Урок-гра «У країні звуків» 5 класс

ТЕМА. Звуки мови МЕТА: повторити й узагальнити знання про голосні та приголосні звуки, розвивати фонетичний слух учнів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови. ОБЛАДНАННЯ: Сонечко з зайчиками, ромашки із завданням, цеглинки з літерами, підручник. ТИП УРОКУ: урок повторення й узагальнення.   ФОРМА УРОКУ: урок-гра «У країні звуків». ХІД  УРОКУ   І. Організаційний момент  1.      Створення ігрової ситуації.   ІІ. Повідомлення теми й мети уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань уч...
Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА. Звуки мови

МЕТА: повторити й узагальнити знання про голосні та приголосні звуки, розвивати фонетичний слух учнів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови.

ОБЛАДНАННЯ: Сонечко з зайчиками, ромашки із завданням, цеглинки з літерами, підручник.

ТИП УРОКУ: урок повторення й узагальнення.

ФОРМА УРОКУ: урок-гра «У країні звуків»

ХІД УРОКУ


І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

  1. Слово вчителя.

- Діти, сьогодні ми з вами повторимо відомості про звуки, набуті вами на попередніх уроках, будемо розвивати фонетичний слух і працювати зі звуками та буквами.


  1. Створення ігрової ситуації.

Стук у двері. Принесли лист. Читаємо:

5-А классу Джанкойської загальноосвітньої школи-комплексу № 2 від Сонечка з Блакитного Неба.

Доброго дня, шановні учні!

Підступні Ромашки викрали у моїх сонячних Зайчиків літери та не віддадуть, поки Зайки не виконають всі їх завдання. Діти, допоможіть, будь ласка, Зайчикам, адже вони не навчалися у школі.

Ясне Сонечко

P.S. Почніть із першої Ромашки.

(Біля дошки висить плакат із Сонечком із Зайченятами, до якого прикріплюються літери:: у класі по різних місцях розташовані Ромашки з завданнями).


  1. Слово вчителя.

- Діти, подивіться, вив же, мабуть, помітили, що у класі з`явилися Ромашки. Допоможемо сонячним Зайченятам. Де перша Ромашка?

(Діти вказують на ромашку з цифрою 1 за якою завдання)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Повторення про графіку, орфоепію, орфографію.

  2. Слово вчителя.

- Діти, ми з вами протягом декількох уроків подорожували країною, яка називається - ФОНЕТИКА. Познайомилися з її мешканцями - це ЗВУКИ МОВИ. Бачили, які вони всі різні. Скажіть, а хто ще допомагає Фонетиці у її володінні?

  1. Відповідь учнів.

- Це мудрі королеви: ОРФОЕПІЯ, ГРАФІКА, ОРФОГРАФІЯ.


  1. Слово вчителя.

- Наша мова - звукова, і значення в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов`язана з усіма галузями мовознавства. Одак, особливо тісно пов`язані три розділи науки про мову.

Завдання 1 Ромашки:

Що вивчає орфоепія, графіка, орфографія?

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Робота в группах зі словами.

- Діти, ви вже знаєте, що звуки мови служать, передуім, будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд - СЛІВ. Ізольовано вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють СЛОВА.

Завдання 2 Ромашки:

Побудуйте з кожної пропонованої купки цеглинок-фонем два (або й три) слова. (Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Робота біля дошки.

Завдання 3 Ромашки:

Змінюючи звук, позначений виділеною буквою, утворіть від поданих слів назви:

  1. тварин і звірів; 2) дерев; 3) птахів.


  1. Гілка, ротик, кут, казан, тінь, лава (білка, котик, кіт, кабан, кінь, лама)

  2. Лапа, клин, куб, бік, м`яз (липа, клен, дуб, бук, в`з)

  3. Лайка, морока, осел, корона (чайка, сорока, орел, ворона).

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Робота з підручником.

Завдання 4 Ромашки:

Розгляньте таблицю на стор.96 підручника, дайте відповіді на питання:

  • Скільки звуків в українській мові?

  • Які бувають звуки?

  • Які бувають приголосні звуки?

  • Як утворюються звуки мовлення?

  • Назвіть голосні звуки.

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Хвилинка відпочинку.

  2. Розподільний диктант.

Завдання 5 Ромашки:

Запишіть слова з літерами г і r у дві колонки

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Самостійна робота.

Завдання 6 Ромашки:

Записати прислів`я, вставивши потрібні голосні звуки.


  • Зр…б…в д…л… - г…л…й см…л… .

  • Хт… л…д…й п…т…(й)…, т…й р…з…м м…(й)… .

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)

Завдання 7 Ромашки:

Запитання-жарти

(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)


  1. Слово вчителя.

- Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання й повернули Зайчикам їх літери. Хто ж здогадався, що говорять вам Зайченята у відповідь? (МОЛОДЦІ)

- Так, дійсно, ви молодці і добре сьогодні попрацювали, а я, в свою чергу, поставлю вам оцінки за вашу роботу на уроці.

ІV. Підсумок уроку

Слово вчителя.

- А тепер давайте ж підсумуємо наші знання про ознаки звуків.

(Вивішую заголовки «Голосні», «Приголосні», а ознаки «розсипаються». Діти допомагають зібрати і самі вивішують під звуками їх ознаки).

V. Коментування домашнього завдання.



© 2010-2022