• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Урок “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької

Урок “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької

Раздел Украинский язык
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Відкритий урок в 10-А класі


Тема. "Талан" - драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької.

Мета: навчальна: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях М.Старицького, проаналізувати його соціально - психологічну драму « Талан» , удосконалити вміння аналізувати зміст драми «Талан» , визначати жанрову приналежність, проблематику;

розвивальна: розвивати комунікативні навички монологічного та діалогічного мовлення;

виховна: виховувати розуміння загальнолюдських цінностей, любов і повагу до творчості письменника, до людей творчих професій, виховувати зацікавлення театральним мистецтвом, бажання реалізувати власні творчі можливості .

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами театралізації

Обладнання: власна презентація, портрет М. Заньковецької, епіграф до уроку, роздатковий матеріал "Шість капелюхів" ( метод Едварда Де Боно), пам'ятка «Засоби творення образу людини», орієнтовний план-характеристика.

Я думаю, що моя сила найбільша у драмі.

М. Старицький

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Є ті, про кого не забувають. Їхні імена повинен знати кожен, хто по-справжньому любить свою Батьківщину. Вони - це душа народу. А чи можна любити когось по-справжньому, не знаючи його душі.

Вона виступала на багатьох сценах, її охрестили актрисою во істину світової величини. Марія Заньковецька ввійшла в історію як видатна українська актриса на зламі 19 і 20 століть. Саме про її геніальну постать і написав свою драму М.Старицький « Талан». Адже прототипом Марії Лучицької - головної героїні - є Марія Заньковецька.

Пропоную вам спочатку познайомитися з цією непересічною постаттю.

( перегляд відеофільму)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Проблемне питання: У чому призначення таланту ?
VІ. Актуалізація опорних знань

1.« Емоційний екран»

Обмін враженнями від переглянутого.

2.Перевірка домашнього завдання.

3. Тренінг «Роздуми вголос». Як ви розумієте поняття «любов і кохання»?
Створення «асоціативного куща» до слова «кохання»

Кохання - диво - казка - взаєморозуміння - сила, більша за життя - фізична близькість - вир почуттів - виправдання гріха - трагедія - щастя - ...

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Вступне слово
«Я думаю, що моя сила найбільша у драмі»,- писав М. Старицький І. Франкові. Драматург написав більш як 30 п'єс оригінальних (на запозичені сюжети популярних прозових творів) і ґрунтовно перероблених сценічних драм інших авторів. Серед оригінальних творів письменника найвищої оцінки заслуговують соціально-психологічні драми «Не судилось» («Панське болото») (1881), «Талан» (1893), «У темряві» (1892), «Крест жизни» (1901), соціально-побутова «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» (1887).
Їм притаманна актуальна, вагома проблематика, психологічна достовірність характерів, зв'язок із фольклорно-етнографічною культурною традицією, яскрава сценічність. Життя українського пореформеного міста й села, побутування різних суспільних шарів і прошарків, їх взаємодію показано тут правдиво й глибоко.

2. Повторення відомостей з теорії літератури
Драма - 1. Один із основних родів художньої літератури, що зображує дійсність безпосередньо через висловлювання та дії самих персонажів. 2. Один із жанрів драматичного роду, поряд із комедією, трагедією, це п'єса соціального чи побутового характеру з гострим конфліктом, який розвивається в постійній напрузі.
3. Аналіз драми «Талан».

3.1. Робота в парах. (Метод "Шість капелюхів" Едварда Де Боно )

- Довести, що драма "Талан" соціально-побутова

- Дослідити лексичне значення слів "талан", "антрепренер"

- Пояснити, як слова "талан", "антрепрен" пов'язані з назвою твору

- Скласти асоціативний кущ до слова "талан"

3.2. Еврестична бесіда. Кому присвячена драма "Талан", що ви знаєте про цю особистість?

3.3.Робота в парах. "Жовті капелюшки". Колір золота, емоцій, почуття

1. Проаналізуйте твір, відповідаючи на запитання:

  • -Що позитивного ви побачили в образі Марії Лучицької?

  • - Хто з героїв твору підтримав молоду талановиту акторку

2. Дайте усну відповідь, використовуючи такі мовленнєві компоненти: перевагою є …, тому позитивним є те…, тому що…

"Чорні капелюшки". Колір сумніву, вагань, слабких сторін, негативу, небезпеки.

1. Проаналізуйте твір, відповідаючи на запитання:

  • - Чому так рано помирає Марія Лучицька ?

