- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок развития речи Сочинение-описание внешности человека по картине Рафаеля Санти Сикстинская Мадонна
Урок развития речи Сочинение-описание внешности человека по картине Рафаеля Санти Сикстинская Мадонна
Раздел | Украинский язык |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Чуб В.В. |
Дата | 29.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема: Твір-опис зовнішності людини за картиною Рафаеля Санті
« Сикстинська мадонна»
Мета : -знайомити із шедеврами світового мистецтва;
-удосконалювати вміння учнів описувати зовнішність людини;
- виховувати повагу до людських цінностей
Перебіг уроку
Є цінності, котрим немає ціни.
Живопис - пісня, яку бачать.
Дошка: схема опису зовнішності людини;
Словник:
Ікона - вікно, розчинене із внутрішнього світу до зовнішнього.( душа усім);
картина - вікно, розчинене із зовнішнього до внутрішнього.( побачили -
відчуйте);
тіара - головний убір папи;
мофорій - легкий плащ;
риза - одяг монаха
І. Є шедеври віку і шедеври на віки. У них не миттєвість, у них рух людських почуттів. Час не володіє над ними. Однією з таких робіт є картина, картина-ікона відомого живописця доби Відродження Рафаеля Санті «Сикстинська Мадонна», створена у 1519 році. За цей час повз картину проходили убогі й багаті, королі та жебраки, шановані дами і жінки легкої поведінки, скульптори, живописці ,поети, композитори, і жодного погляд Мадонни із Сан-Сиксто у світ і світи не залишив байдужим. Українські письменники теж не стояли осторонь, і у І.Я.Франка після знайомства з картиною з'явився вірш «Сикстинська Мадонна».
Хто смів сказать, що не богиня ти?
Де той безбожник, що без серця дрожі
В твоє лице небесне глянуть може,
Неткнутий блиском твоєї красоти?
Так, ти богиня! Мати, райська роже,
0 глянь, на мене з своєї висоти!
Бач, я, що в небесах не міг найти Богів - перед тобою клонюсь тоже. О бозі, духом мож ся сумнівати,
1 небо й пекло казкою вважати,
Та ти й краса твоя - не казка, ні!
І час прийде, коли весь світ покине
Богів і духів, лиш тебе, богине,
Чтить буде вічно - тут, на полотні.
Історія картини Рафаеля Санті
Рафаель - митець епохи Відродження. Але нам він і зараз може вважатися сучасником. Уявіть собі, армія Ватикана складає лише 90 осіб , так було і є зараз, але форма, яку носять офіцери, була придумана ще саме Рафаелем. До речі, Ватикан перекладається як пророцтво, бо існував колись бог Ватикус, який вкладав крик у рота немовляти. Рафаель за життя був відомим майстром і, знаходячись у зеніті слави, відмовився від усіх замовлень після того, як його відвідали "чорні монахи" м. П'яченци , зачинився у майстерні. Як відомо, у кожного геніального майстра знайдуться вороги, І саме вони підбурили натовп п'яниць розбити двері майстерні, буцім-то художник малює жінку легкої поведінки. Розлючений натовп вдерся і ...побачив, що прямо на них з неба ступає Мадонна боса, як проста селянка. Тиша запанувала навколо.
Шедевр прикрасив головний вівтар церкви бенедиктинського монастиря Сан-Сиксто в італійському містечку П'яченце. У 1754 р. збіднілі монахи продали безцінний твір за 20 тисяч дукатів курфюрсту Саксонії. І полотно стало окрасою Дрезденського музею-палацу.
Робота над картиною.
Що вражає вас з першого погляду на полотно? (Краса, величність, природність постатей, життя)
- Кого ми бачимо на картині? (Сикст-святий (6 пальців), Варвара - покровителька хворих), ненароджені діти, ангели)
- Чим викликана на вашу думку, тривога Мадонни? (Переживає за долю немовляти, за його тривожне майбутнє)
- Чому схвильовані папа Сикст і великомучениця Варвара? (Папа здивований, побачивши Мадонну. Це чудо, видіння ,він умовляє Мадонну віддати сина заради рятування людства; Варвара переживає, бо розуміє,як важко матері відмовитися від немовляти)
- Яке поєднання кольорів у картині? (Світлі і темні тони. Символом діви Марії( так у православник називають Мадонну) є луна, а Ісуса Христа - сонце. І тому, якщо храм присвячений діві Марії, то на ньому крім хреста під низом є напівмісяць, а на банях церков - хрест у сонячних променях)
- Хто зображений у центрі картини? (Мадонна з немовлям) Саме її образ ,єдиний на всі віки , ми з вами і намагатимемось описати М.Рильський у XX ст. звертався до Мадонни як до людини, а не Богині ,на відміну від Франка І. :
О хто сказав, що не людина ти?
