Конспект уроку з української мови НАПИСАННЯ ПРІЗВИЩ ПРИКМЕТНИКОВОЇ ФОРМИ6 клас

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Виконала: вчитель української мови та української літератури Миколаївської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 36 Гнатовська Раїса Миколаївна.

6 клас.

ТЕМА: НАПИСАННЯ ПРІЗВИЩ ПРИКМЕТНИКОВОЇ ФОРМИ

Мета: з'ясувати особливості творення українських прізвищ прикметникового типу; формувати загальнопізнавальні вміння правильно відмінювати жіночі й чоловічі прізвища прикметникового типу; розвивати творчі вміння утворювати ці прізвища за допомогою різних прикметникових суфіксів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розширенню знань шестикласників про виникнення, побутування, значення й написання найбільш поширених українських прізвищ.

Очікування: учні вміють грамотно писати прізвища прикметникової форми, ставлять їх у потрібній формі, доречно вживають в усному та писемному мовленні.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: словники, підручник (С.Єрмоленко, В.Сичова, М.Жук), навчальний посібник із орфографії, довідник для 6 класу, картки.

Форми, прийоми, методи роботи: орфографічна п'ятихвилинка, індивідуальна робота, мовознавча розминка, проблемне питання, дослідження-пошук, дослідження - зіставлення, орфографічний практикум «Я - перекладач», творча робота, робота в парі, самооцінювання.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Мовознавча розминка. (Слайд 2)

Взаємоперевірка правил в малих групах.

2. Орфографічна п'ятихвилинка. (Слайд 3)

Записати слова, вставивши пропущену літеру, пояснити орфограми.

Березн..вий, вітр..вий, бой..вий, Андрі..в, Ігор..в, Шевченк..ве, сторож..ва, овоч..вий, сутт..вий, грош..вий, груш..вий, ді..вий, стиль..вий, значенн..вий, ситц..вий, кобзар..ва.

Самоперевірка, самооцінювання. (Слайд 4)

ІІІ. Ознайомлення учнів з темою. Визначення мети і завдань уроку учнями. Зіставлення зі слайдами (5, 6)

Мотивація навчання.Оголошення епіграфа уроку й робота з ним. (Слайд 7)

Прізвище - мелодія віків, у котру вплелися перекази й легенди,

розповіді й казки про добрих чарівників.

А. Коваль

ІV.Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру

1.Творче дослідження. (Слайд 8)

Прочитати текст. Визначити його основну думку. З'ясувати стилістичну належність висловлювання.

Оскільки назви населених пунктів (особливо сіл) повторюються, а до того ж мають по кілька близьких варіантів найменування, установити точно, від назви якого саме населеного пункту утворене прізвище, буває важко, а то й неможливо: Заболотний- село Заболоть у Волинській і Житомирській областях, Заболото у Волинській і Львівській, За-болоття у Волинській, Закарпатській, Львівській, Рівненській, Чернігівській областях.

Завадський - від Завада, Завадів, Завадівка. Цих назв населених пунктів є в Україні - 23, у Польщі, Словаччині (походять від слова завада- перешкода на дорозі).

Прізвище Коцюбинський могло походити від назв сіл Коцюбин-ці й Коцюбинчики; Вербицький - від назв сіл Верба, Верби, Вербичі.

Отже, установити щось точно без додаткових відомостей про конкретну родину важко, навіть якщо це прізвище Варшавський або Білостоцький, бо, крім загальновідомих міст з такими назвами, існують ще села й хутори в Польщі та в Україні (А. Коваль).

2.Дослідити походження вашого прізвища. (Слайд 9)

Воно походить: а) від імені; б) від географічної назви; в) від роду діяльності (назви професії);

г) від назви предмета, ознаки, явища та ін.

3.Коментар учителя.Українські прізвища відзначаються великою різноманітністю як щодо джерел виникнення, так і щодо граматичної будови. Прізвища належать до розряду іменників, але за походженням, будовою та особливостями відмінювання їх ділять на дві групи: прізвища прикметникового типу та прізвища іменникового типу.

4. Робота з підручником та навчальним посібником із орфографії.

(стр.184, 186)

5. Дослідження-порівняння. (Слайд 10)

Порівняти відмінювання прізвищ прикметникового типу з відміню-ванням прикметників. Зробити висновок.

