Конспект-урока

Тема уроку: «Узагальнення та систематизація вивченого про складнопідрядні речення. Культурологічна лінія: Мелітополь – місто юності, надії і любові.» Мета: v Повторити будову СПР та засоби зв’язку в ньому; v Вдосконалювати вміння розпізнавати сполучник та сполучні слова; v Розвивати вміння аналізувати та порівнювати; v Виховувати любов до рідного краю. Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань. Інтерактивні методи. Робота в групах, «Мікрофон», робота в парах, асоціативний кущ. Обладнання. Опорні схеми, таблиці, відеоролики, мультимедійні презентації, підручник, комп’ютери.
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 11

МЕЛІТОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ




«Узагальнення та систематизація вивченого про складнопідрядні речення. Культурологічна лінія: Мелітополь - місто юності, надії і любові.»

(План-конспект уроку з української мови в 9 класі)



Підготувала: Гребельник Г.П.
учитель української мови та літератури
«спеціаліст вищої категорії»,
«старший учитель»







2014р.

Тема уроку: «Узагальнення та систематизація вивченого про складнопідрядні речення. Культурологічна лінія: Мелітополь - місто юності, надії і любові.»

Мета:

  • Повторити будову СПР та засоби зв'язку в ньому;

  • Вдосконалювати вміння розпізнавати сполучник та сполучні слова;

  • Розвивати вміння аналізувати та порівнювати;

  • Виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань.

Інтерактивні методи. Робота в групах, «Мікрофон», робота в парах, асоціативний кущ.

Обладнання. Опорні схеми, таблиці, відеоролики, мультимедійні презентації, підручник, комп'ютери.










Мій Мелітополю,

Мій світе наречений,

Чому мені такий ти дорогий?

В. Кулішова.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку, очікуваних результатів.

ІV. Повторення та аналіз мовного матеріалу.

Вступне слово вчителя.

І. Орг. момент.

І.1. Оголошення теми та мети уроку.

Учитель: Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну екскурсію вулицями рідного міста та історичними місцями Мелітопольського краю, одночасно повторюючи тему СПР, будову і засоби зв'язку в СПР.

Учитель: - А які б цілі ви ставите для себе на сьогоднішньому уроці?

І Учень: Я хочу безпомилково розрізняти сполучники та сполучні слова в СПР;

ІІ Учень: хочу поглибити знання про вживання СПР в різних стилях; мені цікаво було б дізнатися).

ІІІ Учень: правильно визначати будову і засоби зв'язку в СПР

ІV Учень: сподіваюсь відкрити для себе щось нове.

Учитель: Так як урок присвячений рідному місту, то я пропоную спершу зробити фонетичний, морфологічний і морфемний аналіз слова «Мелітополь».

Учитель: Говорити красиво у сучасних підлітків не в моді. Чомусь вони переконані, що це прерогатива політиків і письменників. Перші хочуть - задурманити, а другі - зачарувати. Саме зачарувати українським словом мені б хотілося і Вас. Тому не випадково дидактичним матеріалом на уроці стануть твори місцевих майстрів слова.

Учитель: Давайте повторимо СПР, використовуючи інтерактивний метод «Мікрофон».

Учитель: Багато легенд є про наш край.

  • Які ви знаєте легенди про Мелітопольський край?

Учень: Медове місто, Кам'яна Могила, Богурова могила, Скарби Бас-хана, Шість табунів (Алтагір), Дівоча свобода…

Учитель: Хто збирав ці легенди?

Учень: Колишній директор заповідника Кам'яна Могила, відомий історик та археолог Борис Михайлов.

Діти, давайте розпочнемо нашу віртуальну екскурсію, вийшовши на околицю міста та підемо берегом річки Молочної.

І ЗУПИНКА. Молочна, ти мій Дніпро…

Учитель:

Завдання в групах.

Прочитайте текст легенди, знайдіть СПР, випишіть їх, складіть схеми та визначить вид підрядного.

Було це давним-давно, коли на нашу землю вторглися кочові ногайці. Одного разу під час такого набігу побачив молодий чужинець дівчину незвичайної вроди. Закохався в неї з першого погляду,забрав її з собою. Та не прийняло кочове плем'я дівчину-слов'янку, бо не покорилась вона чужим звичаям. Пішла красуня-вигнанка Диким степом, шукаючи рідну оселю. Невдовзі народила вона дитину, яка відмовилась від материнського молока… І утворилось із того молока озеро, що потекло річкою Молочною. Під такою назвою річка увійшла у стародавні Руські описи, так називали й ногайське плем'я, яке жило поблизу її берегів…

Учитель: Завдання. Скласти асоціативний кущ до слова оселя.