  • - Хто заважає творчій праці актриси і прискорює її трагічний кінець?

  • - Чого не може вибачити Квітці, якого колись любила ?

2. Усно висловіть свою думку, використовуючи такі мовленнєві компоненти: негативними сторонами є…, тому що; небезпека може бути…, тому що; підступність у тому … що; сумнівним є те що…

===Хвилинка відпочинку . Покажи:

Вигляд задоволення; здивування; реверанс; розчарування; страху; театральний поклон; освідчення в коханні.

"Зелені капелюшки". Колір розвитку, прийняття рішень, можливих альтернатив.

1. Проаналізуйте твір, відповідаючи на запитання:

  • - Чи були альтернативи в життєвому виборі головної героїні?

  • - Яким би міг бути розвиток подій?

2. Усно висловіть думку, використовуючи такі мовленнєві компоненти: А чи не могло б бути, що…? А коли б…? Якщо …, тоді?

"Білі капелюшки". Мають в собі всі кольори. Колір інформації, пошуку істини, перевірки ідей, вивчення джерел.

1. Проаналізуйте твір, відповідаючи на запитання:

  • -Які проблеми порушує автор у творі ?

  • - Яка ідея цього твору ?

2. Усно висловіть свою думку перед класом, використовуючи мовленнєві компоненти: згідно зі статистикою …, на думку…, як стверджує … .

"Сині капелюшки". Колір неба, вищого розуму,
мислення про мислення.

1. Проаналізуйте твір, відповідаючи на запитання:

  • - У чому полягає призначення таланту ?

  • - Чому навчив нас цей твір ?

  • - Над чим спонукає замислитись ?

VI. Підсумки. "Червоні капелюшки". Колір життя, емоцій, почуття.

6.1. Проблемне питання: У чому призначення таланту ?
Чим цінна спадщина М. Старицького для сучасного читача?
Висновок. Творчість М. Старицького багатогранна. В історію літератури він увійшов як поет, прозаїк, видавець. Перекладач творів російських і західноєвропейських класиків, але найяскравіше його талант проявився в українському театрі, де М. Старицький виступав і драматургом, і актором, і режисером, і організатором театральних труп.
6.2. Літературна гра «Найуважніший читач»

1. «Людину-то я чую… От ви мені дорогі не талантом своїм, не тим, що на його збирається люд, а своєю ясною вірою у людей і в святу справу, своєю чистотою, як кришталь, душею». Говорить Лучицькій… (Безродний)
2. «Ні, голубко: і він, і я… як брат і сестра, як друзі… Про кохання не може бути й речі». Про кого говорить Лучицька? (Про Жалівницького)
3. «Ні, я вірю в сцену! Я вірю в її високу вагу: вона мене ласкою відігріла, і я мушу їй послужити!»… Хто кому говорить? (Лучицька Квітці)

4. «У нас тепер мода на Лучицьку, і мода найбільше у режисера» Говорить (Квятковська), звертаючись до (Юрковича).
5. «…зрадила діло велике ради свого власного серця, і мене моя зрада зрадою ж і б'є!»… Говорить (Лучицька), звертаючись до (Палажки).
VII. Оцінювання. Листи самооцінки.

Етап уроку

Критерії оцінювання

Кількість балів

1

Актуалізація

-асоціативний кущ

-визначення жанру твору

-лексика

3 бали - я давав повні, правильні, завершені відповіді;

2

Евристична бесіда

- кому присвячена драма

2 бали - я висловлювався нечітко; формулював свої

3

Робота в групах

"Капелюшки"

думки не завжди логічно;

4

Інсценізація

1 бал - я припускався багатьох

стилістичних, лексичних,

5

Доповнення відповідей

учнів

граматичних помилок;

6

Формування висновків уроку

Загальний рівень навчальних досягнень

0 балів - я фактично не працював

Рефлексійна анкета.

На уроці я:

- зробив успіхи в…

- труднощі відчув…

- мене захопило..

- виявляється, творити - це…

VIII. Домашнє завдання. Підготуватися до написання домашнього контрольного твору (підручник ст.73-110)

На вибір:

Повідомлення на тему "У чому драматизм образу головної героїні п'єси "Талан" Марії Лучицької?" або "Чи залежить самореалізація людини від її талантів?"

Взяти інтерв'ю у сучасного актора.

Скласти сенкани до головних образів твору.

Урок “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької.Урок “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької.


Урок “Талан” — драма з життя української інтелігенції змалювання нелегкої долі акторів. Марія Заньковецька як прототип образу Лучицької.

© 2010-2022