Н.Зелений шарф

Р. Зеленого шарфа

Д. Зеленому шарфу

З. Зелений шарф

О. Зеленим шарфом

М. (на) зеленому(зеленім) шарфі

Н. Дмитро Качуровський

Р. Дмитра Качуровського

Д. Дмитру Качуровському

З. Дмитра Качуровського

О. митром Качуровським

М. (при) Дмитрові Качуровському

V. Осмислення, узагальнення, систематизація знань

1.Вибірковий диктант

Виписати прізвища прикметникового типу відомих українських

письменників. Доповнити ряд прізвищ відомих вам людей.

Іван Нечуй-Левицький, Тарас Шевченко, Костянтина Галицька, Павло

Тичина, Микола Вінграновський, Григір Тютюнник, Богдан-Ігор Антонич, Євген Гуцало, Антін Лотоцький, Олена Пчілка, Оксана Сенатович,

Василь Симоненко, Леонід Глібов, Михайло Коцюбинський, Олександр

Олесь, Панас Мирний.

2.Творче конструювання (Слайд 11)

Від поданих слів утворити прізвища прикметникового типу. За допомогою суфіксів -ов(-ев, -єв), -ськ-(-цьк-).

1) Агафон, Андрій, Роман, Володимир, Гурій, Дмитро, Ярмолай, Ігнатій, Карпо, Клим, Корній, Лавро, Леон, Назар.

2) Острів, доля, чайка, Китайгород, Завада, Новгород, коваль, Мирго-род, груша, шанс, глина, качур.

Перевір себе. Зроби висновок (Слайд 12)

3.Робота з текстом ( усно) (Слайд 13)

І - група.

Марійка Макарова захищала від фашистів Москву у складі 316-ї стрілецької дивізії, якою командував генерал-майор Панфілов. Григорій Нечаєв разом із братом Віктором був вихованцем 895-го артилерійського полку

ІІ - група.

Дмитро Євтєєв з п'ятнадцяти років служив зв'язківцем 302-го артилерійського полку і нагороджений трьома орденами слави. Марійка Кожевникова пішла на фронт у п'ятнадцять років, і була санінструктором 50-ї армії.

ІІІ - група

Єфанов Володя народився в Слов'янську на фронті був шевцем, а потім зв'язковим штабу. Вітя Роменський воював у складі стрілецьких полків, а згодом в окремому саперному батальйоні.

4.Орфографічний практикум. Робота в парі. Вправа444.

5. «Я - перекладач». (Слайд 14)

Подані російські прізвища записати українською мовою. Які буквосполучення відповідатимуть російському ё [йо] ?

Соловьёв, Воробьёва, Бугаёв, Муравьёв, Окаёмова, Плёнкин, Бурёнкин, Семёнкин, Артёмкин, Королёв, Новосёлов, Семёркин, Тёркин, Верёвкин, Алфёрова.

Самоперевірка (Слайд 15). Зробити висновок.

*Індивідуальна робота з картками

Картка №1

Прізвища російських художників записати в українському перекладі за алфавітом.

Василий Перов, Виктор Васнецов, Василий Поленов, Григорий Мясоедов, Василий Пукирев, Федор Васильев, Фирс Журавлев, Илларион Прянишников, Михаил Нестеров, Илья Репин, Иван Крамской.

Картка №2

Записати прізвища за алфавітом. Пояснити вживання м'якого знака та апострофа.

Третьяков, Рум'янцев, Ананьїн, Ільюшин, Прокоф'єв, Юр'єв, Афанасьєв, Водоп'янов, Арсеньєв, Мар'їн, Дьяконов, Аляб'єв, Ареф'єв, Захар'їн, Григор'єв.

VІ. Підсумок уроку. (Слайд 16)

«Мозковий штурм»

  • Як пишуться прізвища на - ів?

  • До якої частини мови належать прізвища?

  • Як провідмінюються прівзвища твердої групи ?

  • Як змінюються російські прівзвища?

  • На які групи поділяються прізвища за походженням?

  • Як провідмінюються прівзвища твердої групи ?

  • Як провідмінюються прівзвища м яккої групи ?

VІІ. Оцінювання з коментарем вчителя.

Самооцінювання

Картка самооцінки роботи на уроці

Дата ______________ Прізвище_____________________

Як я працював на уроці

Оцінка

1

Я повторив раніше вивчений матеріал

2

Я співпрацював з іншими

3

Зможу скласти узагальнюючу розповідь

4

Настрій на уроці, мої очікування

VІІІ. Домашнє завдання ( інструктаж)

1.§53 (стр. 184, 186)

впр.441,

*впр.446














Відкритий урок з української мови у 6 класі на тему:

« Написання прізвищ прикметникової форми»








Вчитель: Гнатовська Р.М.

© 2010-2022