Хата, дім, домівка, рідне пристанище, отчий дім, обійстя.

Учитель: Після виконаної роботи давайте пригадаємо, чи можна визначати вид підрядного за сполучниками і сполучними словами?

Учитель: Пригадайте! Чим різняться між собою підрядні сполучник й сполучні слова?

Учитель: Мелітопольська земля - це основне багатство, що перебуває під охороною держави.

Учитель: Давайте продовжимо нашу віртуальну екскурсію і побуваємо на Кам'яній Могилі.

ІІ ЗУПИНКА . Я не знаю чудес за величніше чудо природи.


Учитель: Завдання. На основі легенди про Кам'яну Могилу виконайте тестові завдання, визначаючи вид підрядного.

  1. Гордість краю - унікальна археологічна пам'ятка Кам'яна Могила, енергетика якої постійно приваблює до себе численних гостей Мелітополя.

  1. Обставинне допустове

  2. Обставинне мети

  3. Означально-іменникове

  1. Де наскальні малюнки у гротах і печерах, там і є колиска народження творчості, джерело формування прадавньої міфопоетичної культури.

  1. Обставинне місця

  2. Обставинне часу

  3. Означальне

  1. Я приїхав з Одеси, щоб побачити знамениту Кам'яну Могилу. (зі спогадів поета Олекси Різниківа).

  1. З'ясувальне

  2. Обставинне мети

  3. Обставинне способу дії

  1. Я ж чомусь гадав, що вона стоїть серед камінного поля, посеред камінної пустелі, а тут навколо зелень, чорнозем, очерети!

  1. З'ясувальне

  2. Обставинне міри і ступеня

  3. Обставинне наслідку

  1. Поет приїхав з Одеси, бо начувся про Кам'яну Могилу незліченних версій і легенд.

  1. Обставинне наслідку

  2. Обставинне мети

  3. Обставинне причини

  1. Легенди пов'язують Кам'яну Могилу з ім'ям богатиря Богура, якому Аллах для спокутування тяжкого гріха звелів вирвати руками з ближнього гірського кряжу камені, скласти з них на березі річки високу скелю.

  1. Означальне іменникове

  2. Обставинне часу

  3. Обставинне способу дії

  1. Щоб виконати веління Аллаха, Богур переносив з кряжа величезні брили і складав одну на одну.

  1. З'ясувальне

  2. Обставинне місця

  3. Обставинне мети

  1. Богур виконував веління Аллаха, наче намагався обдурити його.

  1. Обставинне порівняльне

  2. Обставинне способу дії

  3. Обставинне мети

  1. Коли більш ніж половину роботи було виконано, Богур, витягаючи брилу, оступився і провалився у щілину.

  1. Обставинне міри і ступеня

  2. Обставинне часу

  3. Обставинне допустове

  1. Аллах наказав вітрові засипати всі щілини між камінням, дарма що там помирав голодною смертю Богур.

  1. Обставинне наслідкове

  2. З'ясувальне

  3. Обставинне допустове

  1. Така кара спіткала Богура за те, що спробував обдурити Аллаха.

  1. Обставинне причини

  2. Обставинне мети

  3. Обставинне наслідкове

  1. Місце, де залишилося защемлене тіло Богура, стало називатися Кам'яною Могилою.

  1. Обставинне причини

  2. Обставинне місця

  3. Означальне

Учитель: Діти! У наших тестах ми зустрілися зі СПР місця і час. Пригадайте, що спільного відмінного в цих реченнях.

Учитель: Поблукали околицями, а тепер продовжимо нашу віртуальну екскурсію рідним містом.

ІІІ ЗУПИНКА. Парк мого дитинства.

Учитель: Завдання. Робота в групах.:

  1. Прочитати текст.

  2. Добрати до нього заголовок.

  3. Визначити стиль та тип мовлення.

  4. Визначити, яке речення виражає основну думку.

  5. Виписати СПР, підкреслити граматичні основи, визначити вид підрядних.

Учитель: Яких речень використано найбільше у цьому художньому тексті?

Яку роль відіграють вони у художньому тексті?

Продовжимо нашу віртуальну екскурсію Мелітопольським парком.

Завдання. Творче моделювання. За схемами придумайте речення про

Учитель: Яку характерну особливість мають СПР способу дії, міри і ступеня?

