Урок-тренінг з української літератури Віктор Кава. Пиріжок з калиною (6 клас)

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План-конспект

уроку-тренінгу з української літератури в 6-А класі

Вчитель: Гонюк Ю.М.

Тема: Віктора Кава. «Пиріжок з калиною». Культура стосунків між дівчатами та хлопцями.

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, допомогти їм глибше усвідомити зміст оповідання; розвивати навички аналізу характеристики персонажів твору, уміння давати оцінку їх вчинкам,

сприяти розвиткоі творчості учнів; формувати гендерну культуру у стосунках між дівчатками та хлопчиками;

виховувати почуття людяності, чесності, толерантне ставлення до особистостей дітей, доброту, співчуття, відповідальність.

Обладнання: портрет письменника, текст оповідання, проектор, екран, буклети, наочність за темою «Калина», зібганий аркуш паперу замість сніжка.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

ЕПІГРАФ: Література виховує почуття.

І. Привітання

Доброго дня! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Ми продовжуємо знайомство із українськими письменниками та їх творами. Сьогодні ми знайомимось із Віктором Кавою та його оповіданням «Пиріжок з калиною».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Слово вчителя.

У школі ви вивчаєте багато різних предметів, всі вони чомусь навчають. Література ж виховує почуття. На прикладі оповідання Віктора Кави «Пиріжок з калиною» ми спостерігатимемо стосунки між хлопчиками й дівчатками. Вони будуть різні. Сьогодні на уроці ми будемо шукати оптимальний варіант поведінки у конфліктах між хлопчиками й дівчатками, можливі варіанти виходу із нестандартних ситуацій. Причому діяти завжди треба так, щоб про вас могли сказати: «Це культурні, виховані діти».

ІV. Очікування

Запитання до учнів:

- чого ви очікуєте від цього уроку?

- яку користь, на вашу думку, ви можете отримати від обговорення даної теми? (Можемо стати кращими, навчимося поводитися…)

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Як ви вважаєте, навіщо люди вигадали правила, закони, норми поведінки? Чи завжди вони їх дотримуються?

Про це нас заставляє замислитися український письменник Віктор Кава. Перш ніж ми будемо знайомитися з героями його оповідання, ми познайомимося з біографією письменника.

2. Робота з буклетом.

Завдання: вам треба прочитати біографію письменника, а потім заповнити таблиці «Тест-контроль» та «Закінчи речення».

(Перевірка заповнення таблиць: за кожну правильну відповідь діти отримують 0,5 балів = максимально 5 балів).

3. Знайомство з текстом. Групова робота (4 групи). Використання методу «Мозковий штурм».

(у дітей текст неповний.)

Словникова робота перед знайомством із текстом (див. текст оповідання).

Завдання:

а) Тренінгова вправа.

Мета: обговорити ситуацію, що склалася, та запропонувати варіанти виходу з конфлікту.

Завдання: вибрати двох учнів (хлопчика та дівчинку), які б інсценували дану конфліктну ситуацію і запропонований їх групою вихід із неї.

Обладнання: зібганий аркуш паперу замість сніжка.

б) Робота в групах: обговорення ситуації, підготовка двох учнів до інсценування.

в) Інсценування ситуації, кожна група пропонує свій міні-спектакль.

4. Обговорення прочитаного тексту. Запитання до учнів:

- хто є головним героєм оповідання?

- чому мати називає Митька «убоїсько моє, гультіпака»?

- що робили шестикласники на луках?

- чому Митько й Федорко у «сніговій війні» приєдналися до дівчат, а не до хлопців?

- куди полетіла Митькова сніжка?

- чому у Митька зіпсувався настрій і він побіг додому?

- про що роздумував хлопчик і чому в його голові сперечалися два голоси?

- який конфлікт виник між Митьком і Ніною?

- хтось із вас був у подібній ситуації?

- які риси характеру Митька проявилися на цьому етапі?

5. Колективна робота.

Обговорити усім класом запропоновані групами чотири варіанти виходу із даної конфліктної ситуації, знайти найкращий (можна методом голосування без обговорення).

6. Робота з текстом оповідання (див. 2 частину).

Зачитати кінець оповідання «Пиріжок з калиною», порівняти варіант виходу із ситуації, що склалася, автора і запропоновані в класі. Які риси характеру Митька проявилися в кінці оповідання?

VІ. Рефлексія. (Закріплення знань, умінь та навичок)


  1. Робота у групах:

Правила роботи в групах (див. буклети).

1 група: психологи

2 група: мовознавці

3група: історики

4група: літературознавці

Група мовознавців

Завдання: пояснити значення фразеологізмів, з'ясувати ситуації, у яких вони можуть уживатися. Скласти кілька речень.

Хоч крізь землю (соромно, незручно). Тільки його й бачили (швидко зник). Шапкою можна докинути (недалеко). Поціляти у білий світ (кидати мимо мішені, не влучати). Голод візьме своє (дуже зголодніти). Тенькнуло в грудях (раптово злякався, стривожився). Водичка під носом не обсохла (малий ще). Застиг стовпом (став непорушно - від переляку, здивування).

Група істориків

Завдання: дослідити прикмети часу (коли, про який приблизно час було написане оповідання).

(Можливо, судячи з біографії письменника та прикмет часу в оповіданні, йдеться про повоєнні десятиліття: колгосп, сільмаг, не всі села повністю електрифіковані, люди користуються Піччю, рогатинами, чавунчиками. Самі пиріжки з калиною свідчать про це.)