Тож ти живеш в Шевченковій Марії,
Перед тобою світ земний темніє,
Щоб хмаркою до ніг тобі лягти.
Ти дивишся в майбутнє, у світи
І їм несеш дитя своє.
Крізь вії Такий великий смуток пломеніє,
Що слів розради й мудріш не знайти.
Твоє Малятко, круглооке й гоже,
Колись теслярський проявивши хист,
Хрест витеше собі людський, не божий.
Тому такий в твоїй печалі зміст,
Який лиш людство розуміти може,
А не свята Варвара й папа Сікст.
-
Чи можемо ми сказати, що М.Т. Рильському вдалося передати загальні враження від полотна?
- Де відбувається дія? ( перед нами театральна вистава: з боків куліси( 1 занавіс) ,які розкриваються, і виступає жінка..)
Робота над образами картини.
1.Яка вона, Мадонна?
2. Лице - - ніжне, юне, стривожене.
3. Очі - - обрамлені ніжними віями, у них радість материнства, тривога І за дитину, і за людей.
4. Куди дивиться Мадонна і що бачить? ( вдивляється в Голгофу (череп) і бачить майбутнє )
5.Який погляд жінки?
6 .Кого вона тримає на руках - - немовлятко, ніжно пригортає до себе. 7У що взута Мадонна, по чому вона йде? ( Босоніж, під ногами клубочаться хмари, бо спускається з неба до людей)
8.Одежа - - на Мадонні мофорій ( плащ), його здуває вітер Квіти Марії - білі лілеї ,троянди без шипів (хмари схожі на троянди)
Ліворуч зображений Сикст. Який він ? ( здивований)
-Рука - - в порусі руки відчувається невпевненість, чи варто Мадонні спускатися на землю.
Одежа - у золотій ризі, яку розвіює вітер.
Праворуч - великомучениця Варвара.
-
Погляд - - тривожний, вона знає, що таке невдячність людей.
Янголи внизу. Вони ніби спостерігають за глядачами. Вони і тільки вони дивляться на нас.
А хто може сказати, чому янголи з крилами? ( Гавриїл, коли спускався з благою звісткою, загубив перо, і тому ангели з крилами)
ІУ.Ми з вами розглянули окремі образи. А тепер спробуйте описати Мадонну на основі почутого, побаченого
Усна загальна розповідь учня
•Мадонна... Босонога, юна, ніжна. Вона спускається до людей, які чекають її. Мадонна стривожена, її очі сяють радістю материнства і виявляють тривогу за дитину, за людей.
• Вона несе немовля і передчуває його долю, його тривожне життя, вона Мадонна -Богородиця, і винесе все.
• І складки одежі Мадонни, і хмари, що клубочаться під ногами, таємниче світіння - - все віщує тривогу.
•Десь Із глибини картини неначе випромінюється таємниче світіння.
• Рафаель майстерно підібрав кольори. Темні і світлі тони символізують протиборство світла і тіней, добра і зла.
• Мадонна і немовля дивляться прямо. Цей погляд притягує, захоплює, запам'ятовується на все життя.
• Усі образи картини пов'язані спільністю думок та відчуттів.
• Поглядами, ритмом плавних порухів й контурів, що йдуть по овалу, вони об'єднані в єдине ціле.
Висновок-підсумок. «Сикстинська Мадонна» - гімн матері, людському співчуттю, безмежній любові до людей
V. У Рафаеля є й інші Мадонни. Так, наприклад, перебуваючи біля фонтану чотирьох рік, він побачив жінку,яка годувала своє немовля ,одразу ж вибив дно бочки і намалював на ньому крейдою замальовку. Вийшла мадонна у колі - тондо. З того часу це стало модою, і кожна багата людина замовляла портрет саме у тондо. До речі, така манера письма була актуальною аж до початку XX століття.
VI. Домашнє завдання. Написати твір-опис за картиною Рафаеля Санті "Сикстинська Мадонна", за бажанням описати зовнішність Мадонни за будь-якою іншою картиною Рафаеля Санті.