Діти, яким ви бачите сучасний Мелітополь?

Учитель: А я б додала і літературний. Тому наступна наша зупинка буде називатися «Освідчення Медовому Вавилону».

ІV ЗУПИНКА. Освідчення Медовому Вавилону.

Учитель: Завдання. Виразно прочитайте вірш В. Кулішової. Поставте розділові знаки. Випишіть підрядні речення, накресліть схеми, визначте вид підрядних.

Учитель: Проаналізуйте вірш, використовуючи СПР. Для якого стилю характерні речення, використані вами?

Учитель: Подорожуємо далі.

V ЗУПИНКА. Мелітополь інтеркультурний.

Учитель: Завдання. Складіть рекламу, використовуючи СПР.

Учитель: Говорячи про рідне місто, як можна не згадати нашу улюблену 11-у школу.

Завдання в групах.

І група (біля дошки). Синтаксичний розбір.

ІІ група. Розібрати речення за схемою розбору.

ІІІ група. За частинами мови.

Учитель: Діти, ви знаєте, що наше місто єдине в Україні стало учасником пілотного проекту Програми міжкультурних міст. Мелітополь вважається унікальним містом в Україні, де протягом 200 років проживають майже 100 національностей, являючи собою приклад мирного співіснування.

Учитель: Сьогоднішній Мелітополь - це затишне місто з власним архітектурним обличчям, де поряд з новобудовами зберігається неповторний колорит старовинних кварталів з мальовничими будинками караїмів, євреїв, німців, вірмен, росіян та інших національних культур.

Усі ми, представники майже 100 національностей, знайшли гідне вираження свого «я» у спільному просторі толерантного співіснування, бо маємо головну об'єднуючу рису: «Ми мелітопольці».


Завдання. Виконайте тест на відповідність.

А

Б

В

Г

1


2


3


4


Учитель: Ось і закінчилася наша віртуальна екскурсія Мелітополем.

Рефлексія.

Що нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?

Оцінки. Домашнє завдання.

Мовний аспект уроку.

Розрізняйте!

СПР з підрядним наслідку та сп.дії, у якому в головній частині є співвідносне слова так, а підрядна приєднується до головного сполучником що. Якщо сполучник так що не розчленовується. А слова так не може змінювати місця, то підрядна частина є наслідковою (кома ставиться перед сполучником так що).

Якщо слово так належить до головної частини, то підрядна є обставиною сп.дії.

Увага!

Якщо допустова підрядна частина стоїть перед головною, то на початку головної здебільшого вживаються протиставні сполучники а, та, але, зате, проте, однак

Увага!

Підрядна частина у СПР відділяється від головної комою, якщо стоїть після або перед нею, і виділяється комами з обох боків, якщо стоїть усередині, кома не ставиться між двома підрядними частинами, з'єднаними одиничними сполучниками і (й), та (=і), або, чи (=або), якщо вони мають спільну головну частину.

Кома не ставиться між головною і підрядною частиною, якщо після головної частини перед сполучним словом або сполучним стоїть частка не або повторюваний сполучник сурядності.

Ставимо тире у СПР для того, щоб інтонаційно відокремити головну частину від підрядної. У цьому випадку підрядна частина стоїть перед головною. Найчастіше за допомогою тире відділяються підрядні з'ясувальні, часу, умови, мети, допустові.

Розрізняйте!

Якщо підрядна частина залежить від дієслівних іменників (уява, думка, звістка), при яких у головній частині немає вказівного слова той (та, те, ті), то таке речення є підрядним означальним.

Якщо ж у головній частині при цих іменниках з'являються такі вказівні слова, то підрядну частину треба вважати з'ясувальною.

Розрізняйте!

Підрядні часу не можна визначати лише за характером сполучників та сполучних слів, оскільки слова коли, поки можуть приєднувати до головних це й підрядні умовні, означальні та з'ясувальні.

Розрізняйте!

Підрядне речення місця безпосередньо або через співвідносне слова відноситься тільки до присудка двоскладного або односкладного головного речення.

Якщо ж воно відноситься до підмета, додатка або обставини, вираженої іменником з прийменником, то, незважаючи на наявність сполучних слів де, куди, звідки, є підрядним означальним.

Розрізняйте!

СПР за підрядним мети не можна визначити лише за характером сполучників, адже сполучник щоб використовується і в СПР інших типів (з'яс., означ., сп. Дії)

СПР з підр. Сп. Дії і ступеня та порівняльними використовуються здебільшого в художньому та розмовному мовленні.





© 2010-2022