антонімічні. З двома на вибір скласти речення.
1) Хоч голки збирай - ... . 2) Рукою подати - ... . 3) Як з хреста знятий - ... . 4) Як кішка з собакою - ... . 5) Приходити до пам'яті - ... .
Довідка: втратити свідомість;за тридев'ять земель; кров з молоком; хоч око виколи; душа в душу.
Відповідь: 1 - хоч око виколи, 2 - за тридев'ять земель, 3- кров з молоком, 4 - душа в душу, 5 - втратити свідомість.
На вулиці так темно хоч око виколи. Молодята живуть душа в душу.
-
Гра «Відгадай фразеологізм»
Відгадати, який фразеологізм зображений на малюнку. (див. Додаток)
Відповідь:
Як кіт наплакав - дуже мало
Водити за ніс - обдурити
Кури не клюють - багато
Чесати язика - багато розмовляти
Клювати носом - дрімати
Ахіллесова п'ята - вразливе місце
За словом у кишеню не лізти - бути дотепним
Палець у рот не клади - може постояти за себе
Плювати в стелю - нічого не робити
V. Закріплення матеріалу
Розв'язати тестові завдання
-
Про значення фразеологізмів можна довідатися у:
а) орфоепічному словнику;
б) тлумачному словнику;
в) фразеологічному словнику;
г) орфографічному словнику.
-
Позначити рядок, у якому подано значення фразеологізму йти на муху з обухом:
а) когось набридливо й уїдливо діймати, дратувати;
б) витрачати великі зусилля на щось незначне, не варте уваги;
в) бути задеркуватим, гордовитим, пихатим;
г) виявляти незадоволення, роздратування кимось або чимось.
-
Позначити речення, що містить фразеологізм із значенням зазнаватися:
а) водити за ніс, а правди не скаже;
б) полову їсть, а кирпу гне;
в) говорить, як лисиця, а за пазухою камінь держить;
г) п'ятами киває, бо діла не знає.
-
Позначте фразеологізм, що є синонімом до слова визволятися:
а) пройти і Крим, і Рим, і мідні труби;
б) ставати на диби;
в) встромляти палиці в колеса;
г) рвати кайдани.
-
Позначте фразеологізм, що є антонімом до слова ледарювати:
а) мозолити руки;
б) починати з нуля;
в) відставляти губу;
г) бити лихом об землю.
-
Позначте рядок із фразеологізмами, що є синонімічними до виразу «байдики бити»:
а) зуби їсти, побувати в бувальцях, пройти крізь вогонь і воду;
б) ловити гав, давати горобцям дулі;
в) купатися в золоті, жити, як вареник у маслі;
г) продавати зуби, справляти смішки.
-
Позначте рядок із фразеологізмом, що є антонімічним до виразу опускати руки:
а) влипнути в халепу;
б) сміятися на кутні;
в) держати хвіст бубликом;
г) змішати з болотом.
-
Позначте рядок із фразеологізмом, що походить із мовлення спортсменів:
а) чекати біля моря погоди;
б) грати першу скрипку;
в) честь мундира;
г) удар нижче пояса.
-
Позначте рядок із фразеологізмом, що походить із мовлення водіїв:
а) між молотом і ковадлом;
б) тріщати по швах;
в) відпускати гальма;
г) хід конем.
-
Фразеологізм нести свій хрест походить із:
а) Біблії;
б) античної міфології;
в) художньої літератури;
г) народного побуту.
-
Позначте речення, що містить фразеологізм, який походить з античних джерел:
а) Яка це іродова душа кидається глеками?
б) А стара скупенькою була, взявшись в боки, лазаря завела.
в) Це була його ахіллесова п'ята!
г) Розбивають вчені між собою глеки: хто ж таки древніший - ми чи давні греки?
-
У реченні фразеологізм:
а) не є членом речення;
б) є одним членом речення;
в) кожне слово фразеологізму є окремим членом речення;
г) може бути або може не бути членом речення залежно від свого походження.
Взаємоперевірка!
Ключ до тестів: 1-В; 2-Б; 3-Б; 4-Г; 5-А; 6-Б; 7-В; 8-Г; 9-В; 10-А; 11-В; 12-Б.
VІ. Підсумок уроку.
Метод «Незакінчене речення»
На цьому уроці найцікавішим для мене було …
На цьому уроці найважчим для мене було …
VІІ. Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру, використавши кілька фразеологізмів: Мудрість - окраса людини.
ДОДАТОК
Розробка уроку з української мови
Цікаві фразеологізми
Підготувала
вчитель української мови
та літератури
Клімашевська І.К.