Група літературознавців

Завдання: визначити, до яких художніх засобів належать дані вирази, яка їхня роль в оповіданні В. Кави «Пиріжок з калиною».

Заповнити таблицю:

Епітети

Метафори

Порівняння

Фразеологізми

Просторічні слова






Забризкане (пальто); хоч крізь землю провались; пухкого хліба; одбатовує; пошвендяв; осоругом (луки); в'ється невесела думка; гультіпака; шапкою можна докинути; сутінки несміливо підкрадаються до кущів; пронизливі (висвисти); заквапилися, наче помітили пожежу; чіплятися, мов клей; низенький та худенький; замерзла (копаночка); пекла образа; брешеш;поцілити у білий світ; непроханих («помічників»); вода засичала; вереск сколихнув; голе (гілля); недоброго (почуття); стривожений (гурт); витріщився; єхидний (голос); невеселими (думками); голод візьме своє; пряма, як стріла, дорога; довшу й незручну; стежка в'ється городами; підпухле, почервоніле; порожній, понурий (луг); мати чистить-чистить; тицяє; капуста здоровецька, як чавунчик на поросячу картоплю; водичка під носом не обсохла; ярий (вогонь); стояли, як дурні; тоненька цівочка тепла в очах; крізь пухкий білий бік визирає червоне калинове око; сніг переливався сріблом; місяць погнався за ним, захекався, спинився.

Група психологів

Завдання: пояснити психологічний стан героїв, визначити риси характеру героїв за поданими уривками з оповідання:

«Убоїсько ти моє,- скрушно хитає Головою мати й так дивиться на Митька та його забризкане пальто, що хлопцеві хоч крізь землю провались».

(Мати любить сина, але переживає, що той десь довго гуляє, мало приділяє уваги урокам і може потрапити в небезпечні ситуації. Митько енергійний, допитливий, з радістю пізнає світ, він совісний, розуміє свої недоліки.)

«Митько й Федорко образилися, відійшли до верби, що нагнулася над змерзлою копаночкою. Обтрусилися й стали вголос лаяти "шостаків". Чи ти бач - "старшокласники"! "Четвертаки" для них малеча! Та дай будь-якому "шостаку" їхню задачу на сім дій - жоден не розв'яже!»

(Хлопці не агресивні, емоційні, культурні - не вживають лайки на відміну від інших школярів, усвідомлюють істинну цінність розуму - міряють його вмінням розв'язувати задачі.)

«А Митько боком-боком за кущі й прожогом до хати. Матері вдома не було. Роздягнувся, схопив якусь книжку на столі й гайнув на піч. Розгорнув книжку, невидюще дивився у неї й не розумів, чи це географія, чи українська література.

"Хіба ж я хотів? - виправдовувався сам перед собою. - Я ж просто так кинув, бо сніжка ловка зліпилася"...

"А вона хотіла собі око калічити? - єхидно обізвався перший голос. - Вона що, зумисне на твою важку сніжку набігла?"

"Е, а хто бачив? - боронився Митько. - Стільки ж тоді стіжок летіло. Навіть Федорко не помітив, куди вцілила моя, хоча [стояв поруч. А може, то і не моя?..."

Єхидний голос презирливо мовчав, від чого Митькові стало ще важче.»

(Митько вразливий, гостро відчуває свою провину, розкаюється, щиро жалкує про свою необережність. Хлопця мучить сумління, хоча про його участь у неприємності з Ніною ніхто й не здогадується.)

Мозковий штурм

Характеристика головного героя Митька:

Добрий, товариський, працьовитий, вразливий, щирий, совісний, енергійний, життєрадісний, смішливий, щедрий.

  1. Обговорення ідей груп.

Отже, якщо замислюватися над своїми вчинками, робити правильні висновки, бути до всіх доброзичливим, можна отримати незвичайний подарунок, диво- пиріжки. І це, справді, краще, ніж синець під оком у відповідь? ))

  1. Проблемне питання.

Чи справді пиріжок з калиною в однойменному оповіданні В. Кави - диво?

  1. Робота з буклетом.

Знайдіть рубрику «Народ скаже - як зав΄яже». Виберіть ті прислів΄я з народної мудрості, які підкреслюють ідею твору.

  • Не одежа красить людину, а добрі діла.

  • Посієш вчинок, виросте звичка.

  • Спершу треба розсудити, а потім робити.

Дитина плаче, а матері боляче.

Гірко з'їсти, і шкода покинути.

  • Покірну голову меч не січе.

Навчить біда коржі з салом їсти.

Нема хліба - їж пироги.

  • Добре роби, добре й буде.

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення.

«Цей урок мені був корисний…»

«Обговорюване викликало в мене такі почуття…»

«Я почував себе у ролі актора…»

«Я почував себе у ролі ображеного…»

«Я почував себе у ролі того, що образили…»

«Мені не підходить жоден варіант вирішення конфлікту, тому що…»

«Мої очікування від уроку оправдались (не оправдались), бо…»


  1. «Випікання» пиріжків добробуту за рецептами від бабусь.

VІІ. Домашнє завдання.

1. Проілюструвати епізод із оповідання, який найбільше сподобався.

  1. Скласти й записати правила мирного співіснування між дівчатками та хлопчиками в класному колективі.

  2. Усний твір « Пиріжок за підбите око».







© 2